Ako vnímate celkovú podporu štátu?

marisoul
30. mar 2013

Ahojte, mňa len zaujíma váš názor nato, že po r. 2014 bude jednotný vek odchodu do dôchodku u mužov a žien. Hlavne čo sa týka žien a to, že sa už nebude zohľadňovať počet detí. Ako vnímate celkovú podporu štátu pre rodiny a pre mamičky s deťmi?

Ďakujem pekne

trish31
30. mar 2013

@marisoul na Slovensku je nejaka podpora statu?

irriss
30. mar 2013

..budou to mit "TEZKE" ti,co byly na podpporu zvyknuti a vyuzivali ji na ukor druhych..proto uz nezbylo na nikoho...diky "prizivnikum s natazenou rukou"... 😎

vadimka
30. mar 2013

@marisoul
na prd..... 🤐

pasteleria
30. mar 2013

ja mam take nervy, niektori vravia, ze najlepsie sa je odstahovat... a preco sa mam stahovat??
nech sa vsetci politici, uradnici, sudcovia, policajti, vrahovia apod. odstahuju a nech nechaju nas slusnych ludi tu zit samych.

miruska320
30. mar 2013

Podpora mladym rodinam?nulova,kazdy by sme chceli robit-avsak dnes maju problem najst si robotu iny-a nie napr matkas malym dietatom-pretoze aknahe je chore 2-3 x uz ste neziaduca-zaujimave ze pri pohovore sa nikto nepyta otca ci ma male deti .A to ze sa nebude brat ohlad na to kolko deti ma matka...sikovno to vyriesili-matka porodi,vychova a zaobstara aj statu novu generaciu obcanov a potom nech maka pokym "neskape"

kattrin5
30. mar 2013

Po ziti uz 6 rokov v zahranici (UK) a USA by som povedala ze Slovensko nieje na tom ani najlepsie ale ani najhorsie...Napriklad na SR je aspon materska, tuna v USA je zo zakona len 12 tyzdnov pricom ale matka nedostava od statu ziadne peniaze. Je to len doba ktoru Vam zamestnavatel musi umoznit ostat s dietatom doma po uplynuti 12 tyzdnovsa bud musite vratit do prace alebo Vas ma zamestnavatel pravo prepustit. Take ze rodinne pridavky to vobec neezistuje ziskat, maju to len taki kde je prijem do rodiny nizsi ako 20tisic rocne...A co sa dochodkov tyka, od goverment super dochodky doatavaju len veterani a policajti a pod. Inak co si clovek nenaspori, nema, a vek odchodu do dochodku sa tiez nezohladnuje podla toho ci muz zena ci picet deti...Zdravotne poistenie je tu tak od 500 $ mesacne a ked ho nemate Vas lekari maju pravo nevysetrit...ja oosobne si myslim ze na SR su ludoa dost podporovany co sa zo strany statu tyka...Zlate Slovensko...jedine co je na zaplakanie su platy a zivotna uroven...

jchrastova
30. mar 2013

Po 4 rokoch života v Portugalsku hovorím si, že sa máme moc dobre čo sa týka podpori od štátu pre deti. Tam pri mori má matka nárok na 4 mesiace aby bola doma. Potom šup šup do jaslí a to je jedno či kojí či nekojííí musí ísť robiť a je otázne či si nájde job pri ich zlej situácii. Jasle tam vídu do 300e mesačne. Jeden plat tam vôbec nestačí pre rodinu. Matka je tam podporovaná na materskej minimálne a naše príspevky sú moc dobré na to čo je tam...Súhlasím s tým že zlaté Slovensko len naše platy sú katastrofa ...nič inééé Slovensko je ako malý západ

kristiii
30. mar 2013

@kattrin5 no to je jak tie výsledky že slov.dochodci sa majú lepšie jak americkí. Len zas sa nikde nehovorí že tí americkí mali možnosť si počas života našetriť ak chceli..podla mňa sa štáty ako USA, UK, Slovensko...absolútne nedajú porovnávať...

vadimka
30. mar 2013

@kattrin5

ja sa tu nechcem s nikym hadat, ale vela krat sa tu poukazuje na zlate slovensko a materska tri roky....lenze TO, ze s tou materskou sa vyzit vobec neda, tak to, ako by uz vas, co zijete za hranicami nezaujimalo...proste je to fakt vreckove, ktore horko tazko pokryje energie....takze, aj ked zena moze byt na materskej, tak realne ju zivy resp. zaraba muz....cize tiez ako amerika...akonahle je zena slobodna matka, rozvedena...musi hned do prace, pretoze so slovenskou materskou nebude mat ani na suche rozky....
takze slovenko dava moznost zostat doma, ale z tych penazi, sa nenajete,,,,je to vlastne len na plienky....vsetka financna tarcha je na chlapovi....
zdravotna starostlivost?
nuz z platu do zdr.poistovne je to tiez riadna palka, ak zoberiem do uvahu ake je to percento....a pridem napr. k zubarovi? znova platim..a vela vzhladom na plat..chcem si vybrat mandle?...nuz tiez budem platit....
dochodok? kym sa ho dozijem, nebude ziadny..cize smerujeme k amerike...a podpora statu je jedna velka obrovska nula, diera...proste nie je....su to omrvinky...takze az take ruzove to nie je..kto si nenaspori, zostava s holym zadkom...

kristiii
30. mar 2013

@vadimka presne ako píšeš, len mne sa nechcelo to rozpisovať.. 😀 Ono je lahké povedať že tu može byť žena 3 roky na materskej /RD aby sa tu do mňa niekto neobul/ ale aký plat má popritom jej chlap a aký plat má ten chlap v zahraničí to sa nerieši. A za tú istú prácu..A výdavky? Veľmi dobre viem aké sú, žila som v anglicku a stačilo mi robiť 2 dni v týždni istú dobu a mala som na nájom, na stravu, na zábavu, na hlúposti a bla bla bla a ešte som si aj odložila, takže nestačí len porovnávať ZP ale všetky položky keď tak

vadimka
30. mar 2013

@kristiii

ja som sa do podobnych diskusii nikdy nechcela zapajat, ale kedze som nikde necitala, ze so slovenskou materskou sa mozete ist tak akurat past, tak ma to uz serie, ked tu vytahuje niekto, kto byva za hranicami, ake zlate slovensko...zlate, v prdeli je slovensko...

tiez som zila aj v uk aj inde a dlho...presne stacilo par brigad, polovicny uvazok a mala som na najom...a tu robite kazdy den....a mate prd..zaplatia sa energie,strava a uz sme v minuse...a to robim a ked som nerobila a bola doma, realne na materskej sme zili z mm platu....ja to poviem na rovinu..na hovienko makove je ta 3rocna materska ja by som bola rada, kebz bola napr. rok alebo rok a pol, ale mohlo by sa z nej zit dostojne....

reanda
30. mar 2013

co je na tom zlate, ze dostanete almuznu od statu, ked ale skoro nemate moznost slusne si zarobit, aby ste prezili, aj ked makate ako trotl? ja by som bola tisickrat radsej, keby sa dalo vyzit z platu, co zarobime, pripadne este aj nasetrit, vobec by mi nechybali tie uzasne prispevky statu, ktore mi nestacia ani na slanu vodu a este sa mam kvoli tomu citit ako prizivnik.. a o tych odvodoch statu, poistovniam a inym vyzieracom, na ktorych na mne vyryzuju daleko viac, ako mi za cely zivot prispeju, uz ani nehovorim..

atka3
30. mar 2013

Podpora štátu? to je čo. som rozvedená,mám 3 deti, dve zamestnania čo chvíľa 40-tka na krku a nevládzem už nič.nič nemám ušetrene.a nič nezanechám ani deťom a to nehovorím,ak by sa dačo stalo,tak ma nemajú za čo pochovať.a o dôchodku môže človek nsívať,lebo my budeme robiť už do smrti.

vadimka
30. mar 2013

@jchrastova

a na slovensku si myslis, ze su jasle zadarmo?..ty pises do 300eur...u nas je to cca OD 300EUR....
v portugalsku sa neda vyzit s jedneho platu? nuz na sk sa vela krat neda vyzit ani z dvoch platov 😖
slusne rod. pridavky? nuz neviem, kupim do skoly cvicky,prezuvky a koncim

vadimka
30. mar 2013

@atka3

ja to vidim, ze si aj tu jamu na cintorine sami vykopeme a potom tam rovno padneme.... 😅 😉

ja vzdavam hold vsetkym rozvedenym, slobodnym mamickam s detmi..je to nad ludske sily vyzit na slovensku dostojne...klobuk dolu...
nech si beru tu troj=rocnu matersku vsetky co ju tak zavidia...som si ista, ze plno mamiciek by almuznu ozalelo, keby mohli ist do prace a zarobit..polovicny prac. uvazok? na sk. neznamy pojem....a nikdy asi ani nebude....

atka3
30. mar 2013

bol u nás na návšteve ujo z Argentíny a ten hovoril,že oni v iinkase platia paušál- na pohreb a potom rodina nemá problém. lebo z almužny čo zarobím 250 eur a výživné čo za chvilu nebude sa vyžiť nedá

anuska74
30. mar 2013

Ak som mamička na RD, manžel dobre , slušne zarába, tak tá podpora od štátu, s miernym obmedzením sa dá v pohode prežiť, kludne aj 3 roky, táto možnosť je málokde.
Ak však muž zarába menej, máš už napr. 2 deti, nedajbože muž o tú prácu príde, a nemáš nič našporené, je to ieda, takisto ak dieťa má závžnejšie ochorenie a jeden rodič musí ostať doma, je to fakt zlé a v tomto prípade je tá podpora štátu na smiech.
Ak má vážne choré dieťa slobodná, rozvedená mamička, bez podpory rodiny, raz- dva sa dostane rodina na hranicu chudoby.
Nie je u nás dobrý sociálny systém, aj ked jasné spravodlivý nikdy byť nemôže.

mima4
30. mar 2013

@miruska320
a stat moze za to, ze matky zo seba spravili otrokyne? Nevidim dovod, preco ked aj zena pracuje, preco by si nemali delit s manzelom vsetko aj ocierky, aj neviem co este...
To nie je zapricinene statom, ale nasou blbou mentalitou z roku x ... ze deti ako keby patrili matke a otec si buduje karieru a ma full servis... To je skor na analyzu tychto veci...

mima4
30. mar 2013

@marisoul

ja si myslim, ze ta podpora je po niektorych strankach velmi uboha, napr. nedostatok jasiel, skolok .. podla mna by kazde dietatko malo mat od 2 rokov narok na jaslicky/skolku..
Taktiez podpora co sa tyka zamestnavania... stat by mal zvyhodnovat firmy, ktore mamickam/oteckom poskytuju napr. niekolko hodin v mesiaci home office, a pod. Ale co ked ani v statnych instituciach toto neexistuje.

Velka vyhoda?
Asi ze tri roky moze byt zena doma. Prevazne to najviac vyhovuje zenam, co nikdy nepracovali, resp. ich praca nenaplnala, alebo mizerne zarabali,... takto mozu byt doma a uzivat si domov, rodinu a nemusia chodit do prace.

vadimka
30. mar 2013

@mima4
to, ze je na ocr matka nie je zapricinene mentalitou ale jednoduchou matematikou....ak ma zena maly plat tak je jej jedno ci bude na ocr..ale ked ma byt na ocr muz zo slusnym patom strati z neho polovicu..lebo ako vieme ocr je 55per.z platu na 10dni ak je dieta chore dlhsie tak neplatene volno....aj z tohto dovodu ekonomickeho je na ocr skor zena a to, ze su hrozne velke rozdiely v mzde zena a verzus muz je chyba koho?

mima4
30. mar 2013

@vadimka Rozumiem ti, otazkou je preco ma zena tak radikalne mensi plat? Ale ak to je, ze fakt nezarobi nic ta zena, tak je prirodzene, ze ostane doma ona, ale dnes uz bezne zena zarobi tolko kolko jej manzel (napr. aj ja) a aj viacej, zavisi to od vzdelania... praxe, sikovnosti... Ale na druhej strane je tu otazka, ci ma zmysel takej zene vobec chodit do prace, ked nedokaze priniest domov vyplatu...
Kazdopadne zamestnavatel chce cloveka na pracu, nie absenciu.

vadimka
30. mar 2013

@mima4

nemyslim, ze je to bezne, ze zena ma rovnaky plat alebo vyssi..jasne, ze to zavisi od sikovnosti, ale hlavne o priebojnosti....vela ludi na slovensku ziju hlboko pod priemernym platom tym myslim cca 400eur....predsa cely stat nemoze pozostavat s managerov,riaditelov a pod...niekto musi aj predavat v obycajnych potravinach ci piect chlieb a prave tyto ludia ziju z ruky do ust...

mima4
30. mar 2013

@vadimka mas pravdu, a pravdupovediac je to HANBA, ze ludia ktori pecu ten chlebik, predavaju potraviny... ledva prezviaju ☹

gaby21
30. mar 2013

No ja by som k tomu rodičovskemu prispevku len tolko chcela, odhliadnuc od toho, ze si myslim, ze v tomto state je strašne vela veci na prd. Rodičovsky prispevok je socialna davka, ktora ma pokryt zakladne potreby dietata, nemozete predsa čakať, ze pokryje všetky vase naklady na zivobytie, ako energie, vodu, hypoteku leasing, atd. Ja som si napriklad stopercentne ista, ze neminiem 200 eur pre potreby maleho, ani len ked to zratam dokopy za oboch.

sissy27
30. mar 2013

@marisoul dôchodok neriešim, je fakt v nedohľadne a kým sa ho možno dožijem, tak sa to ešte 100x celé zmení... ale čo sa týka materskej, nemyslím si, že je to také zlé...ako tu bolo napísané, v iných aj vyspelejších krajinách nedostane matka nič, ak ostane s dieťaťom doma, tak to financujú výlučne sami a zamestnávateľ ani len nemusí držať miesto... že z 200€ sa nedá vyžiť je jasné, preto je to len podpora, príspevok, nie plnohodnotný príjem a predstavte si, že by nebolo ani to... dnes je možnosť aj pracovať aj brať rodičák - ešte ja som pred pár rokmi zažila, že si musím vybrať buď alebo...nehovoriac o tom, že rodičák bol cca 4000korún, čiže nejakých 130€, kočíkové bolo tiež výrazne nižšie ako dnešných 700€ ... takisto pri pn a očr dostáva človek aspoň niečo, to tiež inde nemajú...
a okrem toho si stále myslím, že dieťa je v prvom rade záležitosť rodičov, nie štátu, nikto nikomu nedrží nôž na krku aby plodil deti, takže stále vyplakávať a sťažovať sa, že štát sa nestará, nepodporuje alebo podporuje málo, mi príde trošku divné...

vadimka
30. mar 2013

@mima4

pri nasom domceku su jedny potraviny, robili tam 2 mlade kocky, ktore rovnako otehotneli a porodili....nepresiel ani rok a su naspat v potravinach...pytam sa preco tak skoro a kolko maju babatka mesiacov..babatka maju 7mesiacov a oni do prace museli, lebo materska je malicka a peniaze co zaraba manzel nestacia..bolo mi ich luto..toto je priklad ze na materskej 3 roky nezostavaju len zeny co zarabali malo alebo ich praca nebavila...aj tieto kocky by s radostou 3 roky kocikovali, zial vydali sa za obycajnych chlapov s prijmom max.500eur k tomu hypo.....proste v dnesnej dobe kto potrebuje nema na vyber,ide si zarobit aj to malo co davaju...
priklad, nasa pani postarka..uz rano o 5hodine triedi postu, rucne 😉 ....potom roznasa ci je fujavica ci leje ci slnko pecie..je to jedno...ani najest ani napit cely ten cas...plat? v cistom asi 350eur.... 😝 ...ja som ako studentka brigadovala na poste a poviem ti, makacka....kym som obehala vsetky ulice uplne vyhladovana,zmrznuta....som odtial rychlo odisla a nasla si cosi teplejsie....je plno profesii,ktore nieze nie su ohodnotene...ja tomu hovorim, ze to nie je plat...to je almuzna..je to HANBA ako vravis...

vadimka
30. mar 2013

@sissy27

lenze tomuto statu sa platia nie male dane, tak pozicia, co vlastne od neho chcem mi pripada smiesna...
nie, nikto nas nenuti plodit deti...ale pre stat su to buduci danovnici...ty predsa ked platis za sluzby v restauracii, ale obed ti neprinesu, ci je to len omrvinka, tak co si povies? dobre mi tak, nemala som sem chodit?

irriss
30. mar 2013

@vadimka ..chyba nastala nekde, kde ma hlavni roli "nezajem"
Dite prestalo byt chapano jako "budoucnost.a prosperita" daneho statu.. 🤐 😔 ☹ 😢
....vymenilo se za slovo "zatez"... 😎

vadimka
30. mar 2013

@sissy27

a este k tym sumam..ja som bola davno na materskej, mylsim ze vtedy tiez to bolo cca 4000korun...ale tych 4000korun bolo viac ako dnes 200eur.....za 4000korun sa dalo pekne prestravovat aj na mesiac, si to pamatam, lebo som si to zapisovala, ale dnes ti 200eur tak ledva staci na stravu na 2 tyzdne....inflacia jak svina...v roku 2002 som si vedela za 1000korun spravit v obchode nakup na cely tyzden...dnes mi 40eur ledva staci na chieb, maslo, mlieko a dake masko a zemiacky...proste to sa neda porovnat..koruna mala hodnotu a toto euro 😝 vytiahnes a nemas...

mima4
30. mar 2013

@vadimka
ja by som sa v tomto zastala @sissy27 , aj tu na MK je kopec mamiciek, ktore nikdy v zivote nerobili alebo robili ledva rok alebo odvadzali dane z minimalnej mzdy a predsa len maju narok aspon na tych 196 EUR a nikde nie je zaruka, ze tieto zeny po materskej budu zarabat 1500 a odvadzat z toho dane... nehovoriac o zenach, ktore ledva skoncia strednu, a potom kazde tri roky maju dieta. Potom v 30tke sa zamestnaju za minimalnu mzdu a ako 35 rocne idu na dalsiu matersku... A taktiez nikde nie je zaruka, ze ich deti a nielen ich deti ale tak celkovo budu danovi poplatnici tohto statu, dnes mame kopec mladych nezamestnanych, mladych - lenivcov, mladych, ktori budu pracovat niekde inde....

Ono by to bolo ferove, kebyze materska je vyplacana fakt iba z toho, co si zena naspori na specialny ucet v socialnej poistovni... ale to by 60 % zien nemalo ani tych 196 EUR a nemalo ich ani tri, ani dva roky...