Druhé dieťa a externé štúdium

isabella_fly
18. mar 2012

ahojte, chcela by som sa popytat, ci su tu aj mamicky, ktore popri malych detickach studuju externe a maju viacej ako jedno, pripadne sa im druhe narodilo prave pocas studia... ako ste to zvladali? mna caka studium uz len 2 roky ak ma teda samozrejme vezmu a je to externe, no velmi rada by som mala uz aj druhe babatko a aj ked mam trocha obavy ako to bude, tak s prvou dcerkou vsetko zvladame bravurne a kvoli nej obavy zo studia nemam, no je to s dvoma detmi radikalne ine?
ono by to zrejme vyzeralo nejak tak, ze by som ten prvy rok este bola bez dalsieho babatka, pripadne mozno tehotna a druhy rok s malickym babom, ale tam je diplomovka samozrejme a statnice, no aj tak je to odbor, ktory ma velmi zaujima a nikdy som s nim nemala problemy ani pri bc studiu a ono ani s prvou dcerkou som neotehotnela len tak na prvy sup a mm chodi robit do zahranicia, tak aj preto rozmyslam, aby som zasa potom nelutovala, keby bol problem otehu...
vy mate na to ake nazory? alebo skusenosti? ja sa snazim najst cestu ako to zvladnut, lebo chcem, ale viem, ze zvazit to treba riadne, nechcem aby druhe dietatko bolo o nieco ukratene kvoli tomu...
dakujem za kazdu radu

tilly
18. mar 2012

ja som koncila dost narocnu skolu pri dvoch detoch... bolo to o hubu, ale zvladla som to...

je tu kopec mamin, ktore studovali pri detoch 😉 jednu poznam, co koncila pri 4 detoch, pricom to stvrte malo do mesiaca, ked promovala 😉 klobuk dolu 😵

isabella_fly
autor
18. mar 2012

@tilly ja si osobne nemyslim, ze ta skola bude na mna moc narocna, ale samozrejme neviem do coho idem a zatial som nenasla taku temu, kde by sa to blizsie rozoberalo... ty si mala ake najvacsie problemy pri studiu? nemala si cas na skolu? alebo kam s detmi? alebo nieco ine?

llluckaaa
18. mar 2012

Já jsem druhé dítě porodila uprosřed zkouškového v prváku. A zatím zvládám. Je to sice občas na hlavu a nevím, co dřív, ale nechci školy nechat a jen tak se vzdát. Hodně záleží, jestli máš někoho na hlídání, komu důvěřuješ a kdo ti bude s dětmi pomáhat. Já za sebe bych upřednostnila dítě (i jsem tak vlastně udělala). A škola se dá případně přerušit, ne? Kdybys nějak moc nestíhala a potřebovala počkat, až dítě trochu odroste.

duplinka
18. mar 2012

Ja som sa v máji vydala (2006), v júny som otehotnela a v septembri som nastúpila do prvého ročníka - externe. Rodila som počas zimného skúškového a v letnom semestri som robila skúšky zo zimného aj letného. Pár som si preniesla. Nakoniec sa mi podarilo dokončiť Bc. Dosť mi pomáhala rodina. Nastúpila som na Mgr a minulý rok som mala v júni končiť, ale vo februári som otehotnela a kôly problémom som si preložila diplomovku a štátnice na tento rok. Malý má teraz 4 a pol mesiaca, za dva týždne som s napísala diplomovku, a v júni ma čakajú štátnice. Je to síce náročnejšie, ale myslím, že to zvládnem 😉 Okrem toho sa smejem, pretože malá mi už od 2 rokov pozná písmená, v 4 sa začala zaujímať o čísla a teraz mi už spája písmená do slov a počíta do 25. Okrem toho do desať sčítava. 🙂 Takže to tehotenstvo počas štúdia má aj pozitívne pôsobenie na bábo 😀

kvaca
18. mar 2012

Mám len jedno dieťa a som na 3 stupni VŠ. Zle. O hubu.

janeyzelvicka
19. mar 2012

@isabella_fly Ahoj, mrkni i sem, tou diskuzí prošla spousta studujících maminek a myslím, že většina to zvládala a zvládá 🙂
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/studium-...

tea333
19. mar 2012

@isabella_fly velmi zalezi od skoly, rozvrhu. ja som sa rozhodla poziadat o individualny studijny plan- ak ti ho schvalia, je to stokrat lepsie ako externe. na externom travis vikendy v skole, pri Individualnom studiu studujes denne, ale nemusis chodit na seminare, resp chodis len podla dohody s vyucujucim, alebo na konzultacie a prides trebars na pisomku. cize v priemere som v skole 1-2 seminare v tyzdni . studovala som do 6 mesiacov veku synceka, potom som na rok prerusila. teraz cakam druhe a po tretom rocniku po porode na rok zas prerusim studium. od stvrteho rocnika budem mat teda 2 drobcov, 1 cerstveho skolkara a 1 rocneho huncuta 🙂
my tu nemame rodicov, len na vikendy chodievame ku svokrovcom. Ale ja mam tu obrovsku vyhodu, ze moj muz pracuje vacsinu casu z domu a teda sa o maleho v pohodicke postara, ked potrebujem ist do skoly.

isabella_fly
autor
19. mar 2012

@tea333 no ked som studovala este bc studium a uz som cakala svoju prvu tak som sa pytala na individualny, tak ma rovno poslali do kelu, tak som sa na tu skolu vykaslala a radsej som sa prihlasila inam na externe, studuje sa tam len v soboty a mala by som aj koho k malej, urcite sa najde pomocna ruka, takze toho sa naozaj neobavam, kedze je to len jeden den v tyzdni, aj ked mm nebyva obcas aj dlhsiu dobu doma

@janeyzelvicka dakujem, pozriem sa 😉

isabella_fly
autor
19. mar 2012

@llluckaaa tak ja som uz raz odlozila studium kvoli dcerke, ale to som chodila denne a to sa akosi nijak nedalo, ked odo mna chceli aby som bola v skole prakticky cely pracovny tyzden cele dni, predsa ma to male potrebuje, preto som zvolila externe a dcerku mi ma kto postrazit, len mam mierne obavy, ze prave narodene babatko ma potrebuje viac ako nasa krpata teraz... ale tak tehu este nie som a skor ako na konci roka by sme sa do snazilkovania aj tak nepustili, takze casu na rozmyslenie mam dost, len uz ma dost dlho drzi chut na druhe babo... povodne sme chceli druhe skusat az ked budem koncit studium, no teraz by som to najradsej posunula o rok skor 😀

isabella_fly
autor
19. mar 2012

@kvaca a co je na tom pre teba najtazsie, lebo ja mam napriklad pri nasej malej hromadu casu, super rezim a pri nej si trufam lavou zadnou doslova, jedine co ma na tom celom hadam trapi je ten den v tyzdni bez nej... inak mna na dennom studiu najviac zatazoval cas premarneny v skole, ucenie mi slo od ruky a vsetko som mala naozaj rychlo zvladnute, nebyt zabitych celych dni v skole, tak si nemam na co stazovat 🙂

llluckaaa
19. mar 2012

@isabella_fly Určitě to zkus, uvidíš, jak to půjde. Nám ve škole vyšli učitelé vstříc. Přerušit studium se bohužel nedalo a na nějaké předměty je nutná přítomnost ve škole. Ale šlo si nějaké zkoušky udělat dřív, jiné zase později, povinná cvičení nahradit jindy s jinými třídami, takže celé 3 měsíce jsme se ve škole ani neukázaly. Teď jedna spolužačka začala chodit na vyučování a manžel ji vždy přinese mimčo na kojení. Prostě zvládat se to dá, záleží na domluvě se školou a ochotě učitelů. Já jsem otěhotněla asi někdy v době, kdy jsem posílala přihlášku na školu, na přijímačkách jsem byla už těhotná a na zápisu jsem se bavila s naší vedoucí oboru, jestli má smysl začít vůbec studovat. Ona mě povzbudila, že nějak se to zařídí, ikdyž oficiálně nemají těhotné na naší škole co dělat (zdravotní škola). Ale stejně jsem to studium jen tak zkoušela a kdyby to nešlo, asi bych to vzdala a případně se přihlásila později (ikdyž s minimální šancí, že někdy později zase začnu studovat, protože tento obor už na škole nechtějí dálkově znovu otevřít).

isabella_fly
autor
19. mar 2012

@llluckaaa urcite budem mudrejsia ked studium zacnem a urcite chcem zacat este skor nez budeme snazilkovat, mozno potom bude to rozhodovanie jednoznacnejsie 🙂

llluckaaa
19. mar 2012

@isabella_fly Přesně tak, dopředu to nemůžeš nikdy vědět. A že to někdo jiný nezvládá, neznamená, že to nezvládneš ty. Prostě to, jestli máš nebo nemáš dítě, není pro úspěšnost ve studiu rozhodující, jak jsi sama psala. A ani podle mě nemusíš mít pocit, že dítě svým studiem nějak ošidíš. Tolik času tam zas trávit nebudeš a když se o něj v tu dobu bude starat tvůj manžel, tak bude v dobrých rukou. Jen budeš muset nějak zorganizovat to kojení, ale tak to taky jde. Ideální by asi bylo, kdybys rodila po zimním zkouškovém období 😉

isabella_fly
autor
19. mar 2012

@llluckaaa skoda, ze sa to rodenie neda naplanovat, aj pri dcerke sme snazilkovali 6 mesiacov nez sa to podarilo, ale uvidim, tak ci tak si chcem este leto uzit bez bruska 🙂

kvaca
19. mar 2012

@isabella_fly Čo je najťažšie? Môj má síce tiež režim, ale dávam ho spať s tým, že spať jednoducho musí, lebo ja potrebujem ešte niečo napísať. Prvé tri mesiace boli peklo, to bol ešte strašne malý a nonstop plakal. Ten režim bol kľúčový, stále som ho sledovala, ako sa správa a podľa toho som mu urobila režim. Chvalabohu, relatívne rýchlo sa naučil spať večer sám. Ešte mi celkom pomáha stratégia "TERAZ". TERAZ sa venujem synovi škola neexistuje, rozpísané veci neexistujú, horiace termíny neexistujú. Je tu iba on. Opačne sa to už úplne nedá, ale je to aspon také, že TERAZ malý spí, TERAZ sa píše, učí. Tiež je dôležité aký odbor chceš študovať, či sa tam dá zmenežovať čas skôr podľa seba, že napr nie je úplne nutné sedieť na zadku v škole. Ďaľšia vec - s kým tam budeš, akí spolužiaci, poznáš niekoho z denného? Že by si sa opýtala, ak by si mala problém niečo pochopiť. Akí sú pedagógovia. Ako chápu externých - ako nutné zlo, alebo ako denných, čo môžu hocikedy docupitať (ani jedno nie je dobré). Aké máš rodinné zázemie je tiež dôležité. Ja som si myslela že mám, ale nakoniec sa ukázalo, že sa môžem spoľahnúť na jeden a pol osoby a tí sú pracujúci, teda ak sa musím dostaviť do školy v dobe kedy sa pracuje, stvárame psie kusy. Je tam kreditný systém, alebo pevný rozvrh? A vyhovuje ti to tak? Treba si to poriadne rozmyslieť, či sa ti to oplatí. Ak máš malú naučenú na režim, tak ti to asi pôjde, ale ešte nevieš aké bude druhé bábätko. Ak si vieš zatriediť priority a zvládaš aj náročnejší časový rozvrh a rodinu či známych, ktorí ti pomôžu v ťažších chvíľach, tak to aspon skús. Skúškové býva náročné, zvlášť, ak ti do toho ochorie dieťa a nikde nikto, kto by ti pomohol. Vykašľať sa na to môžeš kedykoľvek, tiež existujú rôzne prerušenia štúdia a podobne.

isabella_fly
autor
19. mar 2012

@kvaca som z toho relativne prekvapena co pises, lebo ja som to takto narocne nepocitovala ani pri dennom studiu a pri tom co som si tak ci tak potrebovala nastudovat a najst sama som dokonca mnohokrat nevidela ani vyznam v sedeni na prednaske, lebo vysvetlit som si to musela tak ci tak sama, ale ja neviem samozrejme co ty studujes, to co idem studovat ja nepotrebuje vysvetlovanie, staci len vhodna literatura, ktorej uz doma mam nazbierane naozaj haldy, takze ja to az tak hororovo nevidim (ale ako vravim, mna to co idem studovat neuveritelne bavi a vzdy bavilo uz od zakladnej skoly), ale zasa ty mas 5 mesacne a je to tvoje prve, ja mam 14 mesacne a viem cca co by ma pri druhom hned cakalo, s prvou dcerkou som vyslovene nechcela studovat hned, prave kvoli tomu, ze neviem co ma caka, no cas ukazal, ze napriek tomu, ze mm pracuje v zahranici a ja mam celu domacnost aj dcerku kolkokrat aj dva mesiace sama na starosti, tak sa castokrat az nudim ked mam byt uprimna 🙂

isabella_fly
autor
19. mar 2012

@tilly
@llluckaaa
@duplinka
@kvaca kazdopadne, dakujem kocky za vase rady a postrehy, ja sa presuniem do spomenutej temy 🙂

iva87
19. mar 2012

Ahoj, tak ja studujem denne popri drobcovi, zacala som Mgr studium ked mal maly 1,5 roka, dochadzam 120 km 2-3 krat tyzdenne podla dohody s vyucujucimi, doma sa ucim vzdy ked maly spi ci uz cez den alebo v noci, ked som v skole strazia ho babky alebo svagrine, podla toho kto si moze zobrat dovolenku kedze mm pracuje v zahranici, teraz planujeme druhe babo, mam to uz viacmenej premyslene tak, ze si dorobim zimny semester buduci rok a mozem rodit 😀 letny semester uz nemame a statnice s dvoma drobcami hadam zvladnem, myslim, ze ked velmi chces zvladnes skolu aj s dvomi detickami hlavne ak ide o externe studium 😉

kvaca
19. mar 2012

@isabella_fly Ja to mám trošku iné, ja som na dennom, externé si jednoducho nedokážem zaplatiť v tomto okamihu. ale zase je to tretí stupeň (PhD), teda sa predpokladá nejaká samostatná činnosť. Poznám prípady, kde to išlo ľavou zadnou a poznám prípady, kedy boli baby, po tom ako porodili, postupne učiteľmi nenápadne vystrnadené. Rôznymi malými priekmi a podrazmi. Nie každý vidí rád študovať matku. Ale pri externom Bc. štúdiu by hádam nemal nastať tento problém. Poznám babu čo externe študuje pri dvoch deťoch sociálnu prácu aj babu, čo externe študuje pri jednom dieťati právo (to je vraj celkom zaberák). nemyslím si, že existuje niečo také ako "ľahká škola". Ak sa robí poriadne, dá to zabrať.
Inak k tej nude...ani sa nepamätám kedy som sa naposledy nudila 😀

tilly
19. mar 2012

@isabella_fly ja som studovala narocnu vysoku skolu, preto to bolo narocne 😉 hlavne na statniciach nas zabijali, ziadne chlebickove posedenie, ale normalne vrazdy studentov 😀 preto to bolo o hubu, kebyze studujem lahsiu skolu, tak by to bolo v poho

isabella_fly
autor
19. mar 2012

@kvaca no, mna uz bude cakat v tomto pripade len mgr studium, ale tak snad by mi preto nerobili problemy, neviem, sice tam tych ludi nepoznam, ale na externom sa podla mna aj predpoklada, ze to budu ludia co uz maju svoje rodiny, tak snad... a "lahka skola" je podla mna realna, ale je to pojem subjektivny, vlastne ide o to, ze ked si clovek vyberie nieco co je jeho konickom, comu rad venuje cas, tak sa mu subjektivne zda lahsia, lebo ho ucenie nevycerpava ako toho, ktoreho to vrcholne nebavi 😉

@tilly tak hlavne, ze si to zvladla 😉

isabella_fly
autor
19. mar 2012

@iva87 takto nejak si to predstavujem ja, zacnem mgr ked bude mat mala nieco cez 1,5 roka a druhy rocnik zimny nejak aj tehu zvladnem a letny uz potom nie je, to uz je len praca doma... myslim, ze rozmyslas presne ako ja 🙂

iva87
20. mar 2012

@isabella_fly ja ti poviem, moj maly bol strasny "maminkin milacik", celeho 1,5 roka sme od seba neboli ani den, a potom zrazu skola, cele dni bez maminky, tento semester aj noci, ale maly to uzasne zvlada, nikdy neplakal ked sa rano zobudi hned sa spyta kde je maminka a ked mu povedia, ze v skole tak len zahlasi Plide a je v pohode, ja som mala skor vacsi problem zvyknut si ako on 😉 Presne tak to chceme vyriesit, zimny semester nejako dobojujem uz aj tehotna a v letnom budem doma s drobcami pisat diplomovku a ucit sa, este je tu aj malicka nadej, ze mi maleho vezmu od septembra do skolky, tak by to bolo este jednoduchsie 🙂 Tak drzim palce nech nam to obom vyjde ako si planujeme 😉

isabella_fly
autor
21. mar 2012

@iva87 to ja az tak narocne v tomto nebudem mat, kedze idem na externe, aj ked priznam sa, moja mala ma tiez mensi problem z odlucenia ako ja a tiez sme od jej narodenia spolu stale, ked som ju dala postrazit tak maximalne na 2 hodinky a aj to bolo len parkrat, na prstoch jednej ruky by som to spocitala 🙂

predajkniziek
7. sep 2014

Chcem vám odporučiť jedných skvelých autorov, pomáhali mi pri písaní bakalárky a aj diplomovky. Ak mátee niekto záujem v správe vám zašllem na nich kontakt. Ja a spolužiačky sme dostali A-čka. Sú veľmi lacný, ponúkajú skvelé zľavy a hlavne profesionálny a veľmi anonymný.