Dôveryhodnosť politických prieskumov

13. sep 2023

Agentúra Vox politico 11.9 zverejnila takéto preferencie politických strán
PS 24,7 %
SMER 21,1 %
OĽANO 11,9 %
HLAS 8,2 %
REPUBLIKA
SNS 6,4 %
KDH 6,3 %
SAS 5,2 %
SME RODINA 3,6 %
ALIANCIA 2,2 %
DEMOKRATI 1,1 %
MODRÍ 0,6 %

Odhliadnime na chvíľu od osobných preferencií - pokladáte za pravdepodobné, že by PS dalo pri štandardnej účasti okolo 63 percent (=cca 2,7 milióna voličov) hlas okolo 680 tisíc ľudí?

autor
13. sep 2023

Vypadla mi tam REPUBLIKA 7,7 %

kofa77
13. sep 2023

ja nie, nezda sa mi to.

annm81
13. sep 2023

Takéto prieskumy, nech je vzorka akokoľvek reprezentatívne urobená, vždy v sebe majú faktory, ktoré nedokážu spracovať. Napr. že voliči PS majú často jednu, dve ďalšie strany, ktoré sú schopné voliť a často sa definitívne rozhodnú až tesne pred voľbami. Rovnako platí, že tento druh voliča dosť kalkuluje a napr. v posledných voľbách sa stalo, že PS/SPOLU mali podľa prieskumov úplnú istotu, že sa do parlamentu dostanú a tak sa tento volič strategicky rozhodol hodiť to inej strane, aby neprepadli hlasy tzv. pravice.

Voliči Smeru a fašistickýcb strán zasa zjavne majú omnoho častejšie problém priznať sa, koho volili, takže ich čísla môžu byť dosť podnodhotené..

martinka13
13. sep 2023

Neviem, mne nikdy nikto nevolal. Kolegyni asi 5x. Mame diametrálne odlišné preferencie. Raz som jej povedala, nech im dá moje číslo, aby aj mne zavolali....

kluska
13. sep 2023

no asi sama tusis, ze doveryhodne to velmi nie je 🙂 skor ide o manipulaciu

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
denisa0504
14. sep 2023

Dúfam, že je to len odžub ako minulé voľby

kristiii
14. sep 2023

Za prvé, myslím, že účasť bude nižšia než 63%, aspoň podľa toho, čo počúvam z okolia a za druhé, nie nemyslím si, že PS vyhrá. A keby aj, vládu nezostaví. Inak celý tento konkrétny prieskum mi príde blbosť. To len tak môj pohľad.

patuska00
25. feb 2024

Radšej dajte hlas mafiánom 🤦