Čím nahradiť kyslú smotanu?

kvetinka75
13. sep 2017

Čím nahradiť kyslú smotanu - keď ju používam ako prílohu? Napr. na halušky, k zemiakom, k vajcovým chlebom. smotanová torta. Dosť sme ju jedávali a teraz musíme vysadiť mliečne výrobky.

michelle567
13. sep 2017

V tescu maju ryzovu smotanu ale myslim na varenie. Mozno do halusiek na zvlacnenie by sa dala pouzit. No a zvysok asi nahradit, neviem. Kecupom?☺

mummy01
13. sep 2017

No a ovcie alebo kozie produkty by nemohli byt?

sissy27
13. sep 2017

@kvetinka75 čo ti ja viem, bez smotany sa v pohode zaobídem väčšinu roka... halušky sprav s vajíčkom, k zemiakom tiež nemusí byť, k vajcovému chlebu si smotanu neviem ani len predstaviť - u nás keď tak kečup, jedine teda tá smotanová torta, tú máme veľmi radi aj my, no ale tak tiež ju nerobím každý týždeň, tak by proste nebola...

lujza123
13. sep 2017

@kvetinka75 v kauflande najdes velky sortiment vegan vyrobkov https://www.kaufland.cz/nase-znacky/k-take-it-v... ... aj sojovu kyslu smotanu ci jogurt.
Do varenia pouzi sladku sojovu pripadne kokosove mlieko a dochut citronom

gelory
13. sep 2017

Tak na trhu je dosť bezlaktózových produktov. Stačí si zájsť do obchodíka, ktorý sa na predaj takýchto vecí orientuje a myslím, že ich je viac než dosť

simsalabim
13. sep 2017

@gelory v pripade alergie na bielkoviny kravskeho mlieka sa nesmie nic mliecne. Bezlaktozove veci sa mozu pri laktozovej intolerancii (co je nieco uplne ine ako alergia).

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@mummy01 nie, a to nám ani nechutí, vadí mi ten pach, ovčí syr zjem ale nemôže byť ani ten. Momentálne nič, čo je z mlieka

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@sissy27 no u nás sa práveže jedla vo veľkom. Miesto kečupu. Ja zase ten nemusím, nechutí mi, radšej som si dala kyslú smotanu.

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@lujza123 varenie mám vyriešené len tú kyslú smotanu nie - ako prílohu. Napr. aj k pečeným zemiakom.
Pozriem ten Kaufland ale ja ani soju a výrobky z nej veľmi nemusím. Nerobí mi to dobre. Ale sojovú kyslú smotanu som ešte nevidela, tak skúsim tú čo to spraví.

simsalabim
13. sep 2017

@kvetinka75 v Rakusku som videla sojovu smotanu, je mozne, ze bude aj u nas... Inak na varenie ako take sa da pouzit zatrepka z rastlinneho mlieka a muky, kedze to varenim zhustne. Ak to teda nemusi mat vyslovene smotanovu konzistenciu koli konzumacii na studeno.

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@simsalabim no ja to potrebujem, ako som už písala ako prílohu. Napr. aj na halušky. Nám to veľmi chutí a neviem čo na ne dať čo by sa tomu vyrovnalo chuťovo. Alebo napr. k vareným, pečeným zemiakom.

deti95060810
13. sep 2017

hm, a ja to takmer nekupujem, pretože to je dosť kalorické....Nechcem aby deti boli ako súdky...

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@deti95060810 no keď nezješ denne pár kelímkov tak to také nie je. Ke´d si to dáš ako prílohu miesto kečupu, trošku, tak veľa nepriberieš. Zober si , koľko cukru je v kečupe.
Ono tie ,,súdky,, bývajú niekedy z niečoho iného. 😉

gelory
13. sep 2017

@simsalabim ahaa - ďakujem za vysvetlenie

osky
13. sep 2017

skus miesto toho urobit Doma humus-cicerovu pastu.
nie je to ako smotana,ale ja cicer velmi casto pouzivam,na zahustenie,na urobnie kremovejsich veci,na chlieb ako natierku ci tento humus...
je to trosku neutralna,no dobra namaslovela chut,myslim ze ku vsetkemu co spominas ,by sa humus hodil a aj chutil
alebo este ma napada pesto,ale musela by si ho tiez spravit Doma,bez parmezanu.
rovnako vselico taketo veganske sa da Doma spravit z kesu orechov-napr.
ak chces pis do IP

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@osky poslala som ti IP.

kaja73
13. sep 2017

@kvetinka75 skus rozmixovat avokado ..mozes ho zmiesat a spolu vymixovat aj s ghee maslom napriklad-to je z krav.masla ale bez bielkoviny,vhodne pri bezmliecnej diete..ale mozno budete moct aj klasicke maslom...ma minimum bielkovin..,

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@kaja73 to znie zaujímavo. teraz som našla nátierku avokado s cesnakom + syr. My sme jedávali lučinu, tak tam dám niečo iné a vyskúšame. Samotné avokado nám nechutilo tak ma to tak odradilo a viac som ho nekúpila. Ale s niečím iným môže byť super.

kaja73
13. sep 2017

@kvetinka75 ono je vyborne aj na styl pudingu..mixnes ho s bananom,ryzovym mlikeom ,pridas bud raw kakao,alebo carob-to je chutvo ako kakao....ryz.mlieka das podla toho ake huste to chces mat..davala som tam mlieko teple a maly to mal dlhu dobu na ranaky kym bol na diete..

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@kaja73 tak banán mi pridávame do všetkého (skoro) keď je prezretejší netreba ani cukor. No vyskúšam aj toto - ako takú kašu + nejaké ovocie do toho.
A chodíš na nejakú stránku odkiaľ čerpáš recepty?

kaja73
13. sep 2017

@kvetinka75 ono to uz navyse ovocie moc nepyta..ved je tam ovocie-avokado a banan...ale ved skus..a banan mozes skusit aj pokrajany zmrazit a potm pouzivat na vyrobu domacej kremove zmrzliny..mixnut ho s inym mraz.ovocim...nam chutie jahody,ale aj cucoriedky...
nechodi na ziadnu konkretnu stranku....zila so tym takmer 3 roky co bol maly na diete bezmliecnej..takze som si pytala rady aj tu na MK v tej dobe a aj vymyslala sama..

osky
13. sep 2017

Len dievcence pozor na to ze aj avokado alebo aj kokos.tuk hoci su velmi zdrave,treba kontrolovat kolko ich zjete.
Lebo tiez zvysuju cholesterol!!!

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@osky mne nejako nesadol ten kokosový olej tak ho používam na bielenie zubov. 😉

emi16
13. sep 2017

@kvetinka75
Pri BKM a laktoz intolerante treba davat pozor pri sojovych produktoc
Teraz sa vyuziva viacmenej modifikovana soja, kt. ma tendenciu sa v tele spravat ako laktoza a BKM
Aspon tak mi to vysvetlila pediatricka
A moja dcera zo sojovych produktov hnackuje
A na nemodif.soju alergiu nema

emi16
13. sep 2017

@kaja73
Kde to ghee maslo kupujes pls?
A chuti ozaj ako kravske?

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@emi16 no len ktoré výrobky sú GMO a ktoré nie? Ja som to doteraz nepoužívala, tak skúsenosti nemám. Kúpila som zatiaľ iba alpro jogurty, tam je soje malo. Tak potom skôr to ryžové alebo mandlové mlieko a iné. Ja sa snažím vyhýbať sa soji. Samotná mi nerobí dobre a aj kvôli GMO. Ale zase možno aj tú kukuricu čo som dnes kúpila je už GMO a ako sa to dozviem?

emi16
13. sep 2017

@kvetinka75
Vacsina je GMO, lebo je lacna
Je mozne, ze bio vyrobky su neni GMO
Podla zakona by to malo byt na zlozeni
Ale nieje

kvetinka75
autor
13. sep 2017

@emi16 no veď to, čítam etikety a nikde nič. Sem-tam na samotnej soji to kedysi bolo, teraz neviem, lebo ju nekupujem ale na výrobkoch v ktorých je, to nie je uvedené.

kaja73
13. sep 2017

@osky nezvysuju...ani jedno ani druhe

kaja73
13. sep 2017

@emi16 maju ho v zdravej vyzove,v DM ku,alebo si ho mozes spravit doma..na miernom ohni varis maslo kym sa neodpari vsetka voda a bielkoviny sa vyzrazaju na dne..nesmies to ale pripalit..teda len mierny ohen...a potom opatrne zlejes tuk ,aby bielkoviny ostali v hrnci..nechas stunut...to je cele...chut to ma inu akomaslo..taku orieskovu ci ako by som to popisala..je to vhodne hlavne na teplenu pripravu potom lebo to ma vysoky bod prepalovania..