Ahojte, čaute 🙂
Študujem v treťom ročníku na vysokej škole, a ako inak, píšem tento školský rok bakalársku prácu. Nakoľko je moja téma celkom známa a aktuálna, na CRZP je milión podobných prác. Nimi sa tak troška pri teórii inšpirujem. Pozor, vždy uvádzam autora (pôvodného) a nikdy nekopírujem. Inšpirujem sa iba pri zdrojoch. Využijem ten istý zdroj ako dotyčný/á, ale nikdy nedávam len tie, snažím sa tam dať aj vlastné zdroje, ktoré som našla a prečítala. Je aj toto forma plagiátorstva?
Ale daj si pozor aj na použité zdroje. Kamarátke vyšla vysoká zhoda práve preto, že jej téma bola rozšírená a zhoda bola práve na citovanom texte. Mala tam v podstate málo svojej tvorby, málo svojich myšlienok...
@jozifkaa lepšie by bolo citovať priamo z pôvodných zdrojov a nie z bakalárskych prác. Môžeš potom nájsť aj iné vhodné citácie, v iných prácach nepoužité, ktoré sa ti budú hodiť a nebudeš mať potom vysokú zhodu. Pri prácach, kde sa používajú rovnaké zdroje, napr. v oblasti práva, kde tie zákony musia byť striktne použité viac-menej rovnaké, býva vysoká zhoda práce s ostatnými, avšak tam je to obhájiteľné. Nauč sa parafrázovať a vytvárať nové konštrukcie viet s podobným či rovnakým významom z pôvodných zdrojov či používať i vlastné myšlienky na základe svojich zistení. Ja som tak dosiahla zhodu pod 4%.
@artificiallife však áno, takýmto spôsobom je napísaných mnoho zdrojov, vo veľkom množstve sa vytvárajú kompiláty, literatúra sa rovnako tvorí preberaním cudzích myšlienok zo starších zdrojov a výskumov. Príkladom je zdroj, ktorý cituje zdroj, ktorý cituje zdroj a potom to cituj. 😂 Študenti, pokiaľ nemajú tému/výskum, ktorým sa ešte nikto iný pred nimi nezaoberal, píšu pri podobných/rovnakých témach v podstate dookola to isté iným spôsobom. Sú školy, kde sa témy prác každý rok opakujú a zdroje k ich prácam nie sú nekonečné, ale práve odporúčané alebo často jediné sú stále tie isté, tam nemáš čo nové vymyslieť. Ale inú prácu neberiem ako dobrý zdroj, vyťahovanie citácií z inej práce bez poznania kontextu pôvodného zdroja nie je ideálne riešenie. Autor práce mohol tú citáciu použiť úplne v inom kontexte ako autor pôvodnej literatúry čím môže obsah odseku s touto citáciou získať úplne iný a možno aj nesprávne pochopený význam.
@artificiallife kompilát je podľa definície práca napísaná pozlučovaním viacerých diel bez použitia citácií a bez vlastných myšlienok. Tam sa dá zaradiť od slova do slova prepísaná diplomovka z viacerých prác pána Matoviča. Pri použití citácií a vlastných myšlienkových pochodov plus výskum sa o kompilát ani plagiát nejedná.
Robím to bezplatne ale ako myslíte.. a bezplatné rady dávam aj s pár ľuďmi ktorí si uvedomili, že niektorí školitelia na svojich študentov serú..
@luliu to ze niekto chce niekomu pomôcť len kvôli dobrému pocitu je podľa vás klamstvo? Ja vás o tom nejdem presviedčať. Ak niekto chce ozve sa mi a ja rada pomôžem.. Robievam aj Skype školenia a pod. Sem tam dostanem darček v podobe nejakej sošky, kvety, bomboniera a pod. Peniaze nikdy
Nie. Ak zakaždým uvedieš zdroj, plagiátorstvo to nie je. Plagiátorstvo je to, keď vydávaš cudzie diela, články, myšlienky... za svoje, tzn. neuvedieš autora. A pozor! aj pri parafráze musíš uviesť zdroj.