Ako vyčistiť ruženec?

12. apr 2023

Pekný deň 🙂,
mám taký starší ruženec, je to pamiatka. Ale tie spoje drôtikové už nie sú strieborné, ale po rokoch sčernali.
Myslíte, že sa to dá niečím/v niečom vyčistiť ?
Ďakujem

tyrkysova_kobyla
12. apr 2023

Tusim v octe sa to zvyklo vycistit

oila
12. apr 2023

Fuha, inak celkom ma aj prekvapuje (milo), ze taketo veci este niekto doma ma🙂 Ale tak tiez mam po babine, darovala mi ho, aby som mala na nu pamiatku. Stale je vsak pekny. Napadlo mi, ci by to neslo pastou? Ako nausnice napriklad ked cistis?

matullienka
12. apr 2023

@oila aj ja som si nechala po babke opatrujem si ho ako oko v hlave

bloger
12. apr 2023

Na striebro je vraj dobrá soda bikarbona. Neviem ale ako by sa to dalo očistiť.

mijo53
12. apr 2023

@oila poviem Ti, že mám možno 10 , staršie, novšie, v každom vrecku, aby som ich mala po ruke, rada sa modlím ruženec a dokonca si na to zvykol aj manžel

zuzinka888
12. apr 2023

Aj my mame desiatky z kazdej dovolenky nosime. Niekto nosi magnetky a my ruzence.

tiana080
12. apr 2023

Mne napadlo dať ho "prerobiť" šikovnej šperkárke/šperkárovi 🙂 tie kovové komponenty len vymeniť za oceľ, alebo iný kov, ktorý vydrží ďalšie desiatky rokov. Pamiatka zachovaná a účelovosť tiež.

vvrabec
12. apr 2023

Najprv treba zistiť či je to ozaj striebro aby ste tomu ešte viac neublížili. V prevádzkach kde čistia šperky vám budú vedieť poradiť ako to vyčistit aj z ohľadom na materiál nieken tých kovových častí ale aj tých ,,korálikov,, . Možno aj v starožitníctve budú vedieť