Ako vzkriesim tieto kvety?

terezka2911
13. dec 2022

Prosím, pomôžte. Potrebujem vzkriesit tieto kvety a neviem, ako 😔 preliate nie sú, skôr mam pocit, že schnu alebo co...potrebujú zvlhcit vzduch? Občas osprchovat? Tu nefrolepku som sprchovala, nemám pocit, že to pomohlo...ďakujem vopred všetkým za rady
Ešte dotaz, lietajú mi tu okolo kvetov také malé čierne mušky, nikdy som nemala také, pokiaľ som si neostávalo práve nefrolepku ..ako sa ich zbaviť?

viestta
13. dec 2022

Zacnem od konca.
Tie musky su smutivky. Kupis v zahradnicstve sanium stick hnojive tycinky s insekticidom, nastkas do kvetinaca, casom vykapu. Trva to par tyzdnov ale je to ucinne
Nefroleptis potrebuje vlhky vzduch, ale ten tvoj vyzera, ze len vymiena listy
Tradecsatiu by som skontrolovala korene, pretoze ta rastie aj v cistej vode, problem bude v kvetinaci, obzvlast ak su v kvetinaci bez odtoku, moze stat voda dlhodobo na dne, aj ked na povrchu vyzera poda vyschnuta
Ten brectan, aspon sa mi zda, ze je to brectan vyber z hliny a skus zakorenit vo vode. Ale problem bude asi rovnaky ako pri tradescantii, premokrenie pody v obale na kvetinac

terezka2911
autor
13. dec 2022

Ďakujem veľmi pekne. Lepšie by teda boli kvetinace s tanierikmi?
A ta nefrolepka to ma mat take tie stonky, na ktorych sú lístky,take suche? Lebo vela vela uz listkov opadalo aj stále opadava a neviem,či to tak ma byt.

viestta
13. dec 2022

Ano, lepsie su kvetinace s podmiskou. A na nefrolepke mozes vsetky suche casti ostrihat

terezka2911
autor
13. dec 2022

@viestta dakujem krasne. 😊

cacianka
13. dec 2022

Viesta ti dobre poradila.
Ako prvá pomoc na smutivky - posyp povrch zeminy mletou škoricou
Kvetináče nemusia byť iba tie s podmiskou, ale rastliny majú byť zasadené v nádobe/ kvetináči s odtokom, nie takto. Ak chces takéto ozdobné obaly, zásad do kvetináča s odtokom, a až potom vlož do ozdobneho, aby tam bola medzera aspoň na prst, odspodu aj po bokoch, nech sa voda odparuje a korene nehnili.
Na nefrolepke si nezmyl stonky z ktorých odpadli lístky, to odstrihnúť, ale má aj vzdušné korene, tie nechaj.
Tradesku pre istotu skús odlomit zo 3 najdlhšie výhonky a dať do vody zakoreniť , ak by náhodou nešla zachranit celá po presadení.

tanikka
13. dec 2022

škorica je super, teda aspoň mne tento domáci recept na mušky ale aj teda na taký ten biely povrch na zemine dosť pomohol. kvety by som osobne presadila do novej zeminy. ak nemáš kvetináč s odtokom, tak daj na spodok trocha štrku, aby odviedol prebytočnú vodu ak jej bude veľa

zorkahorka
13. dec 2022

Nefrolepkanema rada teplo. Mne zacala na zacuatu vykurovacej sezony takto schnut,preto sla na chladnejsiu chodbu a tam sa jej dari aj v polotieni