Dokážete si počas vianočných sviatkov oddýchnuť?

imanuel
27. dec 2013

Áno, zmysel Vianoc je narodenie nášho Spasiteľa, Ježiša Krista a je to krásne, sme vďačné Bohu za danú nám túto milosť. 🙂 🙂 🙂

Avšak, množstvo povinností, Vianočné upratovanie, pečenie, nakupovanie darčekov, dovolenky, všetci sme doma.....
Myslím, že my, ženy túžime po pokoji a harmóniii v rodine práve v tieto dni. Vidieť spokojné, usmievajúce sa deti, napapaných spokojných manželov, mať napriek počtu ľudí v domacnostiach top upratané, veď sa môže objaviť kedykoľvek aj neohlásená návšteva. Byť super mamičkou a ženou žijúcej v 100% domácnosti. Veď ako inak by to počas sviatkov mohlo byť?
Myslím, že my, ženy sa dokážeme počas Vianočných sviatkov priam ROZDAŤ. Dokážeme však aj načerpať? Relaxovať? Alebo už začíname pociťovať únavu a vyčerpanosť?
Poznám mamičky, ktoré priam nemajú v láske tieto sviatky a ignorujú ich, mamičky, kt. ich milujú a mamičky, kt. ich nemusia, obetujú sa však kvôli spokojnosti rodiny a okolia...
AKO ICH, ÚPRIMNE, PREŽÍVATE VY?

salamistka
27. dec 2013

no, sviatky doma a inak v práci...takže k tým všetkým povinnostiam, ktoré máš doma, si prirátaj ešte 10 hodín v práci...ale Vianoce milujem a domáce práce ma vôbec neunavujú, ani nakupovanie darčekov ani to, že sú všetci doma a všade samé návštevy...alebo že si vôbec neoddýchnem, večer chodím spať taká istá unavená ako vždy...nemám jedine rada to, že musím rodinu nechať doma a ísť do práce...takže sa teš tomu, že môžeš byť doma a nemusíš chodiť do práce za pár šupov a užívaj si rodinnú pohodu, či s neporiadkom alebo bez, na tom predsa vôbec nezáleží

macamac
27. dec 2013

@imanuel ja sa priznám, že z neznesiteľného puntičkára a človeka, čo musel mať všetko tip-top (hádam ešte aj žumpu upratanú 😕 😀 😉 ) som sa rokmi "vypracovala" na normálnu ženu s dvomi deťmi, domom a psom, ktorá pochopila svoje možnosti a hranice a viem ich už odhadnúť pred tým, než by som sa zrútila 😀 😉
takže som od hodne vecí upustila
a naučila som sa rokmi neriešiť každý kút okamžite, hneď a v sekunde
naučila som sa relaxovať ( a hodneeeee 😀 )
naučila som sa mať rada aj seba a svoje pohodlie, svoj voľný čas a užiť si ho
naučila som sa, že nie dom ako z katalógu, napečené ako na svadbu, znamená rodinnú pohodu
lebo z toho môjho všetko tip-top som bola v prvom rade na nervy ja sama, upachtená, unaháňaná, vynervovaná...a potom samozrejme všetci okolo

a poviem ti...parádička 😉
na Vianoce nemám 12 druhov koláčov, ale len 5, z toho muž piekol medovníky
varí muž
upratujem ja, len to najnutnejšie, čo momentálne "horí"
tak na Štedrý deň som doobeda upratovala, predtým vôbec k sviatkom, načo, pri deťoch to aj tak vydržalo len do večera 😀
darčeky: 3/4 som kúpila cez net a doviezli mi ich až domov 😉
okná som neumývala k sviatkom, lebo chcem na jar 😀 😉
dom bol vyzdobený, vysvietený, stromček komplet nový,ryby vo vani,v kuchyni voňalo, betlehemské svetlo svietilo, všade čisto, všetci sme sa živí a zdraví znova stretli pri sviatočnej večeri, pomodlili,....

takže áno
dokázala som si vychutnať Vianoce, oddýchnuť si, načerpať sily
a naozaj po rokoch môžem povedať, že mám v sebe ten pravý pokoj 🙂 🙂 🙂

zuzimia
27. dec 2013

Mám vianoce rada a ešte viac sa usilujem kvôli deťom....ale pre mňa to nie sú sviatky o upratovaní a zhone - načo??? Upratujem priebežne ( príp. väčšie upratovanie postupne na jeseň a na jar), žalúdky máme rovnako veľké ako v iné dni, kto chce k nám prísť sa u nás musí cítiť dobre nielen preto, že sú Vianoce ( ak by to tak bolo, tak je chyba niekde inde).
Takže darčeky nakúpim postupne a v predstihu, upracem štandardne ako vždy, navarím trochu nadštandardnejšie ako inokedy. Ale neodpustím si každý deň s deťmi kľudnú prechádzku alebo aj dve, nájdem si čas posedieť len tak pri stromčeku či adventných sviečkach, kľudne si s deťmi zahrám hry, na ktoré inokedy nie je čas, atď....a vychutnám si, že sme spolu, lebo inokedy je kopa iných povinností - zamestnanie, škola a tak. A práve z toho kľudu dokážem potom aj načerpať. Nebudem sa štvať ako somár len preto. lebo ostatní to tak robia a potom mi už neostane energia na to, o čom tieto sviatky sú.

horana
27. dec 2013

Urcite ano, pre mna je to priam zmysel tychto sviatkov.
Neobetovavam sa, zasadne relaxujem.
Mam pre to super dovod a to uplne obratene prezivanie v detstve, zhon chaos sebazaprenie a unavena vyflusnuta mama v tej snahe o dokonalost, ktora nemala uz na rodinu energiu. Ona to tak nevnimala, bola presvedcena ze nam dava co treba...v podstate bola stastna ako to zvlada...
Kedze som to vsak z pohladu dietata vnimala ako nieco desive, sama som to otocila o 180 stup. mame neupratene, nenapecene - nieco malo kupim, s kaprom je babracka a aj tak to nikto neocenil takze je losos za chvilku spraveny, ale pohoda klidek, ja si to uzivam a muz a deti tiez. Darceky zasadne uz od konca leta, zaciatku jesene nachystane.
Ja skratka cielene hladam ako si to ulahcit, co najviac. Mozno pre niekoho az moc leharo tento pristup, ale dovolim si byt sebecka a mat sa rada, relax potrebujem a inokedy cez rok skratka toho casu nan moc nie je, takze toto je jedno z mala obdobi v ktorych urcite nebudem ta ktora sa rozdava.

sissy27
27. dec 2013

@imanuel ja stále tvrdím, že musím len umrieť, vo všetkom ostatnom mám na výber... takže aké povinnosti v súvislosti s vianocami ? absolútne žiadne... poriadok tak normálne, ako po iné dni, sa nepretrhnem len kvôli kalendáru, okrem toho byt má slúžiť mne a nie ja bytu... a že príde neohlásená návšteva? no nech príde, ku mne chodia len také návštevy, ktoré idú za mnou (mužom, dcérou), nie na obhliadku nehnuteľnosti... variť, piecť? a prečo LEN JA? svokruš fantasticky a rada pečie, to nechám na ňu, varenie zvláda aj chlap, rovnako aj upratanie kuchyne (má normálne dve zdravé ruky aj zvyšok tela)... darčeky? v čase online nákupov a kuriérov nepotrebujem behať s vyplazeným jazykom po nákupných centrách, vybavím to pekne v teple s papučkami na nohách 😀
ja osobne vianoce nemám veľmi rada, aj keď z úplne iných dôvodov, možno aj preto ich až tak neprežívam, ale dokážem si vychutnať tých pár dní voľna, vypnúť a relaxovať 😉

jahodka8
27. dec 2013

Už sme absolvovali povinné návštevy, deti sú u babky, manžel v práci, tak si to jeden deň užívam a kľudne si upratujem bez toho, aby sa ma niekto stále niečo vypytoval. Zbieram papieriky po salónkach po celom byte, periem, občas pozriem tv, trochu MK. Včera som aj trochu nakričala na deti kvoli správaniu, že sa nevedia v kľude hrať.

libka1
27. dec 2013

ja som si doteraz vobec neuvedomovala ake krasne sviatky sme mavali... upratovanie ani vsetko ostatne som nikdy nehrotila, takze sme si to uzivali, venovali sa jeden druhemu... tento rok bolo vdaka otcovej chorobe vsetko inak. co by som dala za moznost prezit klasicke vianoce ako doteraz. este ani stromcek sme doma nepostavili lebo sme len pobehovali hore dole a stale nieco riesili, aby sme mu pomohli... chaos a vycerpanie.. preto mozem povedat len tolko, ze odteraz budem upratovat a riesit veci este menej (ak to je vobec mozne) a odporucam to aj vsetkym ostatnym, to dolezite je nieco uplne ine 😔

tenerifka
27. dec 2013

4000 km od domova, bez rodiny, len ja, manzel a deti, teda manzel cely den v praci. Vonku 25ºC.Nijake vyvaranie ci vypekanie, nijake nezvycajne upratovanie, nijake povinne navstevy. Skor mam problem, aby som urobila deckam program, tak kazdy den niekam vypadneme, ci uz na dlhu prechadzku so psom, na obed do nejakej restiky, navsteva nakupneho centra, kino, navsteva kamaratky.....a inak 100% relax, pohoda a takmer nicnerobenie.

mima4
27. dec 2013

@imanuel

upratovanie, pečenie, nakupovanie darčekov, dovolenky atd su len vecou tradicie v konkretnej rodine, zauzivanych zvyklosti, nie povinnostou..
Zasadne nepocitujem ziadny stres, ale to je aj o tom, ze na pripravy vianoc nie som sama, kedze mam manzela, takze kazdy z nas niečo spraví a spoločne si to tak uzivame.
Pecieme iba jeden-dva kolace, teda manzel. Upratujeme priebezne pocas celeho roka a mensi neporiadok nam nevadi 😉 Nakupujeme darceky na prechadzke 😉 ...

Pre mna klud, pokoj a harmonia su velmi dolezitym aspektom zivota, takze vsetko stresujuce davam hned prec a sviatky su pre mna pripomenutim si narodenia Jezisa 🙂

lubka1983
27. dec 2013

Neprehanas to trocha???aky stres??nic neprehanam ,manzel pomohol som taka oddychnuta az unudena

silvinuska6
27. dec 2013

Ja vianoce nejak zvlášť neprežívam stres som nemala takže pohodička 2 týždne pred som upiekla medovníky doma upratujem priebežne takže pred vianocami som nemala žiadne stresy a nemusela som sa bat ze pol roka som neumyvala okna neprala zaclony neutierala prach a podobne a teraz mi zrazu pride navsteva tak musi byt vsetko vylestené 😀 no a varenie tak den pred stedrym dnom som spravila salat svokra macanku drahý kapustnicu na stedry vecer som prestrela stol zabalila darceky drahy uvaril pirohy obalili sme spolu ryby prisla svokra ta upiekla aj domaci chlieb v peci najedli sme sa ja som nahadzala som veci do umývačky otvorili sme darceky maly sa potesil posedeli sme si trochu porozprávali oddýchli a sli spat 😀 na dalsi den prisli moji rodicia na navstevu tiez trochu posedeli a pre mna prvým sviatkom vianocnym vianoce skoncili 😀

dejka77
27. dec 2013

Stresu trochu bolo, lebo cela ta priprava trvala dlho a to mi manzel pomahal. Ale tak ti poviem, vianoce ci nevianoce, kym mam deti male tak mozem o oddychu iba snivat.

dejka77
27. dec 2013

@sissy27 Ja takisto kupujem darceky na nete. V obchode je to otrava a na dlho.

andrejka1974
27. dec 2013

Áno darcekovy zhon je veľký, ale my sme to zvládli za jeden deň, ja nepeciem a upratovanie stačí b deň vianoc, my sme teraz spolu všetci doma a uzivame si spolu voľné chvilky

nicolle21
27. dec 2013

ako dobre sa to po vás číta, ženy 😉 ja mám okolo seba samé dokonalé gazdinky, len my s mamou sa nejak nejdeme preraziť kvôli vianociam, tak som si myslela, že sme jediné na svete.. ale som rada, že nie 🙂
u nás si darčeky kupujeme s mužom spoločne, väčšinou niečo väčšie, v predstihu, žiadne nervy na poslednú chvíľu, žiadne tajnosti a prekvapenia (viem, že je to pekné a romantické, ale radšej si užijem niečo, čo sa mi aj páči ako frfľať, že sa mi netrafil do vkusu), našim tiež, sme dopredu dohodnutí..
vypekanie u nás nefunguje - žiadných dvanástoro druhov, kto by to jedol? máme 4 druhy, ktoré nám chutia a robíme ich viac
upratujeme priebežne, takže na vianoce nič extra - nevyberám všetko z kuchynskej linky, aby som vylízala aj skrinky, naozaj si nemyslím, že Ježiško (alebo kto nosí darčeky) to tam pôjde kontrolovať..
návštevy nie sú vítané 😀 (vrámci žartu 😉 ) - ja po rodine odmietam behať, prepchávať sa, každému zháňať dary a pretvarovať sa ako ma to baví.. to isté platí o našom príbytku.. boli sme jedine u našich, oni u nás a dosť..

katrinka8
27. dec 2013

Ja tohtorocne Vianocne vnimam u nas trochu netradicnejsie ako po ine roky 🙂 Na jednej strane take "nevianocne", pretoze mame cerstvy darcek - mesacneho synceka, cize toto obdobie vnimam skor tak babatkovsky, ale na druhej strane zase tak "viac vianocne", pretoze starsia dcerka kazdym rokom vnima sviatky intenzivnejsie, dokonca sme tento rok boli prvykrat od jej narodenia (toto su jej 4. Vianoce) nie doma - boli sme u mojich rodicov. Vlastne viac-menej neplanovane. Povodne som chcela s rodinkou ostat doma - kvoli syncekovi malickemu, ale nakoniec ma prehovorila dcerka s manzelom, aby sme sli k nasim - bol tam totizto aj brat s rodinkou - tiez prvykrat (ich syncek ma rok, minuly rok boli u svokrovcov). Co sa tyka upratovania, tento rok som to s mamininou pomocou zvladla uz v novembri - viac menej ako pripravu na babatko (vedela som, ze potom uz nebude cas na take dokladne upratovanie - ale to by som robila aj keby neboli Vianoce), pecenie som tento rok obmedzila na 1 druh kolacikov z lineckeho cesta - sobiky s dcerkou, vlastne len kvoli nej, velmi sa na to spolocne pecenie tesila, tak sme sa snazili, kym syncek spinkal 🙂 Ostatne sme tento rok dostali od rodicov a svokrovcov (po ine roky tiez vela nevypekam, ale len take nase oblubene kolaciky, pre radost, robim ich vzdy len na Vianoce). No a darceky sme s mm riesili tiez davno, lebo sme vedeli, ze ked sa malicky narodi, nebude tolko casu - a navyse sla vacsina tiez cez internet. Stromcek postavil mm s dcerkou, co-to som ozdobila po dome, kolegynka mi tradicke ako kazdy rok doniesla vianocnu ruzu, dostali sme tradicne pohlanice... a Vianoce prisli ako kazdy rok. Ine, ale predsa tie iste 🙂 Stres som mala akurat na Stedry den rano, ked sme sa rozhodovali, ci ostat doma alebo ist k nasim. Ale to sme nakoniec vyriesili 🙂 Co sa tyka oddychu, pri malych detoch si moc neoddychneme tak, ako to bolo dakedy. Ale taka ta vianocna pohoda a atmosfera sa vychutnat da. Ja oddychujem poobede a prave teraz, ked deti spia (jedno do rana a druhe aspon do polnoci snad vydrzi 😀 )

mamavera
28. dec 2013

ja nerobím okolo príprav na Vianoce žiadnu drámu. Veď sú to sviatky o pohode v rodine a nie o dvanástich druhoch napečených koláčov. Nemám už malé deti, tak to mám o to ľahšie, dostatočne som si oddýchla a snažím sa do všetkého zapájať aj ostatných členov rodiny. Tiež som už vyrástla z výzdoby aj v kúpeľni, z pocitu, že všetko MUSÍ byť tip-top, nemusí. Pre mňa je dôležitejšie sedieť pri krbe, popíjať varené vínko a porozprávať si to, na čo sme počas roka nemali čas, ako to, či mám vyleštené okná a viac druhov koláčov ako suseda.

titkovamiriam
28. dec 2013

Ja cez sviatky veľa oddychujem.Upratovanie robím už pred adventom,lebo doma všetko vyzdobujem,tak uz pred sviatkami len klasika vysavam a utieram prach.darceky kupujem pocas roka a na vianocne trhy a akcie si chodim zarelaxovat s detmi ci s priateľmi,vynimočne ešte niečo kúpim ak mi padne do oka.Vianočne pečenie mam rozdelene na 4-6t.takže žiaden zhon .No a jasne že zo všetkým mi pomáhajú deti a chlap.Lebo okrem našho poschodia pomáham aj dole mamine 🙂 ale všetko úplne bez stresu a nahánania.Pre mna su sviatky o stretnutiach s rodinou , priatelmi a rozpravkach a tento rok dlhých prechádzkach po krásnom,,jarnom,, počasí.