Byt verzus bungalov

sonicka96
2. apr 2018

Ahojte,s priateľom s rozhodujeme nad bytom a bungalovom 🙂 zatiaľ víťazí dom ah jed bez pozemku :D
Chcela by som sa spýtať, čo budete niektorá bungalov dom, výhody oproti bytu a kde ste si ho začali stavať či cez modrú strechu alebo inú spoločnosť 🙂

ukulela
2. apr 2018

ono ozaj zalezi na osobnych preferenciach. dom - to je aj pozemok, vacsie sukromie a viac starostlivosti, ale ja vacsia sloboda. byt - mozno vacsuie pohodlie typu neriesim strechu, schody, .. na vsetko je fond oprav, resp spravca bytovky. ale zas pocujes kadne "prdnutie si" od susedov, problemy s priestorom - byt nenafuknes, mozno aj s parkovanim, ... ak bytm tak nie na panelakovom sidlisku, ale v mesom dome s vacsim priestorom okolo. modra strecha je portal, ta ti dom nepostavi, max to tam ludia poradia .....

misinka0611
2. apr 2018

Ahoj, od júna bývame v bungalove, dovtedy som bývala ( 26 rokov ) v byte takže viem porovnať 🙂
Dom výhody : pocitujem väčšie súkromie, mám vlastnú zahradu aj ked nie je veľká ( toto je radovka ) ale môžem si pestovať zeleninu, ovocie.. síce aj v byte sa to dá na balkone ale je tam dosť obmedzený priestor, možnosť terasy, kde odparkuješ malé dieťa v kočíku, je na čerstvom vzduchu a ty si porobíš doma čo potrebuješ, možnosť bazénu, grilovačky s priateľmi a ked máš resp. plánuješ deti záhradu veľmi oceníš.

Ak si môžte dovoliť dom, chod do toho. Za tú robotu to stojí 🙂 A my sme si na internete nasli holodom kt. sa práve staval v radovej zástavbe , zaujal nás tak nám ho predali, nič velke sme neriesili čo sa týka hrubej stavby 🙂 To až potom zariadovanie , sanitu, dlažbu a tieto interiérové veci 🙂

tetapetra
2. apr 2018

Ber dom. Najlepšie s pozemkom.

jana_eyre
2. apr 2018

ja som byvala 25rokov v byte, potom sme si svojpomocne postavili dom.. nie je to sice bungalov, ma poschodie, ale viem porovnat

(je to dvojdom, stavali sme so svagrom a mojim bratom - su stavebnici.. my sme financovali nasu cast a robili co ske vedeli, oni druhu a tu potom predali ako holodom.. takto stavaju domy stale a urcite takto najdete aj pre vas vhodny, ktory si uz len dokoncite podla predstav, svojpomocne by som uz nikdy nestavala, ostarli sme o 10rokov..)

ak dom, tak urcite lepsie bungalov lebo poschodie je otravne a uz vzivote by som do toho nesla.. ALE v dome je super.. je tu sice kopa prace a na vsetko si sama (teda ked sa ti pokazi kotol, nezavolas spravcu a ten to vyriesi, ale ty si musis riesit sama firmu a opravy, tak isto cojaviem napr.ked ti sfukne skridly zo strechy, aleho x dalsich situacii) vela prace okolo domu takych beznych ako kosenie travy, zberanie listia, natieranie zahradneho nabytku, atd, atd.. sice na vsetko su firmy, ale to uz je na kazdom ci si to.moze dovolit zaplatit.. my si robime vsetko sami popri detoch a je toho naozaj mnoho..

NAPRIEK tomu by som nemenila.. kym su deti male, je to pre nich idealny domov, sme vela vonku na zahrade, ked sa neda ist na ulicu napr. kvoli chorobe (kiahne sa v maji prezivali urcite lepsie na zahrade ako v obyvacke) ked jedneho vyhodis zatial co druheho obliekas aby mu nebolo teplo atd.. pestujeme si zeleninu, v hnusnych teplach sa macaju v bazeniku, ja si varim a pozeram z kuchyne na pieskovisko kde sa hraju.. ma to vela plusov a minusov..

uznavam, ze ked budu deti na strednej uz asi prenas dom.strati caro a pojdeme spat do bytu, pretoze uz nebudeme mat na dom vela casu a vikendy by sme sa len nahanali aby sme vsetko stihli.. preto.sme sa dohodli, ze ked budu deti na strednej vraciame sa do mesta.. ale na zalozenie si rodiny a pre deti v malom veku je dom idealny ak si ho clovek moze dovolit samozrejme..

deti95060810
2. apr 2018

my sme stavali svojpomocne, ale že ozaj svojpomocne....mm ťahal ešte aj múry, robil vodovod, dával podlahy, pokladal škridľu....stráášne veľa vecí robil....Ja som nerobila na stavbe nič....nemala som pocit, žeby sme zostarli o 10 rokov....Veľa nám pomohla rodina, švagrovia a svokor.
V byte bývať - nič moc. Veľa závisí aj od susedov....

dai
2. apr 2018

@sonicka96 ja som za velky byt s velkou terasou v meste ak si to mozte dovolit - poskytuje vyhpdy byvania v dome a pohodlie byvania v byte...

eliska13
2. apr 2018

@jana_eyre je to robota, ale deti sa veľa naučia, máte spoločné aktivity🙂Aj, keď deti podrastu ma to svoje čaro nie je nad bazén, grilovacky a ostatné plusy domu.A sama dobre vieš pri deťoch koľko treba veci s 3 deťmi do bytu to by ste potrebovali 5 izbový🙂zrazu by si sa cítila ako v klietke, ale jasné možno zavazi u Vás blízkosť škôl...iné priority.

@sonicka96 určite dom aj, keď menší pozemok, menší dom, ale pre dieťa je to super.Suhlasim s tým čo píšu baby dieťa dáš na terasu späť a ty si doma porobis, keď sme boli v byte stále som bola v pokluse navariť a rýchlo von, rýchlo na ihrisko...takto sa dieťa hra, behá na ulici hra futbal a ty si robíš svoje.Mozete si sadiť, starať sa o kvety mať niečo svoje.My platíme v bungalove menej ako v 3 izbaku nájomné stále sa niečo prerábalo fasáda, výťahy, a stále si medzi 4 stenami nájomné bolo pred 7 r 260 eur.Ano dom je investícia veľká, ale má veľa plusov.Nas baví odrhnat sneh, trhať burinu, ak nie si taký typ a si mestský typ kaviarne, obchody, iné hobby do domu nechoď, ale pre deti je to raj na zemi.Stavali sme pol na pol niečo sami, niečo firma.

jana_eyre
2. apr 2018

@eliska13 my to uz s muzom.mame vymyslene, ak budeme mat len 3deti, tak by nam.stacil 4izbovy, spalnu s pracovnou by sme spravili z obyvacky, teraz je tych moznosti zariadenia kopu.. ak by sme mali 4deti, tak jasne to by bol 5izbovy.. ale neide nam len o dostupnost skol a prace, ale my sme sa za 10rokov na vidieku nezmenili, milujeme mesto a sme tam.casto, vidime tam kopu vyhod, ale az ked budeme.mat velke deti.. aj ked svoj domov teraz milujem, uz viem ze sa raz do mesta vratit chcem.. aj chceme smerovat k tomu, ze ked budeme stari nechceme sa starat o velky dom.. bude urcite lahsie predat cca 20r dom ako 30-40r.a tak to urobime postupne, najprv pojdeme do 4 izboveho s detmi a ked sa uplne osamostatnia tak pojdeme do 2i.. (presne o tom sme sa raz bavili s
@dai, ze? 😁😁😁 ) jasne ze mozeme casom zmenit zase nazor, ako sa mi to stava ale momentalne si myslime ze to bude najlepsie..

liv1
2. apr 2018

Cez modrú strechu? 😅

fokuska
2. apr 2018

@sonicka96 Ja len pre info: modra strecha je taky portal ako modry konik. Nie je to stavebna spolocnost

sasesoe
2. apr 2018

Vsetko ma + aj - vo vseobecnosti je dom "lepsi", ale my sme pri rozhodovani zvolili byt, lebo:
1) lokalita - nechce sa mi robit detom taxikara a dom v meste bol mimo nas rozpocet + cena pozemku je znacna polozka ak nemas vlastny vyhovujuci
2) byt je lacnejsi/jednoduchsi na udrzbu - neriesis plot, chodnik, ci vymenu bojlera. Na druhej strane moderne pasivne domy maju takmee nulove prevadzkove naklady, platis elektrinu, no zas musia byt kvalitne postavene a to svojpomocne nedas len tak, cize vyssie vstupne naklady (pri akciovych lacnych cenach zistuj co je iba montovane, co murovane..tiez ci tam je zakladna doska, uprava terenu a pod. - my sme nechceli drevodom)
3) casove hladisko - najma ak ides dom stavat "sama" nie v ramci nejakeho projektu, je tam vela vybavovaciek a moze byt problem s uvolnovanim pebazi pri hypo, lebo ide to na fazy. Zas stavba potrebuje aj oddych a tieto za 6m postavene domy nestihaju "sadnut" a material pracuje i po nastahovani (moze vam praskat malovka a pod).
4) pokial si v radovke, tak skutocna vyhoda sukromia oproti bytu je minimalna
5) s lokalitou mozno mudis riesis pripojky - ci je tam vodovod, odpad, plyn al len zumpa/ cisticka, studna a elektrika
6) internet - pre nas dolezite kvoli praci z domu pre ktoru nestaci "nejake wifi" a dsl je hranicna. Su uz aj obce s optikou,ale skor vynimocne, ci pri vacsich projektoch

takyna
2. apr 2018

Od detstva sme bývali v paneláku, potom sme postavili bungalov 4-izbový, výhody domu jednoznačné a na vrch. Svoj pozemok s množstvom aktivít , či chceš relax, bazén, záhrada, grilovačka, šport...., záleží od teba a od pozemku. Parkovanie zadarmo pred domom, náklady na bývanie veľmi prijateľné, súkromie, pohoda. Ak máš ešte k tomu dobrého suseda - bonus na viac.
Keď je dobrá lokalita a autobus máš priamo v lokalite, nepotrebuješ ani auto.
Všetko je to od správnej lokality , správneho výberu. Lebo pri vlastnom dome to už človek tak automaticky chce..., v paneláku sa človek musí prispôsobiť....
takže určite dom 🙂

jankalukasova
2. apr 2018

nechápem otázku: " a kde ste si ho začali stavať či cez modrú strechu alebo inú spoločnosť 🙂"
Kde si začneš stavať dom? Asi tam kde máš pozemok... a Modrá strecha nie je spoločnosť, ktorá stavia domy ale fórum ako MK... teda ak myslíš "tú" modrú strechu... možno voláka firmička s tým menom existuje...

dai
2. apr 2018

@jana_eyre 😉 no... my sme aktualne 5ti v 3izbaku - snazim sa presvedcit rodinu na nieco viacizbove ( u nas nie je problem priestor - byt je vacsi ako vacsina domov co vidim v okoli, detto terasa dostatocna😉) ale narazam na tvrdy odpor u deti aj muza - u nas vitazi lokalita - vsetko blizko pesi + spolocenstvo v dome kde sa fakt stretli vzacne ludia co si sadli a vela casu travime spolu, pomahame si etc... aktualne sme kupili pozemok pri dome a ideme pre nase deti riesit ihrisko, mozno aj bazen a pod.... zatial je to vo faze projektu 😉)

jana_eyre
2. apr 2018

@dai ano, to spolocenstvo ludi robi uplne najviac asi.. my sme ziskali najviac znamych a priatelov prave tym ze sme sa nastahovali sem do domu, kde su v okoli same mlade rodiny a mame tu aj rodinu blizko, zakladnu pre deti, tak zatial.same vyhody pre nas.. ale presne - take sa najdu aj v meste, ide hlavne o to, kym.je clovek obklopeny..

btw gratulujem, ze ste uz 5ti, nech sa vam vsetkym dari 😊

44janica44
2. apr 2018

Ja som sa vydala do bytu po 30 rokoch na dedine, na dom chodime cez vikendy a ja musim povedat ze na tom byte pocitujem vacsie sukromie.... netusim kto byva pod nami nad nami nikto nikoho neriesi na dome a dvore ti tam kazdy pozera.... a dnes tie domy s mini pozemkom no pre mna ozaj nie sukromie ziadne a mat plot ktory obozeniem nejakou textiliou alebo zivym plotom (aby tam nikto nevidel)aby som si pripadala ako v nejakej debnicke to tiez nie. Ked dom tak taky aby z min jednej strany nebol ziadny sused. A ked rodicia chodia do prace a deti do skoly je viac casu na spolocne aktivity a vylety kedze nemusis venovat tolko casu udrzbe domu a okolia.
Za mna ideal cez tyzden na byte a na vikend ideme k rodicom na dom s velkou zahradou, susedia len z 2 stran rychlo porobime co treba a venujeme sa vyletom

deti95060810
2. apr 2018

@sasesoe svojpomocne si kvalitnejšie postavíš dom ako s fy. Fy len rýchlo, rýchlo, zhrabnúť e a zmiznúť preč...

eliska13
2. apr 2018

@44janica44 o akých udrzbach domu a okolia viaceré píšete?veď okrem pokosenia trávy každý víkend iné nerobíme.ci polievanie muškátov na oknách?Toto počúvam často od tých čo sú v byte, že okolo domu je stále robota.Ano ešte je tu sneh v zime, ale ten viac nie je ako je.Obrat jahody, či ostrihať ruže nerátam ako prácu, ale niečo z čoho mám profit.Niekto písal hrabať listy no tak si nenasadim listnaté stromy...to,že ráno vybehnem obrat paradajky na raňajky je super.V paneláku som bola 32 rokov a práve tá anonymita susedov, to, že po robote škole sme sedeli doma nás nakopla do stavby domu.

libawet
2. apr 2018

@sonicka96 žili sme 15 rokov v panelákovom klasickom byte, potom sme začali stavať dom, bungalov. Výhody oproti bytu: upratujem si vlastný bordel, máme kde zaparkovať, záhrada...nevýhody: na dome je stále, čo robiť, nenudíme sa teda vôbec, čo je možno skôr výhoda...treba byť zručný, čo platí skôr na manžela, treba vedieť veľa vecí opraviť, aj keď ide o nový dom, ale ja tu je stále čosi, záhrada - neustála starostlivosť ( ako o všetko, ak to chcem mať pekné a čisté, udržiavané, len taká tráva - ak ju chceme mať fakt peknú, tak dá veru zabrať, úplná maturita len z takého zavlažovania v lete, kedy a koľko, hnojenie, vertikutácia... ), okrem domu treba mať ešte aj odložný priestor na náradie, kosačku, vertikutátor, záhrad. nábytok, rôzne záhradné pomôcky, prístroje, nástroje, dobrá je aj samostatná garáž....teda treba rátať aj s takýmito financiami, + chodníky, ploty...nejde len o dom, ale to každý zistí, čo ešte ďalej potrebuje, je toho veru dosť. Ešte jedno pozitívum musím vyzdvihnúť, bývame ďaleko od hlav.ciest ( dobre si prezrite okolie, kde chcete stavať, je to veľmi dôležité ), takže ticho, až neskutočné, čo ja zasa veľmi oceňujem, v paneláku sme to nemali, často krát som musela mať " štuple " v ušiach pri zaspávaní....

deti95060810
2. apr 2018

@eliska13 do údržby napr. patrí kosenie trávy, natretie - namalovanie brány, plota, natrieť rýňu, ak sa zapchá tak odstrániť bordel z nej, polievať trávnik, ak máš nejaké kvietky tak zasadiť, oplieť z buriny, ak máš zeleninu - podobne, orezávanie stromov, orezávanie okrasných stromov, hrabanie lístia....
po čase - údržba okien, plotov, dlažby - aj tú je potrebné z času na čas umyť, údržby komína, rýň...

bimbambim
2. apr 2018

Ja by som do domu nesla.aj nasi aj svokrovci maju dom a nic ine nepocujem ze treba zohnat drevi ulozit drevo popilit ho upratat sneh na jar pozametat bordel po posypke kosit dvor zahradu sadit zbierat hnojit ja som uz nasim zakazala sadit zemiaky lebo furt sa stazuju ze srnky chodia vyzierat a deti mi nikdy nechc spatv kociku bez pohybu rano kohuti budili traktory pocut septembri pocut ako pilia drevo kazdy hladi ci robi na dvore v kuchyni nasi musia mat stale zatiahnutu roletu bo vidno od susedov psy vybrechuju ako dive ked sa ideme prejst a deti sa mi na dvore nudia lebo nemaju nic na dvore ziadne ihrisko takze za mna byt

sihaj
2. apr 2018

pre mna ideálne: v centre mesta byt (cca 90m2 a 4 byty v murovanom dome), garaž, malá záhradka......takze niečo medzi domom a panelakom....

lilyianka
2. apr 2018

@sonicka96 tak tazko povedat, kazdemu sa paci nieco ine...ja osobne som za dom....13r som byvala v panelaku, nebolo to zle, ale nuda a kazdy vikend sme boli u st.rodicov na dome...potom som zacala byvat v dome a teraz s muzom mame tiez dom...velky s velkou zahradou...nuz ale treba ratat, ze okolo domu treba stale cosi robit, na druhej strane mozes ist na terasu, prip.ak mas bazen, travu, je to super...my mame vyhodu, ze za nasou zahradou je pole a stavat sa tam nebude....
Inak co znamena dom bez pozemku? Lebo kusok od nas robia niieco podobne, dom a za nim asi 2m pozemku...no podla mna strach a hruuza...

44janica44
2. apr 2018

@eliska13 vyvapkovat chodniky min 2 krat za rok aby to vyzeralo zametat kazdu chvilu skalka tak raz za 2 tyzdne pottebuje udrzbu tuje ostrihat kazdu chvilu nieco premalovat rozne udrzby a opravy dnu i von ano ked postavis novy par rokov nemudis skoro nic ono sa to casom zacne nabalovat ked nechces aby to vonku chatralo a ziskavalo kadejake povlaky. Ked mas velky dvor tak proste tam je stale co robit. A ani my nemame na zahrade listnate stromy a listov nam tam na jesen nafuka pozehnane. Plus treba ratat s peniazmi a casom ktore treba na renovacie plotu chodnikov fasady altanku garaze...................

lienkaam16
2. apr 2018

@sonicka96 my prave doloncujeme nas bungalov... akurat sa ideme stahovat asi za tyzden... poviem ti neskutocny pocit. Trvalo nam to 1,5 roka bungalov murovany. Hruba stavba cez firmu ptom svojpomocne... teraz este zariadovacky ale uz sa to podoba na dom teda aspon vo vnutri... byvali sme v byte ale pre nas je to kralikaren... obaja sme z rod. Domov tak v byte sme sa citili zviazno..m

jana_eyre
2. apr 2018

@eliska13 no neviem ako mate spravenu zahradu, ale teda mne sa vzdy pacili prirodne zahrady, zarastene, huste, listnate opadave, pomiesane, take aby prinasali uzitok aj hmyzu a vtakom, ci inym drobnym.zvieratam.. cize mame stromy ktore opadavaju, tahave rastliny s plodmi na ktore chodia cvikoty, byvaju tu lastovicky a vrabce, mame tu aj uzovky a travnik ma daleko od anglickeho.. nepaci sa mi ked je zahrada ako umela obyvacka o ktoru sa vobec netreba starat (samozrejme ako sa kazdemu paci nech tak ma) takze jasne ze nemame len pokosenie travnika cez vikend.. burina v uzitkovej casti zahrady, taktiez nemame dokonceny predok dvora, takze tam.sa tiez treba starat o burinu.. to ze neberies ako pracu staranie sa o uzitkovu cast zahrady, neznamena ze to neberie cas ktory tomu musis venovat ak chces urodu.. mame drevene brany (zase, mne sa nepaci chladny chrom a tak sme volili material.o ktory sa treba starat viac) takze treba to pretierat, alebo mame tatransky profil pod strechou..

ako som povedala, vsetko sa da vyriesit aj firmami ktore sa ti postaraju o cokolvek, ale u nas to tak nejde, takze prirodzene mame prace viac ako by sme mali v byte.. (taktiez deti napriklad nechavam.hrat sa na zahrade tak nech su ako.prasiatka, tak potom vyzera aj okolie.. to je dalsia robota, ale deti su spokojne)

montemotherone
2. apr 2018

@sonicka96 všetko má svoje výhody a nevýhody. Je jasné, že dom je finančne omnoho náročnejší, či už ho budete stavať svojpomocne, alebo cez firmu. A ak sa ho rozhodneš predať, nikdy sa ti tie peniaze nevrátia (ak ho nemáš v nejakej super lokalite...) Ďalej buď pripravená, že okolo domu je stále robota. Takže keď si mladá a zdravá, povieš si "stojí to za to", ale stačia menšie zdravotné problémy a všetko stojí a čaká, či to urobíš ty, alebo si niekoho zaplatíš (alebo ti príde pomáhať rodina.... V takom prípade ja osobne už vnímam dom ako záťaž, ktorá neslúži mne, ale ktorej slúžim ja a celá rodina 😒
Ak si zvyknutá robiť dookola, nepotrebuješ cestovať, spoznávať svet, alebo sa s deťmi len tak prechádzať, hrať... Ale budú len tak fungovať popri tom, ako vy budete v jednom kole, tak zvládneš aj dom. Je to veľká skúška vzťahu a veľa sa ich po stavbe domu aj rozpadlo 😒

sonicka96
autor
2. apr 2018

Myslela túto stránku, či cez ňu niekto riešil bungalov, na tom otazku je vlastne aj typ domu ktorý by sme chceli 🙂 zatiaľ čakáme na jedno bábätko ale dom sa mi zdá tiež najlepší nápad 🙂

dai
2. apr 2018

@jana_eyre dakujem pekne

dankovicova
2. apr 2018

Tak to musíte asi vy vedieť čo by vám viac vyhovovalo. Poznám ľudí, ktorí by ani za nič nešli bývať do bytu alebo poznám aj ľudí, ktorí to majú úplne naopak. Treba si spísať pre a proti jedného aj druhého a rozhodnúť sa 🙂