Čudné slovo v komunikácii

8. júl 2023

Ženy, slovo "MRTE", to používate bežne v komunikácii? Ja to tu na MK vidím často a dosť ma to "dráždi" 😂 v živote som nikoho nepočula toto slovíčko vysloviť.
Odkiaľ sa to slovo vzalo? 😁

cocolino234
8. júl 2023

@autorka pôvod z čiech ale vraj je to aj nárečie BA, tam som to ešte asi nepočula. Kamarátov čechov som to v neformálnej konverzácií už počula povedať. Aj ľudí na festivaloch v čr. Ale inak nie, nepoužívam.

opica_skorica
8. júl 2023

Je mrte slov, ktoré dakoho dráždia. A toto je vo význame “veľa” (bratislavské nárečie). Niekedy počujem aj “mraky” namiesto “mrte”.

tenerifka
8. júl 2023

tiez som sa to tu na MK naucila, ale ja som uz takmer 25 rokov mimo Sk

maryetta
8. júl 2023

Ja som mala spoluziacku z DK a ona toto pouzivala casto.

lindous
8. júl 2023

Ja ho práveže v písomnej komunikácii nepoužívam vôbec, ale pri rozhovore ho sem-tam použijem, hlavne keď sa rozkecám viac slangovo/nárečovo, v puberte to bolo omnoho častejšie... a síce som nevedela, že to je záležitosť BA, ale áno, som bratislavčanka 😀

o__o
8. júl 2023

V beznej komunikacii asi nie, nepoviem na urade, ze je tu mrte ľudí 😀 ale doma s rodinou a kamaratmi to obcas pouzivame

deti95060810
8. júl 2023

vôbec nepoužívame... a na Orave to nie je bežné slovo - ani v DK

bejbypd
8. júl 2023

My v Prievidzi bežne používame.. bolo toho mrte ..proste na mraky veľa🙂

dorothee
8. júl 2023

Pouzivam casto,vacsinou v pisanom texte ale obcas mi ujde aj pri osobnom rozhovore s kamoskami 🙂 partizanske

masinka
8. júl 2023

Som povodne z Bratislavy, obcs to pouzijem. Myslim ze je to vzdy decentnejsie ako kde mi pravnik povie ze ma "po k...t" roboty.

autumm
8. júl 2023

Ja ako Bratislavčanka to tiež používam ale iba s kamoškami tiež z BA.😀 keď prepnem do takého nášho dialektu. Bežne v spoločnosti to nepoužívam. Skôr je to také ležérne slovo😀

iwesska
8. júl 2023

Ano pouzivam to bezne. Mna irituje zas rupsak a zimusne veci🙈

danica2711
8. júl 2023

občas použijem, čo ma viac irituje, je, že niečo "trebalo". Sloveso "trebať" neexistuje, takže netrebalo, ale bolo treba

domka222
8. júl 2023

Určite je "mrte" lepšie slovo ako "tehu,snažilkovanie". To už radšej slovo gravidná ako tehu😂

lubkovaandrejka
8. júl 2023

@danica2711 ale.. bolo treba je v podstate to iste ako trebalo :D po spravnosti to ma byt bolo potrebne ...

margaretka_
8. júl 2023

Mna slovo mrte naucila spoluziacka z kosic 😀 netusim aky to ma povod

jazula
8. júl 2023

Ja som z Prešova a presídlená do Bratislavy už 15 rokov…v rozhovore veru používam aj “trebať” aj “mrte” a dosť často 🙈.
Mňa zasa zdvíha zo stoličky “nadstaviť” namiesto “nastaviť” (napr. nadstaviť budík). Používajú to kolegovia tuším z okolia Trnavy a mňa to vždy podráždi 😅.

bloger
8. júl 2023

To znamená veľa

adka176
8. júl 2023

@deti95060810 no neviem či na Orave sa nepoužíva....lebo môj chlap je z DK a teda používa to tiež....od neho to slovo poznám....

janetinka27
8. júl 2023

Nepouzivam ho a ani sa s nim nestretavam nazivo

babulkomale
8. júl 2023

To je bratislavske? Zaujimave...

autor
8. júl 2023

Ja som z východu a vážne som to ešte nepočula 😁 preto ma aj zaujímalo, či to niekto používa len v písomnej forme alebo bežne 🙂
Ale ste zlaté, že ste ma tu nepochovali pod "čiernu zem", lebo som čakala horšie reakcie 🤭

kristiii
8. júl 2023

Tak či je niekde mrte ľudí alebo plná r.ť ľudí je snáď jedno. Furt je ich tam veľa...

milagros77
8. júl 2023

Myslím, že to je také celkom ok slovo, poznám ho roky. Ale slovo kaveja a gratulka 😩😩 Mňa z toho vykacuje, úplne 🥴

lenka.25
8. júl 2023

Nepoužívam to slovo a vlastne poznám iba jednu babu ,moju naj kamarátku a tá ho veľmi často používa . Vôbec ma to slovo neirituje , počkaj , za chvíľu prídu Vianky , to je iná šmakocinka pre mňa

autor
8. júl 2023

@lenka.25 Vianky? to som nepočula ešte 🫢

jazula
8. júl 2023

Buď rada, Vianky sú smrrrrrrť 🤣

nikasmile
8. júl 2023

Páči sa 😁

autor
9. júl 2023

@nikasmile Ďakujem 😁

jakoma
9. júl 2023

Mrte som pocula a par krat pouzila pred 12 rokmi v partii 20 rocnych rovesnikov z BA. Momentalne ma dviha zo stolicky, ked kolegovia z tejto oblasti hovoria na plany v praci, ze su "namyslene" (nie "vymyslene"), u nas na vychode su namysleni iba ludia.