Bezplatné lístky na vlak

majada35
4. feb 2023

Prosím, vás, máte informáciu, ako je to s bezplatným cestovaním vlakmi po Slovensku pre študentov? Môj syn si vybavil preukažku na vlak, kvôli bezplatnému cestovaniu práve včera, nakoľko chcel ísť do Žiliny a prekvapilo ho, rovnako ako aj mňa, keď si musel lístok na železničnej stanici zaplatiť. Je tam nejaký limit na bezplatné lístky, alebo, je nutné si zarezervovať lístok elektronicky? Akebo v čom bol problém? Niečo sa menilo?! Ja som cestovala min. tyzden s mladším synom do Košíc a lístok mal s preukazkou automaticky bezplatne. Ďakujem.

123kika1234
4. feb 2023

Povinne miestenkovy si musi platit ostatne ma zadarmo

majada35
autor
4. feb 2023

@123kika1234 čiže miestenku, aj keby išiel osobákom?

liljana
4. feb 2023

Preco sa nespytal rovno na pokladnici, preco musi platit. Ta pani by mu to vysvetlila. 🙂 Miesto povinne miestenkoveho stacilo ist o hodinu neskor normalnym rychlikom zadarmo. To je proste skola zivota. Na buduce sa pouci.

patka06
4. feb 2023

Na bezplatnú prepravu je obmedzený počet lístkov, tuším iba v rýchlikoch, tiež sa nám už stalo, že som dcére musela kúpiť polovičný lístok, miesto bezplatného, ak sme kupovali "neskoro". Vysvetľovala nám pani za okienkom,

janai1
4. feb 2023

Ak šiel IC tak tam bezplatné neplatí. Na ostatných vlakoch áno. Počet bezplatných lístkov je obmedzený

majada35
autor
4. feb 2023

Išiel expressom. Takže keby išiel obyčajným rýchlikom tak miestenku kupovať nemusí?

mimka1402
4. feb 2023

@liljana Je pravdepodobné, že aj ten rýchlik by musel zaplatiť tam sú tiež limity. Nemusí ísť iba povinne miestenkovym aby platil.
@majada35 Zabúda sa na to a málo sa o tom vraví, že je iba nejaká kapacita kedy daný vlak ide kúpiť za bezplatné lístky. Je to obmedzené. Už si nepamätám koľko percent. 🙂 Preto napríklad bežne cez víkend z východu na západ nekupiš lístok často ani týždeň predtým. Hlavne keď sú semestre. 🙂 Miestenku si kúpiť nemusí, ale osobne si kupujem vždy. Nemám energiu sa dotahovaf s ľuďmi ktorí by miestenku mali. Takže 1€ platím rada.😀
Tým, že veľmi veľa dôchodcov si robí výlety po Slovensku. Tak aj preto je lepšie kupovať lístky vopred. V appke to niekedy nepustí ďalej a musí človek vymazať preukaz z nákupu a kúpiť "celý". 🙂

majada35
autor
4. feb 2023

@mimka1402 ďakujem. Cize nabudúce, ak bude chcieť ísť niekam vlakom, mal by si lístok zarezervovať online dopredu? Ideálne s miestenkou.

janai1
4. feb 2023

@majada35 povinne miestenkovy je iba IC. To, že išiel EX, RR, alebo REX nemá nič s miestenkami

Mimochodom za miestenky v obyčajných rychlikoch sa stále platí ak aj ma lístok zadarmo

zuzanockamt
4. feb 2023

@majada35 Zadarmo je len osobák. Zvyšok má obmedzený počet bezplatných miest, ale s miestenkami to nič nemá.

majada35
autor
4. feb 2023

@zuzanockamt @janai1 ďakujem za info.

mimka1402
4. feb 2023

@majada35 Ano, aplikácia ideme Vlakom je v tomto super. Najrýchlejšie sa kúpia lístky, vie si pozrieť kedy idú, kúpi si aj miestenku podľa želania kde chce sedieť. Za mňa naj. 🙂 Ja som už roky nebola kupovať lístky na stanici, keďže pri kúpe online sa preukáže Qr kódom, ktorý mu tam dá a isicom/kartickou. 🙂

lucik194
4. feb 2023

ono kazdy rychlik ma urcity pocet zadarmo listkov (dochodci plus studenti,....) dajme tomu 80 zadarmo listkov, kto skor kupi,ten ide zadarmo ... ked nestihne, musi si na ten vlak kupit polovicny listok

majada35
autor
4. feb 2023

Ďakujem všetkým, Dik za info. Necestujes - nevieš. Človek sa učí celý život. 🙂

viestta
4. feb 2023

@majada35 na osobaky nie je limit na bezplatnu prepravu, na rychliky ano. Mal na ISEC karte skolou aktivovanu vlakovu prepravu? Co mu povedali pri pokladni, preco musi kupovat listok?

loginexistuje
4. feb 2023

IC je povinne miestenkovy tam nema zlavu

na ostatne vlaky expres osobak atd ide zadarmo aj rychlik len teda nech si nainstaluje appku ideme vlakom a kupuje si lostky dopredu nie az tesne lebo mohla but vypredana kvota na bezplatnych

ja mam ako ID tiez bezplatne a ako ztps ma zasa na mna ako sprievodca zasarmo narok kto ide so mnou my bezne ideme s muzom do tatier za dve eura (miestenka ) jednu cestu

majada35
autor
4. feb 2023

@viestta že vraj pred pár minútami vypredali bezplatnu dopravu. Takže platili polovičnú sumu. Aj naspäť si museli kupovať...(až o pár hodin...19,30 by mali šancu na bezplatné cestovné). No, v každom prípade to nie je až tak jednoducho bezplatné ako som si myslela... Je tam to B.

viestta
4. feb 2023

@majada35 ale uz pri zavedeni bezplatnej prepravy bolo zverejnene, ze nulove listky su obmedzene na nejake percenta. A v piatok su na rychliky medzi BA a KE vypredane nulove listky skoro vzdy na obidva smery. Ked chce mat istotu, musi si kupovat listky vopred.

majada35
autor
4. feb 2023

@viestta áno, už sa poučil. Bude si to veru musieť rezervovať dopredu.