Čo a ako pri rozdielových skúškach?

4w15
7. feb 2018

Dobrý večer,
Nachádzam sa momentálne v Nemecku. Všetko je dohodnuté a vybavené, ale prišlo rozhodnutie v ktorom je 9 predmetov z ktorých má robiť skúšky. Neviem teda či je to bežné, pretože riaditeľ už od začiatkov robil problémy, a kamarátka ma syna ktorý robí len zo slovenčiny skúšky. Prosím o radu z akých predmetov a podľa čoho sa určujú.

jatva
7. feb 2018

Neviem o aku skolu ide. Ja som po navrate z dk na strednej robila z troch, tusim. Ale je to davno. Vraciate sa na svk?

namornicka
7. feb 2018

Záleží na tom aké predmety mala tam a čo je ich obsah. Ak to korešponduje s tými čo sa učia u nás tak by to mali uznať. Nepíšeš či sa jedna o základnú alebo strednú školu. Ako dlho bola preč?

4w15
autor
8. feb 2018

Je to oberschule- stredná škola oni to tu tak berú, a momentálne sme pol roka preč. Keď na svk navštevuje 7. ročník a tu v de 6. treba osnovy zo 7. a podľa osnov tu sa uznajú u nás?

jatva
8. feb 2018

No a dalsi rocnik uz pojde do skoly na svk? Inak sa to berie tak, ze zoberie sa ucivo co maju na svk a porovnaju to s ucivom co je v de. A co je ine z toho skusaju.

abbey1
8. feb 2018

Určite nie je v poriadku robiť rozdielove skúšky z 9 predmetov. Zvyčajne sa dáva slovenský jazyk a prípadne dejepis so zameraním na slovenské dejiny. Ak je takáto ťažká komunikácia s vedením školy, určite by som našla prístupnejšiu školu.
Veď tvoj syn riadne chodí v zahraničí do školy. Bohužiaľ, vedenie škôl si často vysvetľuje čo chcete ako chce.

deedol
8. feb 2018

U nas bezne SJ, GEO a DEJ (lebo tam su casti suvisiace so Slovenskom) plus predmety, ktore ziak nemal v zahranici vobec (napr. teraz financna gramotnost).

4w15
autor
8. feb 2018

Na svk sa nemáme v pláne vrátiť.

namornicka
8. feb 2018

@4w15 keď sa nemáte v pláne vrátiť tak nerieš rozdielové skúšky. Ak by dieťa raz chcelo žiť na svk tak si dá overiť vzdelanie podľa stupňa ktorý má a hotovo. Ak by si veľmi chcela robiť tie rozdielové tak si nájdi školu čo vyžaduje iba tú slovenčinu a prihlás ho tam.

abbey1
8. feb 2018

@4w15 V Tom prípade skúšky vôbec robiť nemusíte. Zbytočné stresy pre dieťa.

jatva
8. feb 2018

Ked nechcete ist sat, kaslite na rozdielove

benit
8. feb 2018

Neviem ci je to tak ze sa da na to kaslat. Rozdielovky staci robit na konci 1. a 2.stupna zs. Uz netreba kazdy rok. Treba si to presne overit na vasej zs alebo vyhladat konkretny zakon. Poslat mail na ministerstvo.

viera27
18. feb 2018

Syn robí len zo slovenčiny. Ale takto, tam vidím problém v tom, že tvoje dietko je v Nemecku o ročník nižšie ako na Slovensku. Možno preto. Keby boli rovnaké ročníky, asi by robil len z jedného, dvoch predmetov. Takto by mal preukázať učivo o rok vyššie. To mi aspoň znie logicky. Počet predmetov je čisto v kompetencii riaditeľa.
Co sa týka nutnosti štúdia na Slovensku. Je to výhoda, nakoľko nemusíš platiť odvody, zdravotku a dokladovať ministerstvu dochádzku atď. Preto aj my stále robíme rozdielovky, aj keď syn sa už na sk nevrati. Skus sa s riaditeľom porozprávať, v čom je problém, či by nepomohlo "podradenie" o jeden ročník na sk, pripadne si dojednat inú školu, na ktorú by prestupil

viera27
18. feb 2018

Pozor baby, čo riadite vykašľať sa na to. Pokial ma dieťa slovenské občianstvo rovnako ako rodiča, platí pren povinná školská dochádzka v trvaní 10 rokov,pripadne do dovŕšenia 16rokov. Inak rodičom hrozia naťahovacky o zanedbanie školskej dochádzky, evidencia na sociálke a bohvie aké kraviny, čo sa raz zhodou blbých okolností môžu vypomstiť. Raz vás riešila sociálka, nik sa už nebude zaujímať prečo...
Ako tu podotkla @benit, možno stačí dat žiadosť o preskúšanie v 9.rocniku. Skúšku spraviť nemusia, ale už to môžete mať na háku

jatva
18. feb 2018

@viera27 nie je to pravda. Obcianstvo nie je rozhodujuce. Moje deti maju dvojite obcianstvo a urcite im nebudem vybavovat preskusanie na svk. A ani nemusim. Dopisovala som si ministerstvom.

letfenixa
18. feb 2018

@4w15 Rozdielove skusky sa robia zo slovenciny a predmetov podla rozhodnutia riaditela skoly.

jatva
18. feb 2018
viera27
18. feb 2018

@jatva pozor, dvojité obcianstvo, pripadne iné občianstvo jedného z rodičov je výnimka. Vtedy môže zákonný zástupca určiť ako kmeňov školu tu zahraničnú. Z toho vyplýva aj trvalý pobyt,kedze ten získava len občan daného statu.

viera27
18. feb 2018

Aj keď teda ako čítam, po od žití 5 rokov napr. v ČR by mal vzniknúť pre slovaka nárok na TP. Neviem ci platí pre všetkých občanov EÚ. V každom pripade nevieme ako je na tom s občianstvom dieta autorky, tam sa môžeme len dohadovať. Určite tu však dostala minimálne pár tipov, ako si pomôcť.

abbey1
18. feb 2018

@viera27 Naozaj už žiak nemá povinnosť vykonávať rozdielove skúšky. Je to na báze dobrovoľnosti. Zákon sa menil. Ak má dieťa slovenské štátne občianstvo, musí mať na Svk kmeňovu školu, ale skúšky sú dobrovoľné.
Ak má dieťa dvojité občianstvo, rodič má právo si vybrať, kde bude jeho dieťa zapísané.

jatva
18. feb 2018

@viera27 z toho co mi napisal, mi jasne vyplyva, ze ked nema tp, tak nie je povinna skolska dochadzk na svk. Takze podla mna staci zrusit tp a je to. Kto bude zistovat ci ma tp niekde inde a ako?

viera27
18. feb 2018

@jatva ja rozumiem, len treba iné tp niekde mat, teda byť niekde občan s právami k pobytu, pripadne zdravotné poistenie atď. Lebo to by si tp musel zmeniť zákonný zástupca.

jatva
18. feb 2018

@viera27 napr v cr staci mat prechodny pobyt a na svk si trvaly zrusis. Mne na ambasade iba povedali, aby som preukazala, ze zijem na cr a obcianku som mohla vratit. Takze teoreticky ani ten prechodny nebolo treba. Stacila by mi najomna zmluva a tp na svk by mi zrusili. To iste pre dieta.

jatva
18. feb 2018

@viera27 a po novom ani netreba robit komisionalky kazdy rok. Vlastne ani nie su povinne, rodic ma pravo poziadat o ne 🙂

viera27
18. feb 2018

@jatva no však toto, ze vraciaš občiansky a ČR, kde mame nejaké dohody.
Je ti poviem takto. Mne syn študuje na strednej v Ázii. Stále je zapísaný tu ako žiak (aj keď teda on už by nemusel). Je to presne z toho dôvodu, že odvody a povinnosti voči nemu ma stat, naco to komplikovať. Doteraz robil rozdielove len z tej slovenciny, ale tak ak už ani to nemusí, paráda. Nová info pre mňa a som za ňu tejto téme vďačná. Aj keď teda nemal problém ani s tými komisionalkami. Detto kamoškina dcéra v Kanade na strednej. Vždy je to prípad od prípadu, kedy sa niečo oplatí viac a niečo menej. Ono závisí aj od štátu, v ktorom na školu chodí. V EÚ no problem. Tie ďalej musia byť na našom ministerstve akreditované a teda sú uznané ako náhrada našej školskej dochádzky. A to je škola od školy. Pokial nie je, treba žiadosť, cakat atď atď. No však byrokracia zbytočná. Jednoduchšie boli pre nás tie komisionálky 🤣

jatva
18. feb 2018

@viera27 je to komplikovane. Ako som pisala vyssie, na strednej som bola rok v dk, robila som rozdielove, lebo som chcela dorobit strednu na svk. Segra studovala v usa, maturitu si nerobila, sla na vs do ciech. Na svk nemohla kvoli maturite. Ja mam diplom z usa, na svk mi ho neuznali, ale v cr ano.
Ak sa autor neplanuje vratit, zrusila by som tp a ahoj. U teba je to ine. Ty sI na svk, iba synator je prec. Ak chce na vs na svk, nech sI tuto spravi maturu, ak nie a je moznost si zahranici spravit celu strednu. Nech sa na skusky vyprdne.

jatva
18. feb 2018

@viera27 neznasam tu byrokraciu okolo... fakt, ze nie. Ak je akakolvek moznost sa tomu vyhnut, tak sa vyhnem. Na komisionalkach si jeden profak liecil komplexy. Na UK zas nepoznali odbor matematika, aby ho mohli uznat, masarycka s tym problem nemala. Tak ja neviem... kocurkovo. A kopukrat ani uradnici nevedia a vela ludi si len dokazuje svoju dolezitost.