Dokomolené priezvisko

9. jan 2024

Stáva sa aj vám , že vám dokomolia priezvisko? Nemám nejak cudzie znejúce priezvisko mám v ňom 2mäkčene a predsa to ľudia nedokážu. Teraz chodím.po úraze denne a rekabko, a nebola ani jedna sestra čo by to priezvisko nedokomolila. Každého volajú po mene a mne len ....poďte pani.

ivik4
9. jan 2024

Hej, nemam bohvie ake priezvisko od svadby , nik ho nevyslovi spravne ,niektori ani na 2-3x . Co uz, je mi to jedno po tolkych rokoch. Uz ho diktujem po pismenkach

bimbambim
9. jan 2024

Áno bežné aj za mlada mi vedeli skomolit priezvisko aj teraz ako vydatej mi prechádzajú písmenko b na p ,ale neriešim 👍

milanemila
9. jan 2024

No vidis, ty si zas “dokomolila” svoj prispevok 🤷🏼‍♀️ kazdy sa moze pomylit.
Ja nemam -ova a skor sa u starsej generacie stretavam s tym, ze tvrdosijne ma oslovuju s ova aj po upozorneni, ze sa tak nevolam. Ked sa niekto omylom pomyli, tak neriesim.

janai1
9. jan 2024

Jasne, zamieňajú písmená aj keď nechápem ako sa dá zameniť G za H 🤣

cookie29
9. jan 2024

pozri, ja sa po telefone v praci predstavujem menom. Nie priezviskom. A to nemam nejake extra komplikovane.

@milanemila -ova je slovenska specialita. Mna vytaca skor ked to davaju nasilu. Napriklad Meryl Streepova ci Julia Robertsova...

lenkahvh
9. jan 2024

Čo by na to povedala taká Ria Feik Achbergerová ? Mať tak tvoje problémy a Rockefellerove milióny ...

simca06022011
9. jan 2024

Jasne, neriesim...

syslik81
9. jan 2024

nemam sk priezvisko a vzdy ked sestricka dlho stala a pozerala na zoznam vedela som ze som na rade.. teraz zijem v UK a volaju ma krtnym menom -pre istotu ... a je mi to jedno

malinovka333
9. jan 2024

Ano moje obidve priezviska vzdy schomolili.vela ludi ma doteraz vola priezviskom za slobidna ale nevedia to ani spravne vyslovit pritom mam normalne slovenske priezvisko nic zlozite.

kitycat
9. jan 2024

Niekde skratka kvoli systemu opisu meno bez diakritiky a potom to tak vyzera

diewcatqoo
9. jan 2024

Ja zijem v zahranici a mam v priezvisku jedno pismeno, ktore sa vyuziva asi len na Slovensku. Nikto to nevie vyslovit. Ak idem vybavovat nejake formality tykajuce sa dokladov, pripadne ak mi lekar zaklada kartu do PC, tak to nevedia ani napisat na klavesnici. Uz sa mi niekolkokrat stalo, ze ma pustili k ich PC a napisala som to tam ja 🙂

tanyan
9. jan 2024

Za slobodna to bola väčšia katastrofa, ale po svadbe som zažila tiež pár nepríjemných momentov. Ak si chce niekto niekto zapísať alebo vyhľadať, tak poviem priezvisko a hneď začnem hláskovať (A ako Adam, B ako Boris...), niekedy iba podám vizitku (hoci som v danej situácii súkromne).
Ale k tým sestričkám - myslím, že skomolia každé druhé či tretie meno, ale mnoho ľudí asi už v takýchto situáciách nerieši a ani neopravuje.

guiseppinka
9. jan 2024

@diewcatqoo 😂😂 to s pisanim poznam... V at je moje priezvisko uplne katastrofalne, vzdy si vypocujem, ze preco nemame rovnake priezvisko s muzom (-sky, -ska). Syna mi bezne pisu ako ska a u dr ma jedna sestricka vola frau ...sky😂 najlepsie je, ked cez telefon riesia moje meno a treba im mail a tam zacnem priezvisko za slobodna😂😂😂 to su v koncoch uplne😂😂😂😂

miadi
9. jan 2024

@cookie29 najlepsie je Goldie 💩 ová 🤣

malinovka333
9. jan 2024

@guiseppinka mne sa rata aj to ked mam email s priezviskom (nemam nikde makcene ani nic zlozite klasicke priezvisko)este sa aj podpisem a v uvide emailu hned zle vysklonovane.ja neviem kde nato chodia a ako to dokaze niekto napisat.myslim na svk

muchotrafka298
9. jan 2024

Ja mam priezvisko, kde je viacej spoluhlasok nie uplne standardne poskladanych. Najlepsie mi pisu v praci pd jedneho dodavatela, to je zakazdym inac. Ja ked si neni som ista vyslovnostou nejakeho priezviska a casto
Som s tym dotycnym v kontakte, tak radsej poviem menom pan/pani a krstne meno. Nikto sa este nenahneval.

beatrixx1525
9. jan 2024

Ja mám maximálne slovenské priezvisko a vkuse mi v ňom prehadzujú jedno písmenko a ja nerozumiem čo je na tom také ťažké rozoznať e/o 😂

guiseppinka
9. jan 2024

@malinovka333 uz sa na tom len bavim. Raz mi kamoska rakusanka vravela svoju prihodu. Kedysi strasne davno si kupovala mobil, spravena zmluva, vsetko ok. Po viac ako 20 rokoch potrebovala nieco riesit, vola na infolinku a tam jej vravia, ze ma tam zapisane inak priezvisko, takze jej nemozu podat info... 😂😂😂 Takze najskor musela zmenit udaje, aby vobec konecne mohla riesit to, co jej trebalo... Vravi, ze svoje priezvisko ma stale inak napisane... Ma asi 3 alebo 4 moznosti... To je ako s menom matthias/mathias/mattias/matias...

danieli
9. jan 2024

Tak ja som mala ako slobodna priezvisko zname spoza murov vaznice, predstav si, vsetci ho vedeli spravne vyslovit aj zapisat😂 tak neviem co je lepsie…🤭

brezza
9. jan 2024

@miadi aj spevacka scheryl 🐄ova

tamta
9. jan 2024

Bože, neustále! 😃 A to mam pritom jednoduché a pekne priezvisko ale pridaním jedneho písmenka z neho vznikne o dosť známejšie priezvisko na Slovensku, takže ľudia nevedia čítať a VEČNE ma premenuvavaju na to známejšie a pridávajú do priezviska písmenko, ktoré tam NIE JE 😃
Dokonca keď som kupovala byt, tak na katastri tie tetusky nevedia tiež čítať a ako vlastníka nehnuteľnosti zapísali to nesprávne priezvisko, hoci všade v podkladoch bolo správne uvedené 😃

marianarem
9. jan 2024

Ja som vydajom ziskala priezvisko, ktore naozaj takmer nikto nevie spravne vyslovit. Mozno dvakrat ho niekto vyslovil dobre, pricom sa vyslovuje presne tak, ako sa pise 🙂 Ale podoba sa na ine priezvisko, ktore sa vyslovuje inac. A zase ked ho niekomu diktujem, tak ho nikto nenapise spravne, hoci sa pise presne tak, ako sa vyslovuje 🙂 Musim diktovat po pismenkach. Ale teda nechala som si aj svoje stare priezvisko a ked treba nadiktovat a nie je to nic oficialne, tak radsej pouzivam to.

malinovka333
9. jan 2024

@guiseppinka ano len teraz mi napadlo ze napr sa volam (vymyslim si lebo nieco take som mala 2x podobne )napr. Berecova muz je Berec, ale niekto hovori bercova alebo berecka. Pritom uplne obycajne priezvisko co sa da precitat bez dlzdnov, makcenov, cs,cz atd a este aj toto schomolia. Normalne u dr sestricka povie ze berecka, email tak isto. Ja neviem ci nevedia citat alebo co

guiseppinka
9. jan 2024

@malinovka333 ako berecova a bercova este chapem... Lebo je viac takych priezvisk, kde u zeny pismenko vypadne... Ale teda berecka... To je ozaj na zamyslenie...

nikaeli
9. jan 2024

mám v priezvisku I aj Y - pravidelne sú prehodené, s dĺžňami a už tam bolo aj J 🤦🏻‍♀️
manžel vždy diktuje - najprv som s krátkym mäkkým a potom s dlhým tvrdým 😃

malinovka333
9. jan 2024

@nikaeli 😅 to ako ked niekto napise vysí tak mu vzdy odpisem ze ked nieco visi je to makke tak podla toho si to mozu zapamatat ze tam je i 😆

autor
9. jan 2024

Toto sú najčastejšie priezviská na SVK, moje bolo jedno z nich. Moje staré dobré priezvisko,. ktoré nikto nikdy nedokomolil...

tomcimka
10. jan 2024

Tak mne po svadbe celá rodina komoli priezvisko 😅. Ešte aj moja mamka s bratom dokáže ho zle napisať 🤣. Na východe sa ináč píše, na strednom Slovensku sa ináč píše. Neriešim to. A vtipná príhoda: sestrička u lekára má raz zavolala: Nová poďte 😂. Priezvisko konči na ,,nová". Ešteže sa pozrela na mňa, lebo by som ináč doteraz sedela v čakárni 😁

cookie29
10. jan 2024

Inac my sme mali na dedine rodinu, kde je v prezvisku I a Y a zo 4 surodencov sa kazdy vola inak

sense
10. jan 2024

Ja mam jednoduché priezvisko s jednou samohlaskou 2x ale už som bola kadejaké menovaná, opravím ich a pomyslím si svoje