Aký to je chrobák?

sjuzn128
13. máj 2024

Ahojte neviete,čo to je za chrobáka v poslednej dobe ich častejšie nachádzam

egonsk
13. máj 2024

protivny jak slepe crevo je ten chrobak, skontroluj si muku, krupicu a strukoviny 😉

martyzpp
13. máj 2024

@sjuzn128 asi to bude chlebovec-cervotoc chlebovy. Kladie vajicka do potravin, potom sa z nich vyliahnu husenice a zozeru tie potraviny. Ked vylieza takyto dospely jedinec, uz kdesi nakladol vajicka a chce ist von. Taha sa za svetlom. Popozeraj vsetky potraviny, caje, koreniny, skrinky, suche kvety, levandulove vrecuska proti moliam. Ja som ich dokonca nasla v mikrovlnke a vo vrecku na tablety do umyvacky. Nechapem co tam chceli.

egonsk
13. máj 2024

@martyzpp no zubnu pastu a sampon zatvaras, tak chceli nejako udrzat hygienu, preto zvolili tie tablety do umyvacky 😁

sjuzn128
autor
13. máj 2024

@egonsk práveže to mám všetko v uzatvorených dózach

sjuzn128
autor
13. máj 2024

@martyzpp dneska som všetky skrinky upratavala a nič som nenašla vždy ho nájdem na dlážke alebo aj na schodisku, dneska aj v spálni 😭

piece
13. máj 2024

A toto si nachádzaš normálne v domácnosti, áno? 🙉 No ešte som sa s takým teda vovnútri nestretla, popravde. Takéto ale nebývajú z múky podľa mňa.

personality
13. máj 2024

Tieto cervotoce môžu byť aj také, ktoré sa živia drevom. Jeden čas sme ich mali, ale už nepamätám ako sme sa ich zbavili. Tiež boli všade a v potravinách ani nie. Oni sa vedia živiť aj oblečením, papierom...

sjuzn128
autor
13. máj 2024

@piece áno každý deň aspoň jedného, niekedy nič a potom znova.
Aj po fasáde som videla ako lezú.
Niekde som sa dočítala že to môže byť potemnik len keď niektoré tie druhy sú na jedno kopyto

sjuzn128
autor
13. máj 2024

@personality super máme priznané drevené trámy cez celú obývačku až do kuchyne a ešte aj v spálni 🙈😭

personality
13. máj 2024

@sjuzn128 no s nami žili veľmi dlho, snáď aj rok. Ale nie som si istá, či neboli v celom paneláku.

egonsk
13. máj 2024

@sjuzn128 ja som ich mal kedysi v cinzaku v caji, potom som nasiel v sosovici, par si pochutnalo na zabalenej muke hrubej a chutnala im drevotrieskova polica v spajzi. V cistom dreve, chlebe a inych potravinach som ich nenasiel. Inak zbavil som sa ich dost rychlo, stacilo vyhadzat napadnute veci a spajzu riadne vyumyvat, priznam sa, ze som aj strekol okolo sporaku a stupacky v kuchyni sprejom proti lezucemu hmyzu.

fido69
13. máj 2024

@sjuzn128 Je to červotoč chlebový. Tento do dreva nepôjde. Živý sa predovšetkým potravinami obsahujúcimi škrob, takže starý chlieb, strúhanka, strukoviny, sušené korenie, čaj, inak miluje chilli korenie.
Jediná pomoc je všetky otvorené potraviny zo skrinky kde sa objavil vyhodiť. Má ostré kusadlá, takže sa dostane aj cez plastové folie. Vždy si ho prinesiem domov v nejakej potravine.
Dospelý jedinec je prakticky neškodný teda okrem toho, že znesie tisíc vajíčok do potravín s obsahom škrobu a jeho larvy potom žerú a žerú. Je to prevít. 🙁

sjuzn128
autor
14. máj 2024

@fido69 práveže v potravinách som nič nenašla ale aj tak som povyhadzovala pre istotu a ostatné mám v šrobovacich sklenených dózach. 🙈 Vždy nájdem už takéhoto na dlážke mám aj nálepku v skrinke a nič tam nieje tak nechápem kadiaľ chodia

alivoda7
14. máj 2024

ja si nemyslim, ze toto je cervotoc chlebovy- ten je malinky, toto je ovela vacsi chrobak, aj ja som sa s nim stretla- hlavne v lete, ale mam taky pocit, ze pride do vnutra len nahodou a nezda sa mi, ze robi nejaku skodu

sjuzn128
autor
14. máj 2024

@alivoda7 to by som bola rada lebo už som vyhodila všetky potraviny koberce s dlhým vlasom kde by to mohlo mať vajíčka 🙈úplne mi preplo

tibortomasik
14. máj 2024

@sjuzn128
Attagenus pellio, kožušinový chrobák alebo kobercový chrobák, je škodca, ktorý poškodzuje skladované produkty, ako sú kožušiny, kože, textílie a obilie. Je to 4–6 mm dlhý hmyz oválneho tvaru s dvoma škvrnami bielej srsti na elytre. Ich larvy, niekedy známe ako „vlnené medvede“, majú medovú farbu a sú dlhé asi ¼ palca.

tibortomasik
14. máj 2024

Attagenus pellio, kožušinový chrobák alebo kobercový chrobák, je škodca, ktorý poškodzuje skladované produkty, ako sú kožušiny, kože, textílie a obilie. Je to 4–6 mm dlhý hmyz oválneho tvaru s dvoma škvrnami bielej srsti na elytre. Ich larvy, niekedy známe ako „vlnené medvede“, majú medovú farbu a sú dlhé asi ¼ palca.

tahanka
14. máj 2024

Chrobák zo skrinky kde máš potraviny

egonsk
15. máj 2024

@tibortomasik u nas sa pouzivaju palce, stopy, lakte, galony a ine nezmyselne jednotky? 😉 ... kedze nie, tak palec detsky, alebo dospely? 🤪 ... milujem AI generovane a google prekladane texty, vzdy zlepsia rannu naladu.

sjuzn128
autor
17. máj 2024

@tibortomasik neviem či zrovna tento druh škodcu vyzera byť menší , máme podozrenie na červotoča, každopádne ďakujem za názor aj všetkým ostatným už sme to začali dôkladne riešiť