Byt v podnájme

tamka868
9. máj 2021

Zdravim. Chcem sa spýtať, keď som v podnájme u majiteľa bytu..( čiže byť nieje môj )
Ale platim nájom majiteľovi ............ A. bytovemu družstvo. Platí s tých peňazí. Majiteľ bytu..
A ja sa chcem len spýtať že či môžem dostať preplatok za vodu a kúrenie.
.alebo len nedoplatok?

tanisha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
9. máj 2021

ked som svojho casu byvala v prenajme, tak sme mali dohodu, ze aj preplatky aj nedoplatky su moje - v opacnom pripade to nie je uplne fer ak by boli tvoje iba nedoplatky

janai1
9. máj 2021

@tamka868 kukni si zmluvu 🙂 ja mam v zmluve že preplatky/nedoplatky sa vyuctuju v júli

patka06
9. máj 2021

Všetko závisí od zmluvy, čo v nej máte napísané ...po správnosti by mali byť vyúčtované preplatky aj nedoplatky.

tamka868
autor
9. máj 2021

@tanisha ďakujem,
Napríklad ak mi došiel preplatok 1€ za elektrinu . Tak som.si to vyplatila Ale elektronu som platila každý mesiac.
Ale takto.... V byte sme nikdy nebývali.. neviem ako to chodí.. lebo za vodu sme neplatili a kúrenie. Len Majiteľovi bytu.. a on platil bytovemu..
Takže načo vlastne slúžili tie peniaze.ktore majiteľ platili bytovemu??

cacianka
9. máj 2021

Ved majitel bytu musi platit spravcovi domu pausalne poplatky.
Správca hradi za dom = za vsetkych majitelov bytov a nebytových priestorov poistenie, opravy, pravne veci, upratovanie, kurenie, privod vody , odvoz smetí, elektrinu vodu a plyn za spoločné priestory, revízie elektriny vody plynu výťahy požiarne opatrenia, strechu, pivnice, kominy, kanalizaciu, odpadove potrubia, anteny, káble a pod.
To sa predsa neda aby kazdy 1 majitel riesil so vsetkymi.
Spravca/firma riesi spolocne veci.
Majitel = vnutro bytu.
Najomnik plati bežné náklady ako majitel / za majitela + amortizaciu bytu a zariadenia ktore pouzivate jeho + zisk a daňové poplatky.
Preplatky/nedoplatky za spotrebu energii a ine časti ktore spravca musi vyučovať majitelovi do 31.5.v bežnom roku, musite mať zahrnute v najomnej zmluve ako to poriesite.

mogaa
9. máj 2021

@tamka868 vyslovene záleží čo ako je postavená nájomná zmluva....ak je tam rozpsaný nájom + energie, tak preplatok by mal vrátiť.....ak je tam ale uvedená len celá suma náhom včetne energií, tak je to na jeho dobrej vôli.....

tanisha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nafka0483
10. máj 2021

@tamka868 Zalezi na tom, co mate v zmluve:
- mozem tam mat, ze paltis napr 500eur a v tom uz mas zaratene to, co ma majitel z toho ako zisk - cize to, ze tam mozete byvat a mas v tom zu aj celu svoju spotrebu - cize vsetky energie, vsetky poplatky, mas proste fixnu pausalnu cenu bez ohladu na spotrebu
- alebo mas napr. napisane, ze platis spolu 500eur, z toho 300 je odmena majitelovi, cize jeho zisk a 200eur su zalohove platby - voda, kurenie, plyn, elektrina. A ze nedoplatky hradis ty a preplatky dostavas ty. Vtedy vies, ze toto vsetko mas "predplatene" do sumy 200eur a je na tebe ako hospodaris a pri vyuctovani ktore dostane majitel to vyuctuje tebe - minula si veci len za 170 - nech sa paci 30 eur je tvoj preplatok, alebo minula si spolu vsetky veci za 250 eur, tak doplat tych 50

Pozri sa do zmluvy... snad ju mas dobru a je to tam specifikovane.