Ako správne oslovovať?

10. mar 2022

Pracujem v nemocnici a dost casto sa mi stava ze sa mojim pacientom nepaci ako ich oslovim. Mam tendenciu oslovovat slecna mlade zeny a pani starsie. Lenze dost casto ma opravuju 😆 mladsie chcu byt pani a starsie slecna 🤷‍♀️ podla coho to mam rozhodnut? Chlapom to vacsinou nevadi 😁

dejka77
10. mar 2022

Kazdemu nevyhovies. Mne sa napr. nepacilo ked som bola mladsia (18r.) a oslovili ma pani 🙄.

27dianka
10. mar 2022

Podľa mňa sa trápiš nad niečím, čo nemá riešenia. Každému proste nevyhovieš, ani keby si sa neviem ako snažila, takže byť tebou, nejak to vypustím z hlavy

bambulienka25
10. mar 2022

Ja pracujem v DD ako OP a ja ich oslovujem madam 😅 a vidím ze sa im to páči ale to bude iné ako v nemocnici. Ja by som ich nazývala pani a pán a nemáš problém 🤷‍♀️

bykaterina
10. mar 2022

zene mas vzdy hovorit pani, ziadna slecna

aandrea9
10. mar 2022

@bykaterina presne tak 👍

kallanchoe
10. mar 2022

Ako ja by som sa tým netrapila, jedným uchom dnu druhým von....nevyhovies každému...je to proste tak..... btw...ja si po pôrode pamätám,že lekár vosiel a zdravil sa....dobre ráno dámy....bolo to milé nooo....pokiaľ je este úsmev na tvári tak hneď je lepší deň

katkamatka7
10. mar 2022

Oslovuj ,,pani". Ak žena navrhne iné oslovenie, rešpektuj a oslovuj neskôr tak, ako jej vyhovuje.

bestmate
10. mar 2022

@bykaterina nesúhlasím, znie to strašne ... pani, ako keby som bola 50+

bykaterina
10. mar 2022

@bestmate etiketa nepusti. je to skratka standard. ani na liste od uradu ti nepride slecna alebo junak 😀

bykaterina
10. mar 2022

@bestmate a ani tiez nieje slsne mladých ludi zdravit cau a ahoj ak ich nepoznas a tykat. alebo blbe zvyky cudzim ludom hovorit aha ujo je tam, pozrva tetu.. pre dieta ta pani nie je teta je to cudzi clovek tak si zasluzi uctu.

h2
10. mar 2022

Nemyslím si, že by im to vadilo. Len Ťa proste opravujú, keď to nie je tak, ako si povedala. Nerozumiem dosť dobre tomu, že chlapom to nevadí. Chlap je pán, či je slobodný, alebo ženatý, či nie?
@bambulienka25 Minulý týždeň sme boli s kamoškami v reštaurácii a čašníčka nás oslovovala "madam". Cítila som sa, ako stará baba. 🤪

h2
10. mar 2022

@bestmate Zo slečny sa stáva pani, keď sa vydá. Nie, keď má 50+.

bambulienka25
10. mar 2022

@h2 ja mam 40+ neni vydatá tak som ešte stále slečna? 🤪😲

caroline_
10. mar 2022

@h2 no presne,mne v 20 vraveli slečna,tak som opravovala že pani :D

zuzahajdulka
10. mar 2022

@bambulienka25 , ano, podla etikety je to tak. Slecna je titul pre nevydatu a pani pre vydatu. Nema to nic spolocne s vekom.

h2
10. mar 2022

@bambulienka25 Ja mám 47 a som slečna. 😂 Ale keď ma niekto osloví pani, neopravujem.

petruldo
10. mar 2022

@zuzahajdulka teraz som to googlila, a nemáš pravdu, ...Slečnou oslovujeme mladé dievčatá, nikdy však dospelé ženy! Dnes už žena nemusí byťvydatá, aby sme ju oslovovali ako "pani"...

marcellka32
10. mar 2022

Pán a pani.... nerozhoduje či ženatý a vydatá

sirka9
10. mar 2022

@zuzahajdulka plus este pani sa hovori aj tym co maju titul, teda vystudovali VŠ.

kedysi sa aj 80 rocnej povedalo slečna, lebo nebola vydata. a malo by to tak byt stale

bykaterina
10. mar 2022

@zuzahajdulka hpovadina zena je vzdy pani ziadna slecna

ichbinich
10. mar 2022

Zacni im hovorit sudrzuka 😀
Ale nie, vazne, hovor iba pan a pani a hotovo.
V niektorych krajinach/jazykoch dokonca zrusili nasilu pojem slecna (Fräulein/mademoiselle), lebo je to vraj diskriminujuce. Ach, ta politicka nad-korektnost 😉
Hlavne s respektom a vykat zajvne dospelym. Aj ked je teraz moderne tykat vsetkym bez rozdielu... 🙄

tosomja
10. mar 2022

Chciet je jedna vec a realita druha. 😃😃 aj ja chcem byt slecna, aj ked uz som stara koza 🤣🤣
Tak bez rozdielu, pan/pani. 🤷‍♀️

qwer2019
10. mar 2022

@bykaterina a není to tak že slobodná slečna a vydatá pani? Teda mne sa niečo zdá, ze takto má byť

petruldo
10. mar 2022

@qwer2019 kedysi to tak bolo, ale ako som písala už to neplatí

nwnw
10. mar 2022

@bestmate dovod je myslim ochrna osobnych udajov. Kazdeho je s prepacenim prd ci je vydata alebo nie, preto jednotne PANI.

bykaterina
10. mar 2022

@qwer2019 nie pri úradných veciach je vždy pani. Sobáš nerobí zo ženu pani

autor
10. mar 2022

No dobre, tak dakujem 😊 len minule mi prislo smiesne lebo nas asistent 23 rocny sa pytal pacientky 25 rocnej ze ako sa mate pani? nie je vam zle pani? 😁

bykaterina
10. mar 2022

Nič na smiech ale slušne vychovaný

jaskolka
10. mar 2022

Pan, pani je všeobecne oslovenie neznámej osoby. "pani" je síce aj titul vydatej ženy, ale nemôže dopredu oslovujuci vedieť, či je dotyčná vydatá, či slobodná, je to neutrálne oslovenie, keď vidím, že dotyčný, či dotyčná očividne už nie je v pubertalnom veku 🙂.
Nikdy mi nenapadlo oslovovať ženy v cakarni, či na oddelení v izbe "slečna". (ani keď som vedela, že trebárs nie je to vydatá žena) Vždy som vravela, pani ta a ta.... Nikdy sa nikto nesťažoval

h2
10. mar 2022

Myslím, že ak má niekto pochybnosti, úpne stačí aj: "Ako sa máte? Nie je Vám zle?" Nemusí za každú cenu oslovovať.