Depresia zo situácie na Slovensku

21. okt 2020

Dobrý deň, vopred sa osprsvedlňujem za anonymitu, no inak mi to nedá. Verím, že koronavírus existuje, je a aj bude, neprežívam to však tak, ako naši politici. No situácia, ktorá sa deje na Slovensku začína byť viac ako neúnosná. Všetko nasvedčuje tomu, že nás chtiac-nechtiac čaká lockdown. A tu to začína. S priateľom máme 2 byty, každý na hypotéku + úver. Jeden je neobývateľný keďže je v dianí kompletnej rekonštrukcie od základov, v druhom bývame. Ja som zamestnaná, priateľ pracuje sám na seba. Ak sa nevyhneme lockdownu, ja budem musieť zostať doma, priateľ vo svojom obore v podstate tiež, ani by nemal žiadne roboty. Momentálne nemám žiadne finančné rezervy keďže platíme 2 byty, resp. 2 hypotéky, uvery, nájmi. Pýtam sa, kto z kompetntných berie na nás ohľad??? Ako máme žiť??? Z čoho? Veľmi sa bojím čo ma, nás všetkých, čaka. Nejak som to doteraz neriešila ani neriešim, ale začína ma chytať depresia z toho, čo budem robiť, z čoho všetko platit, ako žiť. Áno, je nás milión, nie som sama, ale zaujíma to vôbec niekoho? Neviem čo tu hľadám, žiadne rady, možno len váš pohľad a názor.
PS: viem, že je tu veľa žien ktoré si neodpustia rýpanie typu nemala si si kupovať 2 byty a pod., ja s platením zatiaľ nemám žiadne problémy, ale situácia kam Slovensko speje ma núti k tomu uvažovať...
Ďakujem

basska_b
21. okt 2020

Ja si furt myslím, že lockdown je strieľanie s kanonom na vrabce. Nepopieram, že vírus je nebezpečný, ale či toto je vážne potrebné, tak nad tým mi rozum zastáva. Chápem, že naša "vrchnosť" sa snaží riešiť situáciu ako vie, ale čo už na nás skúšajú, to už snáď nie je možné. Pozrite, keď bude veľmi zle, jeden byt predate. Stále ste na tom lepšie ako mnohí.

lianka123
21. okt 2020

Odklad splatok hypoteky? Treba tvorit rezervu, vzdy.

lucka_ke
21. okt 2020

myslím, že banky ponúknu odloženie splátok tak ako na jar, neboj, tiež máme hypo, dieťa, úver... s mužom robíme v jednej firme, ktorá momentálne nemá skoro žiadne príjmy, viem ako sa cítiš

terezka1947
21. okt 2020

....vies,toto je vzdy riziko v zivote,ze nieco pride....korona,smrt,dlhoboba choroba,atd.
Myslim,ze je vela ludi,kt.zazivame tazke casy...padli nam niektore plany,bojime sa.
Ostava nejako v zdravi vydrzat.
A snad cochvila bude opat postupne vsetko v starych kolajach.
Ja radsej ani nepremyslam....lebo potom je depka par dni.
Uz som o pracu raz na jar prisla....cize,tiez by som.nechcela opat hladat novu. Ale nie je v nasich silach zmenit dianie v celom svete.

lucka_ke
21. okt 2020

@lianka123 mali sme, ale už je takmer minutá

lubka73
21. okt 2020

jedina chyba je ta ze nemate ziadne financne rezervy, stat sa moze hocikedy ,ze pridete o prijem, tak ako aj nam, od oktobra som doma ostal nam jeden prijem a podpora /kt. este nemam schvalenu / tiez uvery , ale mame dostatocnu rezervu , a neber to ako rypanie , urcite schvalujem investiciu aj my sme tak investovali

hederamonstera
21. okt 2020

Mas pravdu, na tomto politikom nezalezi (mozno tak Sulikovi). Ak sa pozries na rozne diskusie, tak uvidis, ze ludia opat rozmyslaju jednoduchsie a vidia len priame veci, ktore sa v spravach objavuju - smrt na covid. Nezaujima ich kolko ludi sa dostane do existenc.problemov ako napr. ty.
Drzim ti palce, aby ste nasli riesenie a zvladli to. Myslim, ze aj banky budu opat ponukat odklad splatok a pod. Uvidite.

cookie29
21. okt 2020

Vieš, ono sa až na pár výnimiek obava každý z nás. Veľa z nás ma záväzky... bohužiaľ táto situácia nie je len na Slovensku ale po svete. Ja žijem v zahraničí a lockdown sme zažili a podľa všetkého sa pripravujeme na další. Takze nielen slovenskí politici... nehovoriac o tom, že sú ľudia ktorí sú na tom vážne zle, majú zdravotné problémy, nedostanú sa k lekárom, majú choré deti a podobne. Akože ja viem že v danej situácii si povedať, že su ľudia čo sú na tom aj horšie nie je útecha, ale skúste relativizovať.

autor
21. okt 2020

Financnu rezervu momentalne nemame kedze rekonstrukciu noveho bytu sme riesili rezervou ktora bola, uz je to tskmer 10 tisic eur. Inak sa snazim vzdy coto mat nasetrene, ale kto mohol vediet, aky cirkus na slovensku nastane? 😢

terezka1947
21. okt 2020

@cookie29 ja si vzdy hovorim,ze ludia su na tom.aj.horsie ako ja,my.....ked vidim chorych,postihnutia rozne,rodiny po povodniach,kde dom,kt.riesia hypotekou vlastne nemaju,resp.potrebuju vela investovst.
Uz si hovorim,len nech sme zdravi a zo vsetkeho sa dostat da.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rikarika
21. okt 2020

prečo na Slovensku? mimo SR to zvládajú lepšie? celá planéta je na tom rovnako zle. riešením je POKORA.

tanapeta
21. okt 2020

predaj byt, keď nemáš. Rezerva je základ. Tak neprerábajte, a žijte z toho a predajte byt, keď nemáte z čoho splácať. Tiež mám dva byty, dve hypotéky, rezervu máme a snažíme sa odkladať tento rok, čo najviac. Dovolenka nebola, tak sa odložilo. Od marca predsa vieme aká je situácia a aká je dôležitá rezerva.
Chceš mať všetko, dva byty, rezervu, aj splácať. No keď sa nedá, tak sa treba uskromniť.

V depresiách môže byť slobodná matka, ktorá býva v podnájme, a keď nezaplatí tak pôjde so deťmi pod most. Ty máš byty a sťažuješ sa. Stále máš čo predať.

vulka
21. okt 2020

Aj kvôli takýmto možným problém sa vyučuje na školách finančná gramotnosť. Ale ľudia v tom majú strašné medzery a pokladajú také predmety za somarinu a zbytočnosť. Tak sa nečuduj.

autor
21. okt 2020

@tanapeta vďaka za rypanie no uvedoem to na spravnu mieru. Novy byt (3izbovy) mam od januara kedy sa zacala rekonstrukcia do marca co zacala korona. Do marca som minula na prerabku cca 8 tisic eur z vlastneho vrecka (rezervy). Zijeme v 1 izbovom preto som kupila do buducnosti vacsi, 3izbovy. A predat byt? Za par rokov mam 30, k comu sa potom dostanem dostanem? A vsetka namaha, peniaze z tezervy fuc pre nic??? Predat byt nie je ako potravina, pridem, kupim, odidem. Je to na dlhsi proces a teraz cez tuto situaciu urcite budem mat radu ludi na predaj mojho bytu 🙂 a zrejme si necitala ja nemam zatial ziadne priblemy s platenim, nuti ma len uvazovat situacia ktora je a kam speje. Ale ano, rypat a vyvysovat sa, to ti ide 🙂

lucka_ke
21. okt 2020

určite nepredávaj, radšej požiadať banku o odklad splátok, naj investícia je nehnuteľnosť

janulienocka
21. okt 2020

Môj názor je taký, že si urobila chybu s tým míňaním rezervy na rekonštrukciu, rezerva je na nepredvídateľné udalosti, ako napr teraz korona, takze minúť rezervu na prerábku nebolo rozumné

autor
21. okt 2020

@lucka_ke urcite nemam v plane predat, neviem ako to vyznelo z mojho prispevku ale nemam ziadne problemy platit len ma nuti uvazovat situacia... 🙂

lienka.7
21. okt 2020

Suhlasim s tebou. Na obycajnych ludoch im absolutne nezalezi, oni svoje vyplaty dostanu, to sa nemusis bat. A mozu si s nami robit svoje experimenty.
Virus tu bol, je a aj bude. Treba sa s nim jednoducho naucit zit. Vsetky pandemie so sebou prinasaju svoje obete, bohuzial.
A aj ked to nie je "obycajna chripocka" su aj zavaznejsie diagnozy, ktore sa teraz prehliadaju.
A tie nas dobehnu neskor.
Len ma tak napada otazka (recnicka samozrejme) ze to budu krajinu uztvarat vzdy, ked stupnu cisla? Potom otvoria a zase zavru a tak stale dookola??? Je to vsade na svete, neviem preco si nas p. premier myslel, ze Slovensko to obide. Mali s tym pocitat a pripravovat sa. Nie vsetko zase na poslednu chvilku a strielanie od buku do buku. A najma vyhrazanie sa ludom ked nebudete posluchat tak bu bu bu. Na vyhrazky nereaguje ani dieta, nieto este dospely clovek.

autor
21. okt 2020

@janulienocka ako som napisala, s prerabkou som zacala v januari a nemala som ani nemam problem s platenim, mam este co-to nasetrene ale nie je to horibilna suma. Mna len trapi to, co bude pripadne moze byt ak pojde SR tam kam ide. Nikto nemohol vediet ze nastane takato katastrofa, a prepacte, ano, viem ze je dobre mat rezervu aj by som mala ale z coho by som prerobila byvanie? Ja by som nemala problem si dalej setrit keby nie je to co je. Neviem to inak vysvetlit. Ci do smeti som mala cakat a uvazovat ci nieco taketo pride?

lucka_ke
21. okt 2020

nikto to nemohol predvídať, aspoň nemáš deti

asia83
21. okt 2020

Nabrali ste si toho dosť, no oceňujem vašu podnikavosť. Mám rada podnikavých ľudí. Netreba maľovať čerta na stenu, no zároveň vždy treba myslieť na zadné dvierka. Vám to však nemusím hovoriť, ste dosť inteligentná a viete to. Počkajme si, minulosť bola, budúcnosť nepoznáme, žijeme v prítomnosti. Žite prítomnosť. Každá situácia má aj riešenie. Prídete naň však iba vtedy, keď už v tej situácii budete.

janulienocka
21. okt 2020

Ak ešte aspoň čo to máš v zálohe, tak ok, a radím všetky nevyhnutné výdavky stopnúť na minimum.. toto musíme urobiť všetci. A dúfať že to čo najskôr prejde, lebo budeme v p.... ja sa snažím hospodáriť rozumne, mám rezervu, zatiaľ aj prácu ale, ak by to malo trvať ešte rok a k tomu lockdown, napr tak sme na ulici. Neviem. Asi by som začala kradnúť 😁🤷‍♀️

saskia_98
21. okt 2020

My mame dom + byt a jedno jedine stastie momentalne je, ze mi muz robi v zahranici a ked pride lockdown, domov nejde. Uz na jar sme sa nevideli 3 mesiace, cize som zvedava kolko to bude teraz.

matapo
21. okt 2020

...ja stymto tie zapasim a to mam este tri male deti. Tato situacia vytvara vyslovene neistotu medzi ludmi, zial nie je to len na SK ale uplne vsade. Dufam ze v stadiu ze nemame z coho zit a platit vodu, plyn, elektriku nebudem nikdy. Ale tiez mi nie je jedno ci sa budeme mat dobre a aj moje tri deti, ci si mozme dovolit vsetko co by sme chceli, ci budeme moct nadalej slobodne cestovat a spoznavat spolu svet bez neustalych obmedzeni a strachu, alebo budeme zit v maximalnej skromnosti a ostrazitosti a strachu o zdravie nase a hlavne to rodicovske, v strachu pred stratou prijmu (z uspor tiez clovek nedokaze zit do nekonecna) este niekolko mesiacov ci nebodaj rokov. Je mi z toho tiez na nic.

autor
21. okt 2020

Kedze ma tu vsetci kamenujete za to ze som minula financnu rezervu (takmer 10 tisic eur) ktora zacala v januari do marca kym neprisla korona, uvedoem to na spravnu mieru. Logicky keby kupim vacsi byt do buducnosti s tym, ze kupim na hypoteku nastahujem sa a byvam tak sa ziadnej rezervy nedotknem. Ked vsak kupim stary byt ktory nepresiel ziadnou rekonstrukciou kde bolo potrebne vymenit okna za plastove kedze pomotvireni mi okno takmer zostalo v ruke, tak ano, bolo treba siahat po rezerve ktoru som mala. Nie nechcela som brat dalsi zbytocny uver a zadlzovat sa este viac. Naco? Nikto nemohol vediet co nastane, co bude. Moja lredstava vsak nebola taka, ze kupim byt a budem cakat do aleluja a premyslat ci pouzit rezervu ci nie. Moj ciel bol jasny, prerobit vacsi byt, nastahovat sa a maly jednoizbovy byt dat do prenajmu. Takze zasnem nad tym co mi tu niektore pisete. Neviem keby vy kupite vacsi byt pre vas pre buducu vasu robinu, ci by ste zostali sediet na zadku s prepacenim a cakali na spasenie ked bola moznost z vlastnych uspor ho prerobit???? Fakt tomu nerozumiem. Ja nepisem o to , ze by som prisla o robotu a nevyplakavam ze nemam z coho platit... pisem o celosvetovom pribleme ktory nastal a dlho este aj bude.

autor
21. okt 2020

@asia83 ďakujem za komentár, konečne aspoň niekto pochopil moju pointu

vulka
21. okt 2020

Veď to čo tu píšeš má hlavu aj pätu. Našli ste riešenie vhodné pre vás. Ale od marca je korona a odvtedy ste neurobili žiadnu fin. rezervu? Veď keď vidím, že zemeguľa je v keli, tak priškrtím výdavky.

autor
21. okt 2020

@vulka viete, kedze je to tak akomsom pisala ze platime 2 hypoteky uvery a najmi, plus je treba z niecoho zit poplatit elektriku vodu plyn internet telefon, tak verte, ze usetrit je tazko. Jasne ze nejdeme do minusu, ale veľa sa toho nasetrit nedá. Bohuzial ani ja ani priatel nie sme politici a nemame 5 tisicove platy

matapo
21. okt 2020

...dobre si robila, spravne uvazovala. naco pozicivat peniaze ked mate za co spravit rekonstrukciu, spravne je aj dat maly byt do prenajmu, postupovala by som rovnako. Nik nemohol vediet. Ano situacia je na prd, nie len u nas ale vsade, vyhodou tych bohatsich krajin je ze stat je k ludom stedrejsi a vyslovene v tejto situacii az tak peniaze nemusia riesit a to je velka pomoc. Uz len dufat ze to snad nepotrva vecne a ze nas stat bude opat normalne fungovat.