Bosorky, čarodejnice a podobná tématika

25. jan 2024

Odjakživa ma zaujíma táto tematika či už staré povedacky našich babiek prababiek na dedinách, neskor ma začalo baviť citat si rôzne články a veci s týmto spojením, pocuvam rada Podcasty ( napr podcast Nezhasinaj mava často) a knihy no buď ich je tak malo alebo neviem dobre hľadať
Tak ak je daktora na podobnej vlne môžete mi niečo odporučiť 😊
Aby som bola konkrétnejšia bavi ma tema o rôznych ženách ktoré boli považované za bosorky, veštice, mali podľa iných zvláštnu moc, bylinkárky atd … naša Slovenska etnologička Katarína nadaska ma o týchto veciach super knihy celkovo. O slovenských rodinách tradíciách v nich a aj knižku čary a vestby, tu esze nemám lebo je vypredaná a všade dosť drahá ( raz si ju doprajem 😃) ale iné vôbec nepoznám

katka700
25. jan 2024

Zitkovske bohyne ale neviem či sa dá zohnať

autor
25. jan 2024

@katka700 áno o tej viem tu sa chystám objednať ale inak už nepoznám žiadne, väčšina ma možno taký názov že človeku by ani nenapadlo že to môže byt o takom niečom

chica007
25. jan 2024

Ja sa tiez o to zaujimam, akurat som docitala knihu o spiritizme, ak chces daj mi tvoj email, poslem ti ju oskenovanu, alebo si ju kup Popis- Milióny ľudí sa vydávajú na cestu špiritizmu bez zlého úmyslu: aby zostali v kontakte so svojím drahým zosnulým a našli útechu vo svojej bolesti. Alebo ho začnú praktizovať zo zábavy, a tak ľahkovážne otvoria dvere svetu okultizmu. V obidvoch prípadoch ich vedie viera, že sa takto dokážu priblížiť k druhému svetu....
Teraz si chcem precitat knihu o Magii - ....Čo ludi núti vynaložiť veľké sumy peňazí za rady veštcov alebo pomoc ľudových liečiteľov? Kniha Nebezpečenstvo mágie prostredníctvom svedectiev osôb, ktoré sa chytili do pasce týchto podvodníkov, dáva poučenie, ako sa oslobodiť od povier a účinne sa pred nimi chrániť....

saraxyz
25. jan 2024

Tiež odporucam Zitkovske bohyne, ale ešte lepšie je ísť tam a počuť ten výklad to je ešte len zážitok 😉

aniele
25. jan 2024

Je ale aj otázne, prečo bola nejaká žena považovaná za bosorku. O mojej starkej (r. nar. 1901) to tvrdila jej suseda. Je síce pravdou, že vedela naprávať kosti a kĺby (ako mnohí na zapadnutých chudobných dedinách, kde sa veľmi k lekárovi nechodilo), ale pravou príčinou bola závisť. Starkej totiž koza lepšie dojila, než susede. Samozrejme, nie kvôli mágii, ale preto, že sa o ňu lepšie starala. Viem si však predstaviť, že o dvesto rokov skôr by z toho mohla mať vážne problémy.

autor
25. jan 2024

@saraxyz ako myslíš tam ? 😊 necitala som ju tak neviem poriadne o čom to je, len zhruba
Ale pamatam si že na škole nám učiteľka rozprávala o starom hrozenkove že tam sa sústreďovali takéto a mýlim sa že ta kniha je zameraná n toto prostredie? ta dedina ma odvtedy stále fascinuje 😃

autor
25. jan 2024

@aniele a to presne ma na tom fascinuje že to mohli byt vzdelané šikovne ženy ktoré mali veľké cítenie ale aj vedomosti či v bylinkach atd a ľudí to poburovalo lebo tomu buď nerozumeli alebo závideli či bali sa 😊 strašne ma takéto historky bavia žiaľ moja babka už nežije vtedy som bola mala nenapadlo by mi si take veci zozbierať zapísať dozvedieť sa viac :(

saraxyz
25. jan 2024

https://www.chalupazitkova.cz/muzeum/ ja. Ja ten kraj milujem. A ten vstup do múzea odporucam. Velmi silný zážitok...

aniele
25. jan 2024

Moja starká boli jednoduchá žena, Podkarpatská Rus, sedem detí, sirota od 13 rokov. Ja som taký zberateľ rodinných historiek. Už to budem musieť začať zapisovať pre ďalšie generácie 😀.
Viem, že aj v tejto knihe boli nejaké príbehy/povesti o bosorkách a bosorákoch:
https://www.ciernenabielom.sk/kniha-detail/kreu...
A pamätáš na inscenáciu Ženský zákon (Tajovský), kde stará Dora ukazuje Aničke, ako si má zaistiť Miškovu lásku? Prach spod jeho prahu, soľ z ich soľničky, do uzlíčkov po štipkách zaviazať a každý večer tú zmes po štipkách zlízať a modliť sa pritom Zdravas? Aj Jašík v poviedke Čas medených tvárí opisuje, ako mladá Verona z Kysúc, v ten večer, keď jej mama usúdila, že je už dosť veľká na spanie v komôrke (dovtedy v izbe/kuchyni s rodičmi), ide chodníkom k Michalovej chalupe a "zarieka ho", aby chodil za ňou tou cestou... Naša literatúra je plná takých odkazov.
A možno by ťa zaujali aj takéto knihy:

saraxyz
25. jan 2024

@aniele wau🤩

emka44
25. jan 2024

Ja mám túto knihu…
Bosoráctvo a čierna mágia Veľké mystériá 🧚🏻‍♀️