Ako zazimovať muškáty?

4. nov 2022

Ahojte mám dilemu ako zazimovat muškáty ak bývam v dome. Pivnica je tmavá..ntam mi neprežijú. V izbe máme teplo. Máme akurát terasu ale tam mi asi vymrznu. Ako to riešite vy skúsenejšie? Dakujeeem Ja Amatér nováčik

slavkadud
4. nov 2022

To vadi, ked je tam tma? Nasa suseda este v bytovke ich tiez zakazdym davala do pivnice na zimu.

ropucha6
4. nov 2022

My nemame ani pivnicu 🙂 oleander supnem do zahradneho domceka (kde bude okolo nuly), mandevilly budu v izbe (23stupnov), jeden muskat ostane vonku dokonca. Uvidime, co z toho prezije.

vkatush
4. nov 2022

My dávame v zime do pivnice a garážu (máme ich trošku viac 😂). Svetlo je tam len z malého okienka, pričom ho ani nie je veľa, keďže v zime je polovicu dňa len tma... A vždy prežili 😊

simca06022011
4. nov 2022

Mna by tiez zaujimal sposob ako preziju. Tma im nevadi, ale fakt je ten, ze za poslednych 7rokov,som uz skusala vsetky mozne aj nemozne sposoby, od tmy, dokonca raz som ich dodavkou previezla do skladu kde je cca 8stupnov, dobra klima a mierne svetlo, atd, skusala som do novin balit a aj ich nechat von, ved nejak preziju. Neprezili ani raz. Mala som tu kamosa z HU a ten mi doslova povedal, ze ani nepreziju, tie tahave vobec, to sa proste tak uz pestuje ako jednorocka (a ma asi pravdu, vsetky totiz v zime chytili plesen).
Svokra ma muskaty hadam 20rocne, a tie iba hodi do garaze a vybavene. Mame raz preziil muskaty aj tak ze ich zabudla vyhodit, vysypala ich do velkeho vreca aj so zemou z kvetinacov, ze to vyhodi a zabudla na to :D
Akurat som ich dnes zacala davat dole z okien a vobec neviem co s nimi :D

kentika
4. nov 2022

Olamem nove vyhonky dám do vody a pustia korene, tie potom zasadim a na jar bude pekna rastlinka. Aj tahave sa daju takto. Skusajte dievčatá.
Mala som ich v dome na okne.

simca06022011
4. nov 2022

@kentika cize stare rastliny vyhodis, a len tie olamane vyhonky celu zimu budes mat vo vode v dome?

oli18
4. nov 2022

Mne tiež pred niekoľkými rokmi stojaté muškáty v pivnici vyschli. Potom som pestovala ťahavé a tie som po lete vyhadzovala a v jari kupovala nové. Teraz znovu pestujem obyčajné a zimujem ich v úplne tmavej pivnici. Len ich občas treba poliať, aby nevyschli. Listy im budú postupne schnúť, tie treba obrať. Budú púšťať aj výhonky, také tenké dlhé, tiež ich nechávam. Na jar ostrihám, premiestnim na okná, kde vypustia výhonky. Ak je dobré počasie, vyložím von. Poslednú zimu mi vyschli asi 2, 10 prežilo.

kentika
4. nov 2022

@simca06022011 ked pustia vyhonky korene zasadimdo kvetináca. A tak pestujem dalej

simca06022011
4. nov 2022

@oli18 no mne vsetko vnutri vyschlo, ostali ako keby dute tie rastlinky, niektore aj plesnive... a to som polievala iba sem tam. Ale zase nemali uplnu zimu a tmu ako v pivnici poslednu zimu. Uplne mi to znechutilo cele kvetovanie, lebo ma prestalo bavit rok co rok minat stovky eur na kvety...
@kentika vyskusam teda tento sposob. Teraz ostriham, dam do vody a uvidim :D dufam, ze na vianoce ichnebudem sadit :DDD

kentika
4. nov 2022

@simca06022011 sadit budes aj skor 😁

simca06022011
4. nov 2022

@kentika 😂

oli18
4. nov 2022

@simca06022011 Ja zimujem s vedomím buď-alebo 😉

simca06022011
4. nov 2022

@oli18 no ja uz teda nie, minuly rok som sa strasne vytocila uz, lebo mi to zavadzalo celu zimu :D a nakioniec nic z nich...

evka64
4. nov 2022

Ja davam na chodbu, no na schodisko...vsetky mi prezili

pavla_z
4. nov 2022

@simca06022011 moja starká to tiež tak robí. Túto jar dávala aj mne takto zasadené výhonky a ja sa tiež chystám urobiť to teraz tak. Tak som zvedavá.