Aký je najideálnejší vekový rozdiel medzi deťmi?

mimmka30
3. jan 2011

Mame 19mesacnu Viktorku planujeme jej surodenca len este nie ,ona je strasne sidielko mam dost s nou, bojim sa ci by som to zvladla, tehotenstvo som znasala zle do 4mes som lezala, tak sa toho obavam ako to snou doma zvladnem poradte ako je lepsie aj ked je to individualne zalezi na kazdej ako sa rozhodne

helka101
3. jan 2011

Mimka my mame vekovy rozdiel medzi detmi 3roky a 11mesiacov , teda 4r 😀 a som spokojna, maly je rozumny, chodi do škôlky, tak si vychutnavam malinku osamote 🙂 ked je doma tak je to makačka, aj ked je už vekovo velky, stale je to dieťatko čo si vyžaduje pozornosť, a prišla aj žiarlivosť 😉 ja osm spokojna aký mam vekový rozdiel..
ale poznam aj mamičky, čo maju menší rozdiel a zvladaju to super 😵 a zato že is mala prvé tehu take komplikovanješie, neznamena, že bude aj to druhe take 😉 držím palce... 😵

titkovamiriam
3. jan 2011

myslím že to zaleží od teba ,ako sa citíš ja som chcela 2 rocny rozdiel ako som bola ja so sestrou-cele detstvo sme si stacili sami a dodnes je mojou naj kamoskou.Synov som mala 4 roky -bolo to fajn lebo starsi bol už samostatný no dlho trvalo kym sa bratia zacali spolu hravat.No a ked sa narodil marek to bol skok jak Bubka o tyči 😀 😀 😀 , starší sa do neho hned zamilovali a teda ho aj poriadne,,vychovavaju,,no mínus je že marek sa nechce ani v skolke hrat so seberovnými chce len starsie deti.a ked sa ho opýtajú či ma kamošou menuje kamaratov svojich bratov a v skolke povie že su ,,iba babatka,,.

majulienka27
3. jan 2011

my máme jedno dieťa a druhé na ceste, bude medzi nimi rozdiel 2 roky aj tri mesiace, zatiaľ to neviem posúdiť aké to bude mám aj strach ako to zvládneme, ale chceli sme to tak a zvládnuť to budeme musieť, ide len o to ako je na to žena pripravená, tehotenstvá sú zatiaľ dosť rozdielne uvidíme ako to bude s pôrodom. Ja by som 4 ročný a viac ročný rozdiel nechcela, zdá sa mi to veľa, ale ako hovorím je to len a len na rodičoch.

lyongirl
3. jan 2011

Ahoj, my máme rozdiel necelé 2 roky a poviem pravdu, že nikdy som takýto malý rozdiel nechcela a prvý rok som bola zrelá na psychiatriu a to prvý syn bol anjelik. Mladší synček sa nám zadaril neplánovane a bol veľmi náročný, neustále sa kojil, potreboval ma cítiť, jednoducho chcel byť nonstop so mnou, ináč len stále plakal. Mladší bol tým pádom úplne odstrčený, stále len dokola - Alexko počkaj, maminka kojí, Alexko vydrž, keď dokojím tak to spravíme, Alexko dones si nočníček a vycikaj sa sám. Nemohla som sa mu vôbec venovať toľko, koľko potreboval a koľko som si predstavovala. Bol totálne na vedľajšej koľaji ☹ . a ja vyčerpaná a malý sa neustále niečo vypytoval, mysela som, že si to hodím...
Moja predstava bola o vačšom vekovom rozdiele, najprv sa pekne venovať jednému dieťaťu a keď už by bolo ako tak samostatné, tak potom si užiť a venovať sa druhému. Žiaľ sa mi to nepodarilo. Teraz keď je starší v škôlke, tak si s mladším užívam každú chvíľku, mojkáme sa, hráme sa. Príde starší a už sú bitky o hračky, už je zle. Nehovorím, aj sa zahrajú, ale nie moc, stále len sa niečo rieši, ktorá hračka je koho, ktorý ju mal prvý a tak..., ale ľúbia sa, starší ľúbi mladšieho hrozne a je to milé pozerať na nich.
Je jasné, že každá matka je iná, každá to ináč znáša a aj deti sú iné, takže treba sa rozhodnúť podľa seba, kto si na čo trúfa 😉
A ešte je pravda, že veľký vekový rozdiel tiež nie je dobrý, no najviac asi záleží na matke, ako sa ona cíti, ak sa necíti na druhé, tak tam je lepší vačší vekový rozdiel detí, ako prísť o nervy 😉

iron
3. jan 2011

Ahoj, ja mam rozdiel rok a pol. Takto sme to chceli. Zatial sa nestazujem. Je to narocne ale da sa to zvladnut. Ja mam oproti @lyongirl vyhodu v tom, ze moje prve dieta je velmi narocne a to druhe kludne. Popri starostlivosti o starsie ani neviem ako rychlo mi malinka rastie. Je to super. Najviac sa tesim ked sa zacnu spolu hravat...to bude veget...trosku aspon dufam.

kaja73
3. jan 2011

Každy vekovy rozdiel ma svoje pre a proti.Maly je idealny pre deti, aj si ty všetko odbiješ naraz, no je to o nervy a budeš padat unavou. Potom maš však klud .Velky vekovy rozdiel je zas dobry preto , že si deti,každe zvlašt,vychutnaš,vieš sa im naplno venovat,ale zas to maš roztahane a deti sa spolu hrat moc nebudu.Ja mam 11 ročny rozdiel a som velmi spokojna.Starši syn si užil našu plnu pozornost,mladši teraz tiež,nezahraju sa sice, ale maly velkeho žere a velky sa naučil vela veci ohladom starostlivosti.Je fakt šikovny a vie pomoct.V dospelosti ,verim tomu,že si budu rozumiet.Mame v okoli a medzi znamymi viac takychto surodeneckych parov a velmi si rozumeju.Aj moj otec ma tak brata a je to fajn.je to ozaj individualne a každemu vyhovuje niečo ine.

ela2710
3. jan 2011

@mimmka30 ahoj ja mam trojmesacne babo, samozrejme chcem mat aj dalsie deti, ale nie hned. Ja by som chcela vekovy rozdiel 3-4 roky, ale ak by babo bolo nahodou skor, tak samozrejme by som bola tiez rada.

Ja mam dve mladsie sestry, podla mna si to mamina naplanovala dobre, dalo sa to zvladnut. Sestra sa jej narodila ked som ja mala 4 roky, teda som uz bola v skolke, cez den sa jej mohla venovat naplno, a ked bola vacsia hravali sme sa, a tak, dalsiu sestra sa narodila ked ja som mala 14 rokov, co uz bol teda vaci vekovy rozdiel, kedze je medzi nami 14 rokov, no aspon sme mamine viac pomahali, ked mamina musela dakam odbehnut, mohli sme jej malu postrazit, aj sme kupali, prebalovali,...a aj sme sa s nou hrali, nerobi nam doteraz problem vytiahnut barbiny a hrat sa, priatel hra kena, mladsia sestra barbie, a ja jej barbie kamosku =D nahodou je to sranda, ako to Lauru bavi .

Preto by som aj ja chcela minimalny rozdiel medzi detmi 4 roky, ked vidim ako sa kamoska trapi, jedno jej babo ma 7 mesiacov a druhe rok a pol, ma vela zhonu, nestiha...starsia dcerka nechape, preco ma zrazu mamina na nu menej casu...proste take 4 roky su optimalne, prve dieta si uz potom skor uvedomi, ze ma surodenca a musi sa delit.

arrett
3. jan 2011

My budeme mat 14 mesačný rozdiel a už sa toho neviem dočkať. Obe deticky malinke, budú spolu vyrastat a hrať sa😀 Tehu sa dá v pohode zvladat, pospinkame si spolu, kľudne ho vezmem aj na ruky Ma 12 kg🙂. Simonko je úžasné dieťa, prespi 10 hodín v noci, cez deň 2x po 1,5, papa všetko.. Takze druhé tehu som a si rovnako vychutnavam🙂

bosoriak
3. jan 2011

Idealny vekovy rozdiel neexistuje, je iba taky, aky sa podari. A niekedy to vyjde super a niekedy menej. 🙂

mamutka
3. jan 2011

ja som povodne chcela rozdiel asi 2 roky, ale prvy synator hodne bojkotuje spano, od narodenia 😝 vzdy spal len 2 x 30 min a potom zalahol az po polnoci, dovtedy proste ho nebolo mozne uspat, aj dnes, s mm padame na hubu a on nezaspi pred 23 ani za nic a rano o 7 je jak vrtula....takze ked nastupim do prace a on do jasli teraz, verim, ze sa zregenerujem a teda na mensi ako 5 rocny rozdiel to nevidim, lebo toto musime s mm este nejak rozchodit 😀 napokon, ani si to dieta druhe nemame kedy urobit, takze proste bude az ked synator usudi, ze k zivotu potrebuje trochu viac spanku 😅
pises, ze malinka je zihadlo, no tak si predstav, ze to druhe by bolo tiez, napr.take ako moj syn, no to je na maslu 😅

sssimi
3. jan 2011

Ja osobne chcem väčší rozdieľ medzi deťmi. Najskôr som chcela 5 rokov no posledné dni sa pohrávam s myšlienkou aj na väčší vekoví rozdiel. No uvidíme... Človek mieni Pán Boh mení.. No nie? 😀

nika251
3. jan 2011

Ahoj. My mame 20 mesiacov a som spokojna. Chalani sa aj pobiju, aj pohraju. Najnadhernejsie co moze byt, je vidiet ich hrat sa spolu. To sa stava coraz castejsie. Vonku sa uplne krasne zahraju spolu. Maly ide za starsim vsade, ten sa tvari ze mu to vadi, ale ked je dakde sam, maly mu strasne chyba. Jasne, je tu aj ziarlivost, ked mam na rukach jedneho, o minutu sa uz driape hore aj druhy. Su uplne rozdielne povahy, a to je dobre( keby boli rovnakí , asi by som si to hodila 😀 - starsi je ako zive striebro, ale dost zurvajko, mladsi je taky mazlik, ale zas tvrdohlavy).
Takze vsetko ma svoje vyhody. Ja som mala s brachom tiez maly rozdiel, boli sme si priatelmi az do dospelosti. Takze som na to zvyknuta. Som velmi spokojna ze mame tento maly rozdiel, vacsi si neviem predstavit. OD zaciatku som sa k tomu stavala pozitivne, tesila som sa. Takze si myslim, ze vela zalezi na tom, ako sa k tomu postavis ty. Pokial druhe dieta bude naplanovane, myslim si, ze sa na to skor pripravis, ako ked si vysnivas vacsi rozdiel a toho by si sa chcela drzat. V prvom rade - pri malom rozdiele su tazke zaciatky. U nas to bolo dost v pohode, lebo chalani boli bezproblemovy jedaci, spaci- kedy ako. Starsiemu som sa nevladala venovat ked som bola uz vo vysokom stadiu tt, takze porod bol pre mna vykupenie. Po nom som bola uz happy, lebo som sa vedela viac hrat so starsim, aj ho popestovat, bezat za nim.... 😉

mia258
3. jan 2011

Ja plánujem tak 3-4 roky medzi prvým a druhým, ale plánovať môžem... 😀

katecameron
3. jan 2011

vsetko ma svoje pre aj proti ja mamm doma aj malicky vekovy rozdiel aj vacsi to jest 5rokov necelych a ked to mozem porovnat tak taky malicky vekovy rozdiel je straaaaaaaaaasne narocne pre matku hlavne ked ja na vsetko sama ale zas pre deti je to lepsie ten 5rocny vekovy rozdiel je dobry iba v tom ze dieta je starsie moze aj pomoct so surodencom pokial chorobne neziarli tak to bolo tiez ok zalezi strasne aj od toho prvorodeneho aka je to osobnost ja som mala stastie moja dcera velmi dobre znasala to ze ma mladsich surodencov vobec neziarlila ale tym padom ze sa nam tak skoro narodilo 2dietatko bola priskoro odsunuta na 2kolaj co ma strasne mrzí uz by som takyto maly vekovy rozdiel nechcela radsej kusok vacsi ale 3roky je uplne najhorsíííííííí 4-5by som snad brala

estterka
3. jan 2011

ja planujem velky vekovy rozdiel,najprv sa naplno venovat drobcovi a ked uz bude vacsia,tak potom si opat vychutnam tehotenstvo a dalsieho drobca doma.urcite o dost vacsi ako 5 rokov budeme mat.

lucka1987
3. jan 2011

my sme planovali (hlavne koli vysnivanej vystavbe domceka) ked sa podari tak po 6 rokoch dalsie.. ale uz sme o jedno babo prisli takze ono sa hovori clovek mieni pan Boh meni 😖 ale aj keby uz mame byvanie tak urcite by som volila rozdiel cca 3 -10 rokov

murinka
3. jan 2011

moja dcerka bude mat v marci 2roky ale zatial este neplanujeme 😉 no ak by sa podarilo tak by som sa nebranila 😉 dcera je dost ziva a my si ju uplne uzivame 😵 ked mi skonci materska by som chcela ist do prace a potom by sme chceli este jeno babatko 🙂 ale ak bude skor tak bude skor 😉

andika10
3. jan 2011

ja som chcela dve deti s vekovým rozdielom okolo 3 rokov a podarilo sa s rozdielom 3 minuty 😉

spalka
3. jan 2011

zavisi aj od veku mamicky 🙂, ja som mala dcerku v 30 a do 35 by som chcela stihnut este jedno babo, popripade co najskor, aby sa vedeli spolu zahrat, neviem sice, ako to zvladnem, do prace ma to taha uz teraz, ale nechce sa mi ist na rok - dva a potom znova materska, preferujem nazor odskakat si to naraz a potom pokoj 😉 ...velky vekovy rozdiel tiez nie je zly, ale dlhsie trva, kym sa deti stanu "rovnocennymi" (neviem ako to mudrejsie vyjadrit jednym slovom 🙂)...hovorim z vlastnej skusenosti, medzi mnou a mojou segrou je skoro 7 rokov

gretkab
3. jan 2011

Nasi su s rozdielom 2 roky a plna spokojnost - jasne, ze je to narocne na zaciaku a jasne, ze sa furt biju, hadaju, ale zaroven sa uz vedia teraz krasne spolu zahrat (2 a 4 roky aktualne) , vieme s nimi robit uz podobne aktivity... Zivi su obaja az nadbytocne, ale sak co by sme cakali, ked su nasi 😉. Takze vsetko ma svoje pre a proti, ja by som nemenila.

dannynka
3. jan 2011

moji maju medzi sebou 2,5 roka a tiez som takto spokojna 😉 aj ked je to niekedy o hubu ale aj o tom je život 😉 Vždy mi to vynahradia chvílky ked sa pekne spolu hraju a pomahaju si 😵 😵 😵 .Ja som to takto chcela teda sme planovali obe deti mat po sebe lebo ked už nastupim do prace tazko by a mi vracalo spet na matersku 😅 😅
Staršia dcera nastupuje v septembri už do školky tak budem mat na mladsieho viac casu,teraz som aj rada ze ju mám doma lebo mi dost pomaha a da na neho pozor 😉

masinka
3. jan 2011

ahojte
ja som povodne chcela mat rozdiel medzi detmi 3 roky. moje prve tehotenstvo aj dieta bolo idealne - ako ma @arrett 🙂 v noci spalo 12 hodin (s 2 pauzami kedy si cuclo mliecka) a cez den poobede aj 4-5 hodin, krasne tabulkovo rastlo, papalo, tak sme si povedali ked malo rok a stvrt ze pomaly zacneme skusat zamiesit na druhe - sak kym sa podari.... a podarilo sa hned, tak mame rozdiel presne 25 mesiacov. za sak kym bude mala po obede spat, pohram sa v vacsou.... moje druhe dieta je nieco podobne ako ma @mamutka 🙂 mala do roka cez den spala 2x 20 minut - vzdy po uspani v babyvaku alebo manduce, v noci sa budila aj ked som sa hlasnejsie nadychla, po kazdom jedle grckala cca do 9 mesiacov, neznasala kocik, tak kym nezacala sama chodit len som ju nosila, a aka bola starsia "kludas", tak je mala "nervak". takze to mame take ako @lyongirl. hlavne prvy rok bol narocny, ale teraz sa uz baby krasne spolu zahraju (ak sa teda akurat neozyva .. mamiiiiiiiiii, Dia ma berieeeeee....). a mala vsetko opakuje, takze sa v roku a tristvrte naucila sama chodit na WC a teraz v dvoch rokoch ovlada to, co vacsia zvladala mozno v roku a pol (sama sa najest, obliect, obut). tretie s takym malym rozdielom by som uz neriskla, ale ani vacsi rozdiel ako 4 roky by som medzi detmi nechcela. ja mam dvoch bratov - o 5 a 12 rokov mladsich. Ten mensi bol uz uplne ina generacia, ja mam teraz deti a on akurat maturuje, s tym starsim sme sa hrali aj bili, ale aj tak to bol dost rozdiel. a medzi mojou mamou a jej sestrou bol rozdiel 16 rokov - takze ked som bola mala ,nemala som ani sesternice z tej strany a ani moje decka nemaju zatial a ani tak skoro mat nebudu- samozrejme nemozem planovat svoje deti s ohladom na to, aby mali moje vnucata partakov na hranie vo svojom veku, ale ked mi manzel rozprava co robil v detstve s bratrancami, tak mu len ticho zavidim.

katkatt
3. jan 2011

mensi rozdiel je urcite lepsi pre deti, su si tak rovesnicky blizsie, vacsi partaci, aj ked aj deti s 10 rocnym rozdielom sa mozu velmi lubit 🙂 u nas bude rozdiel 2 roky, dufam, ze druhe dieta bude kludne a menej narocne (prve nie je, este stale sa budi 5x za noc...) a chcem verit, hoci este nemam svoju skusenost, ze sa daju "vychutnat" aj dve deti naraz, narocne to urcite bude, delit pozornost, starostlivost, nekonecna trpezlivost ....ale uz sa tesim sa tie detske surodenecke vztahy 🙂 ako sa budu mat radi a budu si blizki 🙂

mateson
3. jan 2011

souhlasím s masinkou. Já mám rozdíl mezi dětmi 15 let. Život to tak zařídil, po 13 letech katastrofálního manželství jsem se rozvedla, dcera právě nastoupila do prvního ročníku střední školy když se malý narodil. Jako mi si to užíváme nenormálně, moc jsme ho chtěli a jsme štastní , že se to podařilo. Ale jako sourozenecké duo jsou opravdu každý nekde jinde.Nehrajou si spolu 😝 😝 😀 Tím jsem chtěla říct, že kdyby moje první manželství bylo jako to druhé, určite bych chtela deti tak max 3 roky rozdíl. Takhle je to trošku jako dva jedináčci.Ale díky bohu za ně 🙂 Zase budeme dlouho mladí a po večerech nejsme sami 🙂

evinkal
3. jan 2011

Ahoj,ja mám syna ten má 6 rokov-v apríli 7 a dcérka bude mať 5.1. presne 1 rôčik...ideálny vekový rozdiel podľa mňa neexistuje..Kedy uznáte za vhodné a cítite sa nato,nieje dôvod dlho uvažovať.My sme plánovali druhé,keď pôjde chlapec do školy a vyšlo to🙂

aknaj
3. jan 2011

Ahoj,
môj názor je podobný ako písala @bosoriak "ideálny rozdiel neexistuje"
Niektorým mamičkám vyhovuje menší, iným zas vačší. Nemôžeš sa riadiť podľa nikoho, nakoľko nevieš ako bude na súrodenca reagovať tvoje dieťatko a je jedno či má 2, 3 alebo 5 rokov. Teraz ti to možno pripadá ideálne, ale všetko sa príchodom súrodenca môže zmeniť.
Ak dieťatko, ako píšeš, plánujete, nechajte to na náhodu, kedy sa podarí, vtedy bude a podľa toho si potom zariadiš režim
Držím palce 😉 😉 😉

avanka
3. jan 2011

my mame vekovy rozdiel medzi chlapcekmi 2 roky a 4 mesiace a nestazujem si...ked sme prisli z porodnice, prvy mesiac bol trosku narocny, lebo Lukasko na Alexika ziarlil, ale teraz je to maximalna pohoda....
ale hodne zalezi od toho, ake deti su, mladsi je dobrucky ako anjelik, place len ked je hladny alebo unaveny a chce spinkat a to je malokedy, lebo spinka skoro stale 😀

ja by som brala este mensi rozdiel, ale mala som obe deti sekciou, tak sme museli dodrzat nejaky odstup

pampusko
3. jan 2011

...ja mam vekovy rozdiel medzi detmi 21mes.,a tak sme to aj chceli,cim mensi rozdiel aby v zivote mali jeden druheho,aby spolu vyrastli,pre deti vidim,ze to bolo dobre,maju sa radi,hraju sa spolu...ale keby som sa mala rozhodnut este raz tak nikdy viac,po porode druheho to bolo o zivot....ale prezila som.Zalezi aj na tom ci ti ma kto pomoc,po porode uvarit polievku poriadit,alebo ci si sama ako som bola ja......vtedy je to narocne.A tiez zalezi od teba kolko znesies aku mas povahu a vydrz,ak si citliva,a velmi to nezvladas---ako ja ---tak urcite s druhym pockajte,ako som uz pisala keby som ja vedela co to je mat doma dve deti a s domu ani kos nemozes ist vysypat len vkuse s detmi tak urcite pockame.

juliagregor
3. jan 2011

medzi starším a dvojičkami je presne 2 roky, narodili sa v jeden deň 🙂 (plánované rodičovstvo 😀 ),
ale priznám, že prvý rok som to veľakrát oplakala, starší sa stal skôr starším a mne ho bolo veľmi ľúto...nemohla som sa mu tak venovať, ako som to videla u mojích priateľov, čo mali len jedno dieťa...veľmi ma to trápilo a naviac mala som s ním viac roboty ako s malými...vzdor a podobne ...bolo to náročné obdobie pre nás všetkých...

teraz je to už oveľa lepšie, deti si rozumejú a malí sa na neho dívají ako na malého bôžika 🙂 😉
nechcela som veľký rozdiel medzi deťmi a teraz by som asi znova volila rovnako...

prajem veľa síl a trpezlivosti 😉 🙂

evickapooh
3. jan 2011

podla psychologov idealny rozdiel- 3 roky ale to je individualne podla deti a podla povahy rodica[ov] -moja sklusenost radsej cca 5 rocny rozdie;-odkedy sa lea narodila vacsiu dcerku zanedbavam samozrejme nebrat to doslava- nemozem sa jej tolko venovat co mne aj jej velmi vadi mozno je to aj moja chyba ....ale tazko vysvetlim 20 mesacnej dcerke ze teraz nemam na nu cas ...takze vacsia dcerka musi tolerovat a a vela veci pochopit napr.ze leuska je este mala ...atd.