Čo všetko treba zabezpečiť okolo psa?

kacena2022
11. mar 2023

Ahojte,dcéra už dlho chcela psa,teraz sme jej to dovolili.Zatial má havinko dva týždne.Majitelka ho dá odcervovat a keď bude mať cca dva mesiace môžme ho zobrať k sebe.Chcem sa spýtať treba s ním hneď ísť k veterinárovi zaočkovať alebo aké úkony spraviť?Ako často a ako to je finančne náročné?Nikdy sme nemali psa,tak kľudne mi môžte dopodrobna vysvetľovať čo všetko treba.Plus nahlásiť aj na obecný úrad a platiť daň za psa?

estrella5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bylinka25
11. mar 2023

A nezabudni ho evidovať na referáte pre mestské dane, kde budeš platiť za neho daň za psa, to stačí, až keď psík dovŕši pol roka. Myslím, tie dane budeš platiť aj keď bude mať šteniatko pol roka, ale evidovať ho treba hneď ako sa staneš jeho majiteľkou ty.
Ak majiteľka nebola so šteniatkom, ktoré si berieš ešte u veterinára, potom to musíš urobiť ty, dať ho začipovať, veterinár ti vystaví preukaz, s ktorým treba chodiť každý rok na očkovania, prípadne, ak bude psík chorý.
Ešte k tomu referátu, tam dostaneš známku, tak isto a u veterinára, ktorá sa každý rok mení, väčšinou je farebne odlišná každý rok iná, aspoň u nás to tak je. Tá známka z úradu ti ostáva po dobu, pokiaľ máš psíka a neuhynie, potom treba známku vrátiť mestu.
Prajem ti krásne chvíle prežité s tvojim budúcim miláčikom. Nech ti prináša len radosť, určite ti prinesie do života mnoho nádherných chvíľ.
Len škoda, že ja to už zažívať nemôžem, dnes sú presne tri roky, čo nás náš milovaný psík Engie opustil, odišiel ticho, netrápil sa, ale verím, že v tom psom nebíčku mu je už dobre.
Prajem ti veľa trpezlivosti, veď "vychovať" dobrého psíka je kumštu.
Ja som sa napríklad cítila ako mamička na materskej, každé dve hodiny som s ním chodila von, aj v noci, často ho bolo treba kŕmiť, učiť ho na vôdzku, to vôbec nebolo ľahké.
Ale môj "synček" bol veľmi šikovný, narodil sa v máji a v septembri už chodil len trikrát denne von pekne na vôdzke, tiež som ho dostala ako dvojmesačného.

estrella5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bylinka25
11. mar 2023

@estrella5 Ďakujem za opravu, ja som mala psíka "z dvora" a z inej časti SR.
Aj s odčervovaním máš pravdu, ja som svojho psíka odčervovala štyrikrát do roka, boli k tým tabletkám také nálepky , ktoré som lepila do preukazu. Tak mi to odporučil veterinár.

kacena2022
autor
11. mar 2023

@bylinka25 Opýtam sa majiteľky či nahlásila psíka u veterinára,hovoris že najprv ona má ísť s ním k veterinárovi a aj zaočkovať ho?O odcervovani mi hovorila že to pôjde,no očkovať sa dáva kvôli čomu?Možno pýtam sa blbosti no ako som písala nikdy sme nemali psa neviem čo to obnáša.
@estrella5

bylinka25
11. mar 2023

No, priprav sa, že náklady na psíka sú veľké, Misky na kŕmenie, pelech, pravidelná veterinárna starostlivosť, strava pre psíka, granule, hračky, vôdzka.
Ale neviem, čo konkrétne máš na mysli. Napíš mi súkromnú správu, rada ti pomôžem a poradím , nechcem takto cez fórum.

estrella5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rewix
11. mar 2023

hlavne vietnamca

elmivelmi
11. mar 2023

@bylinka25 preco drahe?Misku nejaku zvysnu najde v kuchyni,granule nemusi mat,stacia aj zbytky z vecera.A vodzk s obojkom niesu moc drahe.Ak ma schopneho manzela aj budu mu dokaze urobit. A ake hracky? postaci uplne aj nekaky konar,ci lopticka po detoch.Uz tolko neprehanajte,v zivote nikdy psy neboli tk rozmaznavani ako terz a prezili,ze hracky pre psov,uz naozaj drbka niekomu.

elmivelmi
11. mar 2023

@kacena2022 ockuju sa psy povinne raz rocne na besnotu,to nezabudni. a odcervuj ho pravidelne.K veterinarovi staci naozaj raz zabrok na to ockovanie,inak zbytocne ak je ok.

ivkaaaaa
11. mar 2023

Ako písali vyššie, psík by mal ísť od chovateľa očkovaný, odčervený a hlavne čipovaný. Zozačiatku mu dávajte jesť presne to čo jedol u chovateľa až potom postupne prechádzajte na nové.
Náklady vopred nikto neodhadne, musíš byť pripravená na to, že ak psík ochorie, bude mať nedajbože úraz, tak výdavky sa vedia dostať veľmi vysoko. Zároveň to závisí aj od toho, čo od toho psa čakáš a chceš s ním robiť (napr. výcviky tiež stoja nemalé peniaze), ak chceš psíka len na dvor náklady budú samozrejme podstatne nižšie.

kacena2022
autor
11. mar 2023

@ivkaaaaa Psíka len na dvor, max keď dcéra ho naučí nejaké cviky. Uvidím či ju to bude baviť. Jedlo zo začiatku asi granule a niečo aj z domácností čo ostane jedlo, hádam to nebude také drahé.

kacena2022
autor
11. mar 2023

Ďakujem aj ostatným za komentáre, napíšem si to pre istotu čo ste mi radili a popozeram v okolí koho máme veterinára.

colsami
11. mar 2023

Stena musi byt 3 x odcervene (v 3,5,7 tyzdnoch) a raz vakcinovane (v 6-7. tyzdnoch veku), musi byt cipovane predtym nez ide do noveho domova.
Cipovanie je podmienka zo zakona a zvysok patri k uplnemu zakladu co stena musi mat aby ste vedeli ze ma zaklad co sa tyka zdravotneho osetrenia.
Ak Vam bude predavajuci tvrdit nieco ine, klame.
Ani keby Vas presviedcal na skorsi odber, neberte stena skor nez 7 tyzdnove, tj minimalne 49 dni. Aj to je aj zo zakona, a keby nie, mensim stenatom si len koledujete o problem.
Ked s nim pridete domov, nechajte ho par sni sa udomacnit a chodte k veterinarovi. On v databaze cipo prepise psika na Vas a uz Vas usmerni, kedy dalsie vakciny a odcervenia.
Na prihlasenie na mesto/obec kvoli daniam mate cas, tam byva niekolkomesacna lehota.
Tolko v skratke a jasne 🙂

colsami
11. mar 2023

Este zvazte ci psikovi viete dat to co potrebuje, minimalne priemernu kvalitu granul. Mat uz teraz predstavu, ze psovi budete davat jedlo co ostane, to sa dava prasiatkam... 🙂. Vacsina takych jedal Vam hned vystavi fajturu u veterinara ked z toho (najma mladucky) psik bude hned zvracat a hnackovat 🙂

bylinka25
11. mar 2023

@elmivelmi Ak nevieš písať normálny komentár, tak sa zdrž. Ja som psa mala a viem, čo obnáša.
Keď už komentuješ, mala by si vedieť, že autorka bude mať psíka od chovateľky, nie pouličnú zmes. A taký pes asi nebude jesť ľudskú stravu, jednak je to nezdravé, o problémoch s trávením našej stravy v psom bruchu nebudeme debatovať. Ja som nepísala, že len hračky sú drahé. Otázka bola, čo obnáša taký psík a aké výdavky bude na neho mať. Myslím, že autorka chce svojmu budúceho miláčikovi dať to najlepšie. Teba aj tie hračky a misky.
Asi si nebola v obchode pre zvieratá, lebo inak by si si všimla, že tie misky sú špeciálne upravené pre tieto zvieratká, majú gumový podklad, aby sa im nešmýkala po podlahe.
Tiež by si mala vedieť, že pes nemá žrať ľudské jedlo.
Takže buď taká láskavá, nenapádaj ma tu a drbe jedine tebe.

majlo1234
11. mar 2023

Cim vacsi pes, tym vacsie naklady-na stravu a na veterinarne ukony, na pelech/budu, proste vsetko je nasobne drahsie. Inak je fajn investovat aj do vycviku, hlavne ak ste psa este nemali a bude vacsi, aby ste ho v pohode zvladli 🙂

estrella5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
erickatt
11. mar 2023

@kacena2022 nie nie. Jedlo z kuchyne urcite nie. Možno zeleninu, náš lubi a trochu surového masa. V žiadnom prípade nedavat kosti z upeceneho ci uvareneho kuraťa

erickatt
11. mar 2023

@kacena2022 a nájsť si blízko vas cvicisko, nech je psik socializovany. Od kial ste??

mandarinka555
11. mar 2023

@kacena2022 Dopodrobna si nechať "vysvetľovať" trebalo ešte predtým, ako ten pes k vám naklusal....Pes je záväzok na cca 15 rokov....Ani sa nedivím, že sú útulky preplnené ... Ak dcéru pes omrzí, čo urobíš?

mandarinka555
11. mar 2023

@elmivelmi A ty radšej nekomentuj tieto diskusie o zvieratách, lebo o nich vieš veľké 💩 Pomyje sa dávajú prasatám a nie psom!!!! Najradšej by ho udrbala na stokilovú reťaz a uviazala o strom, že?

kacena2022
autor
12. mar 2023

@erickatt Od Nitry
@mandarinka555 Keby dcéru pes omrzelo tak budem ja oň starať sa ďalej.No nemyslím si že by ju omrzelo, teraz chodí s kamoškami venčiť ich psov a už sa teší kedy bude mať svojho psíka.

elmivelmi
12. mar 2023

@mandarinka555 nie,ale starsne ma pobavilo,ze povinna vybava pre osa su hracky hahah.As misky,ved daco z kuchyne najde,nejqku zvysnu misku,boze a ze preco drahe,no ked vam drbe,tak drbe

elmivelmi
12. mar 2023

@bylinka25 aha ,naozaj?No predstav si ze u nas sa psy dozili vzdy vysokeho veku,v zdravi aj bez granul🙂 Tam radsej obetujte peniaze detom ktore trpia hladom ,nie na debiliny pre psov,co ani nepotrebuju.

ivkaaaaa
12. mar 2023

Možno pes nepotrebuje dizajnové misky a milióny hračiek (to už je na každého uvážení), ale pri zaobstaraní psíka je naozaj potrebné rátať s tým, že môže mať akýkoľvek problém a veterinár je v súčasnosti enormná položka. Sestrin pes si napríklad roztrhol väzy v kolene na oboch zadných labkách a operácie spolu s rehabilitáciou sú niekde okolo 4000 eur, ak nie viac. Množstvo psov, hlavne z množiarní zvykne mať alergie, mesačná liečba je tiež drahá, keďže nenecháš psa trápiť sa a doškriabať. Takže áno na jednej strane možno nepotrebuje hračky a nové misky, no na druhej strane treba rátať s nečakanými výdavkami, ktoré sú vysoké.

moname
12. mar 2023

Pozor na kliešte,alergie so stravy šampónov,kĺby,zuby,uši,srsť,pazúriky,pohyb pravidelný-dosť toho potrebuje

zabenka97
12. mar 2023

@elmivelmi vyborna rada zbytky z vecere top 😡

bylinka25
12. mar 2023

@elmivelmi si bezcitna, som TZP, mne a manželovi kto dá na jedlo? Rozprávaš kraviny
Žiaľ, pred tromi rokmi nám psík uhynuli, tak buď už ticho.
Len či ti prispievas pre hladné deti.

elmivelmi
12. mar 2023

@bylinka25 TZP,ci ztp?Tak ked mate ma granule pre psa asi biedou netrpite.
Ja mam sucit ale nic zle nevidim na tom ,ked pes dostane kosti po mne alebo nedojedene.Aj tie granule sa kupia ale nie su prioritou,nenecham psa zahynut ale to neznamena ze musi mat len granule,pes zozerie rozne veci,nie len granulky.Ale nepisem o tych preslachtenych h prachovkach samozrejme.Taky labrador ale ako to prasa je,ten zozrie aj hovna po sebe .Cize pises blbosti ,ze pes len na granuliach musi byt.A este radaej dam tym detom ako psom,a bezcitna si ty,pretoze vidno tvoje priority psovi by si zbytky nedala ale detom nic,a chudackujes sa ze tebe nik nic neda,tak ani ty chudobnym?Ale pre psa mas-smutne,ubohe a bezcitne.