Ako získať pevnú vôľu?

kim2028
26. sep 2022

Zdravím, som duševne chorý - schizofrénia a chcel by som sa spýtať, že ako sa získava pevná vôľa? Som celkom dobre na tom na diagnózu, ako mám, ale chcel by som to trochu vylepšiť. Neviem vôbec ako na to, aby tá pevná vôľa bola taká, aká má byť. Psychiatrovi je to jedno, on chce aby som jedol len lieky, čo aj robím už 10 rokov nepretržite. Jem to, ale stále by som chcel byť lepší. Ako získať nejaké nové návyky napr. v činnostiach, pri chudnutí atď.? Rozmýšľal som aj nad tým, že by som si dal každý deň nejaké ľahšie ciele a tie sa snažil splniť. Len keď ja tak zlyhávam a som nespokojný so sebou... Chápem, že moja diagnóza je zložitá, keďže som na plnom ID...

zmrzlinka2021
26. sep 2022

@kim2028

Dnes mas o tom vela kniziek, ako ziskat navyky, napr Atomove navyky, pozri na martinuse.

Inak, ta pevna vola a tvoja diagnoza... prekvapko... s tym mame problem viaceri, aj zdraví.... s tým fakt dost vela ludi bojuje, uci sa. NIeco ide, nieco nie.
Pozri tu knizku hore

kim2028
autor
26. sep 2022

@zmrzlinka2021 Knižku by som si aj kúpil, ale mám zakázané kupovať knihy, lebo máme ich veľmi doma a nemáme ich, kde dávať už. Tiež knihy nie sú nič pre mňa ja sa nedokážem na nich sústrediť. Jednu stranu čítam 15-20 minút...

Máš pravdu, že pevná vôľa je zložitý problém a aj zdraví majú s ňou problém. Ja by som chcel niečo skúsiť ešte, kým kapitulujem. Podľa mňa treba len skúšať... Jednoducho určiť si nejaké rozumné ciele a ísť si za nimi. Len ja neviem ani, že čo by som mohol robiť...

ckocka
26. sep 2022

Pestovať pevnú volu len pre pevnú volu nie je žiadna motivácia. Že u ničoho nevydržíš keď ani nevieš u čoho chceš vydržať - no tomu sa čudovať nikto nemože.

kim2028
autor
26. sep 2022

@ckocka Napr. chcel by som sa venovať šachu každý deň, povedzme viac ako 3 roky. Ako na to? Ono je to zaujímavé, ale s liekmi ide mi to. Aj na branie liekov potrebujem pevnú vôľu. Len vieš no je to záležitosť minúty. Chcel by som aj schudnúť... Začínal som už s toľkými vecami, ale pri ničom som nevydržal... Napr. chodil som do fitka 20x za mesiac, zavreli ich počas korony a už som sa neprinútil. Hoci tam bol aj s tým problém, že zhoršil sa mi tras rúk a blbo sa mi už cvičilo...

kim2028
autor
26. sep 2022

Ja som uvažoval napr. pre začiatok o jednoduchých cieľoch napr. :
- každý deň odohrať partiu na internete a rozobrať otvorenie - určiť správnu variantu
- každý deň ísť na prechádzku (za každého počasia)
- dvakrát za týždeň zahrať si futbal s kamarátmi
- každý deň prečítať 3 strany z nejakej knihy
- každý deň pozrieť 2 futbalové zápasy na magio go
- ísť raz alebo dvakrát za týždeň na športový zápas sa pozrieť
- ísť raz za týždeň niekam von s kamarátmi

ckocka
26. sep 2022

@kim2028 Takto nalinajkovaný život by ma teda nebavil a určite by som to nedodržala. Neženieš tie svoje predstavy zas do extrému? Prečítam si knihu keď sa mi chce, idem s kamoškou keď mám náladu - robiť to z povinnosti je naozaj len tupá práca a nie zábava.

zuzikak
26. sep 2022

neviem ci poradim spravne ale co takto si zaradit tie cinnosti ako rutinu ? Nie vsetky ale niektore. Napr. dat si pripomienku do mobilu, ze kazdy den o 10 rano alebo o 15 poobede prechadzka na hodinu+ mozno 10 min. kratke cvicenie z youtube. Poobede, ked nikam nejdes alebo na vecer pripomenka, ze je cas na knihu a pod. Ostatne co mas tyzdenne by som brala (kamosov, zapasy) ako zabavu a teda by to malo prist v case, ked sa naskytne prilezitost. Nie vsetko sa da nalinkovat aby si vsetko "stihal".

kim2028
autor
26. sep 2022

@zuzikak To je skvelý nápad. Také niečo som hľadal, že mi to nenapadlo. Skúsim robiť niektoré činnosti v stanovenú hodinu a niektoré vo variabilnom čase. Ďakujem za fakt skvelý nápad.
@ckocka neviem no, ale niekde som čítal, že človek s psychickými problémami by mal mať istý režim, lebo bez toho nič nespraví...

zuzikak
26. sep 2022

rado sa stalo - len nelinkuj si zivot na vsetko 🙂 Nastav si veci, ktore nutne potrebujes (napr. tie prechadzky, cvicenie, citanie) a dalsie si nechaj na momentalny napad, naladu a pre radost (nakup, stretnutie s priatelmi, televizia).

ckocka
26. sep 2022

@kim2028 Človek s psychickými problémami by mal predovšetkým riešiť psychické problémy. Áno, spadá do toho aj režim dňa, ale najprv by som si ujasnila čo, ako a prečo na psychoterapii, v civilizovanom svete je to pevná súčasť liečby schizofrénie.

kim2028
autor
26. sep 2022

@ckocka Lenže ja som psychicky na tom celkom dobre. Aj psychiater chváli ma, že som príkladný pacient a zvládol som dobre aj COVID obdobie, keď sa chodiť ku nemu dalo len výnimočne. Mňa napr. nechce sestrička už ani veľmi objednávať len keď sa dožadujem, ale sestra predpíše väčšinou len lieky a vybavené... O chviľu budem tlačiť na ňu, aby som chodil normálne na kontroly. Budem mať o rok aj komisiu...

ckocka
26. sep 2022

@kim2028 Všetky tie otázky čo tu teraz pokladáš ti má pomocť zpracovať práve tá terapia, plávaš v tom a nevieš čo so sebou. MK to nerozlúskne.

kim2028
autor
26. sep 2022

@ckocka Máš pravdu aj tebe ďakujem. Skúsim zájsť za svojou psychologičkou, ale keď obávam sa, že v tomto roku sa nedostanem ku nej. Tam sa dlho čaká aj 3-4 mesiace, aj preto som riešil to tu, lebo nechcel som čakať do januára, či februára.

ckocka
26. sep 2022

@kim2028 Ja viem, na slovenskú psychiatriu a spol. mám trocha pifku.

ivangeline
27. sep 2022

Ked zlyhas,ides dalej. Trpezlivost. Vytrvalost. Vhodne zvolene ciele.

kim2028
autor
27. sep 2022

@ivangeline Ďakujem za povzbudenie. Dnes som si dal len malé ciele a skoro všetko som splnil, čo je skvelé. Chyba je len tá, že nesledoval som čas, že kedy som čo robil, aby som si urobil z toho rutinu. V zásade je to v norme. Dúfam, že budem pokračovať v danom trende....

beatta7
27. sep 2022

su aj na nete rozne clanky, pripadne nie je na skodu si kupit e knihu, to setri aj miesto a budes aspon citat, je toho vela, ale jedna vec je citat a potom uviest to do praxe, to uz je komplikovanejsie, s tymto vie aj psycholog pomoct z casti 🙂

kim2028
autor
27. sep 2022

@beatta7 Ja som hľadal aj na internete najprv, ale nenašiel som nič normálne. Teda až na jedno 7 minútové video z youtube o knihe Atomové návyky. Bolo celkom dobre vysvetlené. Práve to som hľadal niečo krátke a výstižné... Ako som písal, neviem či si vybudujem návyk. Celkom dobre fungujem už 4 dní, ale po týždni resp. 2 týždňoch končím vždy so všetkým... Mrzí ma to neskôr...

zuzikak
27. sep 2022

@kim2028 no tak to po 2 tyzdnoch vzdas, a co sa stane ? Len maj so sebou trpezlivost. Tak zacnes po case znova - nic strasne sa nedeje. Nie kazdemu (aj cloveku bez diagnozy) sa bezne stava, ze prelomit 2 tyzdne je tazke.

kim2028
autor
28. sep 2022

@zuzikak No nič sa nestane. Ja nemám žiadne povinnosti, ale rád by som sa posunul, aby bolo to lepšie. Ide aj o to, že trápim sa takto už pomaly 10 rokov... Hrozne ma to štve, že ubehlo toľko času a ja nenapredujem...

1lionik1
1. okt 2022

@kim2028 pre mňa, je veľmi zaujímavé, že píšeš, akú máš diagnózu, ale myslíš úplne racionálne a máš chuť niečo robiť so svojim životom, držím palce, verím, že to vyžaduje veľa úsilia a sebazaprenia

kim2028
autor
1. okt 2022

Ďakujem, máš 100% pravdu. Ono je to tak, že tú diagnózu mám už relatívne dlho. Rád by som žil normálne. Uvedomujem si, že niektoré vecí nebudú dobre už nikdy... Tak snažiť sa je treba... Veľmi by som chcel žiť zaujímavý život...

1lionik1
1. okt 2022

@kim2028 veľmi ti držím palce a posielam veľa sily a pevnej vôle zmeniť veci,ktoré by si zmeniť chcel

kim2028
autor
21. apr 2024

@zmrzlinka2021 Inak vďaka ešte raz za námet. Kamarátka požičala mi knihu Atómové návyky a prečítal som ju 3x. Veľmi sa mi páčila...