Darovanie krvnej plazmy. Máte s tým skúsenosti?

bzzmajka
11. jan 2010

S manželom už dlhšie rozmýšlame o darcovstve lebo sme pravidelnými darcami krvi. Ale chceli by sme vedieť kto s tým má praktické skúsenosti.
A tiež z iných miest chodia na Rakúska lebo je to tam za peniaze a u nás? Dakujem.

beruska2x
11. jan 2010

manza chodil (ted uz ne ma vysoky cholesterol 😝 ) je to zadaco, muzes mit mene odberu nez u krve jinak nevim o rozdilech..

martimarti
11. jan 2010

No, já myslela, že se kostní dřeň nebere pravidelně nebo ano? 😕 😕 Kdysi jsem byla na odběru kvůli zápisu do registru dárců kostní dřeně a tenkrát mi bylo řečeno, že je to jednorázová záležitost a moje údaje budou k dispozici pro případ, že by někomu moje kostní dřeň pasovala, což se nestalo, takže se mi nikdo pak už neozval 😒
Mám za to, že se pravidelně bere krev nebo plazma, ale dřeň ne, jako chodit pravidelně dávat dřeň, to asi nééé 😉

grettka
11. jan 2010

dren sa moze darovat len raz... to nie ako krv...

bzzmajka
autor
11. jan 2010

Baby, to snád nie je možné, v tom zhone som si pomýlila názvy, myslela som plazmu !!! a darcu plazmy !!!! už som písala adminke, či sa dá zmeniť názov témy...

martimarti
11. jan 2010

Tak to jo 😀 😀 😀
Zrovna dnes jsem četla článek o tom, jak je dárcovství plazmy dobrý kšeft, lidi si jí nechávají odebrat v soukromých centrech a za jeden odběr dostanou 500Kč. Za měsíc si tak mohou vydělat až 2000Kč 😕 protože plazma se rychle obnovuji a lze jí odebrat až 4x měsíčně /krev pouze 4x ročně/.
V běžných transfuzních stanicích při státních nemocnicích je to zdarma. Proto také ubývá dárců krve, hrozí, že bude chybět ☹.

dadis
12. jan 2010

Ja ked som bola este na strednej, tak moj brat chodil so spoluziakmi autom do Viedne darovat/event. predavat tu plazmu, lebo to bolo za peniaze, vtedy za šilingy a chalani si tak "privyrabali". Pryv krat ked tam clovek isiel, tak mu urobili iba krvne testy a potom ak bol zdravy, tak tam mohol chodit ako na hodiny klavira Inak som si minule vsimla, ze uz tu stanicu HumanPlazma maju v Hainburgu, takze je to blizko. Mne sa zda ale humannejsie darovat klasicku krv v nasej transfuznej stanici i ked zadara, ale neodudzujem ani tu Humanplazmu-tiez by to malo v konecnom dosledku niekomu pomoct.

dadis
12. jan 2010

"neodsudzujem"

bzzmajka
autor
12. jan 2010

Takže n Slovensku je to zadarmo?

dadis
15. jan 2010

na Sk sa neda darovat plazma samostatne, tu ti odoberu krv v celku a potom ju dalej spracovavaju

bzzmajka
autor
15. jan 2010

Mali sme známich, tiež chodili do Viedne, ale nevieme sa s nimi už skontaktovať.
Ked dávame pravidlne krv na Slovensku, prečo to isté nespraviť s malou výhodou, no nie?

magnolya
15. jan 2010

S Rakouskem neporadím. Manžel DARUJE plazmu tu v Česku. Píšu daruje, protože samozřejmě existují stanice, kde to platí, ale mně se to nelíbí. Navíc obvykle trvdí, že lze darovat každý týden, což je hloupost. Při plazmě ztrácíš minerály a je dobré pak doplnit vitamíny.
Nemám ráda, když někdo někomu platí za to, co ten člověk má od přírody zadarmo 😠

dadis: Myslím, že v nemocnicích se snad dá skoro všude ne? Plazma je z krve to ano, ale tady ji berou tak, že napíchnou žílu a po třech cyklech berou krev, ze které seberou plazmu a tu krev pak vrací zpět do těla.

kaktusik007
15. jan 2010

bzzmajka, preco to nespravit???? nuz.... preto, ze aj tato tema nesie nazov DARCA krvnej plazmy.... je nemoralne pytat za darovanie krvi ci plazmy peniaze...

apropo, ked existoval este odber na palisadoch, tak tam to mali krasne vymyslene: - ti, ktori boli bezplatni, mali zeleny obal, a ti, ktori chceli za to peniaze, tak tym davali obal zlty.... ale to nebol jediny rozdiel, hlavny rozdiel bol ten, s akou nechutou a averziou im potom ta sestricka tu krasne velku ihlu pichala do zily!!! 😀 😀 😀 vzdy som sa na tom bavila.... ku mne, zelenej, sa vzdy sestricky chovali milo a ani sa nepamatam, zeby som niekedy mala z tej ihly modrinu..... aj ked ihla je to brutalna, sak ma priemer 1,2 mm!!! 😀 😀

a magnolya - absolutny suhlas!!! tiez nemam rada, ked niektoplati niekomu za to, co ma clovek od prirody zadarmo... 😠

bzzmajka
autor
15. jan 2010

My máme na transfúznej stanice krsnú a manžel chodí každé 3 mesiace, ja každé 4. PRAVIDELNE !!! Práve ona nám odporučila sa začať o to zaujímať a teraz dochádzame do Zámkov cca 30 km tam aj spať ale pred tým sme chodili na vlastné náklady na benzín až do Nitri 60 km a pravidelne !

preto nemám výžitky!

a prečo za to platiť? lebo cena za to je velmi malá skor symbolická a určite by viac ludí chodilo!!! nám volajú aj z iných okresov, že nás potrebujú! aj ked za peniaze ale účel by bol splnený, určite by to niekomu pomohlo viac ako ked ludia ignorujú potrebu darovať niekomu krv alebo plazmu !!!

bzzmajka
autor
15. jan 2010

ale beriem všetky názory a všimli ste si, že okrem nás tu nikto neprispel, lebo nedarujú? to je už lepšie?

naši chodia odkedy si pamatám, len choroba ich nepustí, napríklad antibiotiká

lucisa
15. jan 2010

Tak já i můj manžel jsme pravidelnými dárci krevní plazmy. Já mám teď pauzu, protože jsem těhotná a ještě ji budu mít i celou dobu kojení a poté ještě asi půl roku. Jsme čestnými dárci, takže dáváme zadarmo.
Ale můžeme si nechat proplatit jízdné (neděláme), uplatňujeme si slevy z daní, dělá to celkem dost velkou vratku, manža tím, že už je držitel zlaté Jánského plakety má i MHD u nás za symbolický roční paušál (bývalo to i zadarmo, teď tam dali paušál). navíc spousta zdravotních pojišťoven dává dárcům bonusy - vitamíny, za více odběrů i nějaké dárkové poukázky v různých hodnotách apod.
U nás to probíhá tak, že ti napíchnou žílu a odčerpá se krev do nádobky, poté se odstředí plazma a vrací se zpět krev do oběhu. Toto se opakuje do té doby, než je odebráno určité množství plazmy, které se počítá podle hmotnosti dárce, většinou 3-4x.
Navíc ti na transfúzce dělají pokaždé bezplatné rozbory a pokud se stane, že s ejim něco nezdá, dají ti vědět, takže se dají zavčas odhalit i vážnější choroby. Mají na nás kontakt a když je třeba i urgentně dát krev, volají nás na telefonu (většinou manža, má vzácnější skupinu).
Co se týče soukromých center a odběrů za peníze, neodsuzuji to, je to každého věc. Ale sestry z naší transfúzky nám říkaly, že všechny tyhle odběry se většinou vyvážejí mimo republiku, takže našim lidem prakticky nepomůžou. navíc tam lidem neudělají pořádné rozbory, takže se může stát, že vezmou i nekvalitní krev nebo oslabenému člověku a to se pak stane malér hned.
Ale jak říkám, je to každého věc.......

aleachim
15. jan 2010

bzzmajka, no taky jsem byla pravidelnou dárkyní, ale pak jsem chytla toxoplazmozu a bylo po darování. Můj táta daruje taky pravidelně a znám spoustu lidí, kteří darují, takže si myslím, že o nějaké ignoranci být řeč nemůže, tedy alespoň v okolí mých známých.

Nedávno jsem četla článek, kde v podstatě bylo to, co píše lucisa. Mě se to moc nelíbí, že se obchoduje s krví (plazmou), to je krůček k tomu, aby se obchodovalo s kostní dření , orgány,....... no, a když to dovedu do extrému, tak by se asi nikomu nelíbilo, kdyby potřeboval plazmu nebo krev a musel by za to zaplatit. Tím však nechci říct, že ten, kdo za to chce zaplatit, by měl mít víčitky. Je to prostě pouze o nějakém životní postoji.

bzzmajka
autor
16. jan 2010

Ja netvrdím, že prestaneme chodiť, ked nám za to nikto nič nedá, ja sa pýtam na možnosti a u mna je človek ako človek, či je zo Slovenska, prípadne z česka Lucisa, cigán alebo bieli, čierny...

U nás to nie je až tak rozšírené a kedže najbližšia transfúzka je dalej a treba cestovať ludia u nás to ignorujú, dokonca nám raz volali, že tak súrne potrebujú krv, že mám prísť o dva tri týždne skor ako by som oficiálne mohla darovať. Ja mám O, takže moja sa že vraj hodí každého...asi preto

aleachim
16. jan 2010

bzzmajka, já mám zase B - , což je krev, která je v Evropě nejvzácnějčí, takže když jsem mohla darovat, zvali mě skoro pořád.

Omlouvám se, že jsem to napasla trochu ostře, ale dotklo se mě, že když sem nikdo nepíše, tak to automaticky ignoruje. Je to možná jen tím, že většina lidí krev daruje a neví, jak je to s plazmou. Já zjistila, že se za to platí až z toho novinového článku a trochu mě zamrzelo, že lidi raději jdou darovat plazmu soukromým stanicím a naše nemocnice nemají krev.

fafrnok111
16. júl 2014

ahojte, všetci zvedavci na darcovstvo krvnej plazmy,
chodím pravidelne darovať do Rakúska, kúsok za Bratislavou,ja chodím každých 5 dní,a už druhý rok a nemám žiadny problém, dokonca mám pocit,že mám viac energie, a to mám už 56 rokov..nikdy som nemala žiadny kolaps a absolutne som nebola chorá,asi mám dobrý koreň,všetko je možné,ale nemám pocit,že by mi to škodilo a vypočula som si tam viacero podobných názorov...ja tam chodím viac menej preto,lebo pokaždé mi urobia vyšetrenie krvi aj plazmy a hned ma upozornia na prípadný nedostatok,je to super, lebo viem, že si mám doplniť bielkoviny,alebo železo, znížiť cukor, cholesterol a podobne...takže ja mám s tým zatial pozitívnu skúsenosť...ale známy internista mi povedal, aby som nedarovala tak často, lepšie by bolo tak max. 2 krát do mesiaca,lebo problémy sa môžu naskytnúť neskor...ale vraj dotváranie tých látok v krvi,ktoré vám s plazmou zoberú,potrebujú aspoň tie 2 týždne...tak urobte si svoj názor a postoj

fafrnok111
16. júl 2014

čítam tu rôzne názory, že nie darcovstvo,ale obchod...čo sa plazmy týka, ja ju darujem, tých poondiatých 20 eur sú preplatené len cestovné náklady, a čas, ktorý cestovaním zabijem,nie je to podľa mňa žiadna výhra,ked by to mali platiť, tak určite viac....

andrejka1971
21. okt 2014

😉 ja tiež som pravidelnou darkyňou plazmy a pohoda po zdravotnej stránke

kalepat
17. sep 2015

Zdravim. Potrebuje niekto ist do rakuska na plazmu prvy krat a nevie alebo sa boji ist sam? Idem busom. Ukazem co a ako vysvetlim. Prvotna je prehliatka u lekara priamo na odbernom mieste.