Budú výsledky z celoplošného testovania na Covid-19 dostupné verejnosti?

andreatytler
27. okt 2020

Ahojte. Nezijem na Slovensku a tak neviem vela detailov ohladom celoplosneho testovania ale velmi by ma zaujimalo ako to dopadne. Budu vyledky testov dostupne verejnosti? Nemyslim tym ze mena osob kto konkretne je pozitivny ale statistiky podla okresov alebo miest a obci...
Robi sa taketo celoplosne testovanie aj v inych statoch? Podla mna je to velmi zaujimave ze Slovesnko sa rozhodlo k takemuto kroku.
Bude toto testovanie vo vlnach aby sa zistilo ako to napreduje?

lauriema
27. okt 2020

@andreatytler Ahoj, Ja neviem až také informácie na aké sa pýtaš, ale čo som len tak trošku zapocula z médií, pretože sa snažím to až tak nesledoval, tak vraj na to ze to bolo pilotné testovanie, to dopadlo celkom dobre. Ono aj ja si myslím ze je to dobrý nápad, no samozrejme 100 ľudí 100 chuti.... Rešpektujem každý názor, ja osobne sa otestovať pôjdem, ale napr moja babka a dedko načo pôjdu? Majú už cez 80 rokov a nikde z domu nechodia takže asi tak... Nákup im pred dvere položí môj ocko. Ale máš pravdu Slovensko spravilo dobrý tah

cookie29
27. okt 2020

Tiež neviem, ale počula som, že veľa ľudí, ktorí boli totálne bezpriznakovi a teda nemali najmenšieho tusaka sa ukázali ako pozitívni. A to sú podľa mna “nebezpeční” eventuálni šíritelia

kristiii
27. okt 2020

@andreatytler myslím, že výsledky budú určite zverejňovať, veď aj toto pilotné testovanie rekapitulovali všade možne celý víkend. Inak ja by som bola tiež celkom za tento krok, keby ho nepototo tými 20-eurovymi odmenami za každého pozitívneho.

gabsisi
27. okt 2020

@andreatytler mena pozitivnych zverejňovať nemôžu . Každý dostane výsledok v zaslepenej obálke , ale koľko bolo v ktorom okrese asi povedia. Veď aj teraz to presne vyhodnocujú

lintu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lintu
27. okt 2020

Testovanie sa robí antigénovými testami, ktoré boli zatiaľ skúšané len na vzorke príznakových ľudí. V návode je uvedené, že sa neodporúčajú na plošné testovanie. Nie sú presné. Nezachytia všetkých infekčných. Nemálo ľudí po testovaní získa falošný pocit, že sú negatívni a ďalšie bezpečnostné opatrenia sa ich už netýkajú. Nehovoriac o zabezpečení testovacích miest. Všetko narýchlo zbúchané. Ľudia nevedia, čo majú vlastne robiť. Dobrovoľníci riadne nepripravení. Mnohí bez skúsenosti s ochrannými pomôckami.... Samotní odborníci sú proti tomu pokusu skeptickí... No ale včera prišla od vedenia správa, že sa predsa len ide testovať. Áno, takýto pokus sa podľa všetkého robí spomedzi ostatných krajín na Slovensku ako prvý. Píše o nás aj zahraničie.
Otázniky sú, čo je vlastne cieľom testovania. Hovorí sa, že cez víkend sme mali minimalne aspon sancu porovnať výsledky PCR testov s výsledkami antigénových testov. Teda keby niekto si dal na tom zalezat a tie pcr testy aj robil.
Najbližšie testovanie (pretestovanie) po najbližšom víkende má byť zas na ten ďalší víkend. Ale čo sa reálne bude diať, takto dopredu nikto nevie. Týmto naťahovaním času sa snažíme akože vyhnúť lockdownu.... ktorý skôr či neskôr aj tak príde.... Len keď si pomaličky odpálime všetkých zdravotníkov, naozaj je záhadou, kto nás bude potom vlastne liečiť? (Nemocnice sú už teraz v kritickom stave. Začína nám chýbať personál.)

Takze ci ma zmysel stat v tomto jesennom chladnom pocasi (niekde 2-3hodky, s potencialne vysoko infekcnymi ludmi v okoli, dychat bez ruska po nich vzduch) na nieco aj tak nepresné, je teda dost otazne. Vsade sa krici po znizeni mobility. Tu sa robi presny opak. A nie, nie je to dobrovolna hura akcia, akoby sa mohlo zdat po vyhlaseniach politikov po vysokej ucasti po tomto vikende. Vela ludi je k testovaniu dotlacenych vydieranim. A to je mimo toho vsetkeho dost velky problem.

sara07
27. okt 2020

čísla a % budu zverejnované, počet testov a počet pozitívnych
Denník N mal napr včera presné čísla aj podla okresov atd
predplatné na mesiac stoji 5 čo su dve kavy

win_gi
27. okt 2020

Všetky čísla budú isto prístupné aj na stránke koronagov... Okresy si to možno vyvesia aj na svoje fb stránky. Budú nás tými číslami isto nejaký ten deň strašiť

777januska777
27. okt 2020

@lintu stačí sa pozrieť na výsledky testovania a koľko infekčných sa našlo a boli aj bez príznakov alebo úplne malé príznaky (nádcha). Treba si uvedomiť, že toto testovanie nie je nato aby sme úplne odstavili koronu a našli všetkých infikovaných, ale je to preto aby sa našli aspoň ti infekční a preto sa konajú aj 2 testovania týždeň po sebe. Úplnému lokdownu sa snažíme vyhnúť, lebo ekonomika je už aj tak veľmi v čomsi a čo po takom lockdowne by asi bolo s ekonomikou? A ďalej o tej vysokej infekčnosti by sme sa mohli baviť aj v obchode, kde chodia ľudia s noštekmi von a aj hodinu sa prechádzajú po obchode. Keď sa v takom obchode objavia len 2 infekční a sú tam pol hodinu, tak nakazia minimálne ďalších 2 ľudí ak nie viac. Môžeme sa baviť o strachu a o tom čo sa môže stať a čo je zlé, ale plošné testovanie sa zatiaľ zdá ako dobrá myšlienka, najskôr by bolo dobré počkať ako také testovanie dopadne a potom rozoberať katastrofálne scenáre.

mogaa
27. okt 2020

@lintu lock down prísť nemusí...toto celoplošné testovanie určite zmysle má.....jeho cielom nie je vychytať všetkých pozitívnych - to nedokáže ani PCR test aj tam sa treba testovať najskôr 4deň od nakazenia lebo ak si aj nakazená dovtedy ti ukáže negatívny výsledok....rozdiel medzi PCR a antigénovými testami je v citlivosti.....antigénové testy ukážu len najviac infekčných ľudí s vysokou náložou vírusu, kdežo PCR testy ukážu aj ľudí čo ešte nemusia byť infeční a majú toho vírusu málo.....antigénové testy ukážu z pozitívnych len 30-40%, preto sa testovanie bude robiť 2x aby sa v druhom kole vychytali aj tí ľudia čo v prvom síce už boli nakazení ale neboli ešte infeční....samozrejme že PCR testy sú presnejšie ,ale celoplošné testovanie na Slovensku s PCR testami je nereálne, my máme kapacitu cca 15 000 PCR testov denne - to by sme testovali celé Slovensko mesiace a pri skončení by sme ho mohli začať nanovo.....to nie je len o nakúpení testov a odberoch, PCR testy sa vyhodnocujú v labákoch , my nemáme kapacitu na 100 000testov denne .......antigénovými testami sa vychytajú najinfekčnejší ľudia a najväčšou náložou vírusu, čiže vírus zázračne nezmizne, ale dostane sa "pod kontrolu"a neskolabuje nám zdravotníctvo.....mimochodom už aj v ČR uvažujú nad celoplošným testovaním , len ešte sa nerozhodli akými testami a akým spôsobom.....podľa toho čo hovorili sa uvažuje že by ho robili všeobecní lekári - čiže celé zle, lebo tým pádom by niekoľko dní museli títo robiť len testovanie, nehovoriac o tom že ak by to robili PCR testami výsledky budú o niekoľko dní , oni sú síce citlivejšie a zachytia aj človeka s nízkou dávkou vírusu, ale zase ukážu pozitivitu až od 4dna d nakazenia......čiže opäť kopec ľudí čo budú nakazení 1-3deň nezachytia....

mogaa
27. okt 2020

@777januska777 presne toto si myslím aj ja....že šanca nakaziť sa pri celoplošnom testovaní je oveľa oveľa nižšia ako v takom obchode alebo u nás pred poštou......ak si videla tie rady čo ľudia čakali, pekne dodržiavali odstupy, na to tam bola tá armáda......veď ak sa prejdem po meste určite stretnem kopec ľudí čo prejdú popri mne na menej ako meter, nehovoriac o tom že stretnem aj ľudí bez rúšok😉

mpg
27. okt 2020

Takéto celoplošné testovanie robili dávnejšie aj v čínskych mestách, išlo hlavne o to zistiť aký je stav v %, v najviac zasiahnutých okresoch, či to nie je náhodou vyššie ako sa odhaduje. Výsledky ako to dopadlo sa zverejňujú a ľudia dostanú v obálke svoj výsledok. Len o tých použitých testoch sú pochybnosti, preto sa bude pretestovať 2x.
Keď sa na to tak pozrie, tak mohli byť už vyvinuté lepšie testy, ale asi to nejde tak rýchlo.

mogaa
27. okt 2020

@mpg iste, sú aj presnejšie, citlivejšie testy tie PCR testy.....ale Slovensko má kapacitu na cca 15 000PCR testov denne, to nie je len o odberoch a testoch ale tie testy sa vyhodnocujú v labákoch a máme kapacity aké máme.....štáty ktoré robia denne 100 000PCR testov môžu uvažovať nad postupným pretestovaním všetkých, ale nie Slovensko ak máme kapacitu len na 15 000 testov denne.....

bagre
27. okt 2020

@andreatytler výsledky tak ako písali ženy určite budú, všetci chcú vedieť výsledok...
inde sa robilo len lokálne - oblasť alebo mesto...
práve preto sú plánované 2 víkendy aby sa odchytili aj tí, ktorí ešte v prvý víkend budú "ok" - teda ešte ich test neodhalí, ale už majú nachytané

andreatytler
autor
27. okt 2020

Dakujem kazdemu za informacie a nazory. Pred par rokmi mi brat medzi recou povedal ze mobilni operatori radi pouzivaju Slovensko ako testovaciu vzorku novych sluzieb a vyrobkov a toto iste ma napadlo teraz ked pocuvam o celoplosnom testovani. Ako vidim je to unikatny krok a prve co ma napadlo je ze WHO alebo ina organizacia v spolupraci s vladou robi vyskum. Urcite je to dost drahe... nezda sa mi ze by prave Slovensko malo peniaze navyse... Myslim ze celoplosne testovanie je jedinne spravne pre pochopenie sirenia nakazy, miery jej infeknosti a pod... to ci sa robia spravne testy tiez moze byt otazkou vyskumu. Kazdopadne velmi zaujimavy krok a myslim ze to pomoze drzat virus pod kontrolou.
Tu sa o tom v spravach este nehovorilo... zato o situacii v Cechach ano... ale zase spravy su velmi selektivne a vyberaju si to co je najsokujucejsie.

sylvia_123
27. okt 2020

@cookie29 Antigenove testy nie su urcene na celoplosne testovanie, nie su urcene na testovanie bezpriznakovych pacientov. Tieto testy vedia odhalit len osoby s vysokou infekcnostou a s priznakmi. Je to v pribalovom letaku. Taktiez robia falosne pozitivne aj negativne vysledky.

lintu
27. okt 2020

@777januska777 áno, keď už nič iné, bolo by fajn počkať, ako sa po poslednom víkende vyvinie situácia v testovaných regiónoch. Najbližšie dni majú ukázať, ako veľmi bezpečné je takéto zhromažďovanie. Aj keď podľa ministra boli bezpečnostné opatrenia na Orave a v Bardejove príliš prehnané a na zvyšku Slovenska budú voľnejšie.

@mogaa pre vedecké účely by určite stačilo poznať porovnanie výsledkov aj na vzorke testovaných. Čím by ich bolo viac, tým by to bolo samozrejme lepšie, ale.... Takto z tých pár dobrovoľne testovaných oboma testami nemáme dokopy nič.
Výsledky z Číny by som brala s nadhľadom. Tam vraj jedno zistia a iné uverejnia. Ktovie ako to je teda naozaj.

lintu
27. okt 2020

vyjadrenie slovenskej lekárskej komory: https://lekom.sk/novinky/slovenska-lekarska-kom...

oliinka
27. okt 2020

Ahojte...ja napriklad asi od 20.9. mam zdrav.problemy....len ma strialo teploty vobec,potom sopel hroznyyy a kasel.Doktorka,ze dutiny..vyter z nosa negativny...vybrala som 4 atb...mykoplazmy aj chlamydie negativne a kaslem doteraz a nadcha....ale uz len obcas.Akurat v sputum som mala nejakeho enterokoka...a dcera podobne.Tak ani neviem ci mozem ist na testy...chcela by som...

ahoj0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janina51
29. okt 2020

@cookie29 ale boli aj ľudia pozitívny a po pretestovani keď si zaplatili testy negatívny .U nás im hrozí za to pokuta.Ale dnes sa vyjadrila aj pani ktorá býva v Rakúsku za hranicami v pondelok ju testovali tu v Bratislave v práci antigenovym testom v Karlovej Vsi nakoľko sa tam objavil covid .Oznámili jej že je pozitívna.V Rakúsku si dala spraviť hneď znovu test CRP a ten má negativny .Ja tým testom neverím

ahoj0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz