Čo je to za hmyz? Už dva mesiace nachádzam takéto larvy

borihh
23. okt 2019

Co je prosím vás toto? Asi pred týždňom som písala, že už takmer 2 mesiace nachádzam každé ráno takéto (larvy?) neviem co to je. Dúfam vy niektorá budete vedieť, či to nie je nebezpečné.. Fotka je priblíženia, je to veľmi malé asi ako zapalkova hlavička

hapipa
23. okt 2019

fúúúha, také dačo som teda ešte nevidela a zvlášť takéto chlpaté.to máte normálne vo vnútri?

miriammirka
23. okt 2019

ahoj, je to tzv kobercový chrobák, Dermestidae Anthrenus - jeho larva. Existuje veľmi veľa druhov, aj farieb. Najdeš ich tam kde su koberce, dlho odložene oblečenie, látky atď, živia sa okrem prirodných tkanín aj odumretou kožou,vlasmi, chlpmi ktoré si nájdu v prachu a špine.
v strede článku -https://www.babskeveci.sk/nezelany-hmyz-v-domac...

balaskovae
23. okt 2019

@miriammirka fuuuuuuj ako tak to som teda nevedela, ze sa na kobercoch moze objavit daco taketo. asi ked pridem domov, budem mat nutkanie vsetko poobzerat

miriammirka
23. okt 2019

@balaskovae ale oni v skutočnosti nie su nejako extra škodlivé ani sa ich nezvykne vyskytovať veľa. Väčšiu neplechu narobia jednoznačne mole, ploštice, blchy, švehly a podobne. Ale človeka to nepoteší, keď také niečo doma nájde. Ale koberce resp aj priestor pod kobercom) všeobecne sú ideálnym prostredím pre mnoho druhov hmyzu. Trbea hlavne vysávať, vysávať a vysávať, vetrať šatník, skrine, robiť tam poriadky, nepoužívané veci (najmä oblečenie) neskladovať zbytočne. 🙂

lillien222
20. júl 2020

Ja mám takéto iba v spálni. Už 2 roky neviem s obavou čo to je vatsinou nachádzam akoby len prázdne škrupiny chlpaté pod obalmi v ktorých mám obliečky naukladané alebo len tak voľne pod posteľou a prit v spálni žiadny koberec nemáme pravidelne tam vysavame po celej ploche podlahy aj pod posteľou a obliečky pravidelne v tých vakoch presúvam na chodbu vždy keď sa vysava a obliečky pár x za rok z tej pod postele operem všetky. A ajtak to máme stále a len v spálni. Dnes som videla prvý krát po zemi liest živého chrobacika som z toho zhrozená už neviem .

borihh
autor
21. júl 2020

No ja som sa toho zbavila, v jednej skupine na fb o chrobakoch (😄) mi povedali , že ide o kozojeda.. nasla som aj pod prsnikom kusance od neho, no hruuuza... urobila som s tým rychlu proces - všetok nábytok zo spálne (mali sme to len v spálni) som vyniesla na dvor, vyumyvala, nastriekala biolitom, nechala na noc vonku a potom len pretrela, všetko oblečenie, spodné prádlo atd som oprala, potah z matracov tiež, kúpila som nové vankúše, paplony, izbu som komplet vystriekala biolitom aj steny 🤣🤣🤣 no proste hystéria,, 2 dní sme spali u mami, ale mame už pokoj 🤣