Čo robí, podľa vás, rodinu?

14. jan 2020

Chcela by som vedieť Váš názor nato čo robí rodinu, či potomstvo alebo papier 😅 pači sa mi ako tu všetky buzeruju keď niekto napíše SVOKRA ak náhodou nieje vydatá. Podľa mňa ak mám s niekym dieťa, tak sme rodina ak žijeme pod jednou strechou roky fungujeme ako rodina až nato že nemame nejaky zdrap papiera a dva kružky na prstoch, on je otec mojho dietata ja som matka jeho dietata a jeho mama je babka NAŠHO dieťaťa. Alebo potom vlastne ak niesme zobratí tak babku nech deti oslovuju a hovoria o nej ako o mamke ich ocka veď to nieje ich babka lebo niesme zobrati😁
Alebo neviem poučte ma ..

tyrkysova_kobyla
14. jan 2020

Pre mna osobne ten 'papier', alebo skor ten akt samotny, kedze ja to beriem ako, sviatost manzelstva a nejake spojenie. Pred sobasom sme boli partneri, teraz ako manzelia tvorime rodinu. Aj pravne

maminuska
14. jan 2020

ja ti napíšem ako to vnímam JA. Predovšetkým to nie je pre mňa zdrap papiera.
Babka tvojho dieťaťa je jeho babka lebo majú časť spoločných génov. Ty si pre ňu nič, len frajerka jej syna a matka jej vnuka / vnučka. Pre tvojho partnera si zas len frajerka s ktorou má dieťa a jediné čo majú spoločné po právnej stránke je to dieťa. Zajtra keď sa rozhodne , tak sa zbalí a odíde , nemá voči tebe žiadne povinnosti , len voči dieťaťu .

Po právnej stránke rodina je manžel , manželka , deti a príbuzenstvo . A tak sa právo aj k tomu chová , výhody požíva len manžel / manželka.
Ale ak to tebe takto vyhovuje , tak nie je čo riešiť.

jaskolka
14. jan 2020

Tak súhlasím s tebou, že rodinu nerobí len "zdrap papiera", a, samozrejme ze otec, matka, a, deti sú rodina, už ci sú zisobaseni, alebo teraz podľa modernej doby len žijú spolu a majú dieťa. Len ono potom, keď ide o zdravotné, právne, alebo dedičské veci, vlastne "rodina" to nebude, myslím ako plne uznaná. Preto ten "zdrap papiera" ma, svoj význam stále, lebo rodinu ako takú, v tom statnopravnom zmysle stále ešte štát uznáva a istým spôsobom chráni. Teda ak hoci žijem s niekym 30 rokov a ten dotyčný ochorie, nemusia ma k nemu ani pustiť, lebo "nie som" rodina... To bol len príklad, že čo všetko môže robiť a ako je vnímaná rodina

jaskolka
14. jan 2020

@maminuska úplne súhlasím. Ja žijem s manželom u svokry, na dedine. Predtým ma, všetci samozrejme akceptovali, a brali ako partnerku môjho priateľa,nebol nijaký problém. Ale po svadbe už som skrátka "nevesta", mám istú pozíciu, som jeho manželka, jeho "pani" a áno, hoci sa navonok nič nezmenilo, všade, kam prídem, či je to obchod, obecný úrad, kostol, alebo len suseda, je to už iné. Už nie som "Len ta frajerka "🙂🙂🙂.

autor
14. jan 2020

No nepochopili ste ma samozrejme ze si uvedomujem vsetky pravne veci okolo manzelstva,ale tak ja som narazala hlavne na tu svokru a nevestu alebo teda ako to tu vela zien ziada tak priatelovu matku a uplne nepodstatnu frajerku. A tu buzeraciu okolo toho. Ved tak ako my sme len frajerky ich synov tak tak isto vy ste len manželky ich synov. To neni na porovnavanie ako kralovna a služobnictvo .. a vela rodicov partnerov ich frajerky sami nazyvaju nevesty. Takze nevidim vtom.problem.ak niekto nazve FRAJEROVU mamu svokrou

nairia
14. jan 2020

podla mna toto kazdy vnima po svojom - rodina je otec, matka, dieta, ale pred spolocnostou a zakonmi je rodina az manzel/otec, manzelka/matka a ich deti (ja osobne som zastanca tejto formy rodiny)...
zvlastne je, ze vela sobasny list nazyva zdrapom papiera... ked je to len zdrap papiera, preco je potom take narocne odist zo zvazku, v ktorom tento "zdrap" uraduje? a ked je taky nepodstatny, preco sa ho mnohi tak strasne boja? (to len tak sa zamyslam, ze ked su ludia, ktori ten sobas tak strasne bagatelizuju, preco sa ho tak stitia... dovody poznam samozrejme, vo vacsine pripadov je to o tom istom)...

autor
14. jan 2020

@nairia no toto su nekonečne diskusie medzi ludmi ktory na svadbe trvaju a medzi tymi ktori sa toho štitia.. vec nazoru..100 ludi 100 chuti..svadba nesvadba

maminuska
14. jan 2020

lenže ona to svokra nie , tak treba nazývať veci pravými slovami . Je to matka tvojho partnera/ frajera. A kde spolu žiť nebudete ale budete mať dieta , stále je to tvoja svokra ?

jaskolka
14. jan 2020

Ale presne o to ide. Ze ona nie je svokra frajerke. Svokrou sa stane len manželke. Môžeš ju tak volať, ale obvykle každého to prekvapí a spýta sa, či ste už manželia. A aj keď to mozno znie ako klišé, manželka je úplne niečo iné, ako frajerka. Neviem ci to dobre podávam, skrátka nad "manželka" už viac nemôže byť nič, nijaká pozícia, nijaké oslovenie. Ale frajerka... To kľudne môže aj celý život byť "Len frajerka" a to mi znie dosť urážlivé...

lenteraz111
14. jan 2020

Babka je babka ci s papierom, či bez. Brali sme sa, aj keď sme sa,, nemuseli,,, no je pravda, že s papierom o tom, že ste manželia, sa ľahšie žije. Hlavne v zahraničí, s cudzincom. Ešte stále sa na nezobratych s dietetom pozerá cez prsty. Cest výnimkám, no na dedine je to tak. Píšem svoju skusenosz

autor
14. jan 2020

V dnešnej zvratenej a skazenej dobe sa nepotrebujem vydavat aby som sa za 5 rokov rozvadzala.. dokym tvorime par tvorime rodinu a tvorime aj deti jeho mama bude mojou svokrou ked sa nedajboze nieco stane a rozideme sa vtedy to uz bude iba mama mojho ex

maminuska
14. jan 2020

1/2 manželstiev sa nerozvedie. Koľko sa rozíde párov s dieťaťom ?

sunny8
14. jan 2020

Vzhľadom na prostredie v ktorom od narodenia žijem a situácie ktoré sa odohrali v mojom živote pre mňa slovo rodina znamená matka a jej deti. Som sama s dvoma dcérkami a nikoho nepotrebujeme. (Možno zatiaľ možno si vystačíme len sami) .. v mojom okolí je toľko rozvodov že akosi prestávam vnímať mužov ako súčasť rodiny. Oni si proste hocikedy odídu zanechajú matku s deťmi len tak a neriešia .. priznám sa že nepoznám jedine manželstvo ktoré je šťastné. Ani v rodine ani kamarátok.. žiaľ .. inak vždy sa "učilo" že rodina je matka otec a deti. Tá najuzsia. Popravde svojich ex svokrovcov som nikdy do rodiny nepovažovala ..

jaskolka
14. jan 2020

Ono máš, pravdu, že sú to nekonečné diskusie. Skrátka je to vždy ešte tak, že štát bude manzelstvo a rodinu v plnom zmysle chrániť. Tisícky rokov tu svadby a manželstva boli, tak zrejme to malo nejaký význam. Teraz doba chce všetko meniť, by moderný aj v tom, že svadba je vlastne zbytočná, a zastarané, že je to len kus papiera... Teraz to myslím čisto ako svoj názor. Mne nepríde žena, aka sa volá úplne inak ako jej partner a deti,a, ešte sa, chváli, že ona odmieta sobáš, veľmi moderná... Skôr uvažujem, čoho sa obáva, keď ma pocit, že svadba je väčší záväzok ako dieťa...

nairia
14. jan 2020

ale vacsina ludi nevstupuje do manzelstva s tym, ze sa bude rozvadzat... myslim si, ze ziaden z ludi, ktori do manzelstva vstupuju na rozvod ani len nepomysla a v zivote by si nepovedali, ze ich sa ten rozvod raz tykat moze... o tomto to je, ze si beriem cloveka preto, lebo ho milujem a CHCEM s nim stravit zvysok zivota...

nafka0483
14. jan 2020

Pre tvojich rodicov su vase deti vnucata, lebo to tak je. Oni su pre nich stari rodicia. Ale "partner" je stale len partner, priatel, frajer, nie manzel. Zvoji rodicia mu nie su svokrovci.
Tak isto ty nemas svokrovcov, mas dieta, tie deti maju starych rodicov, ale nie su to tvoji svokrovci.

To su fakty. To, ze pocitovo fungujete ako rodina je super, ale nie si nevesta, on nie je zat a nemate svokrovcov.

autor
14. jan 2020

Jaaj no tak ano na dedine kde kazdy vsetko riesi a v krcme vedia ze som si prdla este skor ako si prdnem tak.to je jasne ze niekto riesi ze "len frajerka" v zahranici alebo vo velkomestach to nikto neriesi tak.ako.tu takze vlastne ztoho vyplyva iba to ze MK je tiez len jedna dedina.. lebo ci mame papier alebo nie tak aj jeho vlastna mama aj otec omne hovoria ako o jeho žene. Takze to je len cista provokacia s tym.napominanim ako ma kto okom hovorit a nazyvat veci pravymi menami.. iba aby ludia ukazali ze maju vlastne viac vedomosti ako ten druhy a ze maju aj papier takze vlastne su v spolocnosti viac. Každy si dava sam tu dôležitost ci uz v rodine alebo v dedine. A nebavim sa o zakonoch ,od zaciatku sa onich nebavim.

jaskolka
14. jan 2020

Ale ved ja, som písala, že práveže neriešili, že som ešte bola frajerka, akceptovali ma a bolo to fajn. Neboli ohováracky, ani nič také. Ale po svadbe zase to bolo celkom iné, z pozície už manželky. 😃😃

lubi40
14. jan 2020

ale tu predsa nejde o to, co ako kto pochopil. Strikne vzate pojem svokra = manzelova/malzelkina matka. Ak nie su ludia zosobaseni, tak logicky ziadnu svokru mat nemozu. Rovnako akoujo, teta, stryko, stryna,krstny, kmotor... to su vsetko pojmy popisujuce nejaky vztah. Takze ak ten vztah neexistuje, tak to slovo nie je pouzite spravne.. Predsa nebudem deti mojej sestry nazyvat krsnata, ked neboli krstene alebo ked som im ja nebola za krstnu mamu... Pride mi to normalne

Na druhej strane si, ale myslim, ze vo vela pripadoch tu na konovi, je to len o provokacii. A rovnako si aj myslim, ze svadba rodinu nerobi...

maminuska
14. jan 2020

ja zas nechápem čo ťa tak dráždi . Vždy sa treba na to pozrieť reálne a priamo , nemáš pre tento pojem naplnenie , nemôžeš byť nevesta a ona tvoja svokra. No že sa ty tak cítiš a oni ťa tak volajú , tak to je len o tvojich subjektívnych pocitoch a ich subjektívnych pocitoch , ale objektívne nie si .

mila23
14. jan 2020

ja neviem preco to autorku tak strasne trapi? nema ine problemy len ze tu na MK niekoho opravia,ze ak nie ste zobrati, tak to svokra nie je? Ved nech si kazdy robi ako chce - kto sa chce zobrat nech sa zosobasi a kto nie,nech zije nadivoko. Aj tak je podstatne ako ta rodina spolu zije a sprava k sebe. Ked je chlap tyran a alkoholik, tak mozu byt aj zobrati a nie je to dobre. A ked ziju na divoko,ale sa pekne k sebe spravaju a maju sa radi, tak z pohladu ludi je to to hlavne.
Po pravnej stranke je to ine...

queen_el
14. jan 2020

Aký má zmysel táto diskusia? Však nech každý žije tak, ako chce ak je s tým vyrovnaný, mne sa zdá, že ty celkom nie si, inak by si to neriešila...

felycity
14. jan 2020

rodina v právnom zmysle je práve ten " zdrap papiera" , ale rodina je niečo s kým zdieľam intimitu, súdržnosť, emocionalitu..., oslovenie je vec každého aj keď teda nepresné povedať svokra, ak nie ste zobrtatí, ak cheš mamu priateľa volať svokra volaj, je to " svokra", ale nie po právnej stránke, babka bude vždy, lebo je babkou detí svojho syna/dcéry....,ale bez toho papiera nemáš status manželka/ manžel a vždy budeš len priateľka/ priateľ ide o to ako sa to berie v spoločnosti a ešte k poznámke, "V dnešnej zvratenej a skazenej dobe sa nepotrebujem vydavat, aby som sa za 5 rokov rozvadzala", presne aj tento postoj ľudí robí túto dobu zlú, zvrátenú...potierajú sa akékoľvek základne hodnoty spoločnosti a potom vznikajú diskusie, čo je rodina a ako sa oslovovať

lintu
14. jan 2020

Ak niekomu nezalezi na statuse manzel/manzelka, preco tak velmi bojuje za svokru? Vsak normalne - mama mojho priatela. Nie je predsa na tom nic dehonestujuce.

tykat
14. jan 2020

Naco ju nazyvat svokra ked nou nie je? Takisto ten s kym mas dieta nie je manzel a ty ako jeho partnerka nie si nevesta...ale ak sa chcete oslovovat ako keby ste boli manzelia tak jasne ze mozete, ono je pravda ze to znie tak lepsie, hodnotnejsie. Ale treba pocitat s tym ze podla potreby a okolnosti ti to moze byt vmetene do tvare napr. "ze aka som ti ja svokra, ty nie si moja nevesta, tak sa nepchaj do rodiny..."

To casto vidim v diskusiach typu "byvame so svokrou, je hnusna, uz to neviem vydrzat..." a postupne vyjde najavo ze svokra je frajerova a mama a byvaju v jej dome lebo nic ine si nemozu dovolit. Tak jej to diskutujuce pripomenu.

lenkakravcova
14. jan 2020

Doba nemá spoločne nič a vašimi vlastnými zásadami. Môže byť z vrátená akákoľvek,, tým ze nezijete v manželstve ju v tej zvratenosti len podporujete určitým spôsobom. ☺️
Takže odvolávať sa na niečo fiktívne je blbosť.
Keď sa zobudím riete bude z tvoja svokra. Teraz je to mama tvojho priateľa. Keby ste sa vzali a rozviedli bude to tvoja svokra z prvého manželstva.

danka808
14. jan 2020

Rodina nie je o papieri. To ako fakt nie, no na druhej strane ten papier ti vie v mnohych veciach zas pomoct. Mam kamosky, ktore nie su zobrate, no aj tak maju svokry 🙂 Je to podla mna na kazdom

jaskolka
14. jan 2020

Teraz mi napadla jedna udalosť, aká bola pred rokmi v rodine manželovej tety. Presne tak bolo, že roky istý bratranec žil s priateľkou, a tiež ju volal ze moja žena, aj rodičia ju volali, ze naša budúca nevesta. Ale... Rozišli sa, dieťa našťastie nemali. No a o pár rokov sa, druhý bratranec rozviedol, a vtip je v tom, že jeho bývalú ženu stále volajú, že manželka, spomenu ju, a jeho mama, stále povie, hej mam nevestu, aj keď už nie sú spolu.O tej priateľke, hoci dlhšie žili spolu, sa vôbec nevyjadruje, a keď, tak len prehodí, joj, hej, mal frajerku, ale to len frajerka predsa bola... 😃😃😃To len na ilustráciu, ako môže byť vnímaný vztah, a manzelstvo

vinejka6
14. jan 2020

Máte spolu dieťa? Žijete spolu? Tak ste rodina. Nezáleží či ste manželia či nie. Rodina ste tak či tak. Toť môj názor

caroline_
14. jan 2020

Pre mňa je rodina ja, môj manžel a naša mačka :D sme spolu 8 rokov, keď sme boli 2 ci 3 roky, jeho mama o mne rozprávala ako o synovej kamarátke :D zato ja som používala slovo svokra, bolo to jednoduchšie ako matka môjho priateľa :D ale je pravda ze vtedy som mala 15 rokov :D