Dlh v zdravotnej poisťovni. Je normálne ho vymáhať od dedičov?

katka1981
12. aug 2011

Ahojte, prosim Vas o radu. Dnes mi kamoska napisala:

Je normalne aby dlh voci vseobecnej zdravotnej poistovni ktory ma zosnuly vymahali po dvoch rokov od dedicov? Dneska nam so sestrou doslo zaplatit za mamu 1091.50€. Bol to dlh od roku 2007 do marca 2009 a uz su 2 roky co umrela.
Mama im zomrela v marci 2009. Poradte prosim, dakujem.

nelynka
12. aug 2011

v dnešnej dobe je možné všetko..
hlavne, ked mal zosnulý nejaké dlhy, zákonite to prechádza na dedičov a tí to musia platit..
skorej by som sa obrátila na nejakého právnika, ale myslim, že to zaplatit budeú musiet, ked nemaju ako dokázat, že ten dlh tam nie je, ale bolo to platené tak ako malo...

držím palce..

katka1981
autor
12. aug 2011

@nelynka, podla mna ten dlh tam je, len chuda baby. Jednej z nich sa teraz narodilo babatko a neboli na tom dobre ani predtym financne.

riami78
12. aug 2011

@katka1981 Myslím, že treba ísť za právnikom. Existuje niečo také a ako vzdanie sa dedičského práva, vtedy dedič nezdedí žiadny majetok - ale ani žiadne dlhy. Ak chce dediť - teda, ak je čo, automaticky na dedička prechádzajú aj záväzky!!!

katka1981
autor
12. aug 2011

@riami78, ja tiez cakam na vyjadrenie od kamoskinej mamy pravnicky, ale maju po mame cast bytu zdedeneho a jedna z nich v nom zije.

riami78
12. aug 2011

@katka1981 Tak je to asi jasné! Keď dediť byt, tak aj dlžoby! 😖

zuzka38
12. aug 2011

@katka1981 a dedicske konanie uz zbehlo? ak ano, tak by poistovna musela poziadat o znovuotvorenie a vacsinou sa im to nexce... treba sa skontaktovat pre radu s pravnikom, ktory riesi ich dedicske konanie

katka1981
autor
12. aug 2011

@zuzka38, je vyse dva roky mrtva, dedicske konanie uz muselo byt, aspon myslim

nelynka
12. aug 2011

@katka1981 no tak by mohli skusit nejako poziadat o splatkovi kalednar na poistovni..vecsinou vychadzaju v ustrety..vysvetlit im o co ide, aj ked urady to nezaujima..ale skusit to treba..
a zase 1000e neni dneska taka strasna ciastka..

katka1981
autor
12. aug 2011

@nelynka, urcite skusia na splatky. Len je to ozaj neprijemne, ze ani nevies aka super zasielka ti dojde a zrovna takehoto tipu

nelynka
12. aug 2011

@katka1981 no ved ano..je to neprijemne..
ale v dnesnej dobe..to clovek moze cakat kazu chvilu ☹

bosoriak
12. aug 2011

@katka1981 Nech sa urcite spoja s pravnikom, pretoze ak uz bolo uzavrete dedicske konanie, tak si poistovna nemoze len tak spomenut, ze ma nieko nieco platit. Ako tu bolo spomenute, musi otvorit dedicske konanie a potom moze cosi riesit.
Skor by som si tipla, ze skusa,ci sa zlaknu a zaplatia. Toto robi VsZP bezne. Minimalne nec si vyhladaju ten zakon a paragraf, ktory maju uvedeny v rozhodnuti, co im prislo.

katka1981
autor
12. aug 2011

@bosoriak, dakujem. Len sa bojim ci aj tam neplati premlcacia doba 3 roky.... ale urcite treba poriesit pravnika, ten ich vyjde urcite menej ako 1000 eur.

zuzka38
12. aug 2011

@katka1981
presne ako pise aj @bosoriak neni jednoduche otvarat dedicske konanie, to musia cez sud a su to tahanice.. takze nic neplatit vopred, nech si to poistovna riesi ked mala doteraz cas..oni to nemozu vymahat od dedicov len tak ak to bolo uzavrete 😉

katka1981
autor
12. aug 2011

@zuzka38, diky moc, toto som nevedela