Dá sa skĺbiť dojčenie a chodenie do školy?

nanulik
6. aug 2010

v októbri čakáme bábo a ja chodím externe na VŠ. mám pred sebou ešte tri roky a nechcem školu prerušovať lebo viem že by to bolo nadobro. ale chcela by som svoje bábo kojiť ako najdlhšie to pojde. myslíte že sa to dá spojiť?

strapco13
6. aug 2010

z osobnej skusenosti neviem...ja som otehu az po VS..ale viacere baby tu na MK to zvladli...externe sa urcite da...denne by bolo problem vacsi

juliagregor
6. aug 2010

@nanulik ahoj, ja teraz budem končiť a do školy chodím 6 rokov a počas školy som porodila 3 deti a všetky som kojila , dvojky 20 mesiacov a staršieho 17 mesiacov,,,,, pri dvojkách som chcela prerušiť, ale som rada, že som to nespravila a vydržala...škola posobila na mňa ako "relax" 🙂
moja odpoved je, že sa to jednoznačne dá, odstriekaš, nachystáš do chladničky...alebo si vymyslíš iný systém...
držím palčeky...

hori
6. aug 2010

ja na externom budem tahat osemhodinovky kazdy druhy piatok a sobotu a v inom meste nez byvam... takze vidim to zatial takto... mam auto, ktorym sa priveziem a odveziem a v ktorom dieta v pripade nudze aj nakojim... manzela, ktory to odsoferuje a bude kocikovat dieta po meste a nosit mi ho na kojenie... chapavych profesorov, ktori maju na haku, ked si sem-tam na dlhsie odskocim aj mimo prestavky... (a este chapavejsich spoluziakov, ktori napodobnia moj podpis do prezencky, ked dakedy ozaj nebudem moct prist a usetria ma tak tych nehoraznych potahovaciek s ospravedlnovanim, na svoju obhajobu len dodam, ze u mna je prerusenie studia nemozne a zanechanie spojene s obrovskou financnou sankciou) ... 🙂 😎

barbiemummy
6. aug 2010

pravdaze sa to da, z vlastnej skusenosti ti to mozem potvrdt. Pocas VS som mala dve deti, s odstupom jedneho roka, a v pohode sa to da zvladnut, hlavne neprerus Vs!!!

nice202
6. aug 2010

@nanulik mne sa babo narodilo v maji a mala som skolu a skusky. poviem ti, ze nie vzdy sa da kojit. niekedy cakas na skusku strasne dlho a nemozes odist. vtedy je lepsie dat flasku a nieko mat kto sa ti o babo postara. ja kojim, ale poviem ti su to nervy ak musis stale mysliet, ci nie je hladne.

lucia79
6. aug 2010

mne sa malý narodil v decembri v 3. ročníku, ako 3-týždňový išiel so mnou na prvú skúšku aj spolu s mojou mamou, ktorá ho vždy počas skúšok kočíkovala pri škole, v aute som kojila, nasledujúci letný semester chodili so mnou aj do školy, tak že boli poblíž ubytovaní a ja som odbehovala ho najkojiť a keď som sa zapísala do 4.-teho ročníka, malý mal 9-10 mesiacov, už zostával doma s mojou mamou aj keď som ho naďalej kojila, vydržal kým som prišla zo školy domov.

veronika81
6. aug 2010

mne sa malý narodil v 2. ročníku pred letným skúškovým obdobím, mala som to šťastie (v nešťastí), že moja mamina ostala nezamestnaná, tak som ho počas skúšok nechávala u nej, mliečko som odsávala, našťastie som mala dosť aj na dve dávky. Dochádzala som 80 km mimo mesta, potom ďalší rok som chodila na prednášky iba na pol dňa (nemáme ich povinné), už som aj zoštátnicovala tento rok a stále kojím 😉
Čakajú ma ešte tri roky a pomaly plánujeme súrodenca..

Takže skĺbiť sa to dá, ale veľmi pomôže ak máš niekoho, kto ti vie ostať s dieťaťom, prípade dieťatko brať so sebou, ale aj tam niekoho potrebuješ na stráženie.

A k tomu čakaniu na skúšky, raz som pekne poprosila spolužiakov aj profesora, či by ma mohol zobrať ako prvú, nakoľko mám doma niekoľkotýždňové dieťatko, ver mi nikto s tým nemal problém a ešte bol ku mne aj ohľaduplný, že som po pôrode 🙂 A robia to aj spolužiačky bežne, keď musia bežať domov kojiť.

amaca
6. aug 2010

Mna caka nieco podobne, v septembri nastupujem do 4rocnika, malinky bude mat vtedy 7 mesiacov. Tiez budu so mnou chodit na prednasky spolu s manzelikom, alebo odstriekam. Kocky, vy co ste odstriekavali, zvolili ste rucne odstriekavanie alebo odsavacku?

newyorkgirl
6. aug 2010

amaca, ja odstriekavam rucne, mam elektricku odsavacku a nepride mi, ze to tak vytiahne... pri prvej som rucne zasa nevedela este, ale teraz to uz ide... tiez studujem a od septembra ma caka to sklbit nejako s malym... ale ja chodim iba raz do tyzdna 6hodin, takze to sa da...

divoska
6. aug 2010

tiez ma to zaujima, hlavne sa bojim aby si mi maly potom na flasu nezvykol. tak ze ci lepsie chodit s muzom a odbiehat kojit alebo odstriekat a snazit sa byt kludna ze to sa zvladne 🙂 odsavacku mam pripravenu rucnu. elektricka mi pripada zbytocna na to nevyhnutne odstriekavanie ktore planujem. ale kedze nemam skusenost tak sa mozem mylit. ale inak jasne ze su zhovievavi, ved to neni sranda s bruchom abo dietatom studovat, skuskovat ci statnicovat, ved sa neflakate takze ich to nezabije ze odbehnete alebo proste nie vzdy sa da dojst. /niekotri nechodia nikdy ani ked su netehotni alebo chlapi ze ano 🙂 a tiez koncia skoly... /

denisamarek
9. aug 2010

ja si neviem predstavit, zeby som tahala manzela kazdy piatok so mnou do skoly a nech sa cely den prechadza po meste. Tiez mi skola zacina v septembri a maly bude mat 5 mesiacov. Ja ho budem davat do sukromnych hodinovych jasli a budem si mlieko dopredu odsavat. V najhorsom pripade to zachranime jednou davkou UM.

mamamery
11. aug 2014

Ahojte baby. Chcem sa Vás opýtať, ked ste kojili a odchádzali do školy na pár hodín a odsávali a deťom dávali svoje mliečo alebo umelé. Nenaučilo sa na fľašku? Chcelo prsník stále? Mám aj ja dilemu. V septembri by som mala nastúpiť do školy, Malý má tri mesiace. Bojím sa ho nechať doma samého ale hlavne kvôli tomu, že ked mu budem dávať mliečko z fľaše nebude chceť prsník. Aspoň tak som to čítala... A nechcem mu dávať ani to umelé mliečko, tiež zo strachu ze si nan zvykne... Mám sa báť alebo nie?? Ďakujem 🙂