Ako stíhate domácnosť?

baculka77
11. jan 2018

Ahojte, idem si k vam po radu. Ako stihate prosim vas domacnost - upratovanie, varenie, deti, nakupy a este aj kusok casu pre seba? Lebo akoze od detstva neznasam upratovat v sobotu. Urcite to viacere poznate ked prisla sobota cele doobedie sa upratovalo co sa nestihlo cez tyzden. Chapem, ked rodicia su cez tyzden od!rana do vecera v robote ....atd. Lenze ja som momentalne na materskej a chcela by som ked pride sobota, ze nech nemusime od rana upratovat ako blaznivi. Skusala som si , teda plany boli, ze kazdy den v tyzdni upracem inu miestnost. Lenze niekedy sme neboli doma, inokedy sme neskoro prisli a tak sa to posuvalo a ostalo to na sobotu. A ked este ma clovek v sobotu pomedzi to varit obed, tak okolo 2 som uz fakt unavena. Prosim vas ako to mavate podelene vy? Dakujem za kazdu radu

simsalabim
11. jan 2018

U nas sa upratuje vzdy v piatok, nech sa deje, co sa deje. Dievcata su uz velke, tak pomahaju. Upratuje aj manzel. Tym padom je vikend volny. Kedze upratujeme styria, je to celkom rychlo hotove. Kym boli deti mensie, robili sme to my s manzelom a trvalo to dlhsie.

vladinka
11. jan 2018

Ja vždy upratujem v piatok,ked pridem z práce,takze zacinam okolo 17.30, potom urobím este bryndzovu natierku,aby som nemusela ráno. Ale my sme iba traja, a mame 4 izbovy montovany dom. Takže žiadna hacienda😁

fokuska
11. jan 2018

Je to trosku komplexnejsia vec: Najprv si urob "reviziu" vsetkych veci a nechaj si iba to co ozaj potrebujete, nech doma nemate milion hluposti ktore vobec nepouzivate, nepotrebujete, nemate radi a len vam doma zavadzaju. Ak budu dima len veci co sa naozaj pouzivaju a su potrebne a kazda vec bude mat svoje miesto, tak "neporiadok" sa uprata rychlo - vsetko hned po pouziti vratit tam, kam patri.

Co sa tyka "spiny" - tym myslim nie ulozit veci na miesto, ale utriet prach, povysavat, pozmyvařt atd., tak robit veci postupne - riad umyt hned po vareni, odkvapkat a utriet a odlozit. Utriet sporak, linku.
Vanu alebo sprchu oplachnut hned po umyti, umyvadlo vecer po umyti zubov, zrkadlo prelestit po rannej hygiene, toaletu umyt tiez vecer (alebo rano).
Takymi cinnostami sa poriadok udrziava sustavne a tych 5-10 minut co to trva sa urcite najde.

A potom staci raz za tyzden povysavat, utriet prach, pozmyvat - a jeden den v tyzdni sa ta hodinka na to urcite najde.

Tiez u nas upratuju vsetci clenovia domacnosti, pretoze tu zijeme vsetci 🙂

deti95060810
11. jan 2018

u nás veľké upratovanie robí mm. Ja by som sa asi zbláznila. V sobotu varím obed pre 7 ľudí - to my zaberie dosť času. Takže musí pomôcť mm. deti odmietajú a potom majú rôzne aktivity aj v sobotu napr. preteky, tréning, .....
celý týždeň sa nejaký poriadok robí, ale taký poriadny len v sobotu...a to keď príde jar - práca na záhrade, na poli... čas pre seba ? Nepoznám....

warholette
11. jan 2018

Ja kazdy vecer pozbieram po byte pradlo, smeti, upracem vankuse v obyvacke a nalozim riad do umyvacky. Na rano potom obden po ranajkach bud pustim umyvacku alebo pracku. Mam dve kupelne, tie sa snazim umyvat ked nikto nie je doma. V sobotu akurat tak vymopujem podlahy a povysavam nech sa to neroznasa. Zrusila som zive kvety aj utieranie prachu z nabytku, aj tak ho mame minimalne, nabytku, nie prachu. Neviem, ked si spomeniem na velke sobotne upratovanie, vacsina casu bola stravena utieranim prachu a polievanim kvetov, to som odburala a zvysok mam hotovy za hodinu, ked pocas tyzdna priebezne upratujem.

hettinka
11. jan 2018

Ak budeš upratovať každý den jednu miestnosť, tak budeš síce upratovať denne, ale nikdy nebudeš mat upratané poriadne. Ja upratujem rak tradične - v sobotu. Sme štyria, ak každý niečo spraví, za 2 hodiny mame hotovo a ani nemusíme robiť ako “blázniví”. Ak sme viac doma, ešte v stredu povysavame obývačku. Periny prezliekame raz mesačne, okna umývame štvrťročne. Periem priebežne a žehlím raz týždenne, mám sušičku, tak toho veľa nie je.

pininka
11. jan 2018

Ja som tiez toto pratanie v sobotu neznasala. Tiez som na materskej a ked mame ist niekam na vikend, tak kaslem na cele pratanie a pratam az v pondelok,ked su chlapci v skole. Mame dve poschodia takze nehrozi vsetko upratat v jeden den. Takze si to delim,plus jeden den cez tyzden aj zehlim. Dalsia vec je,ze mala je v takom veku, ze vsade lezie a stavia sa,takze pratam iba ked spi, resp ked ju muz zoberie na prechadzku. Ked sme bybali v byte, mala som ukazkovy poriadok, no v dome, pri troch detoch a muzovi som zistila,ze by som cely den musela stat s mopom pri dverach. Tak si stale poviem ze nejdem na vystavu a nikto ma nejde hodnotit. Radsej stravim cas s detmi.

hettinka
11. jan 2018

@pininka ty máš školákov a upratujes sama? Moji dvaja od 6 rokov musia pomáhať, postupne čin ďalej, tým viac. Syn má 11 a dcéra 16 teraz a ja už pomaly neviem, čo je upratovanie. Tak 80% už robia oni.

lilu7
11. jan 2018

Vikendy mame rodinne a doupratujem pondelok, vlastne upratujem priebezne ale s detmi je to dookola stale upratovanie

lavieenrose
11. jan 2018

no ako stiham.. nestiham :D mame zopar ulozisk kde sa hromadi neporiadok co nevieme kam odlozit..a potom sa to tam kopi...keby tak manzel mal chut upratovat viac..no nema a ja nie som sluha ze budem este aj jeho veci zdvihat a upratovat...dost co si zvykol na to ze mu operem poskladam a upracem..ked som ho minule poziadala nech si uprace mikinu skrkval ju a hodil do skrine ...ako take male decko...ale ked mame mat navstevu tak prebehne velke upratovanie...prach moc nemam kde utierat pretoze nedrzime doma lapace prachu..a najradsej mam ked doobeda povysavam cely byt a poobede mi spokojne namrvia v obyvke. to sa potom naozaj oplati.. tazky zivot je bez umyvacky riadu...mala som ju teraz nemam a nic nerobim iba vkuse riady umyvam..aj susicka je super pomocnik ;)

kubkovamama
11. jan 2018

Fuha,tak ja som asi mimon...upratujem každý druhý,alebo aj každý deň.Povysavam,potom sa mi ľahšie umýva.Prach, žalúzie, vyčistiť wc,kúpeľňa.To umyvam vecer stylom vystriekam sprchac,umyvadlo pripravkom,chvilu to necham,idem sa sprchnut a zaroven to vsetko zmyjem a utriem dosucha.Nerobi sa potom pliesen. Poobede sa učím so starsim. Odprevadiť na tréning,,prísť ho vyzdvihnut. Peši s kocarom. Medzitým nakúpiť,uvariť,,malej zvlast. Na jar a v lete musím stihnut upratať cca do 9,potom sa uteká na rolu do tej 20tej. Keď som bola tehu,robil to za mňa priateľ. V sobotu upratujem svokre. Mám 2 deti,mala začína loziť. Vstávam o 6tej či je leto alebo Vianoce. Prepáč, ale nechápem ako môžeš nestihnut upratať..

pininka
11. jan 2018

@hettinka myslim take poriadne upratanie, oni si povysavaju a upracu svoj bordel,ale sest rocny bude tazko umyvat a pratat kupelku, resp tak aby to bolo ozaj upratane.

pininka
11. jan 2018

@kubkovamama tak sorry,ale mimon si, toto uz hranici s obsedantnostou kazdy den pratat. Ani pre deti nieje dobra taka sterilita. Tiez by som mohla kazdy den pratat, ale nechcem sa znicit a volny cas radsej budem vemovat vylucne detom a manzelovi. A ze cez vikend pratas aj svokre, tak akoze klobuk dolu, ale fakt potom neviem kedy fumgujete ako rodina

nenne27
11. jan 2018

Tiez neznasam sobotne upratovanie.Snazim sa udrziavat poriadok cez tyzden a kedze mame 2 vacsie deti tak sa to celkom da.vysavame, utierame prach , umyvame podlahy a wc kupelnu v piatok poobede.v pondelok po vikende musim povysavat aspon obyvacku😉skork vsade mame dlazby a tie su lahko udrziavatelne.zberacov prachu a haraburd mame minimum.zeny ktore kazdy den totalne luxuju pribytky moc nechapem...ale zase ked nemaju ine potreby ako napr.venovat sa sebe vzdelavaniu citaniu chodeniu za kulturou tak co ine im zostava ze ano?😝

bodkolienka81
11. jan 2018

U nas sa vysava raz za tyzden, umyva, ked treba. Kupelka, wcko priebezne podla potreby, napr tak ako bolo spomenute, pocas sprchovania. Ked sme doma varim, kuchynu priebezne upracem. Prach z komod, skriniek, gauca, okien atd vysavam, nemame porozkladane lapace, to je zaklad. Pradlo sa robi non stop, ked idem okolo, nalozim pracku alebo vylozim susicku 🙂 Treba sa zbavit zbytocnosti a vsetko mat na ''svojom mieste''. Pocas dna ma syn v obyvke porozkladane hracky, neriesim, vzdy vecer pred spanim si ich upratuje, takze rano vstavame do poriadku 🙂 Jedava sa za stolom, takze sa eliminuju omrvinky a flaky po celom dome a po zjedeni sa riad hned odnesie na umyvacku, utrie stol, pripadne pod stolom. Chodime do prace a o domacnost sa starame priebezne. Pocas dni, ked nepracujeme, prvorade je vzdy varenie/jedlo🙂, vychadzka/program vonku, a nejak pomedzi to sa jeden hra so synom a druhy porobi, co treba. Cas na seba/oddych/zaujmy mame kazdy nepracovny den cca 2-3 hodky ked syn poobede spi a kazdy nepracovny vecer po 20tej. Rozmyslam, ako by to bolo s 2 a viac detmi, hlavne ak sa nezosuladia 🙂

stromceky
11. jan 2018

Ja som raz kdesi čítala, že všetko, čo sa dá urobiť za 2 minúty, treba to určite urobiť hneď. Napríklad upratať linku za obedom, vyložiť umývačku či práčku kým sa varí voda na kávu. Roztriediť prádlo, uložiť deky, hračky... Mne sa to svedčilo. Stále robím maličké kroky k poriadku a sobotné upratovanie nepoznám ;) a najväčší pomocník je tyčový vysávač bez kábla, to máme stále čisto... Asi si len musíš nájsť systém, tiež som na md. Kým som robila upratovala som každý štvrtok,aj keby traktory z neba padali 😂😂😂

eliska13
11. jan 2018

Upratujem len cez týždeň cez víkend nie.Ale ja nie som prehnane poriadkumilovna stále je co upratovať, keby sa mi chcelo. Varím denne hl.jedlo vacsinou mäso na šťave a polievku medzi tym.Nakup objednávam z Tesca privezú ho a malé veci kupujem v potravinách.Vela času a penazi som usetrila denným chodením do obchodu.Upratujem v piatok poobede aj varím v piatok niečo typu segedínsky, hovädzie na šťave nech v sobotu len prihrejeme.Pracka ide veľmi často.Prach utieram často, ale zase flakam umývanie dlazok, pozametam každý deň, vysávanie raz týždenne.Ale hovorím nie som typ, ktorý musí mať vyleštené batérie a všetko tip top.Radsej by som si to rozložila na viac večerov ako upratovať v sobotu.

13nella13
11. jan 2018

@pininka tak toto je presne ako u nas 🙂

hettinka
12. jan 2018

@pininka pre mna je dôležité, aby deti videli, že sa upratuje a koľko času a energie to matku stojí. A nie že sa upratuje a ani o tom nevedia, ziskaju dojem že to je mávnutím prútika. Ak niečo moje deti odflákli, museli ti opraviť, aj 3x. Ak niečo nezvládli, pomohla som im s tým, ale boli pri tom, aby videli a učili sa.
Staršia má spolužiačky, ktoré doteraz nevedia povysavat a použiť mop, navarít nič ... ja by som zo tiež zvládla aj sama, ale robím to pre nich.

pininka
12. jan 2018

@hettinka jasne, je dolezite,aby to deti vedeli, ja svojim teda neodpustim nic, a to su to dvaja chlaci. Kolkokrat mi aj muz povedal, nech uz to necham tak. Ja hlavne verim na to,ze deti sa maju ucit od mala spravat sa tak, aby po nich neostaval bordel a aby sa nemuselo hodiny v sobotu pratat. Moje deti hoci este niesu nejake velke robia si bezne ranajky alebo veceru sami,ak vidia,ze robim nieco ine,alebo som unavena. Po zjedeni, poprataju aj umyju za sebou. Ak rozleju a pod nekricia na mna,ale utru to sami. Bezne so mnou varia,bavi ich to. Ked niekde pridem do inych rodin a vidim ze decko si ani vodu naliat, pride domov vsetko zo seba zhodi a mamicka pride a sklada a odklada tak sa nedivim ze potom treba kazdy den pratat a v sobotu travit celu doma.

libawet
12. jan 2018

@baculka77 si na materskej a nestíhaš? Divné. Je to hlavne o prioritách a zadelení, rozdelení, kedy čo budem robiť. Urob si teda vecný a časový plán, čo budeš robiť cez týždeň a čo v sobotu, a možno zistíš, že v sobotu budeš len napr. variť alebo prať, lebo stihneš ostatné cez týždeň a ešte budeš mať aj dosť času na iné veci. Nesmieš mať vo veciach, čase a práci chaos, potom sa nestíha, lebo sa do toho zamotávaš.

siska53
12. jan 2018

@baculka77 kym som bola doma, tak som si to pekne napalnovala aj s rezevou,keby nejaky lekar. A pod. Cez vikend som maxumalne varila ci riesila "akutne"situacie - nieco sa vylialo,rozbili a pod. Vzdy som.si vecer pripravila potraviny - ocistila,nakrajala a rano len davala do hrnca. Cez vikend som teda mala volno. Horsie je to teraz,kzd chodim do prace,za takmer tri roky som si nenasla.system a som.zufala..