Deti majú nárok na všetko

1. sep 2024

Lepší názov ma nenapadlo.V skratke vysvetlím,ja som vyrastala iba s mamou nemali sme peniaze.Nemala som často ani desiatu v škole,staré oblečenie vyťahané tepláky.Deti sa mi vysmievali.Povedala som si že ja dám svojim deťom prvé aj posledné aby sa mali dobre.Mam manžela a tri deti.Da sa povedať že majú všetko,pekné oblečenie chodíme aj na výlety majú zážitky.Starsi chodí do ZŠ bol v škole v prírode,chodí na krúžky od výmyslu sveta.Platime mu stravu v škole drahé krúžky drahé pomôcky proste všetko možné.Zda sa mi že rodičia pretekajú kto čo kúpi deťom x veci a čo najdrahšie.Tak kúpim aj ja môjmu aby mal aby sa mu nevysmievali deti.Casto myslím aj na minulosť ako som to mala ja,no neviem či je toto správne.Ked dnešné deti majú všetko čo z nich takto vyrastie..?

doriiis
1. sep 2024

Takže sa divis tomu,čo sama aj robíš?

muminka27
1. sep 2024

Je to smutne, poznam pripad, kde je zabezpecena rodina viac ako treba, dcera 3.cka nemala tablet a bola outsider, tak jej kupili.

minenkak
1. sep 2024

Tak nekupuj deťom všetko a načo vlastne

janinah
1. sep 2024

Chybu robíš..

Raz môže prísť čas.kedy to dieťa bude musieť žiť skromné a bude s tým mat veľký problém.
Mne sa rozum zastavuje keď tu čítam.ze nevedia čo kúpiť na 4. narodeniny.lebo dieťa už všetko má.....katastrofa.

doriiis
1. sep 2024

@janinah ...počkaj,idú Vianoce.To sa tu tie matky,čo sa hlásia k tomu,že Vianoce nie sú o darčekoch budú predbiehať,ktorá ma skôr darček aj pre bratranca kona ich susedy.😆

matullienka
1. sep 2024

U nás to tak nefunguje. Deti dostanú to a v takej kvalite ako uznáme my rodičia za vhodné. U nás nepochodia s tým, že kamarát ma telefón za 700 a ona za 150. Mne je jedno čo majú druhé deti a vediem k tomu aj svoje. Hlavne, že na všetko treba zarobiť a nie je to samozrejmosť. Keď chce niečo aj tak musí si ušetriť na to z vlastných.

heleninamama
1. sep 2024

1. Neporovnávam minulú dobu a dnešok, keďže kedysi sa žilo úplne inak a boli iné možnosti. Tomu zodpovedala aj výchova. 2. Nevraciam sa k starým krivdám z detstva, hoci tu na koní je trend neustále sa vŕtať v minulosti a niečo si cez deti kompenzovať.
3. Nedávam deťom všetko, najmä nevyhadzujeme peniaze za veci, ktoré považujem za hlúposť a zbytočnosť. A je mi úplne jedno, kto čo robí, má, čo je na Tik-Toku a pod. Keď poviem deťom nie, môžu sa aj po zemí hádzať, nedostanú to. A nemyslím, že by im niečo chýbalo.
4. Ľudí, ako si ty, považujem za slabé osobnosti, ktoré robia všetko možné, len aby splynuli s davom.

really8
1. sep 2024

Ake povrchne hodnoty mu tymto davas do zivota?

ivik4
1. sep 2024

No , tvoja vychova tiez nieje ok. Ved sama si to priznavas

lienka.7
1. sep 2024

Nie, nemajú na všetko narok. Ja som rodic, ja rozhodujem, absolútne ma nezaujímajú iní. Ty máš traumu z detstva, keďže si trpela nedostatkom, teraz si to takto kompemzujes... skus porozmýšľať nad psychológom, aby ti to pomohol prekonať. Lebo deťom tým viac škodis, ako pomáhas...
@heleninamama
@matullienka to tu zhrnuli uplne perfektne 👌, 100%tny suhlas👍

anickababickw
1. sep 2024

ty si sa v detstve mala zle, tak sa majú mat aj tvoje deti? to čo je za logiku.

autor
1. sep 2024

Mám kamarátku je to mama kamaráta môjho syna zo školy a tiež hovorí deťom by dala aj posledné veď komu inému dať všetko čo máme než deťom.Tiez vidí čo robia druhý rodičia a čo budeme vyčnievať z davu aby naše deti kvôli tomu šikanovali?To nechcem

lasona
1. sep 2024

Pozri tiež som ako dieťa nemala. A tiež môjmu chcem dopriať. Ale v rozumnej miere. Ja som nemala oblecenie, často nebolo čo jesť...v škole sa mi smiali, žiadny výlet, žiadna dovolenka, lyžiarsky...mohla som snívať. ...malému dávam co môžem, ale zas s mierou a rozumom. Mam sa oveľa lepšie, ako sa mali moji rodicia. Ale nechcem z neho vychovať človeka, co si nič neváži....

really8
1. sep 2024

Takze Chceš vychovať ovcu Ktorá sa celý život bude Hnáť za novým mobilom novým autom novým oblečením len preto že majú všetci ostatní a jeho život bude len o nekonečnom materializme a strese?
Gratulujem. Toto je určite to správne rodičovstvo.

doriiis
1. sep 2024

Celé zle toto.Autorka,ty vychovávaj deti pre seba a pre ich život.A nie pre spoločnosť,ktorá je okolo vás.Zjavne si jedna z tých,čo sa potrebuje ukázať,že aj ona na to má.

matullienka
1. sep 2024

To sa spýtaj seba čo z tvojich detí vyrastie keď ich učíš takýmto povrchným hodnotám. Ostatní vieme deťom ukázať a vysvetliť, že nie len drahé, značkové a veľa je dobré.

janinah
1. sep 2024

@doriiis asi tak..a ešte budú písať.ze oni kúpili za 20 eur a na oplátku dostali len za 10 eur..
Ako som už písala...katastrofa

mane01
1. sep 2024

No tak to nerob, jasne ze ani opacny extrem nie je spravny! Moje nemaju vsetko, co si zmyslia. Vzdy si preberieme, ci nieco len chcu, alebo to vazne potrebuju. No a urcite by som nekupovala detom veci len preto, ze ich maju ine deti! Treba ich naucit hodnotu penazi, napriklad kolko prace je treba, aby clovek urcitu sumu penazi zarobil.

viestta
1. sep 2024

Nie, deti nemusia mat vsetko co si len zmyslia. A deti treba ucit aj tomu aby sa vedeli vyrovnat s negativnymi vecami. Nie tak, ze sa ich negativna vec ako vysmech nikdy nedotkne, pretoze ked dospeju tak ich tie negativne veci v zivote tak ci tak stretnu. Treba ich naucit spracovat a vyrovnat sa aj s negativnymi vecami. Tym, ze im zametas cesticku zivotom im len ublizujes, aj ked ti to mozno nedochadza.

ina2405
1. sep 2024

Ja deťom kúpim v rámci mojich možností kvalitnú vec, nie najdrahšiu. Nikdy sa mi nesťažovali, že sa im niekto posmieva, sú dobre začlenení v kolektíve. Aj tak majú oveľa viac, než som mala ja, naši naozaj nemali na toto všetko. A neporovnávam sa. Ani si nepripúšťam názor, ktorý tu často čítam, že ľudia by mali deťom zabezpečiť "všetko" - milión drahých športových aktivít, krúžky, akvaparky, drahé dovolenky atď...a ak im to nezabezpečia, tak sú zlí rodičia a načo teda tie deti majú. Deti potrebujú harmonické prostredie, pravidelný pohyb, kvalitnú stravu a zaodieť. Jediné, čo sa ošidiť nedá, je strava. Ale oblečenie vôbec nemusí byť drahé, pohybové aktivity s loptou na ihrisku, badminton, volejbal, jednorázová kúpa bicykla - to nie je finančne náročné. Na tenis a hokej moje deti nechodia lebo na to nemám . Ale nemám z toho ani kompexy. Na krúžky využívam poukazy zo školy a sú finančne dostupné. A mobily sme deťom vždy posunuli po nás, až keď si syn zarobil na brigáde, tak si kúpil mobil aký chcel.

janinah
1. sep 2024

Autorka.inteligentne.vychovane.do sveta síce dieťa.s ktorým rodičia rozprávajú.vysvetluju a venujú čas sa šikanovať nenechá...

marca12
1. sep 2024

Nemusis mu davat všetko,ale naucit ho hodnotam a aby vedelo reagovat na vysmech. Nevravim,ze ma chodit otrhane,ale malo by vediet,ze ani v zivote nas dospelych to nefunguje tak,ze mame vsetko,co chceme a nakupujeme bezhlavo. Je pekne,ze mu chces dopriat,ale malo by aj vediet,ze to nie je samozrejmost. A hlavne nerobit take,ze Janko ma toto a ty hned utekas kupit este lepsie,aby sa tvojmu dietatu neposmievali.

lucia147852
1. sep 2024

Gratulujem, týmto prístupom sa vychováva generácia rozmaznaných a neschopných ľudí. Áno doprajem deťom viac ako som mala ja, hlavne čo sa týka výletov a zážitkov ale nedostanú všetko čo si zamanu.

janage
1. sep 2024

A prečo tak strašne chceš aby deti išli s prúdom. Kúpiť tablet, aby nesikanovali? Malému dieťaťu?
Toto nerobia deti. Toto robia rodicia, čo tie deti do toho zatahujú.
Šikana sa nerieši tým, že sa ustúpi a podriadi tomu čo sikanuje. Čo tak naučiť dieťa, že jeho hodnota sa neodvíja od toho či má najnovší mobil a najdrahšie tenisky?
Čo tak dopriať dieťaťu ten pocit, túžim po niečom a pomaly sa blížim k cieľu. Ako keď sme si my sporili na prvú gitaru, knihu, kazetu.
Veci na obdiv vystavujú len tí, čo sú vnútorné nespokojní sami so sebou. Vyrovnaný človek nebude druhým pohrdat lebo nemá tenisky za 1000 a hodinky za 2.

Deti, ktoré majú všetko, nie sú spokojné s ničím.

Ako baby písali prešla si z extrému do extrému. Potom si deti myslia, že peniaze dáva bankomat, či sa proste po pipnuti notifikácie len tak zjavia na účte. Že rodicia sú im povinní všetko, na čo si zmyslia, dať. No nie sú.

earlgrey
1. sep 2024

Ja sa ani nečudujem dnešným deťom, že sa porovnávajú, kto ma lepšie, krajšie, drahšie. Keď to vidia od svojích rodičov. Chorá doba. Tiež som vyrástala v chudobnej rodine, niekedy ani na chlieb a maslo nebolo, ale nechodili sme špinavé a otrhané, to nikdy. Nikto nevedel, že doma sme na tom tak ako sme, pretože sme to na sebe vidieť nedali, mama nás vychovávala k skromnosti ale v čistote. Za oblečenie, aj keď z bazáru dala aj posledné peniaze. A zase poznám mojích rovesníkov, spolužiakov zo ZŠ, ktorí mali od malička všetko a skončili pri drogách, krádežiach, v base. Dokonca kradli peniaze aj vlastným rodičom. Lebo rodičia jedného dňa povedali stop a tie deti si to zariadili po svojom, len aby mali to, čo chcú. Samzorejme to nie je prípad každého, neškatulkujem, ale svoje dieťa, aj keď mu doprajem výlety a zážitky, vediem k tomu, že všetko má svoju hodnotu.
Ináč príhoda zo včerajška. 2 mladé dievčatá, vek odhadnút neviem, lebo boli vykachlené ako dospelé ženy, ale dajme tomu, že cca 13-14 rokov. Sedeli sme v McDonalde a oni sa rozprávali. Jedna vraví, že ukradla mame z peňaženky 20€, lebo jej nechcela dať. A tá druhá, že super, konečne si môžme kúpiť mekáč a pchali do seba to jedlo, akokeby nikdy v živote nejedli. Nechápala som.

dskjhfdlkdjhl
1. sep 2024

Snazim sa dat detom maximum, ale uplne inak ako autorka. Deti nemusia mat kazdu kravinu, dolezite je, aby vedeli, ze maju rodicov, ktorym sa mozu zdoverit a mozu sa s nimi porozpravat o comkolvek a nemusia im klamat. To, ci ma tablet za x alebo za 10 x eur, to je nepodstatne. Ked je dieta zdravo sebavedome, tak sa nepotrebuje s nikym porovnavat, ani pretekat. A co som tak vysledovala za ten cas, ako moje deti vyrastli, tak zvycajne v rodinach, kde je o peniaze nudza, sa kupovali drahsie a casto zbytocne veci, ako v tych, kde je penazi dostatok.

doriiis
1. sep 2024

Napr.moje deti nedostávajú vreckové.13 a 8 rokov.Ziadny iphone,Mcbook a iné ,,značkové" veci u nás nehrozia.Nemienim vyhadzovať peniaze za nekvalitné veci iba preto,že majú značku.Nikdy neboli pri mori a na Vianoce nedostávajú nič.

janage
1. sep 2024

A najviac na smiech je, že na jednej strane sa straaaasne chcú jedinci vyčleniť z davu a v konečnom dôsledku robia všetko pre to aby teraz ta citujem nevytrcali.
Kedy som citala takú vetu o odievania pubertakov. Že tak strašne chcú byť iní, že všetci chodia v rifliach a kockovanych koseliach. Ale to je myslenie nevyzreteho človeka.

earlgrey
1. sep 2024

@dskjhfdlkdjhl Lebo tí, čo majú dostatok peňazí aj poznajú hodnotu tých peňazí a preto ich aj dostatok majú, lebo nevyhadzujú na somariny. Kde naopak, v rodinách, kde ledva vyžijú a veľa nemajú sú samé drahé veci. Mám kamarátku, denne sa sťažuje ako nemá peniaze, ako jej manžel nedá, ona je na RD s deťmi. Ale tie deti majú značkové oblečenie, majú veľké elektrické autá, majú bicykle drahé a kolobežky, dokonca ona ma elektrickú kolobežku. Takže peniaze vyhodené za drahé zbytočné veci (podľa mňa) ale keď ju volám na výlet, hoci len do vedľajšieho mesta, kde by dala len 5€ na vlak, tam a naspäť, tak už bedáka, že si to nemôže dovoliť, lebo nemá na to...že tak rada by s deťmi niekam išla, vzala ich na výlet, na zmrzlinu ale nemôže. No mohla by, ak by nekupovala predražené hračky pre deti a pre seba 🙂

dskjhfdlkdjhl
1. sep 2024

@earlgrey ano, tomu sa hovori financna gramotnost.