Betadine (jódová masť) u zvierat

21. okt 2022

Ahojte. Máte niektorá skúsenosti s touto mastičkou? Dnes nám ju dali na otvorenú ranu u zajačika tak by ma zaujímalo ako dlho sa hojí rana alebo ako skoro vám táto masť pomohla. Hoci aj ľudí.

anavixy
21. okt 2022

Zalezi od toho aka je rana, betadine nie je nic vyslovene liecive, je to dezinfekcia. Na rozsiahle bercove vredy u ludi sme pouzivali naplaste Inadine, ktore tiez obsahuju povidon jodid a vysledok bol fajn, ak je rana cista a organizmus zdravy, rana sa bude hojit. 🍀

autor
21. okt 2022

@anavixy tak náplasť nevieme dať lebo vystrihali ju len okolo rany takže všade okolo má srsť. A navyše si to vylizuje tak neviem či to vôbec niečo pomôže :(

anavixy
21. okt 2022

To je jedno, je to to iste len v inej forme 🙂 verim ze ano, aspon chvilu zo zaposobi proti bakteriam a zbytok si uz snad organizmus poriesi sam

autor
21. okt 2022

@anavixy a ty si nejaká zdravotná sestra? Lebo ak áno tak by si mi možno vedela povedať že ako dlho ju mám zabávať po natretí masťou. Vieš aby si to nevylízala hneď, aspoň chvíľu nech to pôsobí

anavixy
21. okt 2022

Myslim si, ze plati cim dlhsie, tym lepsie. Aspon 5 minut urcite… veterinar vie ze si to olizuje? Ci nevadi taky prisun jodu, neviem ako to funguje u nich 🤔

autor
21. okt 2022

@anavixy áno vie, chcel dať aj atb masť ale práve kvôli vylizovaniu radšej nedal a budeme chodiť na injekcie.

refly
21. okt 2022

Nemozete mu packu obviazat, aby to nemohol lizat? Ale mu dat golier? Da sa aj taky jednoduchy vyrobit, skus si vygooglit "soft cone for a rabbit" pre predstavu. Je to ako taka kobliha aby sa zver nemohla oblizovat. Ja som minuly tyzden improvizovala s mierne vypchatou ponozkou obviazanou okolo krku pre maca, aby si tiez neoblizalo dezinfekciu x_x

autor
21. okt 2022

@refly nevieme dať golier lebo ranu má na krku :( pod bradou, presne tam kde by jej ten golier dráždil ranu

refly
21. okt 2022

Joj, tak to je skoda.... Neviem teda ake to ma, ale nahodou obviazat to obvazom?
Ale zase tu by som sa moc nestrachovala... Raz som mala doma vonkajsieho kocura s pokusanou nohou od psa a to bola fakt hlboka, zapalena rana. Az tak, ze hrozila amputacia. A normalne sa to uzdravilo s antibiotikami a ked som mu to par krat denne letmo potrela betadinom. Myslim ze zajko bude za chvylu v poriadku.

autor
21. okt 2022

@refly dúfam lebo to vyzerá dosť zle a vlastne ani neviem z čoho to má. Som si to všimla dosť neskoro.. To ťažko zbadáš kožné ochorenie u takýchto chlpáčov.. A mačičke pichali antibiotiká?

anavixy
21. okt 2022

Juj, chudatko ☹️ Drzim palce 🍀

autor
21. okt 2022

@anavixy :( ďakujem!!! 🤗

refly
21. okt 2022

U veterinara dostal injekciu a doma som mu este davala tabletky rano a vecer.
Ale ako vravim, ten kocurko mal uz rozbehnutu silnu infelciu a uz sa mu rysovala otrava krvy. Kusance su hrozne nebezpecne, lebo v tlame je velmi vela bakterii a takto sa este dostanu velmi hlboko. U Vasho zajka je to asi len povrchove a infekcii predchadzate, tym ze ranu cistite dezinfekciou. Ak ste boli u veterinara, tak sa vazne nemusite bat.

euka210
21. okt 2022

Mast nepoznam, ale my zvieratam bezne pri poraneni davame septonex ci betadine na dezinfekciu rany. Pokial nie je straaasne hlboka, tak sa v poho vylieci.

natall113
22. okt 2022

My sme psom dávali betadine a na rany nám odporúčala ichtyovu masť tuším (podobná jak gafrova len čierna) normálne sme v lekárni kúpili tie sterilné štvorčeky samodržiaci obväz a obvazovali sme labku keď aj na pol hodinu aby si to nevylizoval. Pod krkom by to asi šlo horšie ale skús aspoň tie štvorčeky ak vieš čo myslím

autor
22. okt 2022

@natall113 áno viem a to sa nezapáli alebo nezaparí keď to bude mať prekryté?

natall113
22. okt 2022

Ako som napísala dávali sme to na pol hodinu na 15 min kým sa vstrebala ako tak tá masť potom sme to odviazali išlo len o to aby si to nelizal

aandrea9
23. okt 2022

Obyčajný repík by nebol lepší? Naša cica si raz vytrhla pazurik a doki nám nedal nič, vraj máčať v repiku 3x denne. Tak sme máčali....samozrejme všade repíkové ťapance 🙈 ale pomohlo 👍