Čo nosíte na návštevu?

29. aug 2020

Caute, mali sme posedenie u znamej, asi 7 bab(keď ešte nevrcholila korona) a mal to byt taký babinec. ten zaver bol taký nepríjemný. Známa povracala všetkým babam to, čo priniesli so slovami, čo s tým ona bude robit, my take nejeme, pritom tam boli take bežne slane pochutiny, ktoré baby doniesli na zakusnutie a keď to nechcela, mohla to dat zo slušnosti na stol. Jedna kamoska doniesla kolac, ktorý ani nevytiahla a cely jej ho po navsteve z chladnicky vracala, pritom ja by som ho zo slušnosti ostatným ponúkla, keď sa trapila s pečením. Mne jedinej veci nevratila, lebo som kupila take kvalitnejšie a vravela som jej, nech si ich určite necha, ale kto vie, či tie veci tiež neskončili v koši(dala som za ne cca 17eur). Tak by som sa spýtala, čo nosíte na návštevy, čo je podľa vás univerzálne dobre alebo čo oceníte, keď prinesie navsteva a v akej cene. Skôr mi ide o nejaké neformálne posedenia u niekoho doma, nie gratulácie.

bajka16
29. aug 2020

Normálny človek ocení všetko čo prinesie návšteva kamoška sa zrejme nevie ani chovať nebola to oslava mala to mala dal všetko na stôl 🤷🏻‍♀️ ale ak máte 14 rokov tak sa ešte možno naučí čo sa patrí

lenka2710
29. aug 2020

Súhlasím s komentom nado mnou, ja som rada, keď niekto donesie hocičo! Väčšinou fľašku, čokoládu, kávu, nejaké keksy! Dokonca keď príde niekto že ráno, tak aj niečo na raňajky (rozumej svokra 😂😂) joj, keby mi tak niekto koláč napiekol a nemusela by som ja, to by bolo 😂

lauriema
29. aug 2020

To moja babka je taka istá... Niečo jej prinesiem a ona mi to dá späť

jajka71
29. aug 2020

Nabuduce nedoniest nic, my dnes ideme na grilovacku tak cinknem bratovi ci doniest nejaku zeleninu ;) beriem oblatky ocovi a macoche i braskovi, lebo im som este nedoniesla a synovcom maly darcek, kedze velky uz dostali v predstihu (mali narodky). Ale ked si niekto nevazi ani len namahu a to gesto, tak nvm aky je to priklad pre jej deti (budu to opakovat?). Moja mama hovorievala, ze ak si clovek nevazi dar od ineho nevazi si jeho. Mne pride najlogickejsie ak je babinec dohodnut sa ktora co donesie (ktora napecie, ktora donesie slane, sladke, ...) . Ved ked babinec mali moje sestry tiez sa dohodli ktora co donesie a jedna doniesla slane, druha sladke, sestra napiekla a ta co ju hodili k nam doniesla pitivo ake sa dohodli. Mne to pride uplne cudne, aj ked dojdu k nam, tak by ma nenapadlo to vratit, moje 5r deti hned preskumaju a ochutnaju ;) ale asi to ma z domu alebo chce naznacit/niektori vedia aj narovinu povedat, co chcu aby sa prinieslo. To som uz tiez zazila. Ako sa zachovaju pozvani ak im je povedane co konkretne priniest je na nich. Ale pokial to nieje nejake drahe ci narocne je lepsie mat jasno co ako ked to skonci takto ;(

0silvia0
29. aug 2020

po tejto skusenosti sa nabuduce radsej vopred dohodnite. Mozno vas chcela pohostit sama a bolo jej trapne, ze ste jej priniesli jedlo a citila sa urazena, akoby vas nevedela pohostit. Mozno to brala tak, ze ten, ku komu sa ide bude vzdy chystat pohostenie. Mozno je fajnova a hnusia sa jej cudzie kolace. Inak stalo sa mi pred 20 rokmi to iste. Kamoska kolaudovala dom, priniesla som okrem nejakej flasky a darceka nejaky kolac a tiez mi ho nabalila spat, ze mam zobrat svojim detom🙄 ale tak ja som neriesila, kazdy ma v hlave nieco ine...
U nas v rodine sa zasa nosia kolace, a vsetci sa im velmi tesia, tak asi som to mala odpozerane z domu a kamoske sa to velmi nepacilo😁

lenuliatko84
29. aug 2020

Nobtak to je velmi neslušné preboha.ja ked dostanem nieco bud to dam detom na stol alebo dam potom druhej navsteve.ale toto co urobila tvoja kamaratka by ma naozaj hlboko urazilo

laila22
29. aug 2020

Kávu, bonbonieru, víno, snažím sa kúpiť také aké má hostitel rad, nie len aby bolo... Čiže konkrétnu kávu, konkrétnu bonbonieru... Ja dosť často dostávam višne v čokoláde.. Neznášam ich, ale nevrátim ich hosťovi.. Moje dieťa občas dostalo tiež sladkosti, kde bolo vidno, že je to totálna umelina vyskladana zo samých E..

0silvia0
29. aug 2020

@laila22 ja zasa milujem visne v cokolade najviac zo vsetkych bonbonier😁

ckatka
29. aug 2020

My nosíme darčeky akurát k sviatkom. Keď si ideme s kamošmi posedieť len tak pri vinku tak fľašu vína, ked mam čas piecť tak upečiem koláč. Ak je teply vezmem.cely plech a zbytok si potom.rozdelime kus necháme u nich kus vezmeme domov.
Pripadne sezónne veci zo..záhrady alebo trhu. Na jeseň burciak v zime pakel lokší alebo trebárs syrové korbaciky...

katkati
29. aug 2020

Tvoja známa je divná a je jej jedno ako sa cítia iní ľudia. Je bezohľadné vrátiť niekomu pozornosť, ktorú donesie na návštevu. Mohla poďakovať, dať to všetko na stôl, nech sa ponúknete všetci a kľudne povedať, že ona tiež nachystala, tak nabudúce, aby ste si nerobili starosti a určite nič ne nosili, lebo potom je toho príliš veľa. Je úplne iné, keď babka niečo vráti, lebo ony si zvyknú myslieť, že už nič nepotrebujú, že vnucke sa viac zíde, ako na forma ej návšteve u známych.

osky
29. aug 2020

Je to o tom ake su vztahy.
Ak sa dlho poznate,hocico si poviete...
Je ok,ked kamoska dala naspät slane ci sladke NENACATE kekse s tym,ze podakovala/ak samozrejme nieco take bolo na pohostenie na stole/....
Ale mala to spomenut uz pri prichode,s podakovanim ze si to ceni,ale nebolo treba...
Ina vec je kolac,ktory ani nevybalila.
Je to hlupe a nezdvorile.
Ved ta ktora ho piekla,ho priniesla aj pre ostatne...
Trapila sa a napokon jej ho dala cely domov...
To je vec etiky...
Ked aj nieco nechcem,ponuknem inych,dam na stol...a ked by bolo ostalo,to jej potom teda mohla dat domov s podakovanim,ze ma vela ineho alebo co...
Mna by sa to dotklo a nabuduce by som uz isto nic nenosila.
Alebo sa presne dohodnut,co kto donesie

danielahamar
29. aug 2020

My nosíme len fľašu a ak sú deti, tak deťom niečo a ak mne niekto niečo donesie, vždy to skončí na stole, len ci sa zje je druhá vec

janulka1802
29. aug 2020

Ja nosím radšej menej a lepšie. Neni bonboniéra ako bonboniéra a to isté aj s fľašou vína a sladkosťami pre deti a pod. Nikdy som nikomu nič nevrátila, ale keď už tak, posunula som niekomu, komu to spravilo radosť.

sense
29. aug 2020

Takže k babke som nosila kávu lebo iné nikdy nič nechcela a vrátila, ku kamoške nosím zásadne ovocie max po dohode koláč v zdravej verzii ku káve. pretože viem ze iné veci si neželá, stretnutie s kamoškami praktizuje väčšinou v restike al večera doma a dohodneme sa kto co donesie..
Týmto sa vyhnem tomu ze co donesiem si aj odnesiem... Alebo tiež vratim keďže co s tým a zrejme by to skončilo v koši... A keď ideme ako rodina resp s partnerom na večeru tak donesieme víno a dezert

nickpick
29. aug 2020

nezachovala sa velmi slusne, dalo sa to riesit aj inym sposobom, na druhej strane ak je na nejakej diete, pripadne ma intolerancie, mozno chcela byt ferova v zmysle, ze nebude to hadzat do kosa, ale vam to vrati, zaplatili ste za to a bolo by blbe sa pokrytecky tvarit, ze super, dakujem a ked oditete tak to poleti do kosa pripadne bude mat ostaru s tym, ze komu to posunie dalej, pre buducnost, radsej sa vopred dohodnite, co si praje atd....toto je take slovenske, ze neist na navstevu s prazdnymi rukami pricom doma sa ti ozaj casom
zacne hromadit bordel (gycove figurky, gycove smrdlave sviecky.....) a pochutiny (lacne cokolady, tycinky a chipsy, lacne kysle vina), ono nie kazdy to proste ma rad a su ludia, ktori si proste povedia a dost, ako pisem treba si toto odkomunikovat...a ked sa poznate dlho a blizsie, clovek uz vie, kto co ma rad....

hindakus
29. aug 2020

@nickpick ja mám dost špeciálnu dietu a aj tak ked dostanem nieco, co nemozem, nikdy to nevratim, vzdy podakujem...zje iný člen rodiny, alebo ponuknem v praci kolegyniam

dzejn80
29. aug 2020

Vobec si neviem predstavit, ze by som vratila hostom, co priniesli. Je to neslusne. Vylozim na stol zo vsetkeho 🙂

autor
29. aug 2020

Nie sme 14 ročne😊, zišli sme sa tam ženy 30-40. Kamoska sa aj pýtala, že čo mame priniesť, vraj nič, ale jednak bola tehotna a chceli sme jej ušetriť oštaru a niečim sa aj zavďačiť za pohostenie, ktoré boli chlebíčky, žiadne slane. Určite ju nechcem hodnotiť, ani ohovarat, len sa má to dotklo a nielen mna. Keď sa tak kyslo zatvárila, čo s tým bude robit, my take nejeme, tak druha kamoska zostala ako obarena a tiež vyzerala, že sa jej to dotklo. Ja nenosím druhym veci, ktoré som dostala a nechcem ich(to nechám pri smetnom koši a taký bezdomovec si to berie), preto má zaujimalo, čo mám nosiť a vyhnut sa takejto trápnej situácii, ktorá mi pokazila zaver inak pekneho vecera.

autor
29. aug 2020

Ale teda Dakujem všetkým za rady a skusenosti.

ketrint
29. aug 2020

Panecku, tak to ziiiiiram.
My ked sa stretneme kamosky, tak vsetko prinesene dam na stol, aj ked to ja nejem, ved vzdy predpokladam, ze to lubia, ked to doniesli (predsa si nenosime veci ktorych sa chceme zbavit). Ak je to vyslovene nieco, co nechcem davat (napr tvrde cukriky), tak normalne poviem, ale ved sme kamosky, vie to aj ta druha zobrat v pohode. Ak by to nebola kamoska ale niekto z rodiny (stretavame sa malo) alebo vlastne ktokolvek, tak urcite nepoviem, ze to my nejeme a ze by som mu to vratila 😳, podakujem, odlozim, a potom posuniem niekomu komu spravi radost (aj to asi len pri tomto cukrikovom darceku), inak by som vsetko otvorila a dala na stol... A s kamoskami si aj podelime co po navsteve ostane. Ono na jednej strane to znie trapne, ale ved sme kamosky a vieme si normalne povedat... Takze ak ostanu (ano, nacate) veci, tak sa opytam, ci im to mozem zabalit, alebo tak to nejak podelim, proste ako by som tolko maskrt potom dojedala 😅 nikdy sa neurazia, skor sa dohodneme co sa komu hodi 😅
Niekedy sa pred navstevou dohodneme co sa bude jest, napr napisem, ze prinesiem kolac, druha napise ze bude robit chlebicky, dalsia ze k tomu donesie domace paradajky, a tak to gro poskladame. 😊

marca12
29. aug 2020

Akoze toto som este nezazila. Ano mam svokru,ktora nam chce vsetko vratit este aj darceky k narodkam,ze co ona s tym,ale vzdy jej poviem,ze je to pre nu,tak to ma uzit ako uzna za vhodne a necha si to. Ale aby mi kamoska vratila trebars vino alebo cokoladu? Choreee. Netrap sa s tym,co nosit. Takej by som teda nabuduce nic nedoniesla.

nenne27
29. aug 2020

Tvoja znama sa nevie spravat, prepac, v mojom jazyku je to "sellaňa"

lenuliatko84
29. aug 2020

@nickpick radsej by som to do kosa vyhodila ako neuctivo vratila naspat

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nickpick
29. aug 2020

@lenuliatko84 veci sa daju vratit aj uctivo...mne osobne by to bolo luto vyhodit a pride mi to pokrytecke....

sashabb
29. aug 2020

Dosť odveci 😨
Ak nesiem na návštevu koláč, tak počítam, že sa tam nakrája a zje. Ak by ho dotyčná schovala, už to by mi bolo divné a ak by mi ho nakoniec išla celý vracať, tak by som si akurát pomyslela, že je dobre pripečená. 👎

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luxus10
29. aug 2020

ze znama povracala....🙂🙂🙂
som si to predstavila, a chvilku mi nebolo jasne, z coho vracala, a preco povracala veci...🙂

taga
29. aug 2020

Tak ale zas, opytali ste sa co.mate doniest? Povedala ze nic? A vy ste to odignorovali a spravili ste si po vsojom? Tak ona urobila to iste 😉
Keby si prisla ku mne, prines prosim ta hrozno, alebo cucoriedky (decka ich miluju) alebo cervene vino alebo cokoladu. Nic nevratim, vsetko sezerem 😂😂😂

hornahorna
29. aug 2020

Kamoska chudne😂. Radšej to vrátila ako by to mala vyhodiť. Ľudia sú rôzni 😂