Aký je rozdiel medzi čučoriedkou a brusnicou?

15. jan 2023

Zdravím ženy, len taká malá otázka...Aký je rozdiel medzi čučoriedkou a brusnicou? Hľadala som na nete a vyskočilo mi, že "brusnica čučoriedková" (čučoriedka) . Dosť ma to mätie, lebo na jednej lekárskej stránke mi zase vyhodilo, citujem: "zmiešame plody brusnice a plody čučoriedky"...Pripadám si ako úplný blbec, lebo tomu fakt nerozumiem.

osky
15. jan 2023

Ved cucoriedky su tmavo fialove,skoro cierne.
Brusnice su drobne ,cervene.
Co nemas Google?

matkahelka
15. jan 2023

paci sa 😉

miadi
15. jan 2023

Nic si z toho nerob nie si jedina co nepozna ovocie zeleninu. Stalo sa mi par x ze pokladnicka sa pytala druhej nevedela identifikovat petrzlen 😁( vzdy ina)

autor
15. jan 2023

@osky Mám....preto sa pýtam, lebo tie odpovede som popísala v otázke...Čomu nerozumieš?

janai1
15. jan 2023

Tak si to mohla aj dočítať s dokonca
"Sú zaradené do sekcie Cyanococus v rámci rodu Vaccinium. Vaccinium zahŕňa aj brusnice, čučoriedky a čučoriedky z Madeiry."

moonlight1210
15. jan 2023

Taxonomia (rozdelenie sveta) rastlin - risa, kmen, trieda, rad, celad, rod, druh.

Pochadzaju z rovnakej celade - vresovcovite. Z rovnakeho rodu - brusnicovite. Ale su to dva druhy.
(aspon podla wiki).
Obe, ako dva druhy toho isteho rodu, celade, atd., maju ale inu chut, ine sfarbenie, ine vlastnosti, ine ucinky,…
(Brusnica prava, brusnica cucoriedkova,…)

Uz rozumies?

Ked ti napisu v recepte, ze na dzem mas zmiesat ceresne a visne, budes tiez v pomykove, ze co teraz? Aky je tam rozdiel, vsak davas dokopy ceresne s ceresnami?
V podstate ten isty pripad. Az na to, ze visna sa zaradzuje dokonca istym sposobom aj pod slivky. Nech to nemas tak jednoduche. 🙂

laila22
15. jan 2023

Ty si nikdy nejedla čučoriedky a brusnice, keď nevies rozdiel?

francuzkano
15. jan 2023

Vies co, oni rastu pri sebe a casto je to aj take poprepletane, ze brusnice medzi cucoriedkami. aj dozrievaju zhruba rovnako, tak moze byt, ze su sestrami. Oni su obe take male kricky. mozno po slovensky sa to nazyvalo a nazyva niekedy brusnica cucoriedkova, ale v beznej reci sa udomacnilo cucoriedka a brusnica.

hipuska
15. jan 2023

Po správnosti sú to:
Brusnica prava (brusnica)
Brusnica čučoriedková (čučoriedka)

Tieto ich názvy skoro nikto nepoza a každý používa jednoducho čučoriedka a brusnica.

Brusnice som na pultoch videla iba sušené (ako hrozienka) a čučoriedky čerstvé, mrazene, kompót, džem. Popravde ani neviem.ci sa brusnice dajú kúpiť čerstvé, nikdy som nehľadala, daju sa?

isis234
15. jan 2023

@hipuska čerstvé brusnice som ani ja nevidela v obchode, len džem

danica2711
15. jan 2023

@hipuska dajú, kupujem ich takmer všade, Lidl, Tesco, Kaufland... nemajú ich vždy alebo veľmi často, ale nájdu sa

vulka
15. jan 2023

@hipuska Skvele si to napísala.
A veru na severe Slovenska nájdeš na predaj aj brusnice pravé(brusnice).

roja01
15. jan 2023

Cele detstvo sme zbierali cucoriedky a brusnice. Milujem ich a ked idem do Ikei, vzdy si kupim dzemy aj brusnic, aj cucoriedok. Brusnicovy sa pouziva ako priloha k masu v svieckovej, alebo na divinu ci ikeacke gulky.

viestta
15. jan 2023

Este ti domortam hlavu. Bezne sa za brusnicu oznacuje klukva, co je iny botanicky druh. Susene brusnice su v skutocnosti susene polody klukvy, brusnice velkoplodej. A potom mame este kanadske cucoriedky, ktore su pribuzne nasim cucoriedkam a kamcatske cucoriedky, ktore su uplne iny rod rastlin.