Ako vnímate Desatoro Božích prikázaní?

28. sep 2022

Ako veriaci (akéhokoľvek náboženstva) vnímate 10 božích prikázaní ?Nadviažem hned na prvé. Ja som Pán Boh tvoj,nebudeš mať iných bohov ktorým by si sa klanal. Ale v kostoloch uctievaju sochy, ľudia nosia červené šnúrky, krížiky,amulety a neviem čo všetko.. Tak ako to vlastne je?

veronika3110
28. sep 2022

musí si uvedomiť význam... ľudia neuctievajú tú sochu ... krížik je symbol a znak viery
a červené šnúrky - to nemá s vierou nič spoločné, takže si to nezamieňaj.. nie však každý o tom vie
a často aj veriaci z nevedemosti tvrdia veci ako: stane sa ti z očí a pod... čo je nezmysel, ale vyrastali sme v tom, takisto aj to prepľúvanie a pod... podľa mňa to veriaci robia z toho dôvodu, pretože nevedia pravý význam a ani to, že to nemá s vierou nič spoločné

hiro
28. sep 2022

Kazde nabozenstvo sa snazi svojich veriacich roznymi sposobmi priputat a nedovolit aby presli na inu. Takze jedna zakazuje ine a ina zase hovori ze ja zahrnam tie dalsie, nemas preco odo mna odchadzat.

konikkon
28. sep 2022

Socha je len symbol. Kresťania veria iba v 1 Boha. Červené šnúrky nosia ľudia povercivi. Body v desatore sú postavené na konaní dobra.

buberova
28. sep 2022

Dobre uvažuješ

jaskolka
28. sep 2022

Desatoro je pre mňa také zhrnutie, ako sa má správať človek.
A nemusí byť ani kresťan, jednoducho by to malo byt úplne aj pre takého ateistu normálne, že nebude kradnúť, klamať , urážať rodičov,nebodaj zabíjať, či podvádzať svojho partnera.
V ďalšom rade... Neuctieva sa socha, ani obraz. Vzdáva sa úcta tomu, kto je tam zobrazený (Ježiš, Panna Mária, svätý Jozef, a podobne). Je to kvôli tomu, aby si človek to nejako "priblížil" predstavil, v skutočnosti samozrejme ani nevieme, ako naozaj vyzerali.
Co sa týka šnúrok, amuletov a podobne, to skutočne veriaci človek nosiť nebude. Nedá sa veriť v Boha aj vyznávať nejaké hlúpe povery.
Ale niečo iné je, ak trebárs niekto si dá posvätit niečo, napríklad krížik, aký potom nosí, či ruženec, na akom sa modlí. To už nie je "amulet"

zuzinka888
28. sep 2022

Cervene snurky amulety talizmany....nemaju s vierou nic spolocne. Svatym sa neklanas ako Bohu- ale im vzdavas uctu v pokore prosis o prihovor( ako vraví jeden knaz- je dobre ak mate v nebi známosti- svätí a patroni- skor nieco vybavis) samozrejme je to odlahcene a myslene s vtipom. A vsetky zakony 99,99% vychadzaju z desatora( teda7 lebo prve tri sa tykaju Boha.

cilacik
28. sep 2022

je to presne tak ako to vnimas. "Ja som Pán Boh tvoj,nebudeš mať iných bohov ktorým by si sa klanal. " To znamena nie len bohov s malym b, ale vsetko co dava clovek na prve miesto vo svojom zivote. Pracu, konicky, nazory, partnera, cokolvek. Pan Boh a vztah s nim ma mat absolutnu prioritu pred vsetkym ostatnym. Samozrejme nesplnitelne z ludskej vole. Prave preto mame Jezisa, ktory za nase hriechy uz zaplatil.
Dalsia vec je comu veris ze ta ochrani. Bozia moc alebo snurka na ruke. Ludia tiez casto myslia ze Bohu treba "napomoct", v ochrane alebo v tom aby nam dal stastie. Nestaci uctievat Boha, treba predsa aj sochy, ved co keby pomohli. Ini to klananie robia len zo zvyku, tradicie a neunuvaju sa rozmyslat nad tym co robia a ako tym Pana Boha urazaju. Ty si na dobrej ceste, drz sa toho 🙂

sunyrose
28. sep 2022

10-toro Božích prikázaní dostal kedysi Izraelský národ, ktorý bol v zmluvnom vzťahu s pravým Bohom aj spolu s ďalšími cca 600 prikázaniami, ktoré tvorili celý zákon. ALE, KRESŤANIA SA UŽ NEMUSIA DRŽAŤ ZÁKONA - zmienka o tom je v 2. Kolosanom 2:13,14. Tento text znie takto: " Aj vás Boh oživil spolu s ním, hoci ste boli mŕtvi pre svoje hriechy a boli ste neobrezaní. Láskavo nám odpustil všetky naše hriechy a VYMAZAL PÍSOMNÝ DOKLAD, ktorý sa skladal z rôznych nariadení a svedčil proti nám. ODSTRÁNIL ho, keď ho PRIBIL NA MUČENÍCKY KôL". Bol odstránený Ježišom, ktorý ho akoby "pribil na kôl". Desatoro aj spolu s ďalšími prikázaniami SPLNILI SVOJ ÚČEL. Zákon viedol Izraelitov ku Kristovi, ktorí ho v r. 2 p.n.l. /podľa výpočtov/ aj očakávali. Židia tak mali pochopiť, že ako nedokonalí nebudú môcť na 100% dodržiavať to, čo sa od nich v Zákone očakávalo. Mali pochopiť, že zvieracie obete na ich vykúpenie nebudú postačujúce. Mali pochopiť, že má prísť niekto iný - Baránok Boží - J.K, ktorý im otvorí cestu do večnosti. Mnoho zákonov z nich kresťania prevzali a akoby aj "vyvýšili"....Pokiaľ Izraeliti používali modly pri uctievaní, boli kruto Bohom za to trestaní. Totiž v 2. Moj . 20:4,5 sa jasne hovorí: "Neurobíš si tesanú modlu ani podobu NIČOHO, čo je hore v nebi, dolu na zemi alebo vo vodách pod zemou. Nebudeš sa im klaňať ani im slúžiť, lebo ja Jah, tvoj Boh, som Boh, ktorý vyžaduje výlučnú oddanosť. Prorok Izaiáš tento postoj iba jasne potvrdil. Iz. 42:8: "Ja som Jah, to je moje meno. Nikomu inému nedám svoju slávu, ani svoju chválu modlám". A aký postoj by mali zaujímať dnes kresťania? Odpoveď nám dá tento biblický text: "Utekajte pred modlárstvom!" - 1. Korinťanom 10:14. Apoštol Ján vo svojom 1. liste 5:21 píše: "Dieťatká, vyhýbajte sa modlám". Teda tí, ktorí o sebe tvrdia, že sú nasledovníkmi Krista by pri uctievaní pravého Boha nemali používať ŽIADNE predmety. Keď Ježiš učil svojich nasledovníkov modliť sa, nehovoril im, že by pri modlitbe mali používať nejaké sochy alebo ikony. On sám nikdy nič také nerobil. Neklaňal sa nikomu a ničomu..., nemodlil sa k žiadnej osobe, soche, nevelebil svoju matku....Všetku úctu prejavoval svojmu Otcovi v nebesiach. Apoštol Pavol napísal /2. Kor. 5:7: "chodíme vierou, NIE VIDENÍM"/ - A kto pozorne číta Kresťanské grécke písma, nikde nenájde zmienku, že by to snáď robili ranní kresťania. Keď bol J. K. pokúšaný diablom na vrchu, vyriekol túto vetu: Jah, svojho Boha budeš uctievať a JEMU SAMÉMU budeš preukazovať svätú službu". Teda kresťan by žiadnym predmetom nemal preukazovať náboženskú úctu. Ak to robí, drží sa toho, čo zaviedla cirkev omnoho neskôr, ako bolo Písmo Jánom na ostrove Patmos dokončené. Nedrží sa toho, čo je autorom Biblie inšpirované. Používanie sôch a ikon bolo bežné v starovekých kultúrach, napr. v Egypte, Grécku a Indii /v Indii je pomaly viac modiel ako obyvateľov/. Stojí za to si toto dobre v Písme preštudovať, pretože Pavol v 1. liste Korinťanom 6:9-11 píše toto: "Neviete, že nespravodliví nezdedia Božie Kráľovstvo? NEMÝĽTE SA. Ani tí, čo žijú nemravne, ani MODLÁRI,.....nezdedia Božie kráľovstvo". Z týchto Pavlových slov pre mňa vlastne vyplýva, že nás varuje, aby sme sa nemýlili, lebo Boh má na modlárstvo jasný názor. A na otázku "Tak ako to vlastne je?" by som ja odpovedala takto: Je to tak, ako nám to Boh dal v Písme zapísať. Všetko, čo bolo kedysi dávno napísané, bolo napísané na náš úžitok....