Čo je to vianočné upratovanie?

stevka193
28. nov 2012

neda mi... vopred sa ospravedlnujem, ak niekoho poburim..ale..... co je to prosim vas to vianocne upratovanie..respektive "velke upratovanie pred akymkolvek sviatkom" ..?? 😎 keby nebol ziadny sviatok v celom roku, kedy by bolo velke upratovanie? 😕 ja to totiz nepoznam...aano... poznam dievcinku, ktora uprace len den predtym, ako jej pride manzel z prace..sama sa tym totiz chvali a potom na FB kazdych 5 minut pise, ze akooo sa nudii..napriklad aj moja svokra utrie prach a uprace spajz len pred sviatkami... esteze nemame spajz..uufff.... 😅 niesom nejak trafena, co sa tyka poriadku..nijak chorobne postihnuta upratovanim.. ale, zoberte si...vysavat musim kazde dva dni, kedze mame tri deti a psa, ktory sice neplzne, ale aj tak.. popri tom vysavani utriem aj prach a vacne ocapkany stolik.. okna musim umyvat aspon kazde tri tyzdne, kedze mam podozrenie, ze nam miesto dazda na okna prsi nizkotucne mlieko 😒 raz za mesiac mi sibne a vypracem skrine, alebo kuchynsku linku... tak co mam robit v ramci toho velkeho upratovania..? lebo sa citim previnilo, ked z kazdej strany pocuvam o vianocnom upratovani a ja len nechapavo cumiim... neukamenujte ma maminky,ktore chodite do prace... to beriem ako polahcujucu okolnost.. 🙂 ano som na MD, ale nenudim sa... mam zo seba dobry pocit, lebo mame akotak stale poriadok a venujem sa aj detom..ked sa uz velmi nudim hackujem, alebo sa ucim nemcinu, ktora mi mimochodom absolutne nejde... ale furt nechapem pojem velke upratovanie pred sviatkami.. 😉

xlucia
28. nov 2012

@stevka193 ty robis velke upratovanie kazde tri tyzdne 😀 , sikovnica. mala by si sa aj nejako odmenit 😎

alka221
28. nov 2012

@stevka193 ja tiez nechapem pojem vianocne upratovanie, ja upratujem kazdy vikend, okna vzdy ked to uz potrebuju, nie ked ide sviatok 😉 stale mam poriadok doma, ziadne smeti, nic..a to mam tiez male dieta..takze ja nechapem, co robia ostatne maminky ked vidim na niektorych fotkach taky bordel .. 😅 tiez si precitam knihu, caspopis, a tiez som sa zacala ucit nemcinu 😀

bets
28. nov 2012

@stevka193
ja nerobim vianocne upratovanie. neviem co sa vtedy akoze ma robit. veci sa robia vtedy, ked je treba. nieco casto, nieco menej casto...napr. bielu podlahu v kuchyni musim umyvat casto, podlahy v izbach nemusim casto, lebo prach sa povysava a kedze do spalne a detskych izieb si nenosime jedlo a pitie, na podlahach nie su flaky, cmuhy... nemam vytriny, nedrzim drobnosti na polickach, co by mohlo zapadat prachom...

wena
28. nov 2012

Ani ja to nechápem, my máme upratané stále.
Nemohla by som žiť v neporiadku.

mummy01
28. nov 2012

@stevka193
Ja Ti takto napisem-
poznam osobku ktora to vianocne upratovanie miluje...poodtahuje skrine a vytrie za nimi prach a taktiez aj pod kobercami...vyhadze skrine...presnori kazdy kut...napecie aj 20 druhov kolacov...navari par chodov...no a na vianoce odpadava od unavy lebo posledny tyzden ani nespala a tie vianoce si ani neuzije 😝
Aj ja ked som bola dieta tak sme s mamou robili vianocne upratko ale ja mam prijemne spomienky...pustali sme si vianocne pesnicky...popijali caj a kecali popritom upratovani...proste taka atmoska vianocna.
Ty vlastne robit velke upratovanie pred sviatkami nemusis,robis ho stale...
Ja upratujem priebezne,okna rozhodne neumyvam kazdy mesiac..... 😝 ale nieco proste upratujem sezonne alebo raz za cas,napr.skrine ci ten kredenc ci okna...predvianocne upracem tak ako stihnem...okna uz mam umyte 😉
Trosicka mam ale pocit ze si sa chcela pochvalit ako mas stale upratane 😀 co je fajn ale kazdy si upratuje tak ako sam chce a stiha a vianocne upratovanie zasa nieje nic nenormalne 😅

tigri
28. nov 2012

asi je rozdiel ci niekto upratuje 2izbovy byt alebo velky rodinny dom....ja pojem velke upratovanie tiez nepoznam, skrine a pod. pracem, ked je na to cas, okna umyvame 2x do roka, nevidim rozdiel medzi oknom 2 tyzdne po umyti a 3 mesiace po umyti 😀 ale viem si predstavit, ze ked ma niekto velikansky rodinny dom, sopu a garaz a tam asi treba raz za cas spravit poriadne upratovanie....minule som ostala zarazena, ked som videla susedu, ako umyva zarubnu, som si totiz uvedomila, ze som este v zivote zarubnu neumyvala 😕

alka221
28. nov 2012

@tigri no ano, je pravda,ze iny je velky byt, ale dnes uz sa tie bundalovy stavaju ako byty.. rozlohou tiez nie su neviem ake velke.a dvojposchodovy domcik si dnes stavia kvoli financiam malokto.. 😎

miskap2111
28. nov 2012

Vy ste tu všetky veľmi vzorné gazdiné. Ja síce tiež nežijem v neporiadku a vysávam každý deň, lebo mi vadia vlasy a odrobiny na podlahe a samozrejme aspoň 2x do týždňa sa urobí dokladnejšie upratovanie ako kúpelka, prach atď.. Ale napr. také okná určite neumývam ani raz za mesiac, takže pred vianocami sa to hodí 🙂, to isté skrine, tak isto vybrať všetky veci z kredenca - všetky poháre, taniere, vypratať všetky šuflíky a všetko znútra vyumyvať. Vyleštiť všetky dvere, dokladne vyumývať/vyčistiť koženú sedačku, všetky lamely na drevených žalúziach, vytriediť nepotrebné/nenosené veci.. Toto je moje upratovanie.. Samozrejme, nerobím to len raz do roka, ale práve pred Vianocami mám na to ten naj dôvod. 🙂

kvetka_
28. nov 2012

ja mam len muza a psa a tiez upratujem v kuse. vysavat+prach+podlahy kazdy den- kvoli psovi. v sobotu kupelku, wc, a dvere (ja nechapem co ten moj muz furt nechape na co su klucky?) , skrine ked treba menit zimne oblecko s letnym a okna ked su spinave a mam naladu. ale aj tak si urobim aj vianocne upratovanie 😀 vzdy sa najde nieco co treba upratat, ved bez toho by vianoce neboli vianocami predsa 😵

maka83
28. nov 2012

ja sa tiež snažím mať vždy poriadok, u nás platí že keď sa priebežne udržuje tak s tým nie je potom veľa roboty ale také väčšie upratovanie zvyknem robiť 3 krát do roka - pred Vianocami tiež a to zahŕňa najmä činnosti ktoré nerobím bežne a to pretriedenie oblečenia, hračiek a všetkého čo sa nenosí a nepoužíva, utieranie prachu na miestach ku ktorým potrebujem vyliezť na posledný stupienok rebríka 🙂, umývanie okien a všetko čo ma napadne...a celkom si to užívam, čaká ma to asi o 2 týždne 🙂

bets
28. nov 2012

@tigri
zistila som, ze ani s domom to nie je take hrozne, akurat viac podlah a o nieco viac sanity, ale to su veci, ktore treba tak ci tak riesit priebezne.
vyplatilo sa mi, ked som planovala odkladacie priestory, ze som si presne spisovala, co na akej polici bude ulozene, podla toho sa potom aj dala prisposobit vyska policky. mnohym, ked to videli, tak sa schuti zasmiali. a kedze ma vsetko svoje miesto + nejaka rezerva, netreba veci narazovo upratovat, lebo vzdy sa spat odlozia. nie som az taka detailistka, ze hned po pouziti poctivo odkladam, ale ked niekolko dni mam niekde veci vylozene, tak to cloveku neda nevratit na svoje miesto.

billam
28. nov 2012

Ja umyvam okna kazde tri mesiace, tiež denne vysavam a vzdy v sobotu utieram prach...ja to mam zafixovane z detstva "vianočné upratovanie" 🙂...a neznasala som to....vtedy sa izba po izbe cugrung upratovala - skrine, tepovanie, balkony, vsetky sklenne veci von z policiek a mydlili sme ich, vsetko sa sidolovalo 😝 ....a chystalo na Vianoce, robili sme vyzdobu...uff, ale teraz to rozhodne nepraktizujem u nás v byte...robím to priebežne, lebo sa mi tym upratovanim vytrati radosť na blížiace sa sviatky....a najlepsie je nemat žiadne "pracholapace", dečky a robit z bytu starozitnictvo...

stevka193
autor
28. nov 2012

@mummy01 hehe... nechcela som sa vobec chvaalit... 😀

stevka193
autor
28. nov 2012

co sa tyka bordelu za skrinami, pod gaucom atd.. z casu na cas vysava manzel a ked uz vysava tak odtiahne aj skrine,gauc a vsetko..to je na nom..nebudem sa ja teperit so skrinami..ok tak nemame velky dom..mame vacsi 3 izbovy byt a a 5 velkych okien a dve male... a pri mojich detoch som proste nutena upratovat casto,lebo by som sa utopila v smetiach .. a v prachu, kedze chalani vacne skacu.... dnes som napriklad obyvacku vysavala tri krat,, lebo mladsi namrvil z keksa a slecinka dva krat rozhadzala zeminu z kvetinaca...
tak som vlastne rada, ze si mozem vianoce uzit bez stresu a zhonu 😀

erikasadek
28. nov 2012

@stevka193 za seba
od kedy zijem v zahranici nepoznam pojem vianocne velkonocne upratovanie 😀 😀
uz len spomienky z detsva ostali neznasala som to...
ja pratam dennodenne a kazdy mesiac uplny poriadok podpostelami a ine nedostupne miesta sa urobia min raz a za mesiac okna umyvam raz za 2 mesiace; to staci aj tak tu stale prsi....
dennodenn udrzanie poriadku staci aby bol byt stale cisty... 😉

tu taketo upratovanie ani neexistuje ma pocit ze je to atky ceskoslovensky zvyk.. 😉 k tory si udruzujeme po nasich matkach.. 😉

moja mama ked ma pocuva cez telefon ze ci som to alebo to urobila a moja odpoved je nie, naco ved to robim celorocne nepotrebujem sa zodriet pred sviatkami .... tak ma ide cez telefon zabit ale co uz aspon dialka sposobi ze mi nic nemoze.. 😀 😀 😀

mahmulienka
28. nov 2012

@stevka193 pocuvaj, dojdi ty niekedy k nam 😉 ja velke upratovanie nerobim vobec, naposledy 11 mesiacov dozadu aj to len preto, ze sme sa stahovali do prerobeneho bytu a vsetko bolo od prachu a farby a pilin atd... som rada, ked sa raz do tyzdna dokopem k normalnemu upratovaniu, co sa mi ale posledne 2 mesiace dari tak kazdy 2., niekedy 3. tyzden. dovtedy je tu brajgel strasny, ale kaslem na to, hlavne, ze je pohoda 🙂
ako vravi heslo, ktorym sa riadim "Bordel v bytě, šťastné dítě" 😉

stevka193
autor
28. nov 2012

vidis,tak nakoniec tiez som robila velke upratovanie..stahovali sme sa pred mesiacom.. 😀
@mahmulienka vacsinou upratujem, ked deti spia...teda , ked spi mala saška... ale tak taky neporiadok , ako rozhadzane hracky po byte a podobne, to je u nas normalne... a ani za svet neviem mladsieho naucit, ze to ma po sebe upratat... a aby som nebola za superzenu, co teda ani niesom- neznasam umyvat velke hrnce, WC, a oliaty sporak po vareni... a ked mozem,vyhnem sa tomu a necham to na muza... 😝

mahmulienka
28. nov 2012

@stevka193 hahaaa, som sa dobre nasmiala, ked som si skusila predstavit tu formulku "necham to na muza" u nas doma 😀

stevka193
autor
28. nov 2012

@mahmulienka no moj s tym nema problem... 5 dni je mimo...v praci a 5 dni doma ...v praci sa ale ze vobec nenarobi...to je skor ako dovolenka.. 🙂 a tak ked pride domov, snazi sa pomoct..aj navari , len pratat treba potom kuchynu dve hodiny a nema problem povysavat,utriet prach, alebo pozehlit.. takze pohodka...

renab
28. nov 2012

ja upratujem, keď mám neporiadok, alebo keď sa mi zdá, že je v skriniach veľa vecí a treba ich preriediť. napr. zásadne nemôžem upratovať skrine pred vianocami - však sú v nich ukryté darčeky 😀 a do upratovania zapájam celú rodinu, včetne manžela.

mahmulienka
28. nov 2012

@stevka193 no s varenim ako cez kopirak s mojim, vari sice bohovsky, ale ten binec, co po nom ostane.... na kazdu ingredienciu novy hrniec, panvica, nozik, tanier, miska... no druha svetova suvix 😀

renkol
28. nov 2012

@mahmulienka tak dle moje k vaření už nepatří umývaní nádobí nedejbože dokonce sporáku. To už může udělat někdo jiný. 😀

sisaka
29. nov 2012

@stevka193 no to vies, pre ludi, ktori nemaju upratovanie ako svoje hobby je predvianocne upratovanie jedinecna prilezitost ako sa prinutit a urobit hlbsie upratovanie, niektorymi ludmi (sem sa bez mihnutia oka radim aj ja) ani Vianoce nehnu - upratujem zasadne len ked mam cas a uz fakt nemam nic zaujimavejsie na praci - takze okna 1 x do roka ( po par dnoch aj tak vyzeraju, akoby som ich vobec neumyvala), satniky - detske uz len synov - castejsie, kedze rychlo rastie, dcera je dost velka na to, aby si tam robila poriadok sama, nase ? podla nalady, moze byt aj par krat do roka, kuchyna s velkym sebazaprenim sufliky, skrinky 1x do roka, bezne upratovanie sa snazim raz do tyzdna, ked nevyda nic sa nedeje, vacsinu dna sme v praci, v skole, skolke, tak tych par hodin denne kym zalezieme pod periny toho nestihneme vela zaspinit, veci sa vsetci snazime davat na povodne miesta, takze u nas nehrozi prekracovanie haldy hraciek, upratovanie rozhadaznych casopisov, cisteho, spinaveho pradla - vsetko ma svoje miesto a nie je nim ani dlazka, ani gauc ani stolicky, takze velka cast "upratovania" automaticky odpada, cez vikendy mame vzdy lepsi program ako upratovanie, takze jednoducho nie je cas a hlavne ochota travit volny cas upratovanim, tak kym to nie je kriticke kaslem na to, v pohode prezivame a ak ma nejaka navsteva problem s vrstvou prachu ci pripadnymi omrvinkami na zemi ... no co uz, musia to nejako prezit, mne osobne je sumafuk, ci maju ludia v domoch upratane ci nie, kym si mam kde sadnut a nedaju mi pit zo spinavych salok ...

sisaka
29. nov 2012

este som zabudla napisat nemam ziaden bytik s rozlohou 70 m stvorc., kde sa mozes "vyhrat" s kazdou izbickou ....

stevka193
autor
29. nov 2012

@sisaka ale vsak ja som hned z toho vyradila pracujuce mamicky.. 🙂 ja som doma na MD a ked mam navarene, oprate a neviem co..vonku je skaredo, nic nedavaju v telke, nemam momentalne chut hackovat a nejde mi do hlavy nemcina, co je dost casto, chalani sa uz malokedy chcu hrat so mnou, max. tak spolocensku hru..povenujem sa malej a ked spi, tak sa proste nudim..a ked sa nudim , tak aspon upracem.. okrem toho, keby ste vyrastali s mamou aku som mala ja.. tak by ste pochopili... u nas sa skoro kazdy den upratovalo a v sobotu sa vyluxoval byt totalne cely... mama bola na toto chorobne zatazena..ako deti sme museli davat pozor, coho sa chytime a hned ako videla malu smietku na zemi , tak bud vytiahla vysavac, alebo to zberala na kolenach... este aj obrusok na stole musel byt ako podla pravitka, lebo to stale upravovala..takze ja som na to zvyknuta... a okna... no tak tie ozaj musim umyvat casto, lebo by som cez nich nic nevidela... neviem ci len nam take ostavaju po dazdi..ale katastrofa.. jeden dazd a okna sive..

1ingrida1
29. nov 2012

jeeej baby, jak vam zavidim.. ja sa premaham uz len ked riady vidim v drese.. :/ ja nenavidim upratovanie,ked som bola mala, mama nas strasne drvila upratovanim. nemohla som ist von kym som si vsetko neulozila,kazdu sobotu mi vyhadzala skrinu a policky na jednu kopu, a ze kym nebudu kominky tak sa z izby nepohnem. a co som robila? kreslisa som si prstom do prachu pod postelou :D bola som v izbe zavreta cele hodiny a ta kopa veci sa ani nepohla.nevlastny otec sa smial, ze som princeznicka a mamu islo rozdrapit od nervov.vzdy to dopadlo tak,ze musela vsetko urobit za mna.a teraz sa za to nenavidim, ja dodnes nejsom schopna poriadne upratat.a ani to neviem. ja ked idem upratat, tak narobim viac bordelu,trva to aj t3 alebo 4 hodiny ,som z toho unavena,a na druhy den je aj tak zas bordel.ja totiz neviem ani udrziavat poriadok. tym ze mame malicky bytik, tak niektore veci ani nemaju svoje miesto,,preto vsetko vyhadzujem,alebo darujem.nenvidim skreckovanie.milujem ked je upratane,cistucke a vonave, ale neviem to spravit. a mam stale stres a nervy z toho ze je bordel. neustale premiestnujem nabytok,aby som mala pocit ze som v novom.par dni mi vydrzi to ako tak udrzat a potom bum, zase vsade pohadzane veci bordel. mojim najvecsim problemom su kopky veci na polickach, aleo na stole,alebo kdekolvek sa da nieco polozit.to su npr, baterky, nabijacky, papiere, zuvacky, sluchatka,drobnosti,ktore nemaju svoje miesto. ked som to riesila takymi mini boxmi,tak sme nic nenasli. dokonca som sa prihlasila do internetoveho 7dnoveho kurzu s profesionalnou organizatorkou,ale moje obrovske nadsenie pre upratovanie zase skoncilo skor ako ten kurz.. najprv mi to robilo strasnu radost,ale vobec mi to nevydrzalo.som strasna,nenavidim sa za to.

1ingrida1
29. nov 2012

ale na druhej strane,milujem umyvanie okien :D mam obdobia ked ich umyvam kazdy druhy tyzden :D aj zaluzie,pekne jednu po druhej.a bavi ma aj cistit trubu,a umyvat kupelku.

blondiee83
29. nov 2012

@1ingrida1 Nechces prist k nam? mam tych okien cca 36 😀 😀

1ingrida1
29. nov 2012

hahaha to by mi trvalo aj tri dni :D vsetko robim straaasne pomaly. raz som brigadovala v novostavbe,upratovanie po stavbaroch,od hrubej spiny. veduca mi stale nadavala,ze co robim,ze neviem upratovat,ze mam upratat len od hrubej spiny,nie ako doma do cista. ze je vidno ze neviem upratovat.. som, bola normalne smutna z toho, ze upratovat sa musi "vediet"
@blondiee83

blondiee83
29. nov 2012

@1ingrida1 Mne to trva uz 3 mesiace 😀 😀 a asi to bude musiet pocakt do jari, kedze sa ma od piatka ochladit...a mne sa furt vracia chripka, tak snad nebudem riskovat pred vianocami, no nie?
😀