Chceme odísť zo Slovenska do zahraničia. Poraďte kam

siusui
11. júl 2013

Zdravíím vás mamičky. Je tu niekto taký čo odišiel zo Slovenska do zahraničia s malým dieťaťom? My stále premýšlame že pôjdeme preč. Tu to asi nemá význam, nič tu nezarobíme, výdaje sú väčšie ako príjmy. Chceme žiť a nie živoriť a prežívať. Premýšlame, len nevieme kam. Nikde nemáme takto že by sme niekoho poznali v zahr. Jedine v Nemecku ale zasa nemčina neni naša silná stránka 🙄 skorej anglický jazyk. Hladám ten impulz, že proste budem vedieť čo a ako ďalej,kam ísť, zobrať sa zbaliť sa a vypadnúť.....vedel by mi nekto niečo poradiť že kde čo a ako ak ste v zahraničí.Ďakujem velmi pekne vopred za všetky odpovede 😉 🙂 😎 😝 😀

zuzi_33
11. júl 2013

@siusui ahoj, my sice uz nie sme v zahranici, ale zili sme tam 7 rokov, pred 4 mesiacmi sme sa natrvalo vratili z Irska. Neviem kam chcete ist, ale jedno co by som ti na zaciatok poradila je to, ze urcite nechodte vsetci naraz, ak nemate v zahranici niekoho znameho, co by vam pomohol. Viem ako je to napr. v Irsku, my sme tam tiez isli za znamymi, ktori nam na zaciatku pomohli ako aj s ubytovanim, tak aj s hladanim prace, ci uz vybavovanim potrebnych papierov na zaciatok. Ale rozdiel bol v tom, ze sme este nemali deti. Takze najlepsie by na zaciatok bolo to, ak by napr. manzel odisiel prvy do nejakej vybranej krajiny, nasiel si pracu, mal prijem, zohnal by ubytovanie a tak by ste sli za nim..... Samozrejme vsade treba pocitat na zaciatok trocha viac penazi..... Ono to nie je len take jednoduche zbalit sa a vypadnut.... Hovorim o skusenosti s Irskom. Vela rodin prislo naslepo a nemali potom ani na cestu nazad.. vsade je to uz s pracou tazke, hlavne ak nie je jazyk. V kazdom pripade si ujasnite kam chcete ist, pozistujte ako to tam chodi /napr. na FB je skupina slovaci v irsku, alebo slovaci v UK/ a ako som spominala najlepsie bude ak tam budete mat niekoho znameho. Len sa nesplaste, vsetko si treba dopredu pripavit. Drzim palce 😉

sissy27
12. júl 2013

@siusui ak čakáš, že ti poradíme krajinu, kde pečené holuby lietajú priamo na tanier a bankovky rastú na stromoch, stačí len pozbierať, tak ti ušetrím starosti - ostaň doma... najprv si treba ozrejmiť, čo viem robiť, koľko za to chcem a krajina by bola vhodná asi tá, kde sa tieto vaše podmienky dajú uplatniť... ak nemáte nikde zázemie, tak by bolo lepšie, keby tam vycestoval najprv len jeden z vás (logickejšie mi vychádza manžel), našiel si tam prácu, bývanie, zabezpečil sociálne podmienky a potom môžete prísť za ním, nie že s malým deckom sa budete trajdať kade tade... a hlavne, na začiatok potrebujete peniaze, lebo ubytovanie nie je zadarmo, ako rodina nemôžete dlhodobo fungovať na nejakej lacnej ubytovni či hosteli, podnájom štandardne budú chcieť aspoň na 2 mesiace vopred a ak je to krajina, ktorá ponúka pracovné možnosti, tak to ubytovanie bude rádovo v stovkách €... jesť tiež musíte a zdravotná starostlivosť je bez platby cash tuším len niekde na slovensku... presne ako píše @zuzu_33, aby ste neboli sklamaní, že práve na vás nečakajú s otvorenou náručou, lebo je tam takých už viac než dosť...

ssiska
12. júl 2013

urcite nie vsetci naraz s detmi, jeden z vas nech si najde pracu, vybavi ubytko.... krajinu vybrat podla reci a povolania co by ste tam robili,inzeraty, si vies pozriet aj cez net z domu, uplne bez jazyka uz tazko nieco najdete, ale ak ste sikovni urcite vam bude lepsie ako doma, tot skusenosti mojej znamej co s 1,5 rocnymi dvojickami odisla do rakuska, teraz po 2 rokoch sa tu maju lepsie ako doma 🙂

siusui
autor
12. júl 2013

@sissy27 no v prvom rade, zdá sa ti že som napísala aby mi niekto poradil krajinu kde pečené holuby lietajú na tanier a bankovky rastú na stromoch??? ja som sa normálne pýtala na radu a nie na poučovanie 😒 môj manžel už žil 4 roky v zahraničí takže vie že peniaze treba ked chce odísť. bol v Anglicku ale do tak debilnej krajiny by sme už nešli 😎 to tak píšeš jak by som sa mala hambiť že chcem odísť zo SR. ja sa hambím za SR! tu sa normálny človek bojí aby mal čo svojmu dieťaťu dať do úst(nie ako si ty napísala "trajdať s -DECKOM-") . tu má kdejaká cigánka viacej možností a ústupkov! a že nemáme zázemie v zahraničí, tak hádam treba niekde začať nie?! 🤐

siusui
autor
12. júl 2013

@ssiska no ďakujem za radu, ja som nenapísala že hladáme krajinu kde nebudeme potrebovať jazyk, ja som napísala že najlepšie nie tam kde treba nemčina. my vieme anglický jazyk, môžem povedať že manžel vie perfektne anglinu,nakolko tam žil. no anglicko nás uplne odradilo všetkým. 🤐

dada1212
12. júl 2013

@siusui no podľa mňa by bolo najlepšie to Nemecko. je na tom dobre ekonomicky, nie sú tam nejaké predsudky voči prisťahovalcom a predsa je to aj kultúrne nám celkom blízka krajina.
narozdiel napríklad od VB alebo írska a tam je to aj horšie s ekonomikou a prácou.
ešte teoreticky dobré sú na tom holandsko, luxembursko,škandinávia...
ale tam bude asi ťažšie začleniť sa do bežného života.
preto ak máš detičky, odporúčam Nemecko, vraj tam nie je problém ani zo školami, sú zvyknutý na prisťahovalcov a aj mentalitou je to nám celkom blízka krajina.
jazyk sa človek rýchlo naučí ked musí, nech ide najprv manžel a potom chodte za ním, jazyk sa rýchlo nalepí na človeka ak žije v nejakej krajine.
okrem toho je tam dosť slovákov, takže určite by nebol problém nájsť aj niekoho kto by vás doučil jazyk.

ssiska
12. júl 2013

@siusui kedze si sa v otazke nevyjadrila nakolko ovladate jazyk, taka bola moja odpoved 😉 myslim, ze sa z nej dalo zobrat aj vela poucneho, mozno v irsku by ste nieco nasli aj s anglictinou? prajem vsetko dobre 🙂

siusui
autor
12. júl 2013

@dada1212 môj manžel ukončil štúdium na VŠ kvôli nemčine. tak neviem či by sa chcel učiť na novo 😀 no moja sestra žije v Nurnbergu v Nemecku a s prácou to tam neni žiadna výhra. ale už aj nad tým som premýšlala. však uvidíme. ale tu to nemá zmysel.

sisaka
13. júl 2013

@siusui my sme sa odstahovali s malym dietatom do Kanady, isli sme vsetci naraz, ziaden predvoj v podobe manzela a pod. Zvladli sme to I ked samozrejme prve roky boli narocne. My sme isli hlavne koli celkvej situacii na Slovensku, zvysenie zivotnej urovne sme brali ako bonus, takze nam vobec nevadilo, ze sme sa na zaciatku museli uskromnit.
Radit niekomu kde ma ist je ozaj tazke, kolko ludi, tolko nazorov, mna by napr. do Nemecka nikto nedostal, nemcinu neznasam, nemozem ju ani pocut. Vyhodou Kanady je, ze su tu ludia zvyknuti na pristahovalcov a nerobia sa tu rozdiely. Ale nezarucim ti, ze sa tu budete mat lepsie ako na Slovensku, poznam tu Slovakov, co sa teda nemaju bohvieako ekonomicky a nie je ich malo, vsetko zalezi od povolania, jazykovej znalosti, flexibility ....

angelaa214
15. júl 2013

ja ti radim holandsko.. aj ja rozmyslam nad holandskom,hovori sa tam aj anglicky a myslim ze je tam dost moznosti najst si robotu..aj ked tam budem s mojou malou..

xenapena
17. aug 2013

Skandinavia !!