Chcem kúpiť byt a potrebujem radu

moni133
8. nov 2016

Ahojte chcem sa trosku poradit.. momentalne som sa rozisla s pratelom . byvali sme v spolocnom prenajme.. a teraz som si prenajala izbu.. v jednom rodinnom dome.. avsak nieje to ono.. kto si raz zvykne na sukromie potom si tazko zvyka na cudzích ludi v kupelni kuchyni a tak .. chcem sa opytat.. rozmyslala som nad moznostou ze si kupim garzonku .. ale tak ze si vezmem pozicku za ktoru ju kupiim .. v postate aj tak teraz platim najom cudzim ludom ..takto by som sice polatila mesacne podobnu ciastku za hypoteku ale bolo by tomoje.. a ak by sa aj nieco stalo ze pridem o pracu sla by som k rodicom a byt dala do najmu ... mam 23 rokov a pracujem .. len sa chcem poradit ci ste niektora sama urobili takyto krok a ci sa vyplatilo .. lebo mam z toho trochu strach... dakujem za vsetky reakcie. 🙂

sissy27
8. nov 2016

@moni133 ak máš možnosť tak neváhaj, je to investícia do budúcnosti... budeš si brať hypo v 40? alebo budeš čakať na princa na bielom koni, ktorý ťa zoberie bývať do svojho zámku? a potom keď si to nedajbože rozmyslí, tak ťa vykopne na ulicu s dvomi igelitkami? 🙂 ja osobne nevidím dôvod prečo by si si nemala zaobstarať niečo svoje 🙂 a som rada, že konečne nejaký mladý človek sa nevyužíva mamahotel do 30+

liz_lemon
8. nov 2016

neviem, ake mas financne moznosti, ale urcite by som si kupila nieco vacsie (idealne 2-izbak, alebo aspon 2-garsonku), rozhodne nie garsonku

julca15
8. nov 2016

Dôležité je si to poriadne spočítať. Ak budeš platiť hypotékuk toľko, čo podnájom, alebo aj trošku viac, tak nieje čo rieši. Samozrejme, že si dobre premysli, či to utiahneš. Ak máš možnosť ísť k rodičom v prípade problémov, tak potom je to dobrá investícia kdo budúcnosti. Momentálne sú priaznivé aj úroky. Držím palce.

timea7
9. nov 2016

@moni133 rozmýšľaš rozumne, určite do toho choď!

salfusco
9. nov 2016

@moni133 napad fajn..ak ti ju samozrejme schvalia,co je dost podstatna vec..a samozrejme nezabudni si k vyske hypoteky pripocitat mesacne naklady na režiu..takze urcite to v tej vyske ako si platis prenajom izby nebude

dominika6
9. nov 2016

@moni133 radšej 1 izb byt...garzonka je niečo ako máš teraz...vôjdeš do jednej izby,kde je už len wc a sprcha..
z dlhodobého hladiska je to pri predaji,alebo prenájme nevýhodné..
radšej doplatiť 2-3 tis a kúp 1izb. byt..predsa je tam oddelená kuchyňa a izba,nemáš klaustrofobický pocit ktorý budeš splácať 30rokov..
stačí ti mať dostatočný príjem aby si to mohla v pohodes splácať..je pravda že jednému to v banke ide horšie,ale obehaj si ich všetky a ponuky si porovnaj..
potom zhodnotíš

magmolatus
9. nov 2016

@moni133
Ja som to neurobil takto solo, ale rozhodne to je dobrý krok.
Mi ked sme kupovali byt tak tiež sme sa rozhodli pre co najvacsí a co najviac izieb.
Zvacsa uz neni taký velký rozdiel v cene. Teda pokial nejde o bratislavu.
Určite by som ti odporučil aspoň 2 izbák. Tých pár tisic navyše ta už z biedy nevytrhne.

Maximalne si sprav rezervu par mesacnych splátok pre istotu ak ti vypadne mozny najomca, teda ak to budes prenajimat a nebudes stresovat.

Ale ako tu pisu aj ostatny, najom ta vide o trosku lacnejsie ako najom s hypotekou. Treba si priratat povinne poistky.

carrot_apple
9. nov 2016

ja zasa niesom za, mňa ani náhodou v 23 rokoch nenapadlo, že si vezmem na krk úver a to som tiež pracovala a mohla by som úver mať sama, ale chcela som cestovať a do toho investovať čo najviac, chodiť k moru na dovolenky, pekne sa obliekať, užívať si život...mňa to napadlo tak po 29rokoch, vtedy som už takto rozmýšľala, klobúk dolu, ja by som sa tak nezaviazala...

mysicka36
9. nov 2016

@moni133 Ja zase niesom zástanca toho, že radšej teraz väčší 2i. byt.
Si sama a ako súkromie, kde máš pre seba všetko a nikto cudzí ti tam nechodí ti to teraz stačí. Ak budeš pár rokov zabývaná a pekne platiť, kludne si môžeš navýšiť hypo a kúpiť väčší. Ale určite časom budeš mať partnera a nevieš ako budete ďalej chcieť žiť. Potom už podla aktuálnej situácie sa zariadiš. Buď dáš byt do prenájmu a spoločne si kúpite byt, alebo ak bude v podobnej situácii obaja si prenesiete hypo na veľký 3 izbák. To ale nikdy nevieš, čo sa ti časom prihodí. Preto ako sa hovorí, prikry sa len takou perinou na akú máš. Chceš predsa aj žiť, chodiť von s kamoškami... Nepotrebuješ momentálne veľký byt ale svoje malé súkromie. A hlavne aby ti aj nejaké € ostali na bežné dennodenné radosti. Prajem dobré rozhodnutie. Teraz je dobré obdobie na hypotéky, úroková sadzba je na minime. 😉

matejko19
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
javorinska
9. nov 2016

@matejko19 preco to do kazdej temy pises? Myslis ze to sem patri? Prepac ale nie, myslim ze mnohe zeny ktore tu diskutuju to bude obtazovat. Vsak sa tu riesit uplne nieco ine