Autonehoda - už nechcem šoférovať

ruthiel
28. jún 2015

Ahojte,

Prosim mate podobnu skusenost.
Ako 20 rocna som si bez problemov spravila vodicak v Bratislave. Teraz 8 rokov po, zijem mimo Slovenska vo vacsom meste a kedze som nemala moznost jazdit, tak som si zaplatila 6 kondicnych jazd, co cini 12 hodin.Ked mi instruktor (profesional s 30 rocnou skusenostou a z velkej firmy) povedal, ze si mysli, ze som pripravena, tak som zacala jazdit s manzelom. Snazila som sa byt pozitivne naladena, aj ked som sa bala, ale s instruktormi mi to islo dobre, tak som si povedala, ze to chce prax. Manzel je skuseny vodic, ale uz pri tretej jazde, som havarovala, teoreticky to bola chyba druheho vodica, ibaze ja som sa zrazke mohla vyhnut, lenze v hroze som namiesto brzdy sliapla na plyn (jazdim na automatike).
Nastastie vsetci zucastneni su v poriadku, ale Ja sa citim ako nekompetentny pako. Muz je rozhodnuty, ze jazdenie nevzdam, chce mi predplatit viac kondicnych jazd, lebo si mysli, ze paralelne parkovanie a vyparkovanie mi velmi nejde a potrebujem viac praxe. Nehoda sa nestala pri parkovani, ale na svetlach.Ja by som sa soferovania najradsej vzdala, ale problem je,ze tu sa s dvoma malymi bez auta velmi neda, vsetko je daleko, este aj najblizsie Tesco, do jasli je to 35 minut hore kopcom, no nic moc. Neviem nakolko mi jazdy pomozu vytrenovat reflexy a vyhnut sa takym hlupym chybam. Zazili ste niektora nieco podobne a prekonali ste to s uspechom?

Dakujem za podelenie

mimla
28. jún 2015

Mala som autonehodu po 13 rokoch bez nehody, bez jedinej pokuty. Jednoducho som dostala šmyk a skončila som s autom jarku. Rozbitý celý predok, auto musela ťahať odťahovka z jamy. Shit happens. V aute okrem mňa chvalabohu akurát nikto nebol, inak jazdím skoro stále so synom. Jeden deň som bola v šoku a nerozprávala som, na druhý deň už lepšie. U mňa bola taká situácia, že jednoducho sa nedalo, že odteraz nejazdím. jasné, že prvé čo ma napadlo, že ja už za volant nikdy nesadnem, Aj som sa pri každej príležitosti nechala vyvážať. Ale jednoducho nebolo možné, aby som nešoférovala.

Po oprave mi auto chvíľu stálo pred domom a potom som musela uznať sama, že tadeto cesta nevedie a jednoducho musím naštartovať. Chvíľu som sa svoje cesty snažila vykryť autobusom, avšak jedna cesta, ktorá trvala autom cca 20 minút sa zrazu natiahla na hodinu a pol. A to ak má človek obsolvovať 2x denne, tak prehodnotí aj svoje strachy. Riešila som to tak, že tou trasou som pár mesiacov jednoducho odmietala chodiť. Potom som tade začala chodiť, predsalen to bolo podstatne bližšie, ale dodnes tam chodím na dvojke a fakt pomaly, je mi šumafuk, koho na tom malom kúsku zdržujem. Je to prípoj z nadjazdu, je tam šmykľavý asfalt, zatáčka je opačne lomená a pravidelne som tam vídala stopy po šmykoch a tiež stopy áut po iných zúfalcoch, ktorí skončili v jarku, či už na jednej, alebo druhej strane zjazdu. Takže treba sa prekonať.

Najviac by ti asi pomohlo znovu vyskočiť do sedla. Ale bez spoločníka na mieste spolujazdca. Tiež si treba uvedomiť, že sme ľudia a sme omylní. Naše omyly môžu mať v tomto prípade fatálne následky, takže treba sa skutočne sústrediť.

Písala som, že som jazdila roky bez nehody a bez pokuty, to však neznamená, že som nezažila kolízne situácie. Jednoducho som dávala pozor, aj keď mal pozor dávať hlavne ten druhý. Tak ako dávaš pozor ty, dáva (väčšinou) pozor aj ten druhý. Zatrúbi, zanadáva si a svet sa točí ďalej. Ja už ani netrúbim, ani nenadávam. K ničomu to nevedie.

P.S. V autoškole sa ešte nikto jazdiť nenaučil.
P.S.S. Podľa mňa je lepšie za volantom sa báť trochu viac, ako sa nebáť vôbec.

ruthiel
autor
28. jún 2015

@mimla dakujem velmi pekne za prispevok. Ja som dufam uvedomela, prisli sme o ocina takto, ale som dost neista. Aj v ba mi to islo velmi dobre s instruktorom, ale s mamou som bola podstatne horsia, ti instruktoria vedia tak pekne navigovat🙂.Tiez som rozmyslala, ci by mi nebolo lepsie jazdit samej po veceroch, ked je klud, lebo manzel ma povzbudzuje, aby som jazdila blizsie k limitu a podobne. Aj ta nehoda sa stala tak, ze mi povedal, aby som isla na oranzovu, a ja som chcela zastat, len on sa bal, ze do nas zozadu narazia a hoc som mala blinker aj prednost, tak z druhej strany isiel iny vodic na oranzovu a stalo sa. Ale vinim seba,lebo ten plyn

simsalabim
28. jún 2015

@ruthiel ja som mala 2 nehody a obe s detmi v aute. Pri tej druhej mala mladsia 3 mesiace a sila narazu bola taka, ze vyletelo zabudovane autoradio ( vinny bol vodic za mnou). Bala som sa strasne, ale po zdokumentovani nehody som bola nutena auto z miesta nehody odsoferovat a ist s malou do nemocnice na prehliadku pre istotu - triasla som sa ako osika - ale tato jazda pomohla strach prekonat. Cim skor zas sadnes za volant, tym lepsie.

ruthiel
autor
28. jún 2015

@simsalabim dakujem pekne, len tym, ze som to v podstate zavinila, sa citim nezodpovedna a nekompetentna. Pride mi, ze vodic co dupne na plyn na miesto brzdy by sa mal vyhybat cestam. Je ine, ked zrazku zavini 3. Osoba, alebo je to smyk, takym veciam sa neda vyhnut.

simsalabim
28. jún 2015

@ruthiel prvu nehodu som zavinila ja...tiez som sa citila ako pako. Na parkovisku, isla som vycuvat z parkovacieho miesta a kym som zvrtla klucom, zastalo v strede ludoprazdneho parkoviska auto kolmo na mna a prave za mnou. Kto ho osvietil zaparkovat prave tam, netusim. Starsia dcera tiez este babo, vrestala, ja som vedela, ze ako nastartujem, stichne....a proste som sa uz nekukla do spatneho zrkadla, ved nikde nikoho... a bum! Ale tato nehoda sa neda silou a zavaznostou porovnat s tou druhou...

ruthiel
autor
28. jún 2015

@simsalabim a potom si si dala pauzu, alebo si proste zdolala strach a isla na to?

simsalabim
28. jún 2015

@ruthiel oba razy som bola nutena hned soferovat. Prvy krat som sa zdrahala - po oprave auta, ale musela som chodit na opacny koniec mesta s dcerou rehabilitovat. MHD sa nedalo, dcera bola strasne uvrestane babo so silnym refluxom. A druhy krat mi policajt kazal auto odstranit z miesta nehody + paramedik odporucil prehliadku malej v nemocnici...musela som sadnut za volant cca hodinu po nehode, hoci aj s rozbitym kufrom a total roztrasena. Doteraz dakujem bohu za autosedacku, bez nej by mala letela sko to autoradio.

ruthiel
autor
28. jún 2015

@simsalabim klobuk dole, moj obdiv

lulka12
28. jún 2015

@ruthiel
Ja som ten zlý príklad... Nehodu a dosť vážnu sme mali práve keď končil lízing na Punto a ja som si chcela urobiť vodičák , že to bude moje auto... 😉
Ale prežili sme sa manželom zlú nehodu pri ktorej sme len o zlomok sekundy minuli kamion..... Ja som sa dostala do takého bloku , že už som ten strach neprekonala...
Punto už nebolo a manžel ma auto pre seba... Ale keď mal zdravotné problémy s chrbticou a nemohol šofŕovať veľmi som to ľutovala...
Ja už mám viac rokov a dospelých synov , ale ty sa naštartuj a nedaj sa odradiť... Bola to len náhoda a určite sa ti oplatí prekonať obavy ..... Šoférovanie je dnes už takmer nevyhnutnosť....

Ja som otrasná aj ako spolujazdec... Najradšej sedím vzadu , aby som nevnímala semafóry a dianie na ceste.. ☹ ☹ ☹
Ty to ale nevzdávaj 😉 😉 😉

ena70
28. jún 2015

my sme mali vážnu haváriu keď som bola 2 mesiace tehotná....vrazil do nás odzadu nákladiak IVECO do našej malej Felície...nevšimol si že brzdíme a odbočujeme doprava na benzínku, takže do nás vpálil odzadu, leteli sme na obrubník, tam nás odrazilo a leteli sme nazad doľava na vozovku a tresk zboku do IVECA. čo ti poviem....jediné šťastie že ja som bola myšlienkami už na benzínke ako si dávam kávičku...v tej chvíli mi ani nedošlo že do nás niečo vrazilo, bola to sekunda....našťastie sa nám nič nestalo....iba auto rozbité...a môj drobček?? ten to v brušku ustál 😉 vtedy šoféroval môj muž...
....mne samotnej sa stalo niečo také asi o 4 roky neskôr....ťukanec na križovatke...proste reťazovka...4 autá sme do seba navzájom ťukli, lebo niekto vpredu pri rozbehu zrazu prudko zabrzdil no a vieš keď sa rozbiehaš z miesta, máš malý odstup, tak je jasné že autá sú hned v sebe...mala som trochu ťuknutý predok...auto sa dalo dokopy a ja jazdím ďalej....ale už na inom....tá Felícia nám nosila tuším smolu ☹ ...
....môj inštruktor v autoškole vravieval "každého z vás čaká isto 1 dopravná nehoda, jedného skôr, iného neskôr"...a mal pravdu...neboj, učíme sa len na chybách. ja si bez autíčka život predstaviť neviem. všetko rýchlo vybavím a jazdím jak blázen 😎

inffinity
28. jún 2015

@ruthiel mam ridicak 10 let prvnich 7 sem nejezdila vubec...potom sem si nasla praci kde sem musela.. Rozjezdila sem se super kazdy den sem mela minimalne 100km..zlepsila sem se paradne...jen prisla zima..nasnezilo a ja neskusena na snehu sem dostala smyk..oprela sem to o kopec dverma hodilo me to nabok atd... Byla sem sama jela sem na presentaci pracovne...nastesti sama..auto se zastavilo 30cm od stromu stranou kde je nadrz...benzin a plna... 🙂 Mela sem stesti nic se mi nestalo jen sem mela velkou modrinu a druhy den me vsechno bolelo... Jsou to dva roky..jak je na ceste snih nejezdim...proste si neverim a nestoji to za to...ale bez snehu jezdim stale...dulezite je hned po nehode sednout do auta a jet.. 🙂

ukulela
28. jún 2015

@ruthiel no najprv k tvojej nehode - manzel ta nema co nutit jazdit na oranzovu! hotovo. by som mu to vytmavila.
ja som mala havarky dve. raz mi do cesty vbehol motocyklista - nastastie sa nikomu nic nestalo - hasici mi nasadili predny plast na auto a ja som pokracovala roztrasena 200 km do ciela cesty. druhy krat ma z cesty vytlacilo oproti predbiehajuce auto (resp predbiehalo a ja som sa mu musela vyhnut) a skoncila som v priekope - auto rozbite, prevratila som ho cez kapotu, ja v 5tom mesiaci :( boh zehnaj mojej toyote, nic sa nam nestalo, ani skrabanec - na druhy den som sluzobne uz soferovala.
ak ti dodaju istotu kondcne jazdy,este si dake daj. a ak ta manzel takto "povzbudzuje" ze chod este na oranzovu, alebo ze mozes ist rychlejsie, tak jazdi radsej sama.

ruthiel
autor
28. jún 2015

@ukulela dakujem pekne, on to nemysli zle, nechce aby som porusovala predpisy, len ked je max povolena 50ka a ja idem 30kou tak mi vravi aby som sla aspon 40. To my aj instruktor vravel, lebo potom branim premavke. A to s tou oranzovou, aj to mam tak zafixovane, ze na oranzovu nie, ale tu je predpis taky ze zastav len vtedy ak je to bezpecne a instruktor ma tiez par krat vyhresil, ze som zastavila na oranzovu (ono to preskoci nahle, tak aj sa brzdi prudko) a za nami rozbehnute auta. Ja do buducna sa tomu budem radsej vyhybat, aj ked som si googlila, ze co je teda idealne, ked uz som skoro na vozovke, tak mi to nedalo jasnu odpoved. Prudke zabrzdenie sa neodporuca a ani prudke zrychlenie...:/

ukulela
28. jún 2015

@ruthiel ale vidis - ty si sla na oranzovu aj ten, coste sa buchli siel na oranzovu - takze bezpecnejsie je zastat. samozrejme, ze nie prudko - ale ked vidis, ze v pohode dobrzdis, tak jednoducho na tu oranzovu nejdem. mozu si soferi za mnou mysliet o mne co len chcu .... rovnako trubenie, nech si trubia, ked su nervozni. ked mi to zdochne v krizovatke a oni trubia, myslia si, ze sa pohnem rychlejsie?
no 30 ozaj ist nemusis 🙂 ale to je vec cviku ... ja ako jazdim s malym, som ovela opatrnejsia. a rychlost dodrziavam stopercentne, co som teda pred tym aj prekrocila ...

tova
29. jún 2015

@ruthiel samozrejme len praxou sa naucis. Ked ti vyhovuje soferovat s instruktorom tak to skusaj s nim. Taktiez ked jazdis svojim autom daj si na zadne okno nalepku ze si zaciatocnik alebo ucis sa jadit. Tym padom vodici ked idu za tebou netrubia ale ta jednoducho obedhnu alebo maju vacsie nervy. Ked chces ist 30 50 mph samozrejme mozes a ostatni mozu obehovat, clovek moze mat pokazene auto, alebo ist na rezerve kde nemozes ist rychlejsie, alebo sofer zle vidi, lepsie je ist pomaly s istotou ako rychle a panikarit. Tiez mam automat, nohu mam stale na plyne ked idem Rovno, , pridavam alebo pustam, Ked som rozbehnuta a ide krizovatka tak nohu mam na brzde a podla potreby pritlacam. dufam, ze nepouzivas obe nohy jednu na plyn, durhu na brzdu. Pred a v zatacke je noha na brzde, po zatoceni znova na plyn. Treba len prax, prax, prax, najprv aspon trasu z domu do potravin a naspet, v nedelu rano ked nie su auta je nalepsie ist na cesty.

mimla
29. jún 2015

@ruthiel Moja mama mala autonehodu ešte v autoškole. Nič hrozné, len taký ťukanec. Potom normálne spravila vodičák, lebo ju otec dotlačil. Šoférovať bola chotná iba s našim otcom a ten teda nebol práve pedagogický typ, stresoval ju ešte viac, takže moja mama má síce vodičák - ten knižočkový ružový, ale po nejakej ďalšej kolízii, ktorú sme si my, ako decká na zadnom sedadle ani nevšimli, odmieta šoférovať. Tiež otec "radil" -pridaj-, alebo -to ešte stihneš-. Také rady nie sú na niš dobré. A auto by teraz aj mala, aj ja, aj brat sme ju lámali, že ju vezmeme na parkovisko, trochu potrénujeme, nech sa odvezie aspoň do obchodu a naspäť, ale neuspeli sme. A boli už aj situácie, kedy by sa to hodilo, napríklad, keď som u nej začala rodiť.

Skús nasadnúť zase do auta, určite bez spolujazdca. Neviem v akej krajine jazdíš, ale tu ak vidím na aute značku "Z" tak dávam väčší pozor a dávam väčší odstup. Ak táto nálepka je u vás známa, nalep si ju na auto, plus nejaké tie nálepky "baby on board". Každému, kto sa na to auto pozrie bude jasné, že v aute je vytrasená mamina a väčšina tomu prispôsobí jazdu. Sú aj magnetické nálepky, ktoré jednoducho odstrániš z auta za sekundu.

ruthiel
autor
29. jún 2015

@tova len jednu nohu, to je prve co ta naucia. Automatika je dobra vec aj ked ja som sa naucila na manuale

ruthiel
autor
29. jún 2015

@ukulela presne tak uvazujem aj, nalepku som mala a tiez som si povedala, ze moze si muz do buducna trhat vlasy, ale na oranzovu nepojdem, snad ma ta nalepka zachrani pred zadnym narazom. Ja hlavne krizovatky kde sa tocim lavo, pravo i ked na svetla beriem pomaly, aby som mala kontrolu nad autom, takze brzdenie by nemal byt problem.a ak to neakceptuje tak proste jazdim len 3 trasy co som sa naucila s instruktorom: jasle, obchod tesco a kamoska.casom sa mozno odvazim na viac🙂

Dakujem vam baby za podrzanie. Dam si este zopar kondicnych jazd s instruktorom a po veceroch si vezmem auto na kratke vychadzky.musim pocuvat svoj instinkt, ktory mi vravi radsej po troskach.

bubinko1506
29. jún 2015

ja som si vodicak spravila v BA pred 9. rokmi. bohuzial som mala takeho instruktura, ze som si vypestovala strach zo soferovania a asi 8 rokov som odmietala soferovat. minuly rok ma manzel zacal ucit opat soferovat - na takej velkej rodinnej krave. takze strachu som sa nezbavila.
teraz mame mensie auticko a ja sa bojim sadnut za volant, ale dala som si zavazok, ze musim uz konecne prekonat strach a naucit sa to.

ukulela
29. jún 2015

@ruthiel inac nalepka ze zaciatocnik je skvela vec 🙂 sestre uz instruktor v autoskole hovoril, nech si nalepi - nech si uvedomia soferi napr v kopci, ze sa nemisi pohnut z fleku a nechaju priestor.

ruthiel
autor
29. jún 2015

@ukulela mna moj strasil, ze si to mam nechat max 2 tyzdne, lebo ze ludia si budu na mna dovolovat, predbiehat ma a tak a to sme v civilizovanej krajine🙂 ale ja ju nosim a teraz uz ani nevaham, treba mi ju

nyusika
29. jún 2015

@ruthiel urcite to nevzdavaj, su aj horsie veci v zivote, ako takato mala nehoda 🙂
ak mozem poradit, jazdi sama, je to lepsie, vazne. a predstav si, aku slobodu a pohodlie ti dava vlastne auto. ja jazdm vyse 20 rokov, pre mna je MHD velky strasiak, lebo som si uplne od toho odvykla 🙂

ruthiel
autor
29. jún 2015

@nyusika dakujem pekne za radu. No nastastie, to dobre dopadlo a nikomu sa nic nestalo, to ma najviac desi, ze niekomu ublizim, treba to vsak skusit znovu, par kondicnych jazd mi doda sebadoveru. Mna chyta clivota ked si spomeniem na stare elektricky a trolejbusy, ale autobusy mi nechybaju🙂

tova
29. jún 2015

@mimla no len nech nedava nalepku Baby on board, lebo keby som videla nejake auto co zmatkuje s naepskou baby on board, tak aj ja by som volala policajtov. Ale keby som videla zaciatocnika , tak radsej obehnem a idem dalaj.

maria117
30. jún 2015

@ruthiel chce to "len" prax a vela jazdit. Ja som tiez mala pauzu potom ako som ziskala vodicak, ale potrebovala som zacat aktivne jazdit kvoli praci,takze po kupe noveho auta som zacala nim dochadzat do prace, cize najskor len znama trasa, s niekym a postupne, kde bolo treba, ale vobec k tomu nemam vztah a ked nemusim ist autom,tak nejdem 🙂 manzel bol na tom podobne, tiez po 6r nejazdenia zacinal takmer od nuly na parkovisku s jeho bratom. Od rodicov dostal starsie auto, kt x-krat oskrel z kazdej strany, nie len pri parkovani. Tiez musel zacat jazdit kvoli praci 🙂 Tak ale na starom skrabance nemrzeli, lenze postupne nebolo na auto spolach a par krat sme ostali stat, potom zas neubrzdil v dazdi, nevsimol si kolonu a bolo... Nastastie sa nikomu nic nestalo, ale jazdit musel dalej. On si tym presiel ako prvy, ja som obcas skusila i toto auto, zvladala som cesty mimo mesta, ale vedela som,ze sa neviem spolahnut na seba ani na auto, takze ja som naozaj zacala jazdit az potom,ked sme uz mali nove. Tiez som mala par situacii,kt sice neskoncili nehodou, ale bolo to velmi ltt , vsetci svati pri nas stali a riadili to a nebolo mi vsetko jedno, no dolezite je neprestat. Radsej pomalsie, pockat,pustit, nech si idu.... a mozno i zaciatocnicku nalepku zadovazit,ak chces, my sme obaja jazdili bez nej. Inac teraz, co mozu mat decka vodicak od 17r a jazdit do 18r len so skusenym vodicom je to podla mna super, surodenci sa super naucili a za rok jazdenia s niekym ziskali dost skusenosti...nie ako ja, 18r som zmaturovala, odisla na VS a potom sa ucit jazdit odznova.... Drzim palce, aby si to nevzdala, mas to dobre rozbehnute, taketo tukance su ok, na to je predsa poistka 😉

kiki68
30. jún 2015

chce to len prax, neviem ci si mala kondicne na automate alebo manuali. Ak manuali,tak jasne,ze sa to lahko stane,ze si pomylis pedal pri automate nasledne. Stalo sa to aj mne,ked som menila z manualu na automat. Stlacila som brzdu, bo som si myslela,ze to je spojka. Stastie,ze nikto tam nebol, teda do mna nevrazil. Proste nikto uceny z neba nespadol. oferuj si postupne svojim tempom, daj i nalepku zaciatocnik. Takze to budu ostatni tolerovat,ze jazdis opatrne. Kazdy zazijeme za volantom rozne situacie, ludia su ludia a sedia za nejakym strojoms volantom. Ale jazdit potrebujes, musis, mas podporu manzela. A hlavne sadni si do auta sama, bez muza, deti a vyber sa niekam. Musis si zvyknut,ze rozhodujes sama a cele je to v tvojej rezii.