Dá sa dvakrát zobrať auto na lizing?

emao
13. mar 2018

ak si manžel vezme auto na úver, ale auto bude na mojom mene, môže si potom on zobrať druhé auto aj na svoje meno??

sissy27
13. mar 2018

@emao podstatné je, aby mal z čoho splácať. Treba kontaktovať leasingovku, či mu to schváli. Ale nie som si istá, či môže byť auto písané na teba ak je leasing naňho.

janka2501
13. mar 2018

ak je auto na leasing, majitelom je leasing.spol., tvoj muz je drzitel pokial ho nesplati, a ano moze mat aj viac aut na leasing, len musi mat prijem na to aby vedel splacat, a myslim si, ze ked by ste brali hned 2 auta, mohli by vam spravit lepsiu cenu.

swwan
13. mar 2018

Ahoj,už dlhšiu dobu uvažujeme nad leasingom. Viete mi povedať,ako to vôbec funguje a čo všetko potrebujeme k vybaveniu?

simca06022011
13. mar 2018

@swwan potrebujes vybrat auto, a predajcovia ti vsetko povedia 🙂 Leasingovka bude k schvaleniu potrebovat potvrdenie o prijme. Funguje to v podstate ako najom a po ukonceni/splateni, sa auto prepise na teba(zatial je vlastnik leasingovka, ty budes drzitel). Okrem splatok sa zvycajne uhradza este havarijne poistenie a PZP. Nam sa stalo, ze to zatiahol predajca, ale pravidlo to nie je.

simca06022011
13. mar 2018

@emao moze mat aj 10 aut na leasing, je uplne jedno kto na nom bude jazdit. Jedina podmienka leasingovky bude aby to mal z coho platit. A ak bude brat leasing na seba, drzitel bude vzdy on.

emao
autor
13. mar 2018

@swwan napríklad do aaa auto potrebuješ len občiansky preukaz.. pri iných aj pracovnú zmluvu alebo aj vyplatne pásky za posledné tri mesiace

emao
autor
13. mar 2018

@simca06022011
@sissy27
auto, môže byť písané aj na mňa, o tom som sa už informovala, samozrejme nie všade sa to tak dá, v aaa auto sa nedá

sissy27
13. mar 2018

@emao no z aaa by som si auto nebrala ani keby posledný predajca na svete...

andula09
13. mar 2018

Ak na to máte tak môže 🙂

katarinamarkova
13. mar 2018

@emao ono ale leasing a úver na auto sú dve veľmi odlišné veci.
všetko sa dá 🙂
pri leasingu ale auto nie je vaše. celé zle.
pri úvere je auto vaše.

emao
autor
13. mar 2018

@sissy27 nebbrieme z aaa

emao
autor
13. mar 2018

@katarinamarkova na úver chcem ja auto, aj to mám už vybevene, úver bude na manžela a auto na mňa.. a manžel neviem či bude chcieť na úver alebo na lizing..

mogaa
13. mar 2018

Úver je úver a leasing je leasing. Cez banku máš úver - ten môžeš minúť na čokoľvek(spotrebný úver). Cez leasingovú spoločnosť máš leasing- ako už bolo spomenuté v predchádzajúcich príspevkoch - majiteľom je leasingovka a držiteľom by bol ten na koho je leasingová zmluva. Nedá sa to tak že držiteľom budeš ty a zmluva bude na manžela. Ale manžel môže mať na leasing aj 2autá. Pozor ak pôjdeš cez klasické nebankovky ktoré ponúkajú aj úvery - tam je úverová zmluvy viazaná priamo na auto, väčšinou o dosť preplatíš a dávajú aj zmenky. Ak úver- tak cez banku, ak leasing-cez klasickú leasingovú spoločnosť.

simca06022011
13. mar 2018

@katarinamarkova preco by to malo byt zle? nie je moje, nemusim sa trapit... ide len o to co je financne vyhodnejsie. Rovnake je to v oboch pripadoch.
@emao pochybujem ze to bude na teba, to potom budes musiet vstupit do zmluvy aj ty. Mame 8 aut, z toho 6 bolo uverovych alebo leasingovych. CIze skusenosti v tomto mam kopec :D ucto robim FO ktora kupila na leasing a uver15 kamionov :D neexistovalo aby niekto iny do toho vstupil, aj ked mala manzela. Ak tam budes moct byt ty, pojdete do zmluvy mozno ako manzeli obaja a teba napise ako drzite. IMozno sa to da, ale standard je ze dlznik=drzitel, ale predsa to vobec nie je dolezite kto je drzitel auta :D

fefe123
13. mar 2018

@simca06022011 kj berú na auto spotrebný úver, je jedno, na koho auto napíšu... spotrebák sa nezakladá... ten je od príjmu.... len pri leasingu je vlastník leasingovka, ak vezmú klasický leasing, po splatení bude auto ich..... ak vezmú operatívny leasing, tak po skončení leasingu auto vrátia a vezmú si nové a splácajú ďalej, znova je auto leasingovky a nikdy nebude ich.....

emao
autor
13. mar 2018

@mogaa úver môže byť aj čisto na auto odkiaľ ho budem brat..
a takisto aj môže byť auto písané na mňa a úver na manžela..
o tomto som sa informovala,
pýtala som sa jednu otázku a nie všetko okolo toho v čom si nie ste istá.

emao
autor
13. mar 2018

@simca06022011 môže byť auto písané na mňa, viem čo píšem, lebo som sao tomto informovala, ale ďakujem za odpoveď.. všade je inak 🙂

hulica
13. mar 2018

môže, prečo nie, len si treba poriadne zrátať, koľko takto preplatíte a či sa vám to oplatí. v neposlednom rade treba prihliadať aj na fakt, či ich budete vládať obe splácať

katarinamarkova
13. mar 2018

@simca06022011
samozrejme je to vec pohľadu a v každej situácii vyhovuje každému niečo iné. Mne ako FO, ktorá nepotrebuje do podnikania viac áut, a vie, že auto po pár rokoch aj tak predá a vymení za iné, príde jednoducho leasing ako najhoršie riešenie. Hlavne ak viem, že úver možno po pár mesiacoch vyplatím a vybavené 🙂
To ale neznamená, že je to najhoršie riešenie všeobecne.

deti95060810
13. mar 2018

porovnania sú na finančnáhitparáda.sk

andrbeata
13. mar 2018

@swwan Záleží od toho, ktorá leasingovka. My sme potrebovali OP, VP, daňové priznanie, živnostenský list a výpis z banky za posledné 3 mesiace.

mojemenonikto
13. mar 2018

- leasingovky aj banky musia zo zákona preverovať schopnosť splácať, preto sa zvyčajne musí dokladať potvrdenie o príjme
- donedávna sa ako hranica schválenia bral pri súkromných osobách celkový príjem, mínus všetky splátky úverov (pozor berú sa do úvahy aj kreditné karty), vrátane budúceho úveru/leasingu a na každého člena domácnosti muselo vyjsť životné minimum. Zákon bol však novelizovaný a aktuálne je tvrdší
- nikdy si neberte úvery z nebankoviek a už vôbec nie z nelicencovaných nebankoviek. Fakt radšej nie 🙂

= ak chceš jazdené auto, alebo ho chceš vyplatiť skôr ako by trvalo splácanie, zober úver
= ak chceš nové auto mžno je dobrý finančný leasing
= ak máš veľkú časť ceny v hotovosti, alebo onedlho budeš mať (povedzme viac ako 50-60%), zober na zvyšok úver
= ak chceš auto na podnikanie a nechceš ho odpisovať a starať sa oň, oplatí sa operatívny leasing

nasleduje detailné info 🙂

Vlastnosti úveru
- auto je od začiatku tvojim vlastníctvom, kupuješ ho sama
- nevýhoda je zvyčajne štandardná cenníková cena (ak si osobne nevybavíš nejakú zľavu)
- žiadna, alebo minimálna zľava na poistné (ak vybaví dealer)
- štandardne vyššia úroková sadzba. Ak banka dokáže poskytnúť účelový úver, býva zvyčajne lacnejší. Pri dlhších úveroch sa môže úroková sadzba meniť.
- výhodou je, že keď je zle, auto sa dá predať a tak vyplatiť zvyšok úveru
- úver sa dnes zvyčajne môže vyplatiť bez poplatku a tak sa oplatí, keď očakávaš, že budeš mať peniaze a auto vyplatíš skôr (napr. predáš staré), alebo ak kupuješ jazdené auto
- tiež sa oplatí ak máš dosť peňazí na časť ceny a zvyšok si dofinancuješ úverom
- pri neplatení úveru ide oznam do registra neplatičov a zvyčajne nasleduje exekúcia a/alebo predaj pohľadávky
- úver je zvyčajne pri dlhodobom splácaní najdrahší spôsob financovania auta
- nevýhodou je, že zvyčajne pre schválenie potrebuješ extra ručenie, spoludlžníka alebo ručiteľa

Vlastnosti finančného leasingu
- auto je síce vo vlastníctve leasingovky, ale máš naň predkupné právo, odkupuje sa na konci zmluvného vzťahu, zvyčajne za pár EUR
- výhodou je, že renomovaná leasingovka má zmluvy s importérmi a dostáva veľké zľavy na nákupné ceny. Často sa úrokové sadzby (čiže celý zisk leasingovky) môže úplne schovať do tejto zľavy a tak sú možné také produkty ako leasing bez navýšenia, alebo auto na tretinky apod.
- podobne je to aj pri poistkách. Leasingovky sú obyčajne aj významní poistní makléri, svoje autá poisťujú na rámcovú zmluvu a tak dokážu vybaviť lacnejšiu poistku
- veľkou výhodou je, že sa pri žiadosti vlastne ručí samotným autom a akontáciou a tak aj schvaľovanie je oveľa jednoduchšie ako pri úvere. Leasing teda dostaneš ľahšie ako úver v rovnakej sume.
- leasing sa jednoznačne oplatí viac na nové auto (práve kvôli spomínaným zľavám) a keď vieš, že nebudeš chcieť vyplácať auto predčasne
- niekomu môže vadiť, že v prípade škodovej udalosti ide poistné plnenie prednostne leasingovke. Najmä v prípade totálnej škody sa môže stať, že poistné plnenie nepokryje celý záväzok a zákazník bude musieť vo vyrovnaní niečo doplatiť (ale to platí aj v prípade úveru).
- nevýhodou býva nutnosť akontácie (navýšená prvá splátka), platí čím vyššia akontácia, tým lepšie podmienky
- úroková sadzba sa zvyčajne nemení
- výborná je aj možnosť jednoducho previesť zmluvu na inú osobu (cézia)
- pri neplatení leasingu sa ako prvé odoberá auto, ktoré následne leasingovka predáva. Získaná suma sa uplatňuje vo vyrovnaní, tam si leasingovka môže započítať všetky nezaplatené splátky v plnej výške a tak sa to len málokedy oplatí (neplatiť 🙂), zvyčajne teda zostáva poerne veľká suma aj na doplatenie. Pozor, tiež nasleduje aj zápis do registra neplatičov.

Vlastnosti operatívneho leasingu
- zostávajú všetky výhody finančného leasingu, vrátane zliav, postného apod.
- zvyčajne nie je žiadna akontácia, prípadne môže leasingovka pýtať zábezpeku na niekoľko splátok
- auto je vo vlastníctve leasingovky, je to vlastne forma prenájmu
- zostatková hodnota je oveľa vyššia, leasingovky sa snažia trafiť trhovú zostatkovú cenu
- nevýhodou je vopred dohodnutý nájazd kilometrov, pri prekročení sa dopláca
- dopláca sa aj pri nadmernom opotrebení
- po skončení zmluvy auto zostáva leasingovke, aj keď je zvyčajne možné dohodnúť formu odkúpenia (leasingovka sa auta rada zbaví)
- platí sa cestná daň (aj pri súkromných osobách)
- výhodou môžu byť doplnkové služby v paušáli (servisy, prehliadky, umývanie apod.), ale zvyčajne to platí len pre podnikateľov

mogaa
16. mar 2018

Emao, ja si za tým čo som ti napísala aj stojím. Si si to zle prečítala alebo si to nepochopila. Ja som písala o leasingu,že pokiaľ je leasingová zmluva na manžela - musí byť on aj držiteľom. Pri úvere môže byť auto na kohokľvek. Úvery má väčšina bánk spotrebné - čiže peniaze môžeš použiť na čokoľvek, existujú ale aj priamo na auto. Pre teba je podstatné RPMN. Robila som aj v leasingu aj v bankách, takže viem o čom píšem. Ak ide o spoločnosť tipu Profi Credit, Quatro - to sú klasické nebankovky - tiež ponúkajú úvery na auto. Tam si dobre preštuduj zmluvu aj všeobecné podmienky. Ja som ti len radila že ak chceš úver tak ho zober cez banku a ak leasing - vyber si leasingovú spoločnosť za ktorou stojí banka.

mogaa
16. mar 2018

Emao pri spotrebnom úvere môže byť majiteľom(alebo držiteľom) ktokoľvek, pri úvere na auto záleží priamo od zmluvy a všeobecných podmienok. Či už ide o banku alebo nebankovku -každá má svoje podmienky, preto si pozri ich všeobecné podmienky platné pre tento tip úveru - tam je presne špecifikované kto je majiteľom a kto môže byť držiteľom.

emao
autor
16. mar 2018

@mogaa no veď áno, to som písala, že pri uvere môže byť auto na mňa, ale Ďakujem aj za ostatné info 🙂

swwan
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
swwan
22. mar 2018

Ahojte,viete mi napísať výhody respektíve nevýhody,ak si zoberiem auto na leasing ako živnostník? Ďakujem

mogaa
23. mar 2018

Ak si platca DPH, tak DPH zo splátok ti budú vracať, splátky dávaš do nákladov, iné ma nenapadá.

simca06022011
23. mar 2018

To je na dlho, dôvodov na leasing/úver j viac.... Otázka je či sa ti oplatí kúpiť auto za hotové

damoska
15. júl 2018
Používateľ damoska je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od damoska.

to sa skor opytaj dané spoločnosti či ti to schali a či to to bude finančne vychadzat. Zaleži to od viacerých faktorov