Dožijeme sa vôbec dôchodku ?

18. jan 2020

Ahoj dievčatá, rozmýšľam, či sa vôbec naša generácia dožije dôchodkov? Už teraz je vek odchodu vysoký, otec ma 54 a už na sebe cíti starobu, nehovoriac o ľuďoch vo veku môjho otca, majú už ťažšie sa zamestnať.
Máte to nejak vymyslené, platíte si 2 pilier alebo si sami sporíte? Mať peniaze na účte je asi blbosť, najlepšie ich investovať, to mi je jasné, ale ak nemám toľko aby som kúpila nehnuteľnosti? Alebo investovať do zlata, kovov? Lámem si hlavu, dnes je to veľmi neisté a dosť sa obávam toho, čo bude o pár rokov.

suzitok
18. jan 2020

Tazko posudzovať, čo bude...ja osobne si myslim, ze kým pôjdeme my do dôchodku, bude to jednotna davka v rovnakej vyske pre vsetkych...
....vela ludi uz aj dnes zije z nasporeneho,napriklad moja mama nevladala pracovat, ale zaroven nemala uznany invalidny dochodok...zila 4roky z nasporenych penazi, bola dobrovoľne doma , kym sa dostala na dôchodok...
Odpovede ostatnych ma zaujimaju tiež... 🙂

autor
18. jan 2020

@suzitok Tak tu rovnakú dávku pre všetkých som čítala v súvislosti s automatizáciou a robotizáciou. To je ďalší problém..

suzitok
18. jan 2020

To si realne neviem predstaviť, co bude s ludmi....v priemere pracu co dnes napriklad vykonava 100ludi, zvladne 8-10 ....mozno aj menej...

autor
18. jan 2020

@suzitok veď práve. A ja už si v hlave predstavujem katastrofu, že kupujem spacák a štáb lebo zo mňa bude bezdomovec 🙂

domin85
18. jan 2020

Osobne si myslim ze dochodok ako taky ak aj bude tak dostaneme na dnesne peniaze stovku, zaplati sa elektrina voda a skoncili sme. Ja mam druhy aj trati pilier a prestahovali sme sa mimo mesto mame malu zahradku a ratam s tym ze sa naucim pestovat a zavarat a aspon cosi si pomozeme raz v starobe.

mogaa
18. jan 2020

2.pilier si neplatíš zvlášť, ak ho máš tak časť z odvodov za dôchodkové poistenie ide so SP a časť na tvoj účet v 2.pilieri.....asi si mylsela 3.pilier, ten sa ti oplatí len v prípade ak ti tam prispieva aj zamestnávateľ, v opačnom prípade si račej určitú sumu odkladaj do fondov cez banku....

suzitok
18. jan 2020

@domin85 aj my sme tak..v podstate mestskí ludia na dedine..sme tu piaty rok a spolieham sa na to, ze vela si dopestujeme...teraz sice len pomenej, ale kazdy rok skusam aspon pre nasu spotrebu pestovať...
Ked budem doma, predstavujem si to, ako to mala moja stara mama, pestovala tak, ze nemusela kupovať nič, len chlieb, olej, cukor, proste zakladne potraviny, nejake to maso...
Tiez mam aj druhy pilier, mam tam uz niekolko tisic, uvidime ako to bude fungovať, či nam to dovolia vybrat, alebo dostaneme rentu...

marca12
18. jan 2020

Tak tragicke to nebude,ved volakedy tiez ludia nemali dochodky. Skor sa ludia vratia k domacemu chovu,bude sa zit viacgeneracne a ktovie,mozno to nebude take hrozne ako si myslime. Vyvoj ide stale dopredu,ale najpravdepodobnejsie to vidim na vojnu.

limetka69
18. jan 2020

to sa vam chce trapit myslienkami co bude? ved sa mozno nedozijete ani, nechapem, zit sa ma tu a teraz, uzivat si pritomnost, a nie zit v minulosti a buducnosti, nikomu tym nepomozete, akurat si depresie privodite, 🙂 nejak bolo, nejak bude, naco sa tym trapit ked to nevieme ovplyvnit?

stela01
18. jan 2020

@marca12 tak pri vojne nám už dôchodky budú na ....
✌️

suzitok
18. jan 2020

@limetka69 svata pravda 😂 ale tu skor ide o to, ako sa zabezpečiť a nad tým treba premyslat uz teraz..

autor
18. jan 2020

@limetka69 Viem, ale ja som už taká, veľmi sa bojím budúcnosti a toho, že budem na ulici.

limetka69
18. jan 2020

@suzitok myslim si ze vacsina slovakov zije z vyplaty do vyplaty a nejak nemaju na vyber, nemaju moznost setrit, my konkretne dame skoro vsetko na byvanie, o setreni mozem akurat tak snivat, hypoteka a inkaso je strasny pozierac penazi, je doba, kde sa musi zit zadlzene ak chce mat niekto nieco svoje,
no a vies o tom (autorka) ze to coho sa najviac bojis k sebe najviac pritahujes? niekto si vysniva buducnost pozitivne, niekto si ju zaobstara obavami, s tym rozdielom, ze tie s obavami sa skor naplnia, pretoze im verime viac ako tym dobrym snom, ale to uz je o inom,.....cele zle, prestav svoje myslenie, pozitivne myslenie nie je len blabol, ktory niekto napisal, ma to realne zaklady,

mogaa
18. jan 2020

@limetka69 tak odkladať si v rámci možnstí - aj 15,-eur/mesačne ti za 20rokov pomôže

suzitok
18. jan 2020

@limetka69 no vidis, ja ked citam tu tie diskusie na koniku, tak mam pocit, ze vsetci dostávajú mesačne tisice....je to tu ojedinelé, ak niekto prizna, ze mu to tazsie vychádza...
Inak ja premyslam pozitívne, sme spokojní, zdravi, zadelime si to, co mame a v podstate nam nic nechyba...

limetka69
18. jan 2020

@mogaa no neviem v akom svete zijes (v dobrom) povedz mi, pridem aj ja, :D lebo ja ked nieco usetrim tak to miniem, bud na pokazene auto, alebo spotrebic, alebo ine nepredvidatelne vydavky, a nie veci sa mi nekazia tak rychlo, to tak pomaly setrim, :D lebo viac mi nevyda :D ale nie....ja si udrziavam urcity standard, doprajem si tu a teraz, ci knihu, ci jedlo, nebudem zobracit, ked neviem co ma caka (moja teta, cely rok je bludy mucne lacne, aby raz v roku mohla ist k moru, nepochopim....a druhy priklad je suseda co si tak poctivo setrila na dochodok, a vsetko po nej sestra zdedila, lebo umrela tesne pred odchodom do dochodku)

suzitok
18. jan 2020

@limetka69 len ci tie nasetrene peniaze aj budú mať hodnotu o 20-30rokov.....

evittam
18. jan 2020

@suzitok Asi tak. Uz dnes vidime aku maju hodnotu peniaze a aku mali pred pár rokmi. Ze po 15Eur mesacne a pomoze to za 20rokov.👍😂😂😂😂😂
Naivna predstava ľudí ktori nemaju ani základy finančnej gramotnosti. Bohužiaľ.

autor
18. jan 2020

@limetka69 Konečne niečo zo života. Ja mám pocit, že užívateľky na MK zarábajú tisíce eur, pamätám si jednu diskusiu, myslím, že pani pracovala ako predavačka a zvozili ju tu pod čiernu zem. Až mi bolo smutno za ňu.

suzitok
18. jan 2020

@evittam ja vidim istotu momentálne len v nehnuteľnostiach...to predpokladam na hodnote stracat nebude...aj ked si myslim, ze bezne panelaky budu rokmi na cene klesat...

wena
18. jan 2020

My s mužom sa vôbec nespoliehame na to, že budeme mať dôchodkok, podľa mňa žiadny nebude a ak áno, tak určite nie taký aby nám pokryl štandard. Druhý pilier síce máme, ale tiež si od toho veľa nesľubujem. My peniaze nesporíme resp. snažíme sa radšej investovať do nehnuteľnosti aby sme na starobu boli zabezpečení.

autor
18. jan 2020

@suzitok To aj ja, ale kto si môže dovoliť kupovať nehnuteľnosti? Takých ľudí veľa nie je čo na to majú peniaze.

marca12
18. jan 2020

Zi pritomnostou,vzchop sa 😀 naozaj neviem ako setrit. Doma do pancuchy,moze sa stat,ze peniaze nebudu mat taku hodnotu. Zlato a podobne v to neverim. Pozemky,tiez mozu prist casy ako volakedy a dojde k znarodneniu. Proste kasli na to a uzivaj si zivot

caroline_
18. jan 2020

@limetka69 ani som neverila že taký zmysluplny koment tu nájdem :D ďakujem, aspoň nemusím písať ja :D

limetka69
18. jan 2020
tslobik
18. jan 2020

@caroline_
@limetka69
Presne, ďakujeeeem vám ženy. Lebo často si ja pripadám tu ako chudera, zato že nezarábam tisíce, nikde nešetrím, nemám najmodernešie zariadený byt a podobne. Žijeme od výplaty do výplaty a tu často nadobúdam pocit ako by som sa mala za to hanbiť.

wena
18. jan 2020

@suzitok Prečo si myslíš, že všetci dostávajú tisíce? Ja tu práve čítam každý mesiac len kedy príde rodičák a ako ušetriť na strave, vôbec nemám pocit, že by tu boli všetci za vodou.

tslobik
18. jan 2020

A veru rozmýšľať tak veľmi dopredu...ee. Veď aj taká rakovina, smrť môže prísť úplne nečakane.

suzitok
18. jan 2020

@tslobik ani my nie sme milionari, kupili sme starší dom, pomaly ho davame dokopy, nemame na to, aby to bolo svihnutim prutika...

@wena ja mam stastie na take prispevky...ale vieš ako je to, nemusi to tak byt...
A ze nahanaju rd, alebo md, neznamena, ze to akutne potrebuju..vela zien je tu tak, ze ten rodicak/matersku maju ako vreckove na svoju utratu

limetka69
18. jan 2020

@wena
@tslobik je to tu 1:1 ale vsimnite si, ze vacsinou extremy, bud sa maju velmi dobre, alebo velmi zle, ta zlata stredna cesta (ja) asi neriesi kraviny a uziva si pritomnost :D