Aký máte názor na ženy v domácnosti ?

22. jan 2020

Dievčatá, tak premýšľam a napadlo ma, že by som založila túto tému. Som zvedavá na Vaše názory a pevne dúfam, že sa to zaobíde bez hádok a urážok.

Kedysi to tak bolo, že ženy boli doma, starali sa o deti, domácnosť a nikto im to nemal za zlé. Dnešná doba je celkom iná, dnes musia aj ženy prispievať do domácnosti, je veľa rodín, ktoré by z jedného príjmu skrátka nevyšli. Celkovo dnes vidím akési napätie, žena príde vyšťavená z práce, unavená a doma ju čaká ďalšia šichta - obriadiť deti, pomôcť s úlohami, variť, prať ...
Samozrejme sú aj ženy, ktoré nepracujú, buď pracovať nechcú alebo skrátka nemusia. Týmto ženám sa dnes dáva prívlastok ako "lenivá, neambiciózna, necieľavedomá. Myslím, že v mnohých prípadoch neprávom.
Potom je tu ďalšia sorta žien, ktoré prácu majú rady, prípadne ich práca je ich koníčkom.
A ženy, ktoré do práce chodia, lebo musia, nemajú svoju prácu rady, ale musia tam chodiť, pretože ten príjem skrátka potrebujú.

Mám tetu, ktorá je od, myslím, roku ´88 doma, porodila 3 deti, manžel podniká dodnes. Teda ona pracovať nemusela, ale, nebudem klamať, ani sa jej pracovať nechcelo. Takže je doma cez 30 rokov (ako to bude mať s dôchodkom netuším).

Ako sa Vy pozeráte na ženy v domácosti? Myslíte si, že je riskantné zostať doma? Je to fér voči mužovi?
A Vy, ktoré ste v domácnosti, ako využívate ten čas doma? Aj sa nejak vzdelávate, máte koníčky, učíte sa jazyky?
Prípadne ženy, ktoré ste/boli ste na materskej, rodičáku, ako ste využili ten čas?

petkaaa
22. jan 2020

Ja osobne si neviem predstaviť, že by som nechodila do práce a starala sa len o domácnosť. Potrebujem sa rozvíjať aj v pracovnej oblasti, odborne, profesne... Chcem byť užitočná aj inde, nie len doma. Neviem si predstaviť, že by som sedela len doma a bavila sa maximálne s mamičkami na ihrisku o tom, ktoré dieťa ako kaká, papá, spí... Počas materskej fajn, ale deti odrastú a myslím si, že je prirodzené, že aj mama by sa mala vrátiť do pracovného života.
Na druhej strane si ale myslím, že práce doma by mali byť rozdelené tak, ako je to možné, teda nie že obaja rodičia sú pracujúci, ale po príchode domov má muž oddych a žena sa stará o domácnosť,o deti aj o neho.

777januska777
22. jan 2020

Kedysi boli ženy v domácnosti a nemuseli pracovať, ale ta domácnosť fungovala inak. Žena makala na poli, starala sa o hospodárstvo a ešte sa starala, tak o 6 detí, teda starala ako starala, myslím že moc sa im nevenovala, keďže nato nemala čas. Dnes ak je žena doma a oháňa sa tým, že sa stará o domácnosť a preto nechodí do práce sa mi zdá veľmi scestné. Ale tak je to vec jej a jej manžela, ak to im vyhovuje, tak nech robia ako chcú. Ja som na rodičovskej teraz, ale do práce sa chcem vrátiť, bude to ťažké, ale chcem pracovať, keďže ja som vždy bola naučená pracovať.

fokuska
22. jan 2020

Podla mna je prvym problemom to, ze v jednom ohlade sa veci zmenili - zena pracuje rovnako ako muz, ale v ramci domacnosti sa tieto veci nevyrovnali. U nas sice ano, ale nielen z diskusii tu vyplyva, ze vela rodin to ma presne takt, ze muz pracuje a zena pracuje + taha komplet domacnost a deti.

Vtedy to malo vyznam - muz pracoval za dvoch, zena zas tahala domacnost. Ale ak pracuje aj zena, tak by sa mal muz rovnako podielat na domacnosti. Tiez v nej zije, tiez ju zasini, tiez urobi neporiadok, tiez su to jeho deti...

Ja sa inak pozeram na zeny, ktore sice su doma, ale nie su na tom v rodine financne tak, aby si to mohli dovolit. Na kazdej praci najdu nieco preco nie, tu nevyhovuje toto, tu tamto, cize "vymyslaju", ale na druhej strane sa stale stazuju, ze financne na tom nie su dobre a ze ake su chabe prspevky od statu a ze stat sa nepostara a pod.

Inak vnimam zeny, kde sa s muzom dohodli na tom, ze ony pracovat nebudu, potiahne vsetko manzel a aj im to vychadza - bud preto, ze sa uskromnia, alebo preto, ze manzel naozaj zarobi dost dobre. Su spokojne, nestazuju sa vkuse ze male prispevky, ze malo penazi.

Ja pracujem, rovnako ako manzel. Keby sme na tom ale financne boli tak, ze sme zabezpeceni bez toho aby sa manzel isiel v praci totalne zodrat - myslim tak, ze by pracoval klasika 8 hodin ale proste by sme na otm financne boli "za vodou" a ja by som pracovat nemusela, tak by som pokojne ostala doma a starala sa vylucne o "teplo domova".

Popritom by som sa bud realizovala okrajovo vo vlastnom biznise - realizovala by som plan, na ktory momentalne nemam kapital a asi ani nikdy mat nebudem. Venovala by som sa cudzim jazykom, svojim konickom...

sonnenshein
22. jan 2020

Ja osobne zial nie som typ domacej hospodarky. Nikdy mi to nic nehovorilo, a obavam sa ze ani nikdy nebude. Manzel si je toho vedomy, domacnost a starostlivost o nu mame podelenu tak, aby nam to vyhovovalo.
Co sa MD a RD tyka, pri prvych dvoch som si privyrabala, pri druhom isla este aj na vysoku.
Ak by mal manzel taky prijem, aby ten moj nebol absolutne potrebny, viem si predstavit venovat sa svojmu konicku - lektorovaniu a uceniu. Ak by som ale mala ostat dlhodobo doma a starat sa len o domacnost a deti, aby by som sa zblaznila :(

limetka69
22. jan 2020

ja zit v minulosti v dobe, ked zena bola doma tak si hodim slucku :D fakt, ja som pretrpela matersku, bolo to najhorise obdobie v mojom zivote, domace vazenie, nepotrebna, nikomu som nechybala, ziadny zivot, len plienky, sunare .... velmi mi to nicilo psychiku, maleho milujem najviac na svete, dala by som zivot za neho, ale bude jedinacik, druhykrat by som to proste nedala, neviem ci take zeny bdivujem, ci sa im cudujem, ale urcite ich nechapem, chcem zit, pracovat, mat svoj zivot, do ktoreho moj manzel proste nepatri, a tak ked to nemam som nervozna jak pes :D

anita6666
22. jan 2020

Neviem si predstaviť,čo by som akože doma robila????? Pozerala do stropu? Chore

ivkazba
22. jan 2020

Ja sa vyjadrím k tomu aký bude mať dôchodok tvoja teta, ktorý 30 rokov nepracuje. Bude ho mať vyšší ako moja mama, ktorá pracovala 43 rokov. Žiaľ mala nízku mzdu a teda aj dôchodok má nízky. Tvojej tete ho vypočítajú z priemeru a teda ho bude mať vyšší ako ľudia čo poctivo odmakali celý život. Toľko k férovosti nášho sociálneho systému.

perdulka7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
22. jan 2020

@fokuska Tiež sa tak na to dívam. Mať muža, ktorý sa finančne postará o rodinu, keďže by mal vysoký príjem. Fajn , možno by som doma zostala, ale rozhodne by som niečo robiť musela. Bavia ma jazyky a musím sa ich "drviť" lebo tak ľahko mi to do hlavy nejde, mám ďalších milión koníčkov, které kvôli práci nestíham, ale ak by som mala more času, určite by som ich rozvíjala. A mám tiež záľubu, možno pre niektorých nepochopiteľnú, pracujem ako opatrovateľka a nesmierne ma to baví. Áno, občas treba utrieť pokakané zadky, niekedy nájdem aj "niečo" na zemi alebo plachte.. napriek tomu by som nemenila.

autor
22. jan 2020

@ivkazba To si vážne myslíš? Nie je to tak, nedávno som o tom čítala článok.

stela01
22. jan 2020

Som na materskej , ale po pri tom mám firmu tak že stále pracujem
Mám 2 deti a muža ktorý sa rovnako podieľa na chode domácnosti - okrem kojenia robí všetko ... sakra nežehlí ešte ...

Ako to tu čítam mám “ šťastie “ na chlopa a deľbu prace ...a prispievania do domácnosti .

ivkazba
22. jan 2020

Nemyslím si to. Poznám niekoľko ľudí, ktorý majú dôchodok o viac ako 100 eur vyšší ako moja mama a nerobili 20 či viac posledných rokov pred dôchodkom.

autor
22. jan 2020

@perdulka7 Tú tému som nečítala, čítala som článok na českom webe a článok sa volal "Manželka dělá všechno proto, aby nemusela do práce"

perdulka7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
22. jan 2020

@ivkazba Akýsi odborník sa k tomu vyjadroval, že to tak nie je. https://blog.etrend.sk/mihalblog/naozaj-dostava...

autor
22. jan 2020

@perdulka7 Tak ja sa pýtam tu, ak nechceš nemusíš sa pripojiť k diskusii, ja nikoho nenútim 😉

veronaela
22. jan 2020

Ako baby spomínali , nedá sa porovnávať minulosť a súčasnosť ,kedy ženy v domácnosti naozaj makali doma,v zahrade a mali veľa detí. Dnes je jednoduchšie starať sa o domácnosť vďaka výdobytkom modernej techniky.
Podľa mňa je rozdiel či žena nechce alebo nemusí. Ak nechce a musí ( keď samozrejme nie je na materskej a partner ju odmieta zivit) ,hľadá dôvody prečo nerobiť, tak vtedy ano je lenivá. Je nespravodlivé aby muž ťahal 16stky a žena by bola doma. Ďalej tiež nesúhlasím aby partner ,ktorý chodí do práce pomáhal so ,,ženskými" prácami (varenie,žehlenie) tomu, ktorý je doma.Ak jej partner umožní byť doma a jej to svedomie dovolí ,tak kľudne nech je. Mne osobne by to nedalo a doma by som nevydržala, povedzme si úprimne, že aj návrat z materskej nie je ľahký, zvykať si na nové veci atd. Ženy ,ktoré sú doma akoby zaostavali. Také zeny si však musia uvedomiť riziko straty partnera , prípadne čo potom na dôchodku a podobne. Takže áno podľa mňa je veľmi riskantné zostať doma, žena podľa mňa stratí nejaký ten osobný rozvoj, kontakty, pracovné návyky atď. Čas na materskej som využila na zdokonalenie sa v jazyku a čiastočne som pracovala. Poznám veľa žien,ktoré práve počas materskej rozbehli svoj vlastný biznis a dokážu zarábať z domu.

perdulka7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jankapepe
22. jan 2020

Hmmm v minulosti....do ktorých čias sa vrátime?
- nie jedno dve deti ale 5 a viac.
- prať sa chodilo na potok ....v lete....zime....vešať vonku, žehliť ťažkou žehličkou na uhlie.
- kúrilo sa v peci, varilo rovnako
- hydina kravicky kozy....... okrem deti sa bolo treba postarať aj o ne..... nakŕmiť napojiť
- vodovod? 😁 Potok studňa.
- kúpanie? Nanosim vodu zohrejem na peci
- nedeľná polievka? Chytiť sliepku zabiť osklbat vypytvat uvariť prikladať do pece....
- plienky 🙂
- auto? Autobus? 🙃🙃🙃🙃

Nedá sa porovnávať vtedy a Dnes!
Tak ako žili ľudia rôzne aj vtedy tak aj žijú rôzne aj dnes.

veronaela
22. jan 2020

@jankapepe veľa dnešných žien by v tej dobe asi neprežilo , keďže v dnešnej dobe nezvládajú na materskej 1 dieťa a domácnosť, s ktorou im musí partner pomáhať ,keď príde z práce. Viď skupina manžel má vydeluje

airaw
22. jan 2020

@ivkazba a nie je to tak, že treba odpracovať niekoľko rokov (asi 20, neviem presne), aby človek vôbec nejaký dôchodok dostal?

ivkazba
22. jan 2020

@airaw 15 rokov musí človek byť dôchodkovo poistený, aby mal nárok na dôchodok

autor
22. jan 2020

@airaw myslím, že 30 rokov, nie?

airaw
22. jan 2020

@ivkazba byť dôchodkovo poistený a odpracovať je to isté?

cairka
22. jan 2020

A potom sú ženy, ktoré by do práce s radosťou išli, ale zdravotný stav detí im to nedovoľuje....A aj o tých si okolie myslí, že sú lenivé a do práce sa nehrnú . Ono nie je všetko zlato, čo sa blyští....

ivkazba
22. jan 2020

@airaw nie, nie je to to isté, ak by bola napríklad žena doma na RD dokopy 15 rokov, bude mať nárok na dôchodok, pretože bola 15 rokov poistencom štátu aj keď nikdy nepracovala.

Pre anonym... nie 30 rokov, stačí 15 rokov. Dokonca v tom článku na ktorý si pridávala link, je to písané.

airaw
22. jan 2020

@ivkazba a dá sa dôchodkovo poistiť aj keď je žena napr. v tej domácnosti? Aby mala nárok na dochodok

oliva276
22. jan 2020

Niekto tu píše bludy, len aby si mohol kopnúť.
Na získanie minimálneho dôchodku od tohto roku je potrebné preukázať minimálne 30 rokov dôchodkového poistenia - vtedy je minimálny dôchodok vo výške 334, 30 €/mesačne. Ak má odpracovaných 31-39 rokov, minimálna suma dôchodku sa navyšuje o 2% živ. minima za každý rok. Ak preukáže viac ako 40 rokov dôch. poistenia, za roky 41-49 sa suma zvýši o 3% živ. minima.

Takže istá forma zásluhovosti zostáva, netreba písať hlúposti.

oliva276
22. jan 2020

Ešte doplním, že dôchodky tých, ktorým boli priznané nižšie dôchodky v minulosti, budú pri splnení minim. doby dôch. poistenia dorovnané.

fokuska
22. jan 2020

@ivkazba Pockaj... ako moze ta autorkina teta, ktora nepracuje mat narok na priemerny dochodok? Alebo teda dochodok vypocitany z priemernej mzdy?

Pise, ze ma 3 deti, teda na "rodicovskej" mohla byt 3x3 roky. To je 9. AK je na ZP prihlasena ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, tak je tiez aj dochodkovo poistena?