Čo všetko musím vybaviť po návrate zo zahraničia?

michelleuk
5. nov 2011

Ahojte maminky,mam otazky co vsetko musim vybavit ak sa chcem vratit zo zahranicia na slovensko,ako mam prihlasit malu k detskemu doktorovy,co k tomu potrebujem?ako je to s mojim poistenim ked sa nechcem prihlasit na urad prace?budem si ho platit sama?musim sa registrovat na urad prace?

macka23
5. nov 2011

@michelleuk zalezi ci sa chces vratit uz natrvalo, alebo len prechodne? Ci chces odtial poberat nejake prispevky, alebo tu na Sk rodicovsky prispevok /do 3 rokov dietatka/ kedy za teba plati poistne a odvody stat....a tak 🙂

michelleuk
autor
5. nov 2011

@macka23 ahoj chcem sa vratit na trvalo a nechcem poberat rodicovsky prispevok,chcem poperat child benefit z uk na ten budem mat narok 48tt,a kolko je vlastne rodicovsky prispevok?a ako to je s tym registrovanim malej u dr?

macka23
5. nov 2011

@michelleuk RP je 190eur. V UK si teraz nezamestnana? Na Sk mozes byt dobrovolne nezamestnana, ale pred odchodom z UK by si mala poziadat o vsetky tie ukoncovacie formulare. S lekarkou netusim...ja som sa vratila pred porodom 😕 ale tiez ju asi musis prihlasit do poistovne. A lekarka podla miesta bydliska pripadne slobodnej volby by ju mala vziat.

michelleuk
autor
5. nov 2011

@macka23 aha tak ano som na benefitoch (nezamestnana) ale viem o tom ze ak chcem nieco dostat na slovensku musim si ukoncit tu to co poberam,a rodicovsky ten dostane kazdy nezalezi to od toho ci mas nieco na sr odpracovane?mam len rok,a mala ma 15 mes ked sa vratime tak bude mat 18mes...

miriam001
5. nov 2011

ohladom toho doktora - staci vybavit malej preukaz poistenca a zavolat si k doktorke, ktoru si vyberies a dohodnut sa s nou. nemusi byt podla miesta bydliska, teda aspon v BA to tak funguje, neviem, ci aj v mensich mestach. nic ine k tomu nepotrebujes, snad mozno jej kartu, ktoru mala v UK.

simi251
5. nov 2011

@michelleuk Pre rodicovsky prispevok na SK nemusis mat nic odpracovane. To nema nic spolocne. Kazdopadne nemozes poberat zaroven peniaze v UK aj na SK. Ak mas v plane nieco poberat z UK tak si over ci mozes byt zaroven poistena zdravotne na SK. Ci nemusis nahodou ostat poistena v UK. A este jedna vec, ak sa chces prihlasit do zdravotnej poistovne na SK, nie je podmienkou byt zaroven na urade prace. Neviem ci neboli poslede mesiace nejake zmeny ale este nedavno to bolo tak, ze ak si matkou dietata do 6 rokov tak za teba odvadza zdravotne poistenie stat v tom pripade ze sa celodenne staras o dieta. Ako nahle das dieta do skolky na cely den, uz za teba neplati stat ale bud ty sama alebo teda urad prace ak sa tam nahlasis. Ale vidim ze ty mas malicke dieta, ak sa o neho celodenne staras, cize si na materskej, odvody do zdrav. aj socialnej poistovne ti bude platit stat. A tak isto aj tvoje dieta dostane karticku poistenca na SK bez problemov.

michelleuk
autor
5. nov 2011

@simi251 aha dakujem no neviem sa rozhodnut ci poberat z uk alebo na sr no ale ak sa zase na sr nepoistim tak si vela nenavyberam 😒

hajanka
5. nov 2011

Pokial odchadzas na SR natrvalo, nemozes poberat nadalej v UK, musit do mesiaca nahlasit zmenu (ze odchadzas z krajiny natrvalo) na HM Revenue & Custom, inak budes povinna vratit vseky davky, ak by si odchadzala docasne (nie viac ako 52 tyzdnov) mozes poberat po dobu 8-12 tyzdnov max, po tomto case ti stopnu a obnovia ked sa vratis, ibaze by tam ostal pracovat a zit MM, tak by si mohla ty zit na SR ale MM by poberal na dieta davky v UK. Inak, ak ani jeden z vas nebude zit v a pracovat v UK, zanika vam narok na benefity a credity, budes musiet zrusit v UK a ziadat na SR. Na SR ziadas na urade prace soc. veci a rodiny, budes potrebovat doklad o tom, ze uz nepoberas v UK.

ewa87
20. júl 2015

ahojte. Mate niektora skusenost ze ste pracovali v irsku a rodili na slovensku? V oktobri by som sa xcela vratit na sk natrvalo ( termin mam zaciatkom Januara)na matersku z irska narok mam ale problem je s Poistenim na slovensku- ziadne nemam, tu mi ho odvadza zamestnavatel vola sa to PRSI, tym padom ze budem na materskej tak ho budem nadalej odvadzat a teraz neviem co ma caka ked sa budem chciet nahlasit na sk zdrav.poistovnu, ake doklady budu vyzadovat a tak.., sama si porod a vysetrenia hradit nechcem 😒😒😒