Divný telefonát z banky

10. sep 2024

Klient chcel požiadať o úver v banke, mal doložiť daňové priznania za posledné dva roky, následne chceli vedieť príjmy za aktuality rok formou daňového priznania. Klient mal doniesť doklady na základe toho som vystavila tlačivo, po niekoľkých týždňoch sa klient ozval, že som mu spravila zle DP a úver mu odmietli. Mám to celé prerobiť. Keďže klient bol lenivý doniesť všetky doklady výdavky som dala paušál. Po doložení skutočných výdavkov a príjmov ktoré medzičasom mal , som mu dala druhé DP.
Následne dnes telefonát z banky v ktorom žiadajú potvrdenie o podaní DP za rok 2024 a potvrdenie o zaplatení dane za rok 2024. Otázka: ako môže mať jeden živnostník tri rozdielne DP? Akože nemôžeme preložiť potvrdenia za rok 2024? (Klient stále žije, je stále szčo).
Neviem čo si o tom myslieť či som divná ja či on. Som účtovníčka postupne si rozbieham vlastné podnikanie. Niečo som nepostrehli? Stalo sa vám niečo podobné?

melanta
10. sep 2024

Aké 3 DP? Veď mal prvé, ktoré bolo urobené zle a kvôli nemu úver banka zamietla. Potom si mu urobila opravné. Čiže druhé. Z banky žiadajú potvrdenie o podaní toho druhého priznania a doklad o zaplatení dane. Ako má vedieť, že druhé opravné DP bolo ozaj podané a zaplatené, ak nemá doklad? Veď nech klient doloží potvrdenie o podaní druhého/opravného DP a potvrdenie o zaplatení dane. Čo sa ti na tom nepozdáva?

rozculena
10. sep 2024

nechápem,prečo banka volá tebe?? Čo máš ty s bankou? Ty nie si ich klient,ty si si úver od nich nežiadala.

ibrunova
10. sep 2024

DP za rok 2024 sa už podávalo?

manzanillaa
10. sep 2024

Nie je natom nic divne,aj v našej banke je na tlačive potrebné uviesť telefonicky kontakt na uctovnika/cku. Vychádza sa z toho potvrdenia, banka si to nemá kde inde overiť.

cacika
10. sep 2024

Nie je možné zmeniť formu uplatňovania výdavkov v dodatočnom daňovom priznaní. Čiže to druhé prerobené DP na preukázateľne výdavky je zle. To len pre info, keď na to niekto v budúcnosti poukáže môže mať klient problém. Teraz banka žiada potvrdenie o zaplatení dane z toho dodatocneho priznania, čiže stále za rok 2023.

autor
10. sep 2024

@melanta tri -za rok 22,23 a 24. sorry si z fachu?a poznáš niekoho kto podával DP za rok 2024 v roku 24 aj zaplatil daň? Keď termín je 31.3.25
Veď to že mal po 8mes zisk môže mať kľudne po 12mes stratu . Tak aké DP akú daň?

autor
10. sep 2024

@cacika nikto žiadne dodatočne do za r23 nedával. Chcú za rok 2024 nie za 23. Všetky potvrdenie za r23 mali predložené pred mesiacom

michaelam2
10. sep 2024

To volali priamo tebe ci klientovi? Ako mozu chciet DP za tento rok ked je len september ? Nechcu nahodou len nejake potvrdenia, ze aj tento rok prijem bol (faktury atd.) ?

autor
10. sep 2024

@michaelam2 priamo mne, nechceli faktúry chceli vyslovene potvrdenie o podaní DP a potvrdenie z dú o zaplatení dane za rok 2024. Klient má v danej banke účet, úhrady faktúr chodia na ten účet, registračnú pokladňu nemá.
Opýtala som sa pána či vie že na podanie do je termín v r25 a skorej sa podáva iba v prípade ak daňovník zomrel. Začal niečo koktat a potom zložil

michaelam2
10. sep 2024

Ktovie ci to nebol nejaky novacik alebo brigadnik, co uplne nepochopil co ma spravit. Neriesila by som to, resp. Nech sa klient opyta priamo toho pracovnika, s ktorym riesi hypoteku ci maju vsetko alebo este nieco potrebuju.

autor
10. sep 2024

Nerieši hypo, obyčajný úver chce kúpiť vozidla náročnejšieho terénu, aby vedel rozšíriť paletu poskytovaných služieb.

cacika
10. sep 2024

Tak potom v banke naozaj museli urobiť chybu. Nemá zmysel pýtať teraz DP za 2024, pravdepodobne potrebovali 2023 a niekto to doplietol. Ešte vám budú volať z daňového že tie podania evidujú ako chybu - najneskôr keď podáte DP za celý rok 2024 tak im to nebude sedieť.

autor
10. sep 2024

@cacika DP sa nepodávalo, veď nebol dôvod, na fs som ani tlačivo nenašla. Po odovzdaní DP za r22 keď bol príjem zo živnosti iba dva mesiace , zvyšok ttp a za r23 chceli vyslovene príjem za rok 24 na tlačive DP

cacika
10. sep 2024

Veľmi zvláštny postup. Teda banka žiada vyplnené tlačivo DP za rok 2024 na tlačive 2023, ktoré ale nebolo podané na daňový úrad. Tým pádom ani neexistuje potvrdenie o podaní DP za rok 2024 ani žiadne potvrdenie o úhrade, nemá ho kto vystaviť. Jednoznačne chyba na strane banky.

autor
10. sep 2024

@cacika áno , preto sa pýtam či sa stalo niekomu niečo podobné. Možno má niekto skúsenosti
Keď už mala banka u seba dp r22 a 23 aj s potvrdením. Čo s tým ,, akože,, dp 24 sledovali

muchotrafka298
10. sep 2024

Preco si nepovedala dotycnemu pracovnikovi banky, aby Ti to, co pozaduje poslal emailom? Lebo takto len hadas, ze co vlastne po tebe chce. Kedze je jasne, ze DP za r. 2024 moze tvoj klient predlozit az po 31.3., resp. 30.6.2025.
Na tvojom mieste by som zvazila aj to, ci pokracovat s klientom, ktory nie je ochotny a schopny dodavat Ti potrebne doklady vcas.

autor
10. sep 2024

@muchotrafka298 len preto že bol v auguste na dovolenke a nehľadal bločky doma po šuplíkoch?

muchotrafka298
10. sep 2024

V uvodom prispevku pises toto "keďže klient bol lenivý doniesť všetky doklady výdavky som dala paušál. Po doložení skutočných výdavkov a príjmov ktoré medzičasom mal , som mu dala druhé DP". Predpokladala som, ze sa to tyka danoveho priznania, ktore sa odovzdava v dvoch terminoch, nie v auguste.
Nie je mi jasne, o com pises, ze v auguste bol na dovolenke a nehladal blocky po suplikoch. Riadne danove priznanie si robila na zaklade coho? Jemu by malo zalezat na tom, aby mal veci v poriadku, podane danove priznania, vcas zaplatene.
Rob si tak, ako uznas za vhodne.
Nech sa klient obrati na banku, ktore doklady chybaju k schvaleniu uveru a podla moznosti nech mu to poslu emailom.

autor
10. sep 2024

@muchotrafka298 ja len toľko že som mu za rok 24 nerobila riadne DP. Veď načo keď ešte nie je koniec zdaňovacieho obdobia a do decembra ešte môže mať príjmy aj výdavky.
Klient odovzdal do banky čo bolo treba, bol na dovolenke keď mu volali že treba r24, šoféroval skoro celý deň domov z Chorvátska a bol lenivý hľadať tie bločky doniesol iba faktúry.

natalia912
10. sep 2024

Takéto potvrdenie ako píšeš ti vydá daňový úrad, stojí 1€ ak ho posles elektronicky za daňový subjekt/klienta

autor
10. sep 2024

@natalia912 prosím ako vie vydať dú potvrdenie na daňové priznanie za rok 2024 čo ani nebolo podané ani daň zaplatená lebo ešte nie je koniec zdaňovacieho obdobia? Dám ti to 1€ ak mi to vysvetliš.

natalia912
10. sep 2024

Daňováci to berú inak 😂 na hlavu, áno, ale je to tak...napr ak im povieš že chces rok 2024, tak chcú DP za ten rok, ktoré bolo podané v Tom roku...čize chcú zdaňovacie obdobie rok 2023, ale oni ako pridzubani to majú zaužívané že je to rok 2024...
Dnes som si tak pýtala rok 2016 a dostala som zdaňovacie obdobie 2015, lebo to bolo podané v 2016🙈 a ja že teda aha...tak vás poprosím 2017😂🤣

vams
10. sep 2024

Potvrdenie za rok 2024 ti nevystavia, nakoľko rok 2024 ešte neskončil, lehota na podanie daňového priznania je do 31.3.2025. Dajú len za tok 2023 a menej.

autor
10. sep 2024

@natalia912 hádam 10x to píšem ak by to ešte niekto nepochopil, DP r 22 a 23 spolu s potvrdením bolo odovzdané do banky ešte v auguste. Následne chceli tohtoročné príjmy na tlačive dp. Potom potvrdenie na r24.
Viem ako sa dajú cez fs vyžiadať potvrdenia. Účtarinu som nezačala včera. Potvrdenie za účtovné obdobie 2023 už majú.u seba! Chcú 2024.

autor
10. sep 2024

@vams 😱

monnci2226
11. sep 2024

zavolala by som znovu do banky a pana ktory zacal koktat by som poprosila, aby to co chce, mi poslal mailom. mozno zistis ze pan nakoniec pytal a myslel nieco ine ako prezentoval. ak by aj pisomne ziadal to co pises, dala by aom mu telefonicky kontakt na pruslusny danovy urad, nech mu vysvetlia, ze ziadne potvrdenie o podani dp za.rok 2024 nie je mozne vystavit. popripade mu napis ze to dp za rok 2024 co si odovzdala je len odhad k obdobiu od 1/2024 - 8/2024 a tvoj klient v podnikani pokracuje a do konca roka sa danove prizanie za rok 2024 urcite este zmeni.

mantilka
12. sep 2024

To nejaký šikovný bankár tam sedí...už aj tam máme šikovných ľudí? Vravím, že IQ národa klesá a s ním aj kvalita práce.
Základ je pýtať vždy všetko písomne!
Čo je povedané, vždy sa da prekrútiť.
Opýtaj mailom.

berinkaj
12. sep 2024

@mantilka mne sa to cele nezda…nespominam si ze by sme z banky niekomu len tak zabolali halooo subjekt jozko mrkvicka ma v DP bla bla…ved to by bol unik bankoveho takomstva. Ak by mal aj uctovnik pristup k uctu musel by byt overeny a nie ze bavim sa s hocikym?! Ci?! Zavolala by som spat a skumala by som kto a z akej institucie volal..

mantilka
12. sep 2024

@berinkaj poviem ti, že raz som cez mobil nastavovali v banke a žena mi povedala nech jej poviem kód. Skoro som odpadla. Samozrejme som nepovedala. Potom sa opravila, že potrebuje neviem ktoré čísla v poradí.

mantilka
12. sep 2024

Tu pomôže iba keď majiteľ písomne požiada, aby mu dali písomne co ma doložiť do banky. Určite to nezatajte pred majiteľom. Radšej mu povedať, že bankár je popleta a preto nech si pýta písomne čo požadujú.