Čo vás prekvapilo/šokovalo?

spolumatka
22. aug 2023

Ahojte ,

Dúfam ,že to nevyznie hlúpo len dnes som tak premýšľala ,že ozaj každodenná chémia ,ktorá nás obklopuje aké to má naozaj dosahy či už kozmetika ,čistiace prípravky a podobne …..
Chcem sa opýtať, dozvedeli ste sa niečo čo vás prekvapilo / šokovalo a nepoužívate danú vec našli ste alternatívu ?
Ja som takto chcela kúpiť olej do prania Puella myslím ,že dobre ,že som si najprv prečítala všetko a aj keď mám naozaj rada vôňu , sviežosť prádla toto mi za to nestojí
Taktiež som zmenila alternatívu deodorantu na tuhý čo najviac prírodný , postupne sa snažím aj čo najmenej agresívne prostriedky 🙏🏻
Uvedomujem si ,že žijeme v 21. Storočí a veľa veciam sa nevyhneme ale možno sa niečo nové v diskusii dozviem čomu by som mohla predísť
Ďakujem

tenerifka
22. aug 2023

oleje, dezodoranty a ine parfumovane sr...cky mam v sebe vyriesene uz od zaciatku, nikdy som to nekupovala, ani ked este neexistoval internet, moj 6.zmysel mi navraval, co ano a aco nie.
Co v sebe nemam vyriesene, su bezne potraviny, ako ryza, strukoviny....ano, vsetko premyvam, ale nikdy nevies, ci to staci a cim to bolo predtym striekane, aby to nepojedli hlodavce

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bloger
22. aug 2023

Zvažujeme si kúpiť robotický vysávač. Ale sestra mi povedala, že to nevie dobre povysávať. Tak nevieme sa rozhodnúť. Dosť ma to prevapilo, že mi toto povedala.

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
22. aug 2023

@spolumatka asi ma to uplne nesokovalo, len som nad tym nikdy predtym nepremyslala - ako chemikalie v opalovacich pripravkoch skodia moru a morskym zivocichom. Takze presla som na ocean friendly opalovaky.
A ze sme na poprednych prieckach vo vyskyte rakoviny hrubeho creva vdaka konzumacii udenin - takze si vyberam len tie, ktore neobsahuju dusitan sodny (karcinogenny konzervant).

doriiis
22. aug 2023

Že na vypestovanie 1 kg avokáda treba až 2000 litrov vody.

bloger
22. aug 2023
marcellka32
22. aug 2023

@sissy27 vieš dať tip na údeniny bez dusitanu?

marcellka32
22. aug 2023

Som 5 rokov minimalista, čo znamená že mám doma len veci, ktoré používam/oblečenie ktoré nosím

andreatytler
22. aug 2023

@spolumatka Mna svojho casu zaujalo ze blocky z obchodov obsahuju synteticky estogen Bisphenol A (BPA), ktory sa vstrebava cez kozu.
Udajne sposobuje problemy s pocatim, kedze narusa hladiny hormonov v tele, rakovinu, obezitu, cukrovku, astmu.
Takze sa odporuca nenechavat blocky sediet v kabelke, lebo ta latka sa osucha z blocka na kabelku a vsetko co je v nej.

nitka1157
22. aug 2023

@marcellka32 tiez ma to zaujima

sissy27
22. aug 2023

@marcellka32 lidl ma radu Pikok pure, Mecom ma radu natur, Masokombinat Puchov ma take ze gagarinova sunka alebo matelkove parky 🙈😂 tiez su bez dusitanu a moje naj je Masiarstvo Parizek, len teda musis zistit, kde v tvojom okoli dostat ich produkty, do beznych retazcov nedodavaju. Alebo potom pozerat zlozenie a mozno natrafis aj na nieco ine, co neobsahuje dusitan sodny schovany pod skratkou E250.
@nitka1157

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
spolumatka
autor
22. aug 2023

Ešte som premýšľala ,že budeme zrejme prvá generácia ,ktorá ,,uvidí,, následky technológií na nás v čase
Vysvetlím : napr. Moja mamina 60 rokov nevyrastala tak ako ja už s mobilom ,dnes s nimi spíme , práca vyžaduje niekoľko hodín sa pozerať do monitorov aké to bude mať reálne dopady na naše zdravie za niekoľko desiatok rokov .. aké zmeny … desia ma tieto veci

masinka
22. aug 2023

Dnes ma prekvapila/ sokovala/ vytocila SMS z Telekomu: Mily zakaznik, coskoro vypneme zastaranu 3G siet, ktoru aktualne pouziva Vasa SIM karta s cislom xxx a niektore z vasich zariadeni. Pridte si bezplatne vymenit SIm kartu do predajne kde vam ochotne pomozeme aj s vyberom noveho zariadenia. ... tak nakoniec ma asi naozaj prinutia prejst z mojho tlacitkoveho telefonu na smartfon 😢

sissy27
22. aug 2023

@masinka kludne budes moct pouzivat tlacitkovy telefon aj nadalej, len simkartu bude nutne vymenit (ale cislo ti zostane rovnake).

marcellka32
22. aug 2023

@spolumatka budeme na starosť slepí z mobilu a počítačov

bluka2
22. aug 2023

Deodarant si dám max. raz za rok, ak mám nejaký pracovný pohovor v jazyku, ktorý moc neviem alebo taká situácia v ktorej sa zapotí aj človek, ktorý sa bežne nepoti… inak v tom nevidím benefit, ani vo vonavkach, avivazy atd.
Potom oblečenie, keď niečo náhodou kúpim z obchodu, úplne sa vymývajú z toho farby a to musí ist na kožu… takže najradšej také z druhej ruky, ktoré už s týmto nemajú problém.
Kvalita vzduchu býva v niektorých mestách zlá, napríklad aj v Bratislave. 94% obyvateľov Európy dýcha vzduch horší ako odporúčane WHO. Mám teda na to filter doma na tie karcinogény zo vzduchu (hlavne PM 2.5). Jedlo kupujem bio, nefajčim a to je myslím tak akurát už…

masinka
22. aug 2023

@sissy27 no dufam ze mas pravdu a ze tam ta nova simka bude pasovat a nebudem musiet vyberat nove zariadenie ako mi ochotne ponukaju

domak2
22. aug 2023

Brilantna modrá v sladkostiach pre deti, celkovo sladkosti PRE DETI, s prísadami kde je varovanie ze spôsobujú poruchu pozornosti U DETI 🙄

janewithane
22. aug 2023

@spolumatka po kupe cisticky ma prekvapilo ze ako vela latok sa uvolnuje pri upratovani aj ked nepouzivas aerosoly a ze pocas vykurovacej sezony vie byt ozaj vela prachovych castic vo vzduchu a paradoxne ked vetras stupaju.
Vlastne to nie je šokujúce len som si to tak plne uvedomila.

mila19
22. aug 2023

@spolumatka na túto tému si prečítajte knihu Doba jedová tam šokuje zopár vecí určite.
Od aspartamu v nápojoch a benzoanu sodného v detských sirupoch. Od formaldehydu v nábytku, resp v drevotrieske, v plavajucej podlahe.
Od reakcie prachu a pvc povrchov.
Sladká nevedomosť. Ja sa tej rakovine na každom rohu už ani nečudujem.
Ale nech uvediem priklad Nivea a hormonalne disruptory.

maranta_leuconeura
22. aug 2023

@bloger vysava to ok. Lepsie ako ked sa nevysava vobec, co by bolo, keby som roboticky nemala 😆😉

maranta_leuconeura
22. aug 2023

Prekvapilo ma, ze @sissy27 si mysli, ze udeniny bez dusitanu su bezpecne, pritom problemom je samotne udenie dymom a spracovane a najma cervene maso 🙂

maranta_leuconeura
22. aug 2023

A tiez ma prekvapuje ako vela ludi pouziva osviezovace vzduchu, vonne sviecky, parfemy a pod, pritom ich neblahy efekt na zdravie je tiez uz davno znamy.

mamickalisticka
22. aug 2023

@spolumatka menštruačné gaťky 🙏 namiesto vložiek.super vec. Najprv som bola skeptická ale vážne mi to vyhovuje .. keďže mám teliesko, v podstate iba špinim, je super mať gaťky namiesto intimiek 👍

dadis
22. aug 2023

@maranta_leuconeura suhlasim, udeniny vobec nekupujem, uplne v pohode sa da bez nich vyzivit

o__o
22. aug 2023

Mna kazdy den prekvapuje, ako vela ludi nevie/nechce separovat odpad

rhodesian
22. aug 2023

Glazúra na schoko-bons s prísadou chrobákov 🤮
Prípadne akákoľvek potravina/sladkosť kde sa toto nachádza 🤮

liz_lemon
22. aug 2023

@marcellka32 napr. v Lidli sunka je bez dusitanov, tusim Pure sa vola