Chytáky v autoškole

1. máj 2021

Ahojte, má niekto vás skúsenosť s chytákmi v autoškole? Či na testoch alebo pri jazde s inštruktorom.... Kľudne čokoľvek napíšte

klarissa25
1. máj 2021

Ake chytaky? V testoch mas vzdy jasnu odpoved...

cookie29
1. máj 2021

Chytaky? Nikto nerobí testy aby ťa “nachytal”. Tam ide o overenie vedomostí a situácii, ktoré Ti pripraví cestná doprava, keď nebudeš mať minuty ale zlomok sekundy na rozhodovanie.
Držím palce

nika_val
1. máj 2021

V testoch nie ale pri jazde síce nie osobne ale áno..
Napr: policajt povedal žiačke stojacej na parkovisku nech ide rovno.. ona prešla z jedného parkovacieho miesta do druheho a policajt hneď že môže vystúpiť neprešla (parkovacie čiary sa berú ako plné čiary na ceste takže nemôže sa cez ne prechádzať)..
Zase policajt povedal prikaz nech žiak zatrúbi v obytnej zóne (alebo na parkovisku už si nie som istá kde to bolo presne) žiak oponoval že to nespraví lebo sa to nesmie a neprešiel ked sa bránil že ved mal pravdu že sa to nesmie tak policajt povedal " áno nesmie sa ale prikaz polijacta je nadradeny na všetky ostatné príkazy"

Všetko je od policajta aky je..tieto prípady sú najozaj extrém už kedy to boli naozaj zákerné veci
Ja osobne som spravila na 2krát a pri svojom druhom pokuse som spravila "chybu" nevedela som sa rozbehnúť do kopca a musel mi pomôcť inštruktor..ale polijact bol tak milý začal sa so mnou rozprávať pri vyhodnotení a povedal že to prehliadne a dá mi nakoniec ten vodičák 😀😀
Takže držím palce aby sa ti všetko podarilo 😊😊

autor
1. máj 2021

@klarissa25 moji kamaráti ktorý si robili vodičak tak každý jeden povedal že na testoch sú chytáky a mame si dávať nato pozor

klarissa25
1. máj 2021

Ale prosim ta..
Ked tu teoriu vies, tak ta nemoze nic nachytat..

autor
1. máj 2021

@nika_val ďakujem, tak pri tej situáciu s trubenim by som naozaj nevedel čo robiť, lebo neviem čo čakať či ma vyhodí za to, že som nezatrúbil alebo ma vyhodí za to, že som zatrubil 😳😂

tosomja
1. máj 2021

Ja som zatiaľ mala len online hodiny teórie. Ale keď sme si skúšali testy a značky tak ani sám inštruktor či školiteľ alebo čo to je, nevedel správnu odpoveď, že to sa s tým nestretol. 🤷 Sestra zase neprešla jazdy, lebo policajt za ňou tak potichu hovoril, že ho nepočula tak sa na tretíkrát otočila a hneď mala vystúpiť že dovi-dopo. 😁

sense
1. máj 2021

Na testoch je akurat tak chytak spravnost citania... to znamwna ze treba velmi pozornw citat...a nie zacnem citat aha to viem a zaskrrnut odpoved...lebo velakrat staci jedine slovko a ospoved moze byt ina 😉. A na praktickych skuskach som chytak nemala ale ta co bola so mnoi v aute nworesla,lebo zastala na ciare nie pred ciarou

lucik194
1. máj 2021

ja som napriklad mala v bratislave jazdu cez zeleznicu, cez kolajnice na kopcianskej, kto to pozna vie ze tie kolajnice idu odniekiaľ nikam, ale rychlost na skuske tam dodrzat musis

nerya
1. máj 2021

@sense tak tak, za mojich čias boli otázke rovnaké a na konci vymenené jedno slovo 🤦‍♀️ človek šťastný, že vie a nakoniec bod dolu. Čiže chytáky nie, len poriadne do konca čítať otazky aj odpovede.

katkamatka7
1. máj 2021

Smerovky.
Parkuješ,si na pravej strane, pred Tebou zaparkované auto, pred ním priestor niekoľko metrov, nasleduje križovatka, kde môžeš ísť vľavo vpravo. Dostaneš pokyn odbočiť vpravo. Čiže: z miesta parkoviska dáš smerovku vľavo, obchádzať stojace auto pred sebou, dáš smerovku vpravo pre zaradenie sa na pravú stranu cesty a smerovka zároveň dáva znamenie pre ostatných účastníkov cestnej premávky, že odbočuješ na križovatke vpravo.

Rýchlosť: pri trénovaní jázd si navykneš na odporúčanú rýchlosť a na maximálnu povolenú rýchlosť na presne danej ceste. Počas skúšky sledovať dopravné značky, môžu zakazovať či prikazovať inak, ako si okolo nich mnohokrát s inštruktorom šla. Príklad: na konkrétnej ceste si navykneš ísť maximálnou povolenou rýchlosťou 50km/h ,ale počas skúšky je tam dopravná značka oznamujúca prácu na ceste a zároveň dopravná značka s maximálnou povolenou rýchlosťou 30km/h.

Pokyn : choďte po hlavnej ceste.
Nemusí znamenať choďte rovno. Sledovať, ktorá je hlavná cesta podľa dopravného značenia, napriek križovatke s odbočením.

Cez železničné priecestie prechádzať pomaly, radšej na zaradenej dvojke a nepreraďovať počas prechodu cez koľaje.

Nejazdiť počas skúšky len na dvojke,(:oo) pokiaľ stav premávky umožňuje zvoliť inú rýchlosť. Počúvať zvuk motora, snažiť sa vyrovnať rýchlosť otáčok vhodným zaradením rýchlosti.

Pred prechodom pre chodcov odsledovať situáciu aj na chodníku a zhodnotiť spomalenie.

ibrunova
1. máj 2021

Žiadny policajt ti nepovie zaparkuj tu a je tam zákaz, povie ti zaparkuj, keď to bude možné, ani ti nerozkáže trúbiť v obytnej zóne, ak sa to nesmie.. Môže sa ti stať také, ako sa stalo mne, že som vychádzala na hlavnú doľava, a tam chcel vojsť nákladiak, tak mi ukazoval, aby som šla ja prvá.. No ale nešla som 😁 a na cvičisku máš na parkovanie do garáže aj drihý pokus,ak si ešte nezhodila kužeľ, keď vidíš, že si si zle nadišla, tak sa vrátiš a ideš znova. A v testoch sú chytáky, ale tie testy musíš mať našprtané, takže tie chytáky máš 100x zvládnuté.

ibrunova
1. máj 2021

@katkamatka7 pekne si to zhrnula. U nás jedna baba bola v takom strese, že videla chodcov stáť pred prechodom, tak im zastala. Ibaže tam bol semafor a chodci mali červenú 😂 semafor si v tom strese vôbec nevšimla.

thoughtfulweirdo
1. máj 2021

Na teste chytáky nie sú. Treba si akurát pozorne prečítať CELÚ otázku, neponáhľať sa po prvých 3 slovách hneď krúžkovať. Pri jazde nás občas poslal policajt do zákazu a podobne, aby vyskúšal, či sledujeme a poznáme značky, tak na to bacha. A napríklad pokyn "na najbližšej odbočke doprava" znamená na najbližšej možnej, čo môže byť až o pár km ďalej, takže opäť sledovať značenie, neplašiť sa. Stres je potvora, tak sa treba naladiť pozitívne, teória je ľahká, kužele máš hádam natrénované a v premávke sledovať značky a dôverovať si 😉

vevesh
1. máj 2021

U nas bolo obiehavanie na krizovatke so semaforom do lava odbocujuce auto- nemas dat smerovky, len obehnut. Ale u znameho bolo, ze mal vojst do zakazu vjazdu (jednosmerna ulica)- nepresiel, lebo nemal vojst a ohradenie, ze nariadenie policajta je nad dopravne znacky nepreslo...
Ono si z toho netreba vela robit- neprejdes raz, 2x, na treti krat urcite. Zase policajti si z toho urobili dobry biznis hlavne tam, kde sa za opakujuce skusky plati poplatok...

radostka
1. máj 2021

ja som mala "chytak" ze o 400 m odbocte doprava... ja som odbocila skor, vobec som v tom strese nepocitala co je 200 a co je 400 metrov 🙄

monikamama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkamatka7
2. máj 2021

Ahoj, ak môžem, ešte doplním:

Testy majú prirodzene svoje chytáky, ktoré spočívajú v tom, že v časovej tiesni, nepozornosti, obavách, či to dáš, prehliadneš slovo a jeho tvar vo formulácii zadania. Všeobecne možno povedať, že viacerými spôsobmi aj častými opakovaniami znížiš neistotu. Jeden zo spôsobov prípravy na zvládnutie testov je odskúšať si ich online doma. Druhý spôsob je spustiť vyhodnotenie s nulovou úspešnosťou s vyznačenými správnymi odpoveďami a spätne si skúsiť odpovedať na otázky a zdôvodniť, prečo je odpoveď správna a nesprávna.
Pri jazdách dokáže inštruktor upozorniť na tzv.chytáky, pripraví na to opisom situácie, ktorú máš pred sebou, povie Ti správnosť aj zdôvodní. Overí si, či rozumieš, spôsobom Tvojej reakcie a nechá Ťa zopakovať ju v danej chvíli aj po určitom prejdenom čase, či si ešte spomínaš.
Na skúške záleží od naladenia policajta, vie, že si pod určitým tlakom, jeho formulovanie slov overuje okrem iného aj Tvoje schopnosti odôvodniť, prečo si sa zachoval tak.
Mne napríklad na skúške prechodu pre chodcov zjavne prešľapoval ponáhľajuci sa chodec. Spomalila som dostatočne skôr, aby som mu dala prednosť. Zastala som pred prechodom, ukázala gestom rukami a hlavou, že ho registrujem, dala svetelný signál blikaním svetiel a chodec prebehol. Reakcia policajta: prečo ste mu dali prednosť? To budete stále takto robiť? Obhájila som si. 🙂