Čo Vám chýba na detskom trhu?

9. nov 2020

Ahojte, tak sa zamýšľam, je niečo, čo Vám chýba pri starostlivosti o deti, s deťmi? Na jednej strane mám pocit, že je všetkého až cez hlavu, rôzne hračky, pomôcky, ... na druhej ako syn rastie, chcela by som ho nejak rozvíjať a mám pocit, že v tejto oblasti “trh” akosi zaostáva... chodíme cvičiť, plávať, čítame, no aj tak sa mi zdá, že by to ešte čosi chcelo... no sama neviem čo... ako to máte vy?

stary_ujco
9. nov 2020

Mne chyba zdravý rozum ...

basska_b
9. nov 2020

Mne chýba hudobná výchova pre malé deti. Akože jasné, na nástroj budú hrať až od 6 rokov, od 5 rokov je pripravka, už v škôlke spievajú pesničky, ale proste ja milujem hudbu a musím deti k tomu viesť jedine sama. Takisto aj niečo ako lesná škôlka. Nie súkromna za 600 eur mesačne. Ale aj tu si rodič vie poradiť aj sám. Len musí trochu chcieť a vedieť

deedol
9. nov 2020

@basska_b u nas na sidlisku je hudobna skola pre deti od 1,5r, ale neviem, co tam robia.
mne tiez chybaju montessori (alebo ine alternativne) skolky, ktore by nestali niekolko sto eur.

marcellka32
9. nov 2020

Netreba zas deťom robiť nonstop program, mali by sa vedieť zabaviť aj sami, a občas aj nudiť, lebo keď bude väčší budeš mu stále robiť program ? to čo robíš, robíš dobre, to stačí....môj názor

shallimar
9. nov 2020

@basska_b v Dunajskej Luznej, možno aj inde, je Yamaha pre deti tuším od styroch rokov http://yamaha.aktivitypredeti.sk/

Mne chýbajú tiež rôzne cvicenia, krúžky pre malé deti. V Luznej je FynnyGym, teraz už tam nebyvame a bolo to úžasné.

Ešte mi chýba oblečenie pre deti s detským motívom väčších veľkosti. Syn má 116 a 4 roky a mám problém zohnať napr. s labkovou patrolou, Mickey Mousom. Buď nie je vôbec alebo sa rychlo vypreda.

luuubik
9. nov 2020

Podla mna detsky trh je tak presyteny, ze fakt nechyba vobec nic. Vsak na kom sa najlepsie zaraba, kedy su dospely najviac ochotny "pustit chlp" ak nie pri svojich detoch... Len ta cenova dostupnost je, zial, problemom pre mnohych rodicov, vid napriklad ceny sukromnych skolok (ked vam dieta do statnej pre nedostatok miesta nevezmu).

nicicka
9. nov 2020

Mne chýbaju nejaké aktivity ale už pre väčšie deti aj s rodičmi. Chcela by som s dcérou nejaký krúžok kde by sme spoločne niečo tvorili, prip. cvičili. Proste mám pocit ako keby nastupom do školy ten vzťah rodic-dieta trochu upadol. Áno môžmr spolu niečo vyrábať doma ale mne chýba niečo skupinové.

janasz06
9. nov 2020

@nicicka jej toto je super napad veru toto chyba 😐

fokuska
9. nov 2020

Na jednej strane chapem, ze pre rodicov je vela platit za sukromnu skolku - najma ked si vezmu aku cast ich prijmov to skolne pohlti.
Na druhej strane - vy keby ste nemali ziadnu podporu od statu, ziadne dotacie a chceli by ste si otvorit skolku, tak by ste jej chod dotovali zo svojho? Len aby rodicia nemuseli platit vela? Lebo to obnasa pokryt priestory, energie, vybavenie, komplet personal, jendotlive pomocky, aktivity. A v triede je ovela menej deti ako v statnych, takze niekde sa to prejavit musi. A majitel skolky to tiez robi preto, ze z toho potrebuje zit, pokryt svoje byvanie, zivit rodinu.

Ja si myslim, ze trh s detskymi vecami je uz poriadne presyteny. Co sa tyka vybavy a takych veci, tak je plno drahych znaciek, aj tych lacnejsich, aj plno veci za par eur na styl cinan, pepco, aliexpress. A sluzby najma vo vacsich mestach su, ale nie kazdy si ich moze dovolit a v mensich mestach su dost obmedzene prave preto, ze si to ludia nemozu dovolit a zo zopar zakaznikov by nedokazali pokryt chod takych sluzieb.

Ale - v zahranici existuje wellness pre babatka :D casto daruju poukaz na taku sluzbu v ramci baby shower a s malym babom potom rodicia idu do toho wellnessu - babo tam ma kupanie, odbornu detsku masaz a nejake cvicenie tusim - robia to odornici, detski fyzioterapeuti a pod. Toto som u nas este nevidela :D :D

spadnutaslivka
9. nov 2020

@fokuska presne mi napadlo, že tie veci tu sú, ale cenovo primerane tomu, že je to niečo iné ako je "bežné". ak chce niekto niečo špeci, musí si holt zaplatiť.

a aktivity pre deti s rodičmi sú tiež, len si treba vedieť nájsť. alebo sa vedieť trošku zaktivizovať. poznám kopec ľudí, ktorí robia program pre rodičov s deťmi, ale práveže zo strany rodičov nie je záujem, lebo väčšina sa chce detí zbaviť, aby ich proste zabavil niekto iný a rodičia mali pokoj. nevyčítam, chápem, len proste preto mnohé veci "nie sú", lebo o to nie je až taký záujem a pre jedného alebo dvoch si platiť takú službu je potom drahšie. to je ako s kurzom- tá lektorka potrebuje poplatiť kopec vecí a plus tie hodiny, ktoré vyučuje- a je rozdiel, či sú na kurze 1-3 ľudia alebo 10-15. (nehovorím o masovkách, kde sa môžu zúčastniť aj 50-100 ľudí naraz).

simca06022011
9. nov 2020

Podla mna detom treba v prvom rade kamaratov, a fungovat medzi nimi od skolkarskych rokvo urcite. Ziadne kruzky, hracky a mobily/PC toto nenahradia. Ak dieta ma kamosov, staci ist aj na bicykel, vylet, netreba riesit, kedze podnetov ma az az. Mam deti co maju denne 2 kruzky v okoli a ja ich uprimne lutujem. Tie preplnene detske izby ani nemaju kedy vyuzit, lebo samozrejme nikdy nie su doma... Dnesne deti toho maju naozaj az-az... s rozumom treba vies k tomu co ich prave zaujima. Vidim aj u nas, ked pozriem na okolie, tie deti su najspokojnejsie pri rovesnikoch... (jasne male deti sa nebudu hrat same na ulici, ale uz starsie samozrejme)
Ja teda co sa tyka kruzkov trvam iba na jednom pohybovom /je mi jedno co si vyberie za sport/ a chodi aj do ZUSky, kedze to si vybrala pred 3 rokmi a nenecham ju zase vymyslat, aby som doma mala 20 hudobnych nastrojov a neveim coho :D Inak nech sa hra s detmi, venuje skole, zverom, doma si spravi co chce...
teraz je to uplna katastrofa... lebo v podstate od marca sa takmer nic nedeje ak neratam prazdniny, tak sme po skole stale doma a uz ma ide porazit z vyletovania a vencenia psa a co ja viem coho, len aby sme pohli zadkom trochu 🙂

deedol
9. nov 2020

@fokuska
"Na druhej strane - vy keby ste nemali ziadnu podporu od statu, ziadne dotacie a chceli by ste si otvorit skolku, tak by ste jej chod dotovali zo svojho? Len aby rodicia nemuseli platit vela? Lebo to obnasa pokryt priestory, energie, vybavenie, komplet personal, jendotlive pomocky, aktivity. A v triede je ovela menej deti ako v statnych, takze niekde sa to prejavit musi. A majitel skolky to tiez robi preto, ze z toho potrebuje zit, pokryt svoje byvanie, zivit rodinu."

AD toto - mne prave chyba, ze stat nema ziadne ani trocha alternativne skolky. alebo ze sa nesnazi zaclenit aspon nieco z modernych poznatkov (psychologickych, vychovno-vzdelavacich, atd.) do statneho skolstva. ja by som napr. dieta do sukromnej skolky nedala, hoci si to mozem dovolit, lebo nechcem, aby chodilo do skolky len s takymi detmi, co si to mozu dovolit, ale s normalnymi priemernymi deckami z roznorodych rodin. len nie som uplne spokojna s tym, ako to v tych statnych skolkach vyzera. takze vlastne co mi chyba - pokrok v statnych MS 🙂

deti95060810
9. nov 2020

my sme vyrástli na skákacej gume, švihadle, lopte, a bicykli.... Lenže na ulici sa stretlo aj 10 - 12 detí rovnakého veku, takže nebol problém so žiadnou hrou....
Dnešné deti pomaly ani nepoznajú skákaciu gumu - časť výnimkám, o švihadle ani nehovorím, na telesnej polovička tr. radšej sedí na lavičke s mobilom v ruke.... Toĺko tučných detí nebolo NIKDY ako je teraz.... Dostatok a prebytok je úplne všetkého.... Od handier cez knižky až po hračky - o jedle ani nehovorím....

marcellka32
9. nov 2020

@deti95060810 presne, deťom sa nechce športovať, pritom stačí odložiť mobil, Pc hry...naši bicykluju, hrajú futbal na dvore, vencia psa, dnes pomáhali okolo domu upratať 🙂...nechcem aby z nich boli tuckovia (dcéru v škole volajú špageta, žirafa, je vysoká a má normálnu váhu....narozdiel od všetkých ostatných dievčat, bohužiaľ)...takže kedysi sa posmievali tučným deťom a dnes normálnej váhe, pretože vyniká pri ostatných tučných dievčatách 🙂

amelie2017
9. nov 2020

@marcellka32 detom sa nechce sportovat, lebo ich rodicom sa nechce. Keby boli na to zvyknutr od malicky, keby ich mal kto k tomu viezt..mam 32 a uz u nas na gympli polka sedela na lavicke.

marcellka32
9. nov 2020

@amelie2017 viem, mám deti na druhom stupni ZŠ, ešte nikoho z ich spolužiakov som nevidela na bicykli napríklad 🙂

simca06022011
9. nov 2020

@amelie2017 mňa k tomu nik neuviedol a cvičila som celé detstvo aj na bicykloch sme lietali... Šport nám zabezpečila škola, moja mama nikdy necvicila... Ja vidím problém v tom, že deti vedú za ručičku všade. Čiže áno bicykel len s rodičmi, plávať len s rodičmi... Povie ze nechce na TV cvičiť nemusí atď... Mam známych co dieta 10r nepustia samého ani k susedom o bránu dalej. Tak dieťa chodí cvičiť s mamou otcom a sedí pri telke a PC.. Keď bude väčší nebude sám chodiť.. Bude už len sedieť pri PC.

simca06022011
9. nov 2020

@marcellka32 ale možno chodia ale len s mamou otcom 😁

simca06022011
9. nov 2020

Inak mňa by zaujímalo prečo na TV sedia s mobilom a necvicia. Ú nás to neexistovalo. Ja som si napr na prvom stupni všimla ze učiteľka deti neberie na TV ale učia sa iný predmet, "dobiehaju". Čiže vôbec ten zvyk nemajú že cvičí sa v škole.... Som sa Pýtala co robia na TV, ona 10 rocna mala problém urobiť klik, nevedela čo sú to drepy... Nevideli žiadne náčinie v telocvični... Keby nechodila na gymnastiku nevedela by podľa všetkého ani kotul ani nič. Maximálne hra kto chce futbal alebo sa idú prejst. Neviem ci je toto bežné všade. No uvidím, aká bude TV na druhom stupni.

stary_ujco
9. nov 2020

Ked sme pri cene školného v súkromnej škôlke. Ak má mať učiteľka 1000 v hrubom a majú byť dve. Majú mať max 10 deti a k tomu kuchárku, upratovačku a fancy priestory a neviem čo ešte. Tak to proste nikto za 100 eur robiť nedokáže. Navyše nie je charita...

fokuska
9. nov 2020

@deedol Ano, suhlasim. Keby taketo veci stat dotoval, alebo priamo spravoval, tak by to aj bolo dostupnejsie pre vsetky vrstvy. Takto ponukaju alternativy len sukromne skolky a tie zas platia ti co si to mozu dovolit...

simca06022011
9. nov 2020

No ja neviem... Nasa škôlka bola vždy super a to je statna, aj ta v zv aj tu u nás na dedine, či krúžkami, programom ale postupne aj vybavenim. Je to o prístupe v škôlke a nie o štáte. A boli sme aj v súkromných dvoch, z jednej sme odišli po mesiaci a v druhej bolo super a deti tam boli super. Tomu 3 ročnému je jedno ci ocko prišiel na BMW a býva vo vile, alebo prišiel autobusom.

jankapepe
11. nov 2020

Čo mi chyba na trhu pre deti? Školy. Reálne školy s reálnymi a hlavne dobrými- t.j. kvalitnými učiteľmi.