Chýba tu rešpekt

20. aug 2024

V poslednom obdobi mám pocit, že každý ma potrebu meniť každého a chýba tu rešpekt. Lebo sú takí a onakí, hlavne nie podľa ich predstáv. Keď sa zamyslíte, tak veríte tomu, že ten človek sa zmení na základe toho, čo tu napíšete? Napr. nebuď panovačná, kde máš hrdosť, chýba ti pokora atď. Jedna toleruje neveru, druhá nie. Iná toleruje alkohol a druhá nie. Naše vlastnosti pramenia prioritne z našej genetickej výbavy. Tým, že im niečo povieme alebo napíšeme, tak sa na základe toho nezmenia, keď chceme len my. Musí chcieť hlavne on. Najčastejšia téma tu je o podvádzaní. Myslite, že žene, ktorá verí, že muž ju už nepodvedie,niečo dá komentár, urobí to znova, opustí ho alebo nebuď naivná? Podľa mňa sa zariadi podľa seba. Áno, je vysoká šanca, že muž to urobi znova, lebo sa nezmení len na základe toho, že žena odpustila. Ešte s dieťaťom sa možno pracovať dá. Ale s dospelým? Neverím tomu. Poznáte človeka, ktorý sa zmenil, lebo vy ste mu dohovorili? Ja nie. Ak áno, poväčsine sa buď začne pretvarovať, alebo to robí, kvôli tomu druhému, aby mal pokoj, ale stane sa výnimočne, že to urobí z lásky. Len tak na zamyslenie. Chýba nám rešpekt a máme potrebu druhým hovoriť, čo majú alebo by mali urobiť, aj keď náš život, nie je ideálny, lebo my by sme to tak chceli a máme takú predstavu. Samozejme, všade sa nájdu výnimky, určite aj v tomto prípade. Napíšte, keď sa vám podarilo osobnosť alebo povahové črty niekoho zmeniť vašimi radami…☺️

gab1sol
20. aug 2024

Asi úplne nerozumiem tejto téme, v súvislosti s rešpektom, ale aj dospelý človek sa dá zmeniť. Každý sa v priebehu života mení, či už vedome alebo aj podvedome vplyvom okolia. Ale ak tu niekto vytvorí diskusiu, určite to nie je s tým, že si je svojím postojom istý. Inak by ho nezaujímali názory iných. A tak je dosť veľká šanca, že autor (vo väčšine prípadov autorka) bude ovplyvnený názormi diskusie a skôr či neskôr si uvedomí, že toho chrobáka v hlave má už vsadeného a vplýva na jej ďalšie rozhodnutia…

doriiis
20. aug 2024

A teda čo navrhujes? Nech sa nebaví nikto s nikým o ničom,lebo je to aj tak zbytočne?
Ak sem niekto napise,tak musí rátať aj s drsnými,opacnymi názormi a nielen s medovymi motuzmi.Ja som napr.tu veľmi nepopulárna kvôli tomu,že som až hnusne úprimná.
Ak si myslím,že je niekto hlúpy tak mu to poviem.A či sa zmení kvôli tomu? Neviem.A v podstate mi to je úplne jedno.

0silvia0
20. aug 2024

Tak zrusme diskusne forum a nech nikto neziada rady a nevypisuje tu sem svoje problemy. A bude usetreny od rad🙄. Nechapem co riesis...

danica2711
20. aug 2024

čo chcel anonymný básnik povedať...?

lenkakravcova
20. aug 2024

Problemom je ohováranie.
Ak má niekto problém, môže ho riešiť. Môže ísť za psychológom, na poradňu, za vztahovym koučou, kadekym. Predebatovat to 1:1 a skúsiť nájsť v čom tento problém tkvie.
Ľudia sa ale radšej len postazuju, zhodia a poohovataju toho druhého, problém sa nevyrieši iba im sa na chvíľku uľaví a potom to pokračuje znovu, čo nie je riešenie. Tieto fóra sú kvôli tomuto dosť často len toxickým miestom.

mk1111111111
20. aug 2024

Kazdy napise svoj nazor na vec, ze sa lisi? Ved preto sme kazdy iny a o tom je diskusia. Ci sa niekto zmeni? Ved moze podla rad vyskusat. O tom to je. Ak neuvidi aj iny pohlad na svoju situaciu, tak musi ist podla len seba, ale ak uvidi aj ine nazory, mozno si z nich vyberie iny, spravnejsi, horsi..... a pod. Respekt je o niecom inom, ze budeme respektovat, ak si vyberie iny nazor, nie ten nas.

h2
20. aug 2024

Nikto tu nechce nikoho meniť. Ľudia si tu radia navzájom na základe svojich vlastných skúseností.
Neviem, ako si potom predstavuješ diskusiu. Písala si konkrétne o tom podvádzaní. Žena napíše, že ju muž podvádza a chce radu, čo má robiť. Tak čo jej podľa teba napísať? "Zariaď sa, ako chceš a ako ti to tvoja genetická výbava dovolí." ? To je dosť na prd rada.

vyrovnanaosoba
20. aug 2024

Amen

mandzula
20. aug 2024

Su tu aj ludia, ktori chcu uprimne pomoct, poradit, ludia, ktori maju akysi "cit" pre psychologiu a mozno prave ti dokazu cloveka nakopnut k zmene, k tomu, aby sa na vec pozrel z uhla, ktory mu doteraz mozno ani nenapadol. Nieco velmi podobne robia vlastne psychologovia a je len na konkretnom cloveku, ci sa nad tym zamysli alebo pojde v starych kolajach.

princezna_bosorka
20. aug 2024

a ty si co psychologicka alebo absolvent VŠ zivota? jasne, ze sa ludia dokazu zmenit a este ako velmi!

ns994
20. aug 2024

Nic v zlom ale co mame teda napisat zene, ktoru muz podvadza a pyta radu? Prisla si sem vyliat srdce a my ju virtualne potlapkame po pleci, ze dobre dievca drz dalej? To asi nie je moc dobra rada. Su tu aj diskusie, kedy manzel zenu otlka. Hadam jej nemame napisat, ze to je v poriadku...pretoze nie je. Ano jasne, mozno sa nezariadi podla nasich rad. To uz je na nej. Ale teda neviem co sme mali pisat. Ci nic ? Takto sme ju povzbudili, ze nemusi toto trpiet, zw moze odist, jednej sme tusim dali aj linku dovery atd. Snažili sme sa jej pomoct. Myslim, ze vela ludi je tu takych,ktori sa naozaj snazia pomoct poradit, napisat mile slovo... je zle, ked napiseme, ze sa ma podla nas rozist ? Ked je to ocividne nezdravy vztah ...pisala si, ze rozhodnut sa musi ten dotycny clovek. No ano. Ved prave. Aj tak to vzdy nakoniec zostane natom človeku. Ako sa rozhodne a co urobi, je to na nom. Toto je diskusne forum, diskutujeme, poradime... mozu a nemusia s nami suhlasit. Velakrat piseme nas uhol pohladu a ako by sme to riešili my. Nie ze to tak musi urobit ona. Ale inak ludia sa dokazu zmenit. Aj dospely

autor
20. aug 2024

@princezna_bosorka Súhlasim, ale musia chcieť oni sami. Nie na základe toho, že im to “radí” niekto iný.

autor
20. aug 2024

@ns994 Napísať jej svoj názor a zároveň rešpektovať jej rozhodnutie.

ns994
20. aug 2024

Ved rešpektujem. Ked s nim chce zostat nech zostane. Nedrzim jej zbran pri hlave. To, ze mne to nepride ako dobry napad neznamena, ze to nerespektujem. Nech si kazdy robi ako uzna za vhodne. Ked je pride v poriadku, ze ju podvadza tak ok. Nepojdem k nej domov ju nutit ma posluchnut 😃

h2
20. aug 2024

A ako tu v diskusii nerešpektujeme jej rozhodnutie? Ešte som nevidela diskusiu, kde autorka napíše: "Manžel ma podvádza, ale ja som sa mu rozhodla odpustiť a zostať s ním, bez ohľadu na to, čo mi napíšete, ale aj tak ma zaujímajú vaše názory, podľa ktorých sa aj tak riadiť nebudem." Radíme ľuďom, ktorí si sem po tú radu prišli. Nikto nikoho nenúti, že má urobiť presne podľa neho.

autor
20. aug 2024

@h2 Narážam na rady typu, kde máš svoju hrdosť, ja by som odišla a podobne.

0silvia0
20. aug 2024

Akoze ako sa da nerespektovat rozhodnutie autorky diskusie? Co ju pojdeme domov zobrat a vytmavit jej to a prinutit ju urobit co diskutujuci napisu? Ved aj tak si autorka urobi podla seba.

h2
20. aug 2024

A čo je na tom zlé? Tá, čo to napísala, by odišla. To neznamená, že musí aj autorka.

nelka93
20. aug 2024

To vôbec nie je nerešpektovanie tej osoby. Ženy jej dávajú len rady a iný pohľad, konečne rozhodnutie je aj tak len na nej. Čiže celé toto je úplne zbytočné

karolinakr
20. aug 2024

@h2 alebo Kúp si bicykel!

martinmmartin
20. aug 2024

najjednoduchsie by bolo keby kazdy mal ten isty nazor na veci ako ja. A vsetci by sme boli stastnejsi

rozculena
20. aug 2024

a ty potrebuješ akú radu ohľadom toho?

jamimo
21. aug 2024

máš to trošku pomýlené. Rešpekt je o úplne niečom inom 🤔 Ak niekto zadá tému, otázku= dopytuje sa odpovede a diskusie. No a od diskusie máme odvodené slovo diskutovať... diskusia môže mať rôznu dynamiku, vyvíjať sa rôznymi smermi. Apropó, odpovede sú vždy zo skúsenosti života, okolia a osobná skúsenosť je neprenosná. Každá/ý to máme ináč. Je vždy na autorovi témy, ako vyhodnotí odpovede, možno začne pozerať inou optikou, zloží ružové okuliare, dostane odvahu, alebo má len tu potrebu s niekým zdieľať svoje radosti alebo starosti 🤷‍♀️

hara_vara
21. aug 2024

toto fórum je o tom že si každý povie (napíše) svoj názor na danú tému bez urážky (v drvivej väčšine to tak je)tak potom čo si chcela tým príspevkom povedať?
veď ich nemusíš písať ani čítať!
apropo- vtom tvojom článku si chcela vychovávať ty nás čo vyššie kritizuješ 🤫

purple_wolf
22. aug 2024

podla toho prispevku je mi jasne ze zrovna ty mas problem respektovat nazor inych ... komentare su o nazoroch a co si z toho autor vezme je uz na nom