Ako zvládnuť vodičák?

10. júl 2024

Dobrý deň, začala som vodičák už mam za sebou 7 jazd takže dá sa povedať že za chvíľku koncim. Neskutočne sa toho obávam pretoze ja si vždy doma poviem že mňa aj šoférovanie baví a že si myslím že by som bola dobrý šofér len treba ešte trošku pocvicit ale vždy na jazde akoby mi vyplo mozog a robím také neskutočne chyby že sa sama za seba hanbím nechápem prečo. Teóriu ovládam a keby že som v tej danej situácii na sedadle spolujazdca presne by som vedela ako reagovať ale neviem ako to opísať skrátka keď som za volantom ja tak mám úplne prazdno v hlave a vždy spravím neskutocne množstvo chýb a hlave čo ma štve najviac dosť vážnych chýb že keby nezasiahne inštruktor tak by to nedopadlo dobre. Vždy sa cítim zle lebo sa ma on vždy pýta že prečo som to spravila keď mi veľa krát povedal že sa to tak robiť nemá a ja neviem ako mu vysvetliť že ja viem že mi to povedal mám to všetko v hlave ale v tej situácii mi to úplne vypadne z hlavy. Neviem bojím sa že skúšky nedám ale veľmi rada by som dala.

kaktusik007
10. júl 2024

otazka --- co su tie vazne chyby? opis par situacii. A rovnako napis, kde budes soferovat -- ci to je Bratislava, nejake krajske / okresne mesto, alebo budes jazdit z dediny A do mesta do lidlu a do prace a naspat 7 km....

autor
10. júl 2024

@kaktusik007 no tak že napríklad keď idem do zákruty nestihnem znížiť dostatočne rýchlosť ťažké idem aj do protismeru, alebo raz som skoro zrazila pána pretože som tiež nestíhala dobrzdit , a jazdíme vždy v meste prebiehame všetky možné križovatky a potom pár krát sa sama aj odvážam domov cize z mesta do dediny a skúšky budem mať tiež v Tom istom meste nechcem hovoriť presne ake mesto pre istotu

kaktusik007
10. júl 2024

prejdenie zo svojho jazdneho pruhu do protismeru a rychla jazda / nestihnutie ubrzdit - rovna sa ziadne reflexy. Dievca, auto je zbran - mozes zabit nie len seba, ale aj nevinnych ludi. Tu ti nema nik co ine poradit ako nechaj to tak, nie si sposobila proste jazdit, musis dospiet. Mozno o rok sa to zlepsi.

je super ze ty to spravit chces, ale nie kazdy proste na to ma. a ak robis az taketo zavazne kiksy pravidelne - nemyslim si ze prejdes jazdou.

vali_44
10. júl 2024

Mne to tiez neslo, ale nevzdavala som to. Spravila som vodicak az na druhy pokus. A teraz jazdim dennodenne 😂😂🫶 Stres robi vela.

autor
10. júl 2024

@kaktusik007 tak ja som si to tiež hovorila že to radšej nechám tak ale rodina a kamaráti hovoria nech pokračujem a inštruktor mi tiež nikdy nepovedal že na to nemám práveže má pár krát aj pochválil

autor
10. júl 2024

@vali_44 a smiem sa prosím spýtať prečo si to nespravila na prvý pokus? 😅 Len ma to zaujms že na čo si dávať pozor

jaskolka
10. júl 2024

Úprimne? Keď toto robíš pred koncom vodičaku, tak pre vlastné dobro a bezpečnosť okolia ten vodičak by si vôbec nemala dostať, teda prejsť cez jazdu.Ved toto sú vážne veci a vážne chyby, prejsť len tak do protismeru? Skoro zraziť človeka, lebo nestíhaš brzdiť? 🙈Na tvojom mieste to nechám tak a bud ešte dáky čas počkám, alebo sa vykašlem na celý vodičak
Sú ľudia, ktorí jednoducho nie sú typy na jazdenie, (a to hovorím ako jeden z nich) a nechápem, prečo silou mocou každý musí mať ten vodičak.

oliolijanka
10. júl 2024

Ja som pocula, ze clovek by mal mat toko cvicnych jazd, kolko ma rokov. Cize napriklad 20 rocnemu chalanovi staci 20 hodin a 40 rocnej zene treba 40.
Ty mas minimalne 17 rokov, takze nie si este ani v polovici toho, co ti treba, aby si jazdu mala nacvicenu. Cize je normalne, ze robis chyby.
Urcite si radsej doplat dalsie hodiny, ak nie su v zakladnej ponuke.

autor
10. júl 2024

@oliolijanka áno to mám určité v pláne len sa bojím že mi ani to nebude stačiť. Ja neviem mám pict že toľko chýb robím hlavne preto že viem že už sa blíži koniec a že inštruktora nechcem sklamať

egonsk
10. júl 2024

do zakruty nemusis vzdy znizovat rychlost, ked spravne udrzis auto v stope. Sustred sa na lepsie drzanie volantu/stopy, nebojuj s rukami a vcit sa viac do toho auta. Tiez nepozeraj tesne pred auto, ale pozeraj viac do dialky, podvedomie uz vie lepsie riadit ruky. S tym, ze si nestihala dobrzdit si treba dat pozor a viac predvidat, t.j. sledovat okolie, lebo mozes niekomu skoncit v kufri - obcas niekomu nejdu dobre brzdove svetla.

kaktusik007
10. júl 2024

samozrejme ze rodina a kamarati ti hovoria nech pokracujes, co ine ti maju na to povedat. A instruktor? dostal za to zaplatene, tak trpi, Hold, je to jeho praca.

nehovorim ze sa mas na to vykaslat - jazdi. S instruktorom. Doplat si tolko cvicnych jazd, kolko budes potrebovat. Nauc sa to. V autoskole - na to tam ten instruktor je a preto je autoskola oznacena - aby sme my ostatni vedeli, ze tam sedi clovek co soferuje mozno prvy krat v zivote. Velmi dobre si pamatam na svoju prvu jazdu - tridsiatka po meste a smrt v ociach, ze ako idem rychlo 🤣

ale - ty ides rychlo, neuvedomujes si ze mas dat nohu z plynu pred zakrutou, ze mas ist tak rychlo aby si vedela auto bezpecne zastavit..... neudrzis auto v jednom jazdnom pruhu..... toto su velmi vazne chyby a ak chces v buducnosti jazdit - musis toto vsetko odstranit. po boku instruktora. takze sa zmier s tym, ze ta vodicak bude stat naozaj vela penazi, lebo tie jazdy proste realne potrebujes a budes si ich musiet zaplatit.

nehadz flintu do zita - hlavu hore. Porozpravaj sa otvorene s instruktorom, spytaj sa ho na doplnkove jazdy - mozno 10? a uvidis.

ono kedysi instruktori pisali doporucenia - a ak bol niekto drevo - tak automaticky musel mat doplnkove jazdy, ani sa ho nik nepytal. A ak ich odmietol - aj tak nepresiel jazdou. O to sa uz instruktor postaral ;) tak to fungovalo teda aspon u nas ked som vodicak robila ja

autor
10. júl 2024

@kaktusik007 ono ja som začala samozrejme pred tou zákrutou brzdiť len som neodhadla ako moc musím znížiť rýchlosť ako som to dokázala ukorigovat. Je pravda že s tým volantom ako ho držať mám problémy . Jazdy navyše si určite chcem zaplatiť len na to budem mať do skúšok Max myslím že 1 tyzden cize to naozaj nie je veľa času preto sa toho bojím

kaktusik007
10. júl 2024

za 10 minut dve.

tak drz volant. zakruta - ak je tam bielocervena sipka -- je velmi ostra, treba VYRAZNEJSIE spomalit, vacsinou iba noha z plynu nestaci.

ako sedis za volantom? ja som naprilad zistila, ze musim sediet priamo ako na stolicke, rovny chrbat, ziadne posunutie ani o 5 cm operadla smerom dozadu.... Vysku volantu / sedadla si vzdy upravujes, ked sadnes za volant? opierku na chrbat vyrovnavas???? v autoskole sa prestrieda vela ludi, musis di to VZDY upravit na seba a musis si najst polohu, kde sa najviac sustredis.
@egonsk ti dal dobre tipy

lucia147852
10. júl 2024

Fúha a to v autoškole jazdis tak rýchlo? Prečo nejazdis pomalšie? 90tka je mimo mesto maximálna rýchlosť, nie povinná. Ja som v autoškole cez mesto rýchlejšie ako 30 nikdy nešla 😅 to čo popisujes sú naozaj dosť vážne chyby...cvič, cvič veľa cvič a netrufaj si na rýchlosť na akú ešte nemáš. Doplnkové jazdy určite doplat a pamätaj si, že lepšie je spomaliť viac ako menej a potom plakať za mrežami, keď niekomu prejdes po krku. Koľko máš rokov?

vali_44
10. júl 2024

Autorka ja som nespravila pre to, ze ked som obehla 1 auto bola som prilis blizko. Zasiahol Instruktor a koniec jazdy nepresla som. 😁 Ale potom som si ja osobne priplatila este 5 doplnujucich jazd s intruktorom a na druhy pokus uz to bolo fajn. Hlavne je fakt si dat tie jazdy na viac, ak si niesi ista sama sebou. Ja som pocas autoskoly aj menila instruktora. A ten druhy bol skvely, trpezlivy a hlavne som pri nom nebola vystresovana 🙂 A drzim palce

oliolijanka
10. júl 2024

Nedaj sa odradit, kazdy to zvladne. Len to chce cvicne hodiny.
Sedem cvicnych to je naozaj nic.

autor
10. júl 2024

@kaktusik007 ja som aj brzdila. Každopádne áno vždy si to upravujem bez toho nemôžem začať jazdu ale je pravda že dnes som mala pocit že som bola trošku nižšie so sedačkou ako obvykle

autor
10. júl 2024

@lucia147852 mám 21. Ja som práveže zo začiatku išla vždy radšej pomalšie ale inštruktor mi kázal zrýchliť pretože brzdim auta a vytváram kolóny tak som radšej vždy pridala

estellas
10. júl 2024

Ked som robila vodičák mne nešlo. Nerobila som až tak veľké chyby. Ja som urobila vodičský na druhý krát ale teraz nejazdím v meste lebo sa na to necítim. Jazdím len v dedine alebo niekde kde to fakt poznám
Na prvý krát som neurobila preto lebo som nezapla smerovku. Taká zbytočná chyba

autor
10. júl 2024

@estellas to je na Tom to divné že ja sa práveže cítim na to šoférovať ale nejde mi to nechápem tomu

lalala94
10. júl 2024

To máš 120-minútové jazdy, keď píšeš, že máš za sebou 7 jázd a pomaly končíš?

sofinka107
11. júl 2024

Potrebuješ jazdiť len jazdiť a jazdiť to je cele aj po vodičaku nebudeš perfektny vodič to príde samo. Do hlavy si musíš dať to co si spravila prvý krát chybu,myslieť na to aby sa ti na druhej hodine neopakovalo. Čo hodina by mala byť lepšia jazda. Ak ťa bude vypínať na každej hodine až do konca tak neviem, neviem radšej si to premysli či si pripravená ty musíš vedieť a nie kamaráti a rodina,lebo stres robí svoje urobíš aj to co nechceš.

autor
11. júl 2024

@sofinka107 ja si myslím že to je asi naozaj hlavne tým stresom povedal mi to už aj inštruktor že ja všetko pekne ovládam ale zbytočne panikárim ale našťastie dnes mi šla jazda omnoho lepšie tak dúfam že sa to bude už len zlepšovať

iwesska
11. júl 2024

Za mna by si nemala jazdit,ked robis taketo chyby pred koncom autoskoly,aj keby si nejakym zazrakom spravila skusky. To som nerobila ani na zaciatku,nie ze na konci. Ja som po ziskani vodicaku nejazdila 20 rokov! ale taketo vazne chyby som nerobila ani potom,ako som zacala znovu jazdit. Keby som viezla deti v aute a ty mi vletis do protismeru,lebo nevies ani drzat volant a by si nas zramovala,nebodaj sa niekomu z nas nieco stalo,tak... to radsej ani nenapisem. Ked padas pri bicyklovani kazdych par m na beton,tiez sa nejdes bicyklovat,lebo ini sa bicykluju.Co z toho,ze ovladas teoriu,ked chaosis? Si predstav,ze by ta operoval chirurg,co pekne ovlada teoriu,ale ked zareze,chyti ho panika. Bola by si s tym v pohode?

autor
11. júl 2024

@iwesska vodičák si nerobím preto lebo ho má "každý" ale preto že ho potrebujem. V dnešnej dobe je to skoro nevyhnutnosť navyše g našej rodine ma vodičák iba môj oco ktorému by som to chcela uľahčiť. Okej vy si myslíte že neviem jazdiť a že by som nemala čo robiť za volantom chápem to ale zasa len chcem povedať že si uvedomujem že mám obrovskú zodpovednosť keď sadám do auta a v živote by som nechcela nikomu ublížiť preto chodím na autoškolu aby som sa to naučila

iwesska
11. júl 2024

Kazdy chodi do autoskoly,aby sa to naucil.Ale z chyb sa treba poucit a ked ich dookola robis znovu a znovu a nevies preco,tak podla mna nie si zrela ist na cesty,to si treba priznat. Ludia jazdia fakt sialene,treba predvidat,co kto moze urobit,tam nie je priestor ucit sa drzat volant a auto v pruhu. Ja som mala v autoskole chalana,kt.instruktor povedal,ze s nim jazdit nebude,lebo sa s nim boji jazdit a nech v zivote nesadne do auta,lebo niekoho zabije. To,ze si clovek robi vodicak neznamena hned,ze vie kazdy aj jazdit. Tak ako v sporte,niekto je zrucnejsi viac,iny menej. A ten,co je menej,potrebuje tych jazd s instruktorom oooovela ovela viac.

purple_wolf
14. júl 2024

toto je jasny pripad toho ze teoria a prax je nieco uplne ine... vyser sa na teoriu a na to ako " urcite vies odpoved" a priplat si jazdy ... ja osobbe dufam ze nespravis skusky lebo na ceste je viac nez dost idiotov

autor
22. júl 2024

@purple_wolf dik 🙃