Čo je to za chrobáka?

drmelka
15. aug 2024

Prosím Vás,už 2x v priebehu 3 tyzdnov som nasla v skrinke v kuchyni takehoto chrobaka. Prveho som zabila...neutekal iba sedkal. Nestihla som odfotit. Tak som vypratala celu kuchynu,vsetko vyhadzala do kosa. Umyla pod linkou,v linke,nad linkou....inde som uz nic nenasla.No proste vygruntovane vsetko. Boli sme tyzden prec a ked som sa vratila a dvihka zatvoreny sacok s cestovinami,toto som nasla. Bolo to ale suche,mrtve. Takze svaba som vylucila,nakolko tie vydrzia bez jedla aj mesiac. Mali ste to uz niekto doma? Dakujem za odpovede. Snad ma nebudu strasit.

miskakyska
15. aug 2024

Lens mi našiel švába..a Tebe?

drmelka
autor
15. aug 2024

@miskakyska no len na svaba ti ma moc svetle telo a pochybujem,ze by skapal....oni preziju bez vody a jedla velmi dlho,tento bol skapaty a suchy...naoadol ma este svabik zahradny ale nie som si ista...nikdy som nic take doma nemala.

bublinka1426
15. aug 2024

@drmelka su premnozene

lusyyy36
15. aug 2024

Svabik, mala som tiež doma. Poslala som foto spravcovi, v priebehu pár minut mi volal z desinsekcie, že to je z vonku,oni dlho nevydrzia v byte. Ja som tiež potom ešte našla v kuchynskej skrinke ale bol už skapaty.

miskakyska
15. aug 2024

@drmelka sa usušil v tomto úpeku 🤭

ysseba
15. aug 2024

To bude taký ten iný druh švába. Švábik sa tuším volá. Je neškodný. Toto na fotke je ešte mladý jedinec (je taký priesvitný). Na jeseň sa sťahujú z vonku do obydlí. Minulý rok sme s nimi mali problém vy bytovke. Mali sme desinsekciu, postriekal nám balkóny a spoločné priestory. Vraj tento rok ho susedia už tiež zahliadli v spoločných priestoroch. Ale poviem pravdu, keď som ho videla v byte, skoro ma vykotilo, že mám doma šváby 😀

gejb
15. aug 2024

@ysseba podľa čoho viete že to nie je plostica? 🤔

drmelka
autor
15. aug 2024

@gejb ploštica vyzerá úplne inak.

ysseba
15. aug 2024

@gejb Dlhšie tykadlá, vzadu ostne, švábiky sú také predĺžené (ploštice guľatejšie), ploštice sú jednofarebné, švábiky majú vzory na chrbte. Autorka to síce nepíše, ale.... Keby mali ploštice, mali by nejaké kožné problémy. Plošticu by pravdepodobne len tak ľahko nezahliadli. Švábiky sme zahliadli úplne bežne v domácnosti, na balkóne a v spoločných priestoroch bytovky

drmelka
autor
15. aug 2024

Nuž budem to sledovať,pojdem si zajtra kúpiť pasce a uvidím. Ja mám doma tak čisto a hmyz neznášam. V živote som ani molu doma nemala...maximalne pavuka,komara a muchu....Byvam v dome,chapem,ze tu moze byt cokolvek,no toto som este doma nemala,tak som dostala paniku. Aj by som napisala nejakemu deratizaterovi,no bojim sa,ze v zapale zisku mi povie,ze musi prist,len aby zarobil. Dakujem za spatnu vazbu. Som trocha kludnejsia.

gejb
15. aug 2024

@ysseba aj toto je svabik?

drmelka
autor
15. aug 2024

@ysseba nie,stipance nemame...presne ako pises...plostica to urcite nie je

sagitta33
15. aug 2024

Je to koža larvy švába. Ako rastie tak ju vyzlieka a ta je svetlá.

drmelka
autor
15. aug 2024

@sagitta33 to bol chrobak v celku...nebola to len zvlečená šupka 😶

drmelka
autor
16. aug 2024

Tak dnes rano som ho nasla vonku na terase sa plastovom sacku....tak to bude ten švábik,boze...no ako sa toho zbavit v okoli domu tak to neviem...

evme0301
16. aug 2024

@drmelka a neboli ste na dovolenke niekde? Odtiaľ si nosia. Hlavne v Grécku, Španielsku sú tuším premnožené.

drmelka
autor
16. aug 2024

@evme0301 nie neboli sme nikde,len u nas na chalupena strednom Slovensku. Dnes som zasa nasla v skrini pod zatvorenym balikom s cestovinami....uz som z toho na prasky. Boli sme kupit nejaky gel a pasce na šváby. Zasa som vyhodila vserky nakupene potraviny z potravinovej skrine. Ten v skrini bol zivy a utekal,sice nie rychlo,zabili sme. Fuj je mi zle.

katka_tg
16. aug 2024

@drmelka my sme sa pred 2 mes stahovali z bytu na dom a po tom, ako susedia striekali dom (vraj len fasadu davali umyvat od spiny) tak v ten vecer som nasla presne takehoto na linke. Volala som muzovi s hysakom, ze balim deti a odchadzame, ze mame svaby a ja tu byvat odmietam :D znamy ma ale upokojil, ze to je svabik, ze asi ho ten postrek u susedov vyrusil tak hladal utocisko inde..
Tri noci som nespala :D Nasla som este aj 4, potom dlho nic, a prave dnes v noci ma nieco steklilo na nohe, pleskla som a kukam- svabik. Skoro som dostala infarkt.

Su vraj neskodne, nerobia ani sarapatu v kuchyni, cize ani nemusis vyhadzovat zasoby, vraj sa nezivia mukou ani nicim inym, co mavame v spajzi (info od toho znameho, on sa dost vyzna do hmyzu). Kazdopadne moja hladina kortizolu je vysoka, stale striehnem, ci to dakde neuvidi., najma teraz na jesen budem asi biolitovat vsetko. Ja znesiem vela, ale toto je pre mna extra neprijemne

sisacha
16. aug 2024

Ahoj, my byvame na dome...tiez ich obcas najdem...su ale neskodne...minuly rok sme ich napriklad nemali...tusim im teplo vyhovuje

drmelka
autor
16. aug 2024

@katka_tg hej lenze my sme neboli 5 dni doma....toho sucheho som nasla...ok,tak si vravim,ze svab by nezahynul sam od seba za 5dni. Lenze dnes som otvorila potravinovu skrinu a tam taky dlhy svetlohnedy,ja som len tak nadvihla zatvoreny,este nerozbaleny sacok s cestovinami a on sa zrazu rozbehol. Tak som vytiahla vsetko.../nebolo tam toho vela,lebo som tam nechala iba z obchodu origos zabalene veci asi 6 ks../....tam sedel neutekal a muz ho rovno,ani aom neatihla odfotit,plesol mucholapkou tak,ze uz ani na fotku nebol suci,inak by som to odfotila. Ja s mojimi panickymi atakmi to zvladam tazko....dnes som isla do obchodu,kupila plastove velke dozy na zatvorenie a vserko,co som kupila som dala do toho...no proste panika....kupili sme nejaky gel na svaby aj pasce,dali sme pod linku,tak uvidime. No ak tam nieco najdem,zblaznim sa. Nechcem si predstavit to ciatenie,ani neviem ako previeha dezinsekcia,co oblecenie,veci,hracky,nabytok....ani nechcwm pomysliet

lenrol001
17. aug 2024

Je to šváb 😩. Pred niekoľkými rokmi sme to mali v bytovke...Niekoľko rokov sme sa nevedeli zbaviť 😩

lenrol001
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
drmelka
autor
17. aug 2024

@lenrol001 ahojky,no dnes som nasla liezt po zemi v kuchyni,tak som ho pričapila iba trocha,nech to môžem odfotiť. Dala som do google lens a naslo mi švábik lesný,teda zahradný. Oni sa líšia. Šváb má na hlave take dva pruhy a iné krídla...tento má také priesvitné,tak uvidím...zatiaľ som už v skrinkách nič nezbadala a chodila som pozerať aj večer keď bola tma,že ich prekvapím a zasvietim.

lenrol001
17. aug 2024

@drmelka
takéto šváby sme mali v bytovke pred 20 rokmi, potom prebehla rekonštrukcia a nemáme. A to do každého bytu liali betón tam do stupačky...aby tie svine nemohli preliezť z bytu do bytu. Bolo to pre mňa hrozné obdobie ,vkuse som striekala proti švabom stupačku, lebo tam to preliezalo...ale to nepomohlo... až keď bytové družstvo zabezpečilo deratizaciu...asi 4 krát za sebou nám striekali, potom dávali také tabletky.....nerada spomínam na to obdobie 😡

drmelka
autor
18. aug 2024

Dávam iba vedieť,ak by do budúcna niekto potreboval pomoc. Takže va nástrahách na švába v pasciach sme zatiaľ nič nenašli. Zato ráno vonku znova si sedel a vyhrieval sa na slnku samček Švábika /ectobius pallidus/,ktorý je neškodný pre človeka a živí sa lístím. Asi sú nejako premnožené. Lebo ja som sa s tým stretla 1x. Dokonca to vzlietlo keď sme to začali naháňať🤭