Do akého veku môže mať mačka mladé?

kikus1510
21. nov 2023

Ahojte, idem si sem po radu. Tie, ktoré máte doma mačky a dávate ich pripustiť. Tá moja je 7 a pol ročná. Premýšľam, že by som ju dala pripustiť. Ale vraj je to v jej veku už nebezpečné?

0silvia0
21. nov 2023

@kikus1510 to máš nejakú šľachtenú mačku s rodokmeňom od chovateľa?

lenkakravcova
21. nov 2023

@kikus1510 7 ročnú by som už nepripúšťala.
Hlavne ak doteraz mačiatka nemala nikdy. Lebo to by bolo pre ňu po fyzickej stránke náročné. 7 ročná mačka je ako 50-60tnička 😃 (niekto už sa zbiera do hrobu, iný žije plný život aktivít ale asi žiadna už netuži v takom veku byť tehotná a rodiť).

majlo1234
21. nov 2023

@lenkakravcova akurat ze matka nie je zena, ta chce byt oplodnena kazdu ruju

@kikus1510 treba ju dat vykastrovat, ulavi sa jej aj vam

colsami
21. nov 2023

Ano je to v jej veku uz rizikove.

syslik81
21. nov 2023

Namiesto maceniec ji daj radsej vykastrovat aby nedostala zapal a rakovinu.. moja bola kastrovana v tom veku a uz bola stara.. maceniec je plna pr.el vsade a zbytocne je ich mnozit ..moze sa stat ze ti ostanu na krku

majkakvet
21. nov 2023

@kikus1510 sibe Vam za prepacenim??? Maciatok je vsade plna rit, vyhodenych, zomierajucich v mukach a utrpeni niekde v poli alebo lese. A vy idete dobrovolne pripustit???? Stredovek uplny.

h2
21. nov 2023
h2
21. nov 2023

@majkakvet Na to sa autorka nepýtala. Má mačku, od ktorej chce mačiatka, tak asi vie, prečo. Určite nie preto, aby ich vyhodila. 🤦🏻‍♀️

j_m
21. nov 2023

Je jedno prečo - ak nemá všetky atributy riadneho chovateľa a neposunie chov ďalej (čož v tomto prípade nie) tak ide “len” o množenie… a v tomto smere majú tu viaceré ženy pravdu.

tramtada31
21. nov 2023

Uz je stara na mlade. To je ako u žien, prvé dieťa by mala mat žena do 35 rokov, s vyšším vekom narastajú rizika, či u žien, či u mačiek

nicoletta98
21. nov 2023

a mačku máš s rodokmeňom? Ak nie, tak už dávno mala byť kastrovaná... mačiek tu je po milu ..... a viac ich už naozaj nie je treba... potom po facebookoch a neviem, kde všade sú príspevky, že "darujem".. ale to je tá zodpovednosť dnešných ľudí ... je im ľúto dať 100 eur za kastračku, prípadne výškrab s kastračkou - keď už mačka čaká malé, fotky samozrejme, keď sa narodia a aké to je zlaté a naháňajme si lajky... a potom končia zrazené, utopené, postrieľané , vyhodené atď atď... a záchranari nech sa starajú , lebo však nie je tu toho dosť, že... ak teda nemáš tu chovku, mačka keď bude mať 8 mačiat napr. všetky si nechávaš? aby som ti nekrivdila...

veselo_neveselo
21. nov 2023

Och, nie, preco by si to robila? Daj ju sterilizovat, a mozete si zit spokojne spolu dalsich 7, i 10 rokov.
Nesla by som do toho, co ked bude mat vela maciatok, alebo aj zdravotne komplikacie? Stoji ti to za to?

Ak chcete maciatka, skuste zobrat z utulku, mozno ich prijme za svoje a vychova - ak ti o toto ide.

kikus1510
autor
22. nov 2023

@0silvia0 Áno, mačka je šlachtená s rodokmeňom

0silvia0
22. nov 2023

@kikus1510 tak tieto záležitosti asi treba riešiť s chovateľkou, od ktorej máš mačku si myslím. Asi máš nejakú zmluvu a nejaké podmienky.

refly
22. nov 2023

@kikus1510 To ale nebola otázka. Máte registrovanú chovnú stanicu a uchovnené zvieratá, s veterinárnymi testami, aby ste vedeli že nemnožíte defekty? Alebo máte "čistokrvnú" z bazošu za 200€ a chcete z nej ešte vytrieskať pár stoviek? Lebo není možné aby sa seriózny chovateľ pýtal takéto otázky.
Množky sú v iných štátoch zakázané a dúfam že to čoskoro príde aj sem.

j_m
22. nov 2023

Citát autorky: “Áno, mačka je šlachtená s rodokmeňom” - tak toto sa mi celé už tiež nepozdáva… a pripájam sa k @refly… neverím, že sú/boli splnené podmienky na chov, pretože by sa táto debata točila iným smerom alebo by skôr vôbec nebola…

vroni
23. nov 2023

Nechápem. Mame "papierové" mačky, z chovnej stanice a v zmluve sme podpisovali, ze budú pouzite výhradne na maznaka (teda ze budu kastrovane/sterilizované v okamihu, ako dosiahnu pohlavnú zrelosť). Takže si neviem predstaviť mačku s papiermi, ktorá má byť pripustená prvýkrát v takmer seniorskom veku. Ved to by vám doteraz pri každej ruji zburala dom.